lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-04-2015, 17:12   #361
lucky81kta
Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Ploiesti
Posts: 142
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Salutare!
De ceva vreme ma gandesc si eu sa-mi iau un sistem de racire cu lichid. Pentru moment as vrea doar pentru procesor (FX 8350).
Dupa cateva zile de cautari m-am oprit asupra acestui kit. Intrebarea este daca mai pot extinde si cat acest sistem fara sa schimb pompa.
Astept cateva sfaturi din partea celor mai cunoscatori decat mine.
Va multumesc.
__________________
"Dacă nu îţi iese din prima, atunci săritul cu paraşuta sigur nu este pentru tine"
lucky81kta is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2015, 18:32   #362
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Din punctul meu de vedere ai ales un kit versatil, radiatorul are performante bune, atat la low cat si la medium rpm. Iar dimensiunile iti asigura compatibilitate cu un numar mai mare de carcase. Cu, cat e mai mare acesta, cu atat e mai redus numarul carcaselor compatibile. Asta daca nu vrei sa te apuci de un modding high, cu taieturi si ajustari serioase!

Daca nu folosesti coturi de 90 si 45 poti include mai tarziu si placa video in circuit! Desi pare subtirica, pomba este un Laing DDC-1T si e buna!
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2015, 18:56   #363
lucky81kta
Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Ploiesti
Posts: 142
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Radiatorul o sa-l pun deasupra carcasei (HAF 912) pentru ca in interior nu incape, asta pana cand o voi schimba cu una mai incapatoare.
Referitor la pompa exista si varianta de kit cu D5 dar este mai scump. Mai sunt si alte diferente intre kit-uri (rezervor mai mare, ventilatoare mai perfotmante) si pana la urma cred ca se justifica diferenta de pret.
Oare un radiator de 240x120x45 ar face fata pentru inceput?

Ar mai fi si alta varianta, un kit custom precum cel de mai jos (care mai poate suferi bineanteles mici modificari) + tubing, fitinguri si lichid.
Click image for larger version

Name:	Screenshot (11).png
Views:	322
Size:	518.0 KB
ID:	48492
__________________
"Dacă nu îţi iese din prima, atunci săritul cu paraşuta sigur nu este pentru tine"

Last edited by lucky81kta; 13-04-2015 at 20:01.
lucky81kta is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2015, 19:57   #364
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Asa cum mi-au spus si mie colegii mai experimentati... e bine sa te gandesti bine ce vrei sa optii si daca esti dispus sa investesti suma x pentru diferenta y! Astfel un radiator de 240mm, va fi competitiv cu un Noctua ND15, dar nu vei putea spune clar ca il depasesti! Iar nivelul de zgomot va fi mare, peste Noctua, cred! Caz in care nu merita, doar daca te coafeaza aspectul fizic.

Daca vrei sa ai temperaturi mai bune si zgomot redus, iti recomand sa ramai la radiatorul de 360mm XT! La TDP mediu diferenta intre radiatorul de 45 si cel de 30 nu e mare: 2-3% eficienta. Daca iti incape acesta, poti merge si pe aceasta varianta! Insa nici aici nu te astepta la diferente mari! Pentru ca nu sunt... si costa!

Acum nu stiu cat de fierbinte e un 8350 la 4,2Ghz , insa in cazul meu i7 4790k la 4,6 Ghz 1,185V nu depaseste in load 60-62 grade si totul extrem de silentios, aud sistemul doar cand e liniste deplina in casa! Daca am fereastra deschisa nu il mai aud!

La 4,8 ajunge in 70-72 grade! La 5,1 Ghz ajung in 88-92! Aici incepe sa faca zgomot, intrucat creste nr de rotatii si la ventilatoarele carcasei, 5 la numar!

Legat D5 e o pompa buna in opinia mea! E silentioasa si are debit bun! Dar cel mai bine in aceasta chestiune te poate lamuri colegul Aditili, care m-a ajutat si pe mine cu informatii! Dansul a testat ceva pompe si nu numai si are o experienta considerabila!

