lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 20-09-2019, 11:03   #841
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 299 Post(s)

PC-ul meu

Am pus si eu o intrebare, speram un raspuns daca stie careva. Amu o dam in spalari si fraude...Man, ne adunam mai multi ca sa impartim transportul. Atata tot.
Old 20-09-2019, 11:10   #842
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 557 Post(s)

PC-ul meu

Lol.

Ești chiar simpatic. Păi ți-am răspuns câțiva pe aici. Ce vrei tu este practic ilegal și o să îți blocheze contul, tu vrei să faci group buy ca să economisești transportul.

Zgârcenia asta combinată cu altruism și naivitate o să te coste, adică lumea o să îți trimită bani și când o să îți trimită mai mulți, zbang ăia vor bloca contul și te vor întreba de proveniența banilor.
O să rămâi cu banii oamenilor blocați la tine în cont, asta e problema ta, ce nu pricepi?!?
Am înțeles întrebarea ta, tu vrei să știi ce costuri implică acel cont, dar ca de obicei noi îți răspundem pe lângă subiect.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 20-09-2019, 11:13   #843
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 557 Post(s)

PC-ul meu

Ca fapt divers, ce se întâmplă când strângi bani pentru o Skoda.

Culeasă de pe grupul de fb Revolut Romania.

Old 20-09-2019, 11:19   #844
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 147 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Deci am cardul de firmă blocat/închis în ING.

Am văzut ieri, cand am vrut să scot bani.
L-am introdus în bancomat, pin, a dat eroare și l-a scuipat afară.
Eram în office și am luat loc pe scaun să discutăm pe subiect, diverse teorii gen:
- dacă nu îl folosiți o perioadă, se blochează automat, păi l-am folosit acum 8 zile, a da?!?
- dacă îl blocați dvs din aplicație, se consideră închis definitiv. Păi l-am mai blocat și deblocat și cu altă ocazie, și a mers bine mersi.
- dacă îl blocați, înseamnă că vreți de fapt să îl închideți. Butonul spune blocare temporară, în ce limbă română blocare temporară înseamnă închidere permanentă?

Sunat Maria, transfer operator, expus problema, card deblocat.

Introdus cardul în bancomat, băgat pin, merge, yayyyyy!!!!, îi dau să scot 2000 lei. Eroare... operațiune respinsă.

Bag iar cardul, bag pin, grrrr... cardul iar e blocat.

Sun iar pe Maria, transfer la operator, explic iar, uite blocatul, nu e blocatul, iar e blocatul.

Cardul este iar deblocat, cică să stau în telefon, să încerc iar să scot. Bag iar 2000 lei, merge.
Să mai încercăm o dată, bag iar cardul, bag pin, merge, bine că s-a rezolvat, sărumâna.

Azi mă uit la card în homebank și iar apare închis. Fml.

Eu cu ing o sa o termin cat de curand. Anul trecut mi-au furat 2300 ron. Da, furt e o afirmatie care in cazul de fata mi-o sustin cu tarie. A trebuit sa imi depun o suma mai maricica in cont pentru o tranzactie. Banii ii aveam numarati in teancuri de 10000 ron. Inainte sa plec la bancomat i-am numarat si renumarat de mai multe ori. Ajung acolo, evident scot elasticele si pun banii la gramada, mai respinge unele bancnote , incerc iar, pana la urma am reusit sa depun toate bancnotele.

Ajung acasa si imi dau seama ca am lipsa 2300. Sun la ei, fac sesizare, oamenii zic ca e foarte putin probabil dar vor verifica intrari-iesiri si ramane sa ma anunte. Dupa 3 zile ma anunta ca aparatul lor functioneaza normal si ca nu a fost nici o problema, am numarat eu prost....

True story...
Old 20-09-2019, 11:30   #845
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 98 Post(s)

PC-ul meu

[email protected]@turi sunt peste tot, indiferent de banca.

