lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi de baza
Connect with Facebook

Placi de baza De la pico-ITX pana la extended-ATX


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-07-2019, 12:40   #461
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Nu știu de ce ai impresia că o creștere de producție e ca și cum ai da drumul la robinet mai tare.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 20-07-2019, 13:51   #462
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Evident că nu e așa simplu. Trebuie să găsești personal ca să dea cu biciul în negrișorii de pe plantație, pentru ca ăia să muncească mai repede. Problema e că aia cu biciu nu prea se găsesc de când cu migrațiile astea.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 20-07-2019, 20:30   #463
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Nu știu de ce ai impresia că o creștere de producție e ca și cum ai da drumul la robinet mai tare.
Nu am deloc impresia aia, am lucrat intr-o fabrica mare si am fost in vizite la alte fabrici din mai multe tari. Stiu ca sunt multi factori implicati, ai nevoie de componente de la diversi furnizori, forta de munca, aparate, certificari, verificari, etc, etc.

Insa fix asta am zis, firma care produce placa are deja o experienta in spate, s-a mai confrutat de mai multe ori cu problema asta. Si a trecut o luna de la lansare. In cazul asta nu mai e cazul sa le gasim scuze, trebuie sa fie acolo oameni care sa se ocupe de fiecare proces si e clar ca unii nu-si fac treaba, asta cred ca e problema.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 20-07-2019, 22:23   #464
guest13
Ancient friend
 
Join Date: Jun 2012
Location: Bucuresti
Posts: 1,008
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Default

Oameni buni
http://cwstrategies.staffingindustry...8/triangle.png
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 21-07-2019, 09:38   #465
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by guest13 View Post
Exact.
„O lună de la lansare” înseamnă foarte puțin.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 21-07-2019, 10:52   #466
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

O lună pentru că doar atât a trecut. Posibil să mai treacă una și încă una. Apoi o să zici, "doar 3 luni de la lansare" înseamnă foarte puțin.

Iar doar "o lună" se putea aștepta, dacă doar de atât aveau nevoie de o lansare în forță.

Mie îmi este cam indiferent, oricum nu îmi permit și nu am nevoie urgent de un Rpi4, dar și eu cred că era mult mai avantajos pentru toate părțile dacă azi aveam stocuri disponibile. Altfel o duceau mult mai bine cu ceva early hype, trimiteau câteva pentru reviews pozitive să ia caimacu și puneau titlu fumos cu "Available in August" și erau toți fericiți.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 21-07-2019, 22:29   #467
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Exact.
„O lună de la lansare” înseamnă foarte puțin.
Si cam cat e rezonabil, daca o luna e foarte putin? Vorbim, totusi de un produs cu un ciclu de viata de 1-2 ani max. Versiunea anterioara a fost lansata anul trecut. Anul viitor ar putea aparea o noua versiune.

Plus ca acum a trecut o luna, dar apare ca va fi disponibil in 5 saptamani, deci inca o luna si ceva si tot nu-i sigur ca va fi disponibil atunci. Mie mi se pare ca 2 luni intarziere la un produs cu un ciclu de viata de 1 ani e *enorm*, nu foarte putin.

Iar partea cea mai urata e ca au mai facut magaria asta de cateva ori, cel mai cunoscut caz a fost la Pi Zero, l-au marketat la greu ca fiind 5 dolari, dar nu-l gaseai nicaieri. Chiar si azi e disponibil o bucata/client, parca am fi in comunism, chestiile astea sunt penibile.

In fine, in opinia mea Pi4 e un produs excelent, pret foarte bun, dar degeaba daca nu-l pot cumpara (versiunea de 4 GB). Ma simt ca inainte de '89, erau de toate si erau la pret bun, doar ca nu erau pe stoc
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 21-07-2019, 23:23   #468
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Si cam cat e rezonabil, daca o luna e foarte putin? Vorbim, totusi de un produs cu un ciclu de viata de 1-2 ani max. Versiunea anterioara a fost lansata anul trecut. Anul viitor ar putea aparea o noua versiune.
Probabil că niciodată. Nu că aș fi de acord, din punct de vedere al unui consumator, aș vrea să zacă hardware pe toate drumurile și să fie toate non-stop disponibile în stoc, dar până la urmă înțeleg că producătorul își face niște planuri și optimizează producția în funcție de propriile interese.

Caz ipotetic: linia de producție scoate 10K bucăți pe lună și se vând toate, e „penurie” dpdv al consumatorului. Producătorul are posibilitatea să investească în extinderea producției la 100K bucăți pe lună, ceea ce îl costă 1 miliard de dolari și durează un an. Alege să nu o facă pentru că riscurile sunt prea mari și ROI-ul e de 5 ani.

Personal, ca potențial client, nu îmi place, dar asta e situația.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 22-07-2019, 00:06   #469
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Pai n-a zis nimeni sa scoate atat de multe bucati ca sa riste sa stea cu ele nevandute. Dar cand optimusdigital are aprox 150 de bucati din 1 gb si din 2 gb, dar nimic din 4 gb si la precomanda in 5 sapatamani e o problema, din punctul meu de vedere.

Sau poate chiar se vrea sa nu fie nimic pe stoc, in speranta ca se vor vinde cele de 1 gb si 2 gb, nu exclud asta. Dar asta ma duce la aceeasi idee, management prost, crezi ca lumea va prefera versiunile mai ieftine si produci prea multe din alea si ramai cu ele.

Momentan eu stau cu precomanda de 3 bucati de 4 GB, una pentru mine si doua pentru doi colegi, inca un coleg mi-a zis ca ar vrea si el o bucata. Cel mai suparator e ca statusul asta de "5 saptamani" e neschimbat de vreo 2 saptamani, dupa ce inainte a fost 2-3 saptamani. Asbolut penibil.

Daca mi-ar da o data clara de livrare (sau macar un interval aproximativ) ar fi mai ok, sa zica - precomanda va putea fi onorata intre 20 si 25 august (dau un exemplu), ar fi alta treaba, as sti cand vine si gata. Asa tot ma uit pe site si vad tot "5 saptamani". Asa ceva e inadmisibil.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 22-07-2019, 19:15   #470
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Asa tot ma uit pe site si vad tot "5 saptamani". Asa ceva e inadmisibil.
Dacă e inadmisibil, ce faci? Dacă nu faci nimic și doar vorbești despre asta, atunci nu mai e inadmisibil, e admisibil. Asa-i?
Renunță la comandă, fă-ți proiectele cu altceva, altfel...
doru is offline   Reply With Quote
Old 22-07-2019, 21:54   #471
R3qvi3m
Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 30
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Foarte tare
R3qvi3m is offline   Reply With Quote
Old 22-07-2019, 22:14   #472
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

doru, le-am trimis mesaj azi, sa vedem ce zic. Am versiunea de 1 gb deja si nici aia nu e indispensabila (ca sa pastrez acelasi ton). Cand zic inadmisibil ma refer la situatie, insa sincer nu stiu daca e vina producatorului sau a importatorului, deja tind sa cred ca blamez pe cine nu trebuie.

R3qvi3m, nu stiu ce e foarte tare pentru tine, te-ai inregistrat recent si asta e al doilea post al tau, fara suparare, esti ceva pustan de ala pus pe caterinca?
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 23-07-2019, 18:54   #473
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Înțeleg. Succes in realizarea proiectului!
Cât despre recviem, mai degrabă e venit pentru secțiunea de publicitate... Îți bați tastatura de pomană...
doru is offline   Reply With Quote
Old 25-07-2019, 22:01   #474
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,967
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Vai ce frumos.

Cred că ar merge blanao, de ce spița mă-sii nu au pus un port extern direct pentru așa ceva?

Le dădeau daună totală la întreaga concurența?

http://mloduchowski.com/en/blog/rasp...b-pci-express/


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 25-07-2019, 22:26   #475
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Probabil costuri (targetul a fost tot timpul 35$), plus utilitate relativ scazuta, raportat procentual la totalul userilor. Raspberry-urile au fost tot timpul mai conservatoare, doar restul au bagat chestii mai exotice (pentru SBC), gen port SATA, slot PCI Express, etc.

Dar incet se misca treaba si nu m-ar vira sa vedem versiuni "pro" cu PCI Express.

In alta ordine de idei, azi m-au sunat de la optimus si au zis ca au ajuns placile. Cred ca doar maine o sa fie trimis pachetul, oricum m-am bucurat, de-abia astept sa vad ce poate versiunea de 4 GB.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2019, 11:13   #476
Lowlife
Senior Member
 
Join Date: Aug 2018
Posts: 924
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Zici c-au ajuns 4GB-urile? pe site apar tot asa, 5 saptamani
Lowlife is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2019, 11:40   #477
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Da, m-au sunat ieri. Probabil ca a ajuns un numar prea mic si onoreaza precomenzile.

EDIT: Au venit toate trei, plus incarcatoarele de curent si alte maruntisuri. O sa am un weekend foarte incarcat, deh, e si noul Wolfenstein.

Last edited by RaverX; 26-07-2019 at 14:42.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2019, 16:09   #478
Lowlife
Senior Member
 
Join Date: Aug 2018
Posts: 924
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ffs, out of stock. Am comandat si eu varianta 4gb + alimentator, sa vedem cand vine.

Alimentatorul e USB-C, nu?
Lowlife is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2019, 20:59   #479
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Da, e Type C si iti recomand sa-l iei pe ala original, cica ar fi putea fi probleme cu altele. Oricum, ala original e 5.1V si 3A, din alea pentru incarcat tablete si telefoane gasesti greu la 3A, plus ca-s 5V si probabil ca le scade voltajul cand "suge" Pi-ul curent la greu.

Si iti recomand si cablul micro HDMI oficial, primul micro hdmi e foarte apropiat de usb-ul de alimentare si ai sanse mari sa nu intre daca e plastic mai mult in jurul conectorului, cele oficiale sunt gandite ok si sunt si ieftine.

Iar daca vrei sa-l folosesti la ceva mai serios, neaparat un heatsink si ventilator si fara carcasa, se incalzeste serios.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2019, 21:39   #480
Lowlife
Senior Member
 
Join Date: Aug 2018
Posts: 924
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mersi de informatii
O sa incerc un cablu hdmi aftermarket, e prea scurt la 1m.
Lowlife is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,709
Total Online: 2235

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by Monstru
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 09:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.