O alta chestiune legata de rezervor... sunt sanse sa iti vibreze in bay! Eu am rezolvat cu niste suruburi cu saibe de cauciuc.
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2015, 20:04   #365
lucky81kta
Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Ploiesti
Posts: 142
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

M-am gandit la treaba cu vibratiile rezervorului dar cred ca se pot rezolva cu ceva mici improvizatii.
__________________
"Dacă nu îţi iese din prima, atunci săritul cu paraşuta sigur nu este pentru tine"
lucky81kta is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2015, 20:54   #366
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

In varianta custom iesi mai bine cu pompa si rezervorul, in rest esti pe minus, inclusiv pret mai mare! Sa nu mai zic ca ai uitat sa pui si 6 fittinguri, lichid si tub... in comanda!

In aceasta situatie iei direct Alphacool NexXxoS Cool Answer 360 D5/XT - kit, care nu e in stoc din pacate!

Phobya Pure Performance Kit 360LT ar mai fi o alternativa...

Un alt kit interesant este acesta: http://www.shop4pc.ro/kit-watercooli...0-p-38138.html

care deasemeni nu este pe stock din pacate!

Sa iti faci un kit custom bazat pe D5 si 360XT treci usor de 300E cu tot ce trebuie...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	comanda.jpg
Views:	461
Size:	395.2 KB
ID:	48496  
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us

Last edited by fubu; 13-04-2015 at 21:22.
fubu is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2015, 21:05   #367
lucky81kta
Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Ploiesti
Posts: 142
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

M-am uitat si la acel kit de la Phobya dar trebuie sa mai cumpar si un sistem de prindere pentru AMD. Pe langa asta cred ca Alphacool NexXxoS XP³ Light este mai bun decat Phobya CPU-Cooler UC-2 LT.

Si la capitolul pompa avantajul este de partea Alphacool.

Totusi cred ca Phobya Pure Performance Kit 360LT ar fi un punct bun de plecare.
__________________
"Dacă nu îţi iese din prima, atunci săritul cu paraşuta sigur nu este pentru tine"

Last edited by lucky81kta; 13-04-2015 at 21:20.
lucky81kta is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2015, 21:39   #368
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Vezi review-uri pe net cu el si te lamuresti, eventual asteapta sa iti raspunda si colegii care au mai multa experienta!

Inca o chestiune importanta! Gandeste-te bine cum vrei sa arate traseul, sa cumperi odata tot ce ai nevoie: fittinguri, tube, culoranti etc.
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2015, 22:03   #369
lucky81kta
Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Ploiesti
Posts: 142
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

O sa mai astept, nu ma grabesc deloc.
Ideea este ca nu vreau sa cheltuiesc foarte multi bani. Vreau o configuratie minimala de la care sa pot pleca si la care sa pot face, in viitor, eventuale upgrade-uri (1 bloc + 1 radiator), fara a fi nevoit sa schimb componente, ci doar sa adaug.


A cumparat cineva de aici? Am vazut ca sunt ceva mai ieftini dar nu vreau sa ma arunc.
__________________
"Dacă nu îţi iese din prima, atunci săritul cu paraşuta sigur nu este pentru tine"

Last edited by lucky81kta; 13-04-2015 at 22:32.
lucky81kta is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2015, 22:59   #370
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am achizitionat ceea ce se vede in pc specs de pe ro aquatuning - comanda vine in 1,5-2 saptamani!

De acel site nu stiu nimic.
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2015, 23:21   #371
lucky81kta
Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Ploiesti
Posts: 142
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pe ro.aquatuning.com m-am uitat si eu. Banuiesc ca pe langa costul afisat pe site (pretul produsului + transport) nu mai exista si altele.
__________________
"Dacă nu îţi iese din prima, atunci săritul cu paraşuta sigur nu este pentru tine"
lucky81kta is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2015, 23:32   #372
Zekspir
Member
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 130
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

@lucky81kta > o sa iti fie tare greu sa montezi un custom loop in HAF 912 ... I know, inca o am pe balcon pana imi fac timp sa mut in ea computerul kinderului. Chiar si in eventualitatea in care ai lua un rad de 240 (ceea ce nu te-as sfatui), va trebui sa calculezi cu atentie spatiul liber din top si pana la motherboard, am senzatia ca un 45mm grosime nu intra in configuratia push.
Daca te gandesti sa iei eventual un rad mai mare si sa il montezi in exterior pe top, tragand eventual in carcasa tuburile prin cele 2 grommets de langa PCI brackets, you are going to have a bad time ... Vei avea ditamai caracatita ...

Daca vrei ca eventual mai tarziu sa iti extinzi loop-ul si sa iti pastrezi componentele, atunci nu are nici un sens sa iei un rad de 240. Go for 360; nu e vorba de (sau doar de future proof, pur si simplu suprafata radianta mai mare iti va permite sa obtii temperaturi bune la turatii ale venturilor si viteza de lucru a pompei cat mai reduse ... low noise, better cooling, profit). Diferenta de performanta dintre cel de 30mm grosime si cel de 45mm este minima; intre 30mm si 60mm e ceva mai pronuntata (ca si pretul, de altfel) ... Poti lua linistit rad de la Phobya, atat timp cat e v2 all copper. Rad-urile de la Alphacool si Phobya cred ca ies de pe aceeasi linie de asamblare, pretty much ... De 360 insa nu vei gasi decat de 60mm grosime de la Phobya, Alphacool produce si versiuni de 30 si 45 mm grosime.

Ca si bani, cei 214 Euro pentru kit-ul indicat de tine sunt aproximativ o suma minima (daca cumperi de pe aquatuning, care au preturi destul de scazute si nu doar comparativ cu "ai nostrii"), in masura in care nu vrei sa iti bati capul alergand dupa bargains sau componente la mana a doua. Si componentele sunt decente, m-am informat si eu inainte de a face cumparaturi si mai mult, am montat un astfel de kit la sistemul unui prieten .. deh ... cobai si altele ... No fuss, no worries, cutioiul vine cu absolut tot ce iti trebuie.

[L.E. > Memorie slaba, calcule gresite ]

Ulterior iti poti lua un custom top pentru pompa, un rez cilindric (daca vrei) si alte nebunii ...

Cu privire la link-ul data de tine in ultimul post, vad ca hardwareversand indica intr-adevar preturi mai mici, insa doar la kit-urile Phobya, din ce am putut eu sa imi dau seama ... la restul de componente sunt identice preturile, eventual cu o marja plus/minus neglijabila.

TL;DR version:
1. incearca sa iti ieu un radiator cat mai mare (ca numar de venturi, nu neaparat grosime; 360 si 60mm grosime preferabil, dar nu musai - merge si 30/45mm grosime, dar sa fie 360).
2. kit-urile te scapa de dureri de cap, tot ce iti trebuie vine intr-un singur pachet, toate sunt compatibile
3. pretul minim pentru un custom loop, daca ai lua de pe aquatuning pe bucati ar fi peste pretul kitului

Last edited by Zekspir; 14-04-2015 at 01:47. Reason: Thou shall not give errouneous information ...
Zekspir is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2015, 23:37   #373
Zekspir
Member
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 130
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
Eu am achizitionat ceea ce se vede in pc specs de pe ro aquatuning - comanda vine in 1,5-2 saptamani!

De acel site nu stiu nimic.
o.O ? Maestre, incearca data viitoare varianta cu DHL ... am dat vreo 20 Euro pentru comanda initiala de 4 kg, si undeva la 11 Euro pentru o comanda sub 1 kg (cred ca 3-4 euro in plus fata de varianta cu fan curier) ... Iti vine la usa in 5 zile, in Romania astia o predau Cargus-ului ...