Fiecare are o poveste naspa despre cate o banca. Eu va pot spune povesti naspa despre: Raiffeisen, BCR, Banca Transilvania, Alpha Bank, Ing, BRD si CEC.

Cu care vreti sa incep? =)))))))
madhorsefuzzy is online now   Reply With Quote
Old 21-09-2019, 15:25   #846
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Lol.

Ești chiar simpatic. Păi ți-am răspuns câțiva pe aici. Ce vrei tu este practic ilegal și o să îți blocheze contul, tu vrei să faci group buy ca să economisești transportul.

Zgârcenia asta combinată cu altruism și naivitate o să te coste, adică lumea o să îți trimită bani și când o să îți trimită mai mulți, zbang ăia vor bloca contul și te vor întreba de proveniența banilor.
O să rămâi cu banii oamenilor blocați la tine în cont, asta e problema ta, ce nu pricepi?!?
Am înțeles întrebarea ta, tu vrei să știi ce costuri implică acel cont, dar ca de obicei noi îți răspundem pe lângă subiect.

Corecție - sa economisim.

Ideea e ca facem asta aleatoriu de mulți ani, fiecare de pe forum in funcție de cum sre nevoie si nu sunt sume neaparat mari, sub 500-1000€, uneori peste, dar foarte rar. Pana acum nici o problema. Mulțumesc de explicații, le-am primit, am înțeles.

Nu mi-o lua in nume de rău, însă întrebarea mea era alta, și intr-adevar, încă nu am primit răspuns. Si anume dacă sunt ceva taxe dacă leaga cardul de pfa pe Revolut. Simplu. Am dat mai multe detalii ca sa nu fiu sec.
E ca și cum X și-ar lega un card si întreabă dacă sunt taxe pentru ca pe site-ul lor sau pe net nu a găsit informații despre acest subiect.
Old 21-09-2019, 15:28   #847
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Default Dar eu, eu cu cine banchez?

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Eu cu ing o sa o termin cat de curand.

True story...

Dacă sumele sunt mari cer chitanța de la atm. Pe ecran îți zice ce suma ai băgat și câte bacnote și de care și așa mai departe. Dacă nu o depune dau eject, si încerc din nou. Dacă corespunde și totuși in cont ți-a intrat alta suma, căci nu aveai cum sa verifici decât dacă ai activate ceva servicii care bineînțeles ca nu sunt gratuite, ieșea urat pentru suma aceea. Plus ca au camere de luat vederi.

Last edited by mirciusx; 21-09-2019 at 15:38.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 21-09-2019, 19:07   #848
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1171 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Si mie mi-a aparut un card de debit inchis la ING. Le-am zis ca nu-mi amintesc sa il fi inchis si ei pauza. Am lasat-o balta ca am zis ca poate am uitat eu. Acum incep sa cred ca poate nu am uitat nimic.
Old 22-09-2019, 23:28   #849
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Mi se pare ciudat cumva sa faci "un clic", indiferent de situatie si optiune, si sa nu primesti un email, un sms, un ceva avertizare, sa iti ceara un cod de siguranta, doar sa il inchida si pace...Mai ales ca sistemul lor de securitate a fost spart si s-au facut plati din conturi cine stie pe unde. Been there, done that. Iar banii cica erau trasi de "facebook" ) De atunci incerc sa suflu si in iaurt, de unde si am precizat in ceva randuri anterioare de dublu cont, atunci cand ai de platit ceva. Dar chiar si asa...
Old 25-09-2019, 15:39   #850
ktf
Ancient friend

ktf's Avatar

Mentioned: 76 Post(s)

PC-ul meu

Am fost in concediu in Bali si Singapore si am folosit Garanti la unele cazari si pentru cash si plati Revolut-ul. Foarte misto si pe ansamblu mai ok decat as fi iesit cu orice alta varianta. Singura chestie funny a fost pe un taxi unde nu a mers neam nici Revolut-ul, nici cardul de debit de la Garanti. Doar ala de credit de la Garanti a mers. Toate Mastercard.
ktf is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules