lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi de baza
Connect with Facebook

Placi de baza De la pico-ITX pana la extended-ATX


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-09-2010, 20:22   #81
dantess
Member
 
dantess's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Alba Iulia
Posts: 223
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to dantess
Default

Evident ca asta am zis ca urmeaza sa fac. Cu tot respectul Monstru, reteaua mea a functionat ireprosabil pana sa schimb placa, nu stiu daca s-a intrerupt de 4 ori in aproape 3 ani de cand sunt abonat clicknet, asa ca functionarea proasta a retelei cade!! Eu te cred ca ai vazut placa functionand impecabil (si chiar mi-am dat seama!), dar asta nu inseamna ca am inceput sa postez aici de dragul de a face rau sau de a ma certa cu unul sau cu altul! In concluzie, nu voi mai posta pana cand nu fac ceea ce am zis( si ai specificat si tu mai sus).

PS: Dupa ce o demontez, revin si cu poze facute placii!!
dantess is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2010, 20:24   #82
Andrei
Member
 
Andrei's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Raiu' Dambovitean
Posts: 191
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Andrei Send a message via Skype™ to Andrei
Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
...... si este obligatoriu sa incerci cu alta placa de retea inainte sa mai continui orice discutie, ori este la fel de posibil ca un cablu tras aiurea de pe bloc sa fi busit EVGA-ul, .......
Si eu am gandit similar, si am luat o placa de retea separata ( Intel Gigabit CT Desktop Adapter )destinata in principal protectiei placii de baza.

@ dantess
Spune-mi te rog ce revizie e placa de baza.
__________________

Last edited by Andrei; 13-09-2010 at 20:27.
Andrei is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2010, 21:31   #83
gsi16v
I am your father
 
gsi16v's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 889
Mentioned: 3 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
nu sunt putine cazuri de baieti carora li s-a ars placa de baza cu totul de la un cablu tras aiurea. Ce vina are vanzatorul in cazul asta?.
Asta am spus si eu (printre multe altele). Si eu urlu ca si Ramiro: INCEARCA ALTA PLACA !!!! De ce cred ca ceva (altceva decat placa) a busit reteaua ??...pai d'asta : pentru ca sunt busite amandoua !!!!!!!..Cat e de probabil sa busesti 2 placi de retea cu ACELESI simptome, in conditiile in care sunt independente una fata de a cealalta, 2 controlere separate, trasee separate...etc. De aici si ideea ca este ceva de acolo, reteaua, clicknet-ul...sau dracu stie ce.

Deci,repet, cum va explicati ca 2 placi independente sunt busite in acelasi timp si cu aceleasi simptome ?????????

Last edited by gsi16v; 17-09-2010 at 21:49.
gsi16v is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2010, 22:53   #84
Tetsuzan
Senior Member
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 497
Mentioned: 0 Post(s)


Default

De aia nu am luat eu re3 de la amdtip niciodata nu stii ce iei si mie frica de astfel de intamplari si iertat sa imi fie traim in Romania si nu am incredere in NIMENI! niciodata nu stii de ce o vinde cel care o vinde si am preferat sa dau 400 in plus pe un classified nou. E logic ca prietenii tai sa iti ia apararea insa is curios daca Monstru chiar a stat sa vada daca placa de retea face sau nu probleme ca de mers placa in sine merge. Nu incerc sa apar pe nimeni vreau doar sa i se faca omului dreptate. Si gsi16v imi cer scuze ca vorbesc prostii dar ceea ce am zis eu despre RmA este scris in faq pe evga.com ca doar titularul are voie sa faca rma si ca daca placa este vanduta garantia se pierde poti sa te uiti si tu si m-am gandit sa ii dau un sfat omului sa nu ramana si fara garantie imi cer scuze ca am incercat sa il ajut nu ma mai bag pt nimeni eeacum, chestia e ca voi inloc sa fiti realisti o tot da-ti cu cabluri trase prost daca era vreun soc se ardea modemu ca, cablu de afara vine in modem nu direct in placa plus astfel de probleme erau la retelele cu infrastructura veche acum multe sunt pe FO eh ma rog motive sunt usor de gasim mai bine gasiti o solutie pt om.
Tetsuzan is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2010, 23:24   #85
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Cu tot respectul Monstru, reteaua mea a functionat ireprosabil pana sa schimb placa, nu stiu daca s-a intrerupt de 4 ori in aproape 3 ani de cand sunt abonat clicknet
Cu tot respectul, provider mai de rahat decat Clicknet poate ar fi doar Vodafone sau Zapp pe la noi prin tara. Am Clicknet la Predeal si merge perfect, exceptand atunci cand pica exact cand are chef. Intreaba-l pe Ramiro despre Clicknet daca vrei sa aflii mai multe, din cate stiu ii asteapta de o saptamana sa ii schimbe un cablu busit.

Repet - respect, nerespect, retea buna sau nu, incearca cu o alta placa si vezi ce se intampla. RMA-ul este o solutie foarte buna, numai ca trebuie sa platesti transport pana in Germania, si tot scoti 50 RON din buzunar, daca trimiti cu Posta. O mizerie de retea te costa 20. Ce merita mai mult?

Quote:
De aia nu am luat eu re3 de la amdtip niciodata nu stii ce iei si mie frica de astfel de intamplari si iertat sa imi fie traim in Romania si nu am incredere in NIMENI! niciodata nu stii de ce o vinde cel care o vinde si am preferat sa dau 400 in plus pe un classified nou. E logic ca prietenii tai sa iti ia apararea insa is curios daca Monstru chiar a stat sa vada daca placa de retea face sau nu probleme ca de mers placa in sine merge.
Nu ai incredere in nimeni? Te rog sa ne eviti in cazul asta, asa cum ti-am spus si in particular aici este un loc unde multi oameni sunt sau devin prieteni, au incredere unul in celalalt si au o doza de respect reciproc pe care se pare ca tu nu o ai. Vrei sa cumperi din magazin, cumpara din magazin, cine te opreste?

Eu personal am folosit cam o luna placa aia (am imprumutat-o de la baieti cand am avut nevoie, eu nu am Classified de nici un fel) si am avut nevoie de net pentru validari. La mine a mers, la Catalin a mers, ajunge la dantess si nu merge...ce e mai logic? ca e produsul stricat sau ca o eroare de utilizator sau o defectiune in infrastructura a dus la respectiva problema? Hmm, grea intrebare...



In concluzie

dantess - Nu stiu care este povestea cu placa aia de baza si nu am rabdare sa o aud. Nu stiu cum, ce, de unde, dantess, catalin, etc, si chiar nu ma intereseaza. Ce pot sa spun foarte clar este ca, daca ai o problema reala cu produsul ala iti promit personal ca o sa fi ajutat sa il schimbi sau sa remediezi problema. Asta inseamna lab501.

Tetsuzan - singura cauza a oricarei neintelegeri de pe acest thread este lipsa ta de bun simt si respect fata de cei din jur. In loc sa ajuti omul nu ai facut decat sa ii faci rau. Nu ma intereseaza in ce mediu traiesti tu si unde ti-ai format parerile pe care le ai despre oameni, nu ma intereseaza filozofia ta de viata, cert este ca nu suntem bijnitari in talcioc aici, si nu are nimeni nevoie de "ajutor" de genul asta. Dar mi se pare o cerinta de minim, minimorum bun simt sa incerce o alta placa de retea pentru a putea trage o concluzie.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2010, 23:32   #86
gsi16v
I am your father
 
gsi16v's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 889
Mentioned: 3 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by Tetsuzan View Post
Si gsi16v imi cer scuze ca vorbesc prostii dar ceea ce am zis eu despre RmA este scris in faq pe evga.com ca doar titularul are voie sa faca rma si ca daca placa este vanduta garantia se pierde
Pune si tu un print-screen cu treaba asta , sa vada toata lumea , nu arunca fraze frumose !. Si cum eu am reusit sa trimit la RMA placa inregistrata cu numele altuia ?...Si nu sunt singurul care a facut asta.
Simplu - la EVGA faci un mail cu serialul si descrierea problemei, asta daca este inregistrata, daca nu este, abia atunci e nasol. Vrei sa verificam ? Da-mi placa ta si copie sau print dupa invoice si sa ti-o trimit la RMA de pe numele meu.