@lucky81kta > nu, nu mai exista alte costuri (in Euro ... cat vei plati in lei, well, depinde de rata de schimb a bancii tale si daca iau sau nu comisioane). WYSIWYG
Zekspir is offline   Reply With Quote
Old 13-04-2015, 23:41   #374
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

@ Zekspir : Eu oricum aveam de stat dupa carcasa... asa ca timpul pe mine nu m-a deranjat!
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2015, 00:08   #375
lucky81kta
Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Ploiesti
Posts: 142
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am incercat sa fac un kit custom orientandu-ma dupa cel ales de mine initial si inlocuind pompa cu una PWM si blocul de la procesor cu UC-LT1 Extreme dar am ajuns la un cost mult mai mare decat al kit-ului initial.
__________________
"Dacă nu îţi iese din prima, atunci săritul cu paraşuta sigur nu este pentru tine"
lucky81kta is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2015, 00:20   #376
lucky81kta
Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Ploiesti
Posts: 142
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ceva de genul Click image for larger version

Name:	Screenshot (14).png
Views:	334
Size:	442.9 KB
ID:	48499
__________________
"Dacă nu îţi iese din prima, atunci săritul cu paraşuta sigur nu este pentru tine"
lucky81kta is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2015, 00:49   #377
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
Sa iti faci un kit custom bazat pe D5 si 360XT treci usor de 300E cu tot ce trebuie...
Asa iesi mai bine cu cel facut de mine... la care adaugi lichid!
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2015, 01:36   #378
Zekspir
Member
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 130
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by lucky81kta View Post
Am incercat sa fac un kit custom orientandu-ma dupa cel ales de mine initial si inlocuind pompa cu una PWM si blocul de la procesor cu UC-LT1 Extreme dar am ajuns la un cost mult mai mare decat al kit-ului initial.
... I stand corrected ... am refacut si eu calculele, iese mai mult decat pretul kitului o.O ...

Nu mi-am gasit calculele initiale, doar niste bookmarks la unele din piese; aparent, am facut si o greseala in sensul ca aveam bm un bay-rez la vreo 25 Euro, si nu la station (in care infigi pompa) ... deci bine ca nu am luat asa, ca ma uitam ca fraieru la el si la pompa, nu aveam cum sa le leg.

Venturile nu sunt ce ai trecut tu, insa si cele mai ieftine de la Alphacool sunt undeva la 7 E/bucata ... o.O ... Coolmove ... am bm la AC;

Mai am un bm la fittings, insa erau 2,5 E/bucata atunci -> astea ...

Chiar si cu tub retail, in loc de 3x1m -> http://www.ro.aquatuning.com/racire-...-8ft-retailbox - si tot iese cu vreo 40 Euro peste ... minim ...

De curiozitate m-am apucat sa butonez un cos cu diverse, cheap-ish ... si am iesit la 257 Euro; chiar si cu un UC- 2 LT care e vreo 29 Euro si tot sare loop-ul peste pretul kitului cu vreo 32 Euro ... si fara coolant ... Am editat post-ul anterior, in caz ca mai citeste cineva sa nu fie indus in eroare ...
Este posibil sa mai fi umblat ei pe la preturi; vad ca waterblock-ul de Raystorm e 68-69 E acum, l-am luat cu 64 (pe asta am avut cum sa il verific 100%, ca imi apare pe comanda anterioara ) ... chiar si asa ... masa ...

So apparently the kit IS cheaper ....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	cos.jpg
Views:	477
Size:	150.6 KB
ID:	48501  

Last edited by Zekspir; 14-04-2015 at 01:54.
Zekspir is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2015, 17:28   #379
lucky81kta
Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Ploiesti
Posts: 142
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am mai incercat si eu ceva si tot pe la 250 euro am ajuns.
Click image for larger version

Name:	Screenshot (15).png
Views:	298
Size:	467.9 KB
ID:	48514
__________________
"Dacă nu îţi iese din prima, atunci săritul cu paraşuta sigur nu este pentru tine"
lucky81kta is offline   Reply With Quote
Old 14-04-2015, 17:36   #380
lucky81kta
Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Ploiesti
Posts: 142
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cred ca acest kit este suficient pentru nevoile mele, cel putin pentru moment. Ce parere aveti despre el?
Click image for larger version

Name:	Screenshot (16).png
Views:	328
Size:	515.5 KB
ID:	48515
__________________
"Dacă nu îţi iese din prima, atunci săritul cu paraşuta sigur nu este pentru tine"

Last edited by lucky81kta; 14-04-2015 at 17:39.
lucky81kta is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
ibm390s, watercooling

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,967
Posts: 783,893
Total Online: 2032

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by LAB501
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 01:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.