lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-02-2018, 14:06   #21
dread
Member
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 107
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Ceea ce vrei tu nu exista. Ori vrei ultrawide ori vrei rezolutie verticala. "4k ultrawide" este cat un 1440p doar ca este mai lat.

Oricum, nu lua ultrawide pentru FPS-uri.
De ce sa nu ia ultrawide pentru FPS-uri? Intreb pentru ca si eu ma tot uit de ceva timp dupa monitoare 1440p 21:9.
dread is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2018, 14:16   #22
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

In primul rand, pentru FPS-uri beneficiezi de refresh mare. 1440p ultrawide cu 144 Hz nu este inca.

Dupa aceea, multe FPS-uri nu suporta corect monitoarele ultrawide. In majoritatea pierzi informatie verticala cand folosesti un monitor Ultrawide.

Si nu in ultimul rand, cand joci un FPS, ai informatiile utile in colturile de jos, in stanga si dreapta. Daca ai un monitor ultrawide, acele informatii se deplaseaza foarte mult in lateral si nu le mai ai in vederea periferica imediata.

Dupa aceea, inca un punct mai este ca nu poti incadra tot monitorul cu privirea - adica poti la distanta corecta, dar cel mai probabil o sa stai mai aproape de el si vei fi nevoit sa iti misti capul ca sa incadrezi tot monitorul, ceea ce inseamna performanta scazuta in FPS-uri.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 16-02-2018, 15:15   #23
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Din pacate Alin, nu prea gasesti optiuni 16:9. Eu chiar as aprecia mai mult formatul asta. Sincer as cobori la 32" pentru 16:9 IPS si refresh rate 100hz/120hz. Daca stii modele interesante care s-ar incadra macar marginal in aceste cerinte, te rog da un share.

Valabil si pentru ceilalti colegi, va rog dati share cu modele de monitoare care vi se par interesante.
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us

Last edited by fubu; 16-02-2018 at 16:05.
fubu is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2018, 09:26   #24
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pentru mine singurul upgrade care s-ar justifica ar fi 3840x1600 @100 Hz+ sau 3840x2160 @ 100Hz+.
Asa ca mai astept.
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2018, 10:28   #25
Desmond
Senior Member
 
Join Date: Dec 2012
Location: Bucuresti
Posts: 467
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Las si eu asta aici, poate interseaza pe cineva

https://www.massdrop.com/buy/massdro...gaming-monitor
Desmond is offline   Reply With Quote
Old 21-02-2018, 14:05   #26
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

E interesant modelul, dar totusi as vrea sa il vad inainte de toate... ceea ce nu posibil.
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 26-03-2018, 22:42   #27
dread
Member
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 107
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
Din pacate Alin, nu prea gasesti optiuni 16:9. Eu chiar as aprecia mai mult formatul asta. Sincer as cobori la 32" pentru 16:9 IPS si refresh rate 100hz/120hz. Daca stii modele interesante care s-ar incadra macar marginal in aceste cerinte, te rog da un share.

Valabil si pentru ceilalti colegi, va rog dati share cu modele de monitoare care vi se par interesante.
Inaltimea unui monitor de 34 inchi 21:9 este de 13.4 inchi (34 cm), in timp ce inaltimea unui monitor de 27 inchi 16:9 este de 13.2 inchi (33.6 cm).

In opinia mea, din aceasta cauza nu gasesti monitoare 16:9 2k si cu diagonala de 32". Este o diagonala prea mare pentru acea rezolutie (o comparatie oarecum similara ar fi un monitor full HD cu diagonala de 27")

Daca vorbim de monitoare 4k nu vei mai avea acel refresh rate.

Legat de titlul topicului (un mic nod in papura): daca vrei sa prescurtezi 3440x1440 la <valoare> k, atunci valoarea pe care o cauti este 2.68k - un monitor 21:9 are cu aproximativ 34% mai multi pixeli decat rezolutia corespondenta de la 16:9.

Si ca sa nu fiu complet offtopic: la acel Alienware exista o mica loterie:
si daca urmaresti linkul din decrierea acelui video (link):
Quote:
Five people reported me that they could not observe any retention issues. So in fact, this is an "issue" which can occur in individual units (lottery)
One user had "horrible" calibration out of the box, probably gamma settings can vary strongly within this gaming monitor
Several users reported flickering issues on the Alienware when enable 120Hz overclocking (The cable has been checked and it should be an issue on the gaming monitor)
Si un pic de topic hijack: am facut comanda la un Acer Z35P care era in stoc furnizor si astazi m-au anuntat ca nu mai exista pe stoc si ca nu se stie cand il vor primi.
Doua motive au determinat acea alegere:
1. nu am vrut sa imi iau un IPS
2. acel monitor avea refresh nativ de 100Hz cu posibilitatea de overclock la 120Hz (restul au 60 sau 75Hz cu posibilitate de overclock la 100Hz) - vorbim de piata din Romania.

Ar mai fi un AOC cu refresh la 100Hz (nu am gasit daca e nativ sau oveclock) si panou VA dar acel model nu prea ma incanta.

Asa ca: ce parere aveti despre Asus ROG Swift PG348Q? (exista in stocul magazinului la PCGarbage)
dread is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2018, 14:40   #28
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Interesant punct de vedere.

Eu acum ma gandesc ca as putea fi multumit si de un panou VA de calitate, mai ales ca una din nevoile mele o reprezinta filmele. Nu am TV si nici nu am motive sa iau asa ceva, nu urmaresc posturi TV.

Legat de Asus ROG Swift PG348Q, ceva similar de 27" are mbc si din ce retin era multumit de el.
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2018, 15:34   #29
poker_x
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 807
Mentioned: 10 Post(s)


Default

Am cumparat saptamana trecuta monitorul asta:
https://www.emag.ro/monitor-gaming-l.../pd/DTK5VHBBM/

Contrar opiniei de mai sus, este un 32 inch cu rezolutie 2k.
Am verificat inainte sa-l cumpar care ar fi dimensiunea pixel-ului comaprativ cu un 24inch 1080p, si este aproximativ aceeasi. Deci ar trebui sa se vada mai mult sau mai putin ca un 24 inch / 1080p, dar mai mare.

L-am folosit deja cateva zile, si pot spune ca este foarte ok pt chestii office si filme. Nu am sesizat deocamdata nimic deranjant la el, pot spune ca sunt foarte multumit.
Pe de alta parte, nu stiu daca este un monitor facut pt jocuri. Da, are Freesync, dar rata de refresh este de doar 75hz. In al doilea rand, panoul este MVA, adica are timp de raspuns putin mai mare decat un TN sau IPS.

Cu toate astea, cred ca poate fi testat - cred ca va fi ok in foarte multe cazuri.
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2018, 16:57   #30
silviugamer
Member
 
Join Date: Feb 2015
Location: Bucuresti
Posts: 225
Mentioned: 6 Post(s)


Default

De 1 luna de zile ma chinui sa iau un monitor: https://altex.ro/monitor-led-va-sams...awide-qhd-alb/ .

Sunt la al 3-lea retur, primele 2 au fost cu pixeli defecti, al 3-lea cu margini galbene.
Panoul celor de la samsung ( cu QD zic ei) are culori frumoase, chiar se poate compara cu un IPS; mult mai bun la nivelul de negru si contrast.
Are nativ 100 Hz.
Are margini subtiri.

Pacat ca nu am castigat la loteria panourilor bune. Mare minus pt QC-ul de la Samsung, daca au lasat sa plece din fabrica monitoare cu atatea defecte.
silviugamer is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2018, 19:07   #31
laser
Senior Member
 
laser's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 667
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by dread View Post

In opinia mea, din aceasta cauza nu gasesti monitoare 16:9 2k si cu diagonala de 32". Este o diagonala prea mare pentru acea rezolutie (o comparatie oarecum similara ar fi un monitor full HD cu diagonala de 27")
Gresit, PPI-ul la 1440p 32" e comparabil cu cel de 24" 1080p. Eu am pe langa monitorul de 32" un fullhd de 23" si chiar daca stau cu nasul in ele aproape nu observ nici o diferenta la pixeli. Da, ideal la asemenea diagonala >=32" ar fi un 4K dar merge si mai putin.

E grav cand ai un 32" sau 27" la 1080p, cum sunt cateva modele foarte vandute pe la noi.

Last edited by laser; 27-03-2018 at 19:11.
laser is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2018, 19:40   #32
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Pentru cei care au deja monitoare 4K, o întrebare...
Am văzut monitor 4K la 27" cu rezoluţia pusă pe 1080p şi nu se vedea tulbure sau cu probleme. Din câte am înţeles, explicaţia e faptul că fiecare "pixel" la 1080p este alcătuit din 2x2 pixeli fizici, astfel textul fiind sharp.

Întreb deoarece vreau să-mi iau un monitor 4K de 27" sau 28" pe care să-l ţin la rezoluţie 1080p în daily şi doar jocurile să meargă 4K.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2018, 21:12   #33
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,338
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu se va vedea daca dai disable la scaling. Ar trebui sa ai aceeasi calitate ca a unui monitor de 27" 1080p nativ pentru ca e asa cum ai zis tu, panoul 4k e format ca si suprafata din fix 4x panouri 1080.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 27-03-2018, 23:00   #34
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Mulţumesc, e tot ce doream să ştiu.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 28-03-2018, 21:22   #35
dread
Member
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 107
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by laser View Post
Gresit, PPI-ul la 1440p 32" e comparabil cu cel de 24" 1080p. Eu am pe langa monitorul de 32" un fullhd de 23" si chiar daca stau cu nasul in ele aproape nu observ nici o diferenta la pixeli. Da, ideal la asemenea diagonala >=32" ar fi un 4K dar merge si mai putin.

E grav cand ai un 32" sau 27" la 1080p, cum sunt cateva modele foarte vandute pe la noi.
Note to self: verifica inainte sa scrii. Obisnuit cu 1080p la 24" si 2k la 27" am facut o presupunere gresita

Am gasit Acer Predator X34A cu aproximativ 500 lei mai ieftin decat Asus ROG Swift PG348Q. Din ce stiu au acelasi panou, are rost sa dau mai mult doar pentru ca scrie Asus pe el?

Edit: intreb pentru ca poate exista vreun "feature" in plus la Asus pe care sa nu il fi observat.

Edit 2, dupa vreo saptamana:
Am luat pana la urma un Acer Predator X34A.
Doua mici probleme cu el, legate de loteria IPS-urilor.
Prima problema - backbleed in partea de sus, aproape de colturi, cate doua mici zona (relative la suprafata monitorului) mai albicioasa, una in stanga si un in dreapta, aproape simetrice fata de centrul monitorului.
Si a doua problema, in partea de jos, pe toata latimea monitorului, aproximativ cat e taskbarul de lat, o zona mai intunecata - se observa pe imaginile foarte luminoase.

Dupa vreo saptamana de utilizare, nici unul dintre acele defecte nu sunt observabile in utilizarea obisnuita decat daca ma uit special dupa ele.
Initial voiam sa il returnez dar nu prea am chef sa joc la loterie si sa nimeresc unul cu defecte mai pronuntate.

Legat de ce spunea @mbc mai sus, ca unele jocuri pot avea probleme cu rezolutia ultrawide, exista o rezolvare simpla pentru asta: dezactivezi scaling-ul, setezi jocul in rezolutia 2560x1440 si monitorul sa afiseze imaginea 1:1 si rezulta o imagine clara, identica celei afisate de un monitor de 27" 2k si doua bare negre, stanga si dreapta.
La fel cum nu ma deranjau cele doua bare negre orizontale cand ma uitam la filme in format 21:9 pe monitorul 16:9 pe care il aveam inainte (si in ultimii ani, toate filmele pe care le-am vazut au fost asa, exceptie fiind serialele), nu ma deranjeaza nici sa ma joc cu doua bare verticale.

Last edited by dread; 05-04-2018 at 19:46.
dread is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2018, 17:18   #36
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mi-a atras atentia acest model: Asus XG35VQ Review – 100Hz Ultrawide Gaming Monitor with FreeSync
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2018, 22:24   #37
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,370
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Evident ca conteaza input lagul dar, inafara de cateva modele, monitoarele de 144 au si input lag redus.

Da, e nasol sa cumperi 144hz si input lag mare, mai ales ca era si un Samsung si un Acer pe lista respectiva, ambii fiind producatori mari.
Un răspuns prin prisma cuiva care are un Dell U2312HM (de fapt două ). Mă miram că nu vedeam diferența VS PG279Q. Se pare că input lag-ul este chiar mai bun (conform tftcentral), și nu ai musai nevoie de 144Hz (60 este chiar suficient). În rest este mostly marketing and snake oil, people should just try to suck less at video games
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 15-04-2018, 22:53   #38
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Azi am vazut in Alza aceste 2 modele care suna bine in specificatii:

1. LCD monitor - 4K Ultra HD 3840 × 2160, 4ms, 144Hz 1000:1, NVIDIA G-Sync technology Tobii Eye-Tracking technology, Quantum Dot, Acer VisionCare, Flickerless, BluelightShield, ComfyView, LowDimming, GameView
https://www.alza.cz/EN/27-acer-x27-p...r-d4904677.htm

2. LCD monitor - curved, WQHD resolution 3440x1440, 21: 9, VA, 4ms, 200Hz, Nvidia G-Sync, HDR Ultra, Predator GamingView, BlueLightShield, Dark Boost
https://www.alza.cz/EN/acer-predator...5-d5101646.htm
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 15-04-2018, 23:58   #39
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

De ăsta ce părere aveţi?

Monitor LED AOC Gaming AG271UG 27 inch 4K 4 ms Black G-Sync
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 16-04-2018, 09:27   #40
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Scump pentru 60hz , arata fain acel Acer din primul link a lui fubu, nu știam ca au aparut monitoare la rezoluție 4k cu refresh la 144hz.

Eu astept oled in continuare, nu înțeleg totuși de ce nu exista monitoare de 27", rezoluție 4k si panel VA/AMVA !

Last edited by Danos; 16-04-2018 at 09:29.
Danos is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Recomandare monitor "Gaming" vibeup Periferice 0 23-06-2016 16:32
Vreau sa "trimit"un telefon in garantie,"cum fac"... kppus Telefoane mobile si alte gadgeturi 17 23-07-2015 22:20
Monitor 32" 2k sau TV 40" 4k? rautoiua Periferice 6 05-01-2015 21:57

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,964
Posts: 783,867
Total Online: 2000

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by Miru
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 10:40.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.