Last edited by Monstru; 13-09-2010 at 23:38.
gsi16v is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2010, 23:37   #87
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ok, nu cred ca este nevoie sa devenim agresivi...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2010, 23:50   #88
gsi16v
I am your father
 
gsi16v's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 889
Mentioned: 3 Post(s)




Default

@Tetsuzan - ca dovada a "cardasiei" si "prieteniei" de care vorbesti , iata: Monstru tocmai a sters o parte din postul meu .....Iti da un pic de gandit asta?

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
La mine a mers, la Catalin a mers, ajunge la dantess si nu merge...ce e mai logic? ca e produsul stricat sau ca o eroare de utilizator sau o defectiune in infrastructura a dus la respectiva problema?
Dar nu zice nimeni Tudore ...se poate sa se fi stricat fix la dantess pur si simplu , si chiar nu e o problema daca a avut ghinionul asta. Se descopera 100% ca e busita si nu zice nimeni "nu" in a o trimite la mama lu' EVGA !

Last edited by gsi16v; 13-09-2010 at 23:57.
gsi16v is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2010, 00:45   #89
nachtfalke
VIP
 
nachtfalke's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Liquid Nitrogen
Posts: 2,595
Mentioned: 51 Post(s)




Default

Placa poate fi pusa la RMA si de catre dantess nu numai de titular( cel ce a vandut placa) ...atata timp cat are factura fiscala ( sau copie) , un tutorial de la evga privind inscrierea placii la RMA

http://www.youtube.com/watch?v=my2QY...layer_embedded

Inainte de a te hotara sa o trimiti la RMA , inca nu sti cu certitudine ca placa este defecta sau la mijloc este alt factor extern ( user-ul , os-ul sau provideru de net)....in primu rand verifica cu alta placa de retea( exact ce a zis si RAMIRO) ...daca se comporta exemplar treaba este clara fara dar si poate .
__________________
@[Wanted] Este foarte clar ca fps-urile tale (1525) nu sunt rezultatul unei frecvente de 1170mhz, ci undeva in jurul a 800 mhz.
nachtfalke is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2010, 01:03   #90
gsi16v
I am your father
 
gsi16v's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 889
Mentioned: 3 Post(s)




Default

Ia d'aci :
Click image for larger version

Name:	Untitled.png
Views:	208
Size:	290.7 KB
ID:	11158
a se citi si ce e scris cu negativ !!!
gsi16v is offline   Reply With Quote
Old 20-09-2010, 18:53   #91
dantess
Member
 
dantess's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Alba Iulia
Posts: 223
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to dantess
Default

Demontat placa de baza, cooler, procesor, hard-disk-uri...montate la loc, instalat windows 7 x64 (acelasi pe care l-am avut-untouched)! De o saptamana nu au fost probleme de nici un fel, nu-mi dau seama care a fost problema si daca totul s-a rezolvat, dar sper sa fie ok de-acum inainte! Chiar nu-mi face nici o placere sa postez de "amorul artei" sau sa creez probleme printre utilizatori!!
Daca mai apare ceva, va voi cere in continuare parerea!
dantess is offline   Reply With Quote
Old 20-09-2010, 19:52   #92
gsi16v
I am your father
 
gsi16v's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 889
Mentioned: 3 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by dantess View Post
De o saptamana nu au fost probleme de nici un fel, nu-mi dau seama care a fost problema si daca totul s-a rezolvat, dar sper sa fie ok de-acum inainte!
...Deja cred ca o saptamana de functionalitate reprezinta un procent semnificativ in ceea ce priveste rezolvarea problemei. Eu personal consider ca este 100% rezolvata (e totusi o saptamana... ). Daca mai apar probleme, nu ezita sa postezi.
Bafta
gsi16v is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Sfat retea wireless in casa sevenrulz Periferice 5 06-08-2010 20:07
Evga p55 ftw 200 TheDogg Placi de baza 18 14-03-2010 14:22
EVGA P55 FTW unboxing guppster Placi de baza 20 27-01-2010 18:05

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,142
Total Online: 3302

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 04:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.