lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-04-2018, 15:40   #1081
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 261 Post(s)

PC-ul meu

Ca idee la pipe saltul de la 100 la 80, de exemplu, e foarte mare. Adica il simti. Zic sa iti calculezi nitel mai cu atente toate astea altfel risti sa scoti bani frumosi din buzunar.

undercover Jedi ^^
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 16-04-2018, 15:49   #1082
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Nu ma, nevasta nu cred ca urcase pe bicla de 7 ani.
A vrut sa vina cu mine, i-am inchiriat un ebike si a urcat si ea, chiar in fata mea pe multe pante.
Face minuni motorasul ala electric.

Pt mine aia e ruta mea obisnuita, de acasa pana in varf, 62 km. Fac treaba asta de 2 ani, in tot weekendu aproape daca e vreme buna.
La mine pauza a fost cam de 5 luni, dar am bagat si sambata trecuta o urcare de Gutai, deci nu se puna asta ca prima.
Old 16-04-2018, 15:53   #1083
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

M-am și mirat, caci e destul de anevoioasă, dar never say never, sunt oameni care nu au urcat pe bicicleta, dar merg bine pentru amatori, ceea ce e foarte bine.

Ai făcut un lucru fain ca ați ieșit īmpreuna. Mulți se plang ba ca nu ii lasa nevasta, ba ca nu reusesc sa o scoată din casa. Asa ca as pune-plo ca o reușită faina de familie

undercover Jedi ^^
Old 16-04-2018, 15:59   #1084
Hemisphere
Senior Member

Hemisphere's Avatar

Mentioned: 52 Post(s)

Send a message via Yahoo to Hemisphere Send a message via Skype™ to Hemisphere

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Ca idee la pipe saltul de la 100 la 80, de exemplu, e foarte mare. Adica il simti. Zic sa iti calculezi nitel mai cu atente toate astea altfel risti sa scoti bani frumosi din buzunar.
Banii conteaza mai putin, ceea ce e important e sa rezolv pozitia pe bicla, sa nu ma mai doara umerii. Cīnd am luat bicla, m-am ghidat după tabelul de mai jos. Mă dădusem cu cadru M, īmi era clar mic. Īmi trebuia pipă lungă și tija la șa ridicată maxim. Am zis ok, L sau XL. Am găsit asta de 21", am dat o tură cu ea, părea ok. Avea pipa montată invers și ultimul inel peste pipă deci stăteam mai aplecat. Am īntors pipa și am pus toate inelele dedesubt. Īn teorie (cel puțin) ar trebui să rezolv treaba și doar cu o pipă mai scurtă dar nu ar fi rău dacă ar fi și puțin mai īnaltă. Fără să mai aduc alte modificări de configurație. O să iau pipa reglabilă, sper să reziste la o coborīre mai abruptă.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Capture.PNG
Views:	42
Size:	13.2 KB
ID:	62253  
Old 16-04-2018, 19:49   #1085
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

Sooo imi trebe sa buna si confortabila.
De mers picioarele ma tin mai mult decat poate fundu rabda
Cred ca dau comanda pentru una din asta http://www.bicishop.ro/Sa-bicicleta-...-Gel-6498.html

Alte recomandari in zona asta?

Si vreau sa schimb pedalele. Vreau ceva bun, rulmenti, platforma, cat mai late si sa nu fie bani multi, maxim 300.
Ce recomandati?

Si pe mine ma doare gatul dar numai la coborare. As putea rezolva problema asta daca ridic un pic ghidonul?

Last edited by Otman; 16-04-2018 at 20:00.
Otman is online now   Reply With Quote
Old 16-04-2018, 20:23   #1086
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Banii conteaza mai putin, ceea ce e important e sa rezolv pozitia pe bicla, sa nu ma mai doara umerii. Cīnd am luat bicla, m-am ghidat după tabelul de mai jos. Mă dădusem cu cadru M, īmi era clar mic. Īmi trebuia pipă lungă și tija la șa ridicată maxim. Am zis ok, L sau XL. Am găsit asta de 21", am dat o tură cu ea, părea ok. Avea pipa montată invers și ultimul inel peste pipă deci stăteam mai aplecat. Am īntors pipa și am pus toate inelele dedesubt. Īn teorie (cel puțin) ar trebui să rezolv treaba și doar cu o pipă mai scurtă dar nu ar fi rău dacă ar fi și puțin mai īnaltă. Fără să mai aduc alte modificări de configurație. O să iau pipa reglabilă, sper să reziste la o coborīre mai abruptă.
De acord, toti trecem prin asta. Pipa pe negativ da o geometrie de race. Ceea ce nu e rau, insa trebuie sa stai asa o buna perioada de timp, ceea ce nu e cea mai comoda pozitie pentru cineva care nu are un numar de km mai serios anual, aka antenamente sau nu e foarte elastic.

L este 19", XL 21". Tabelul ala e unul general, orientativ, insa cel mai important lucru e sa, fie un bike fit de commuter macar 100-200lei daca ai unde, fie cauti niste calculatoare pe net, cum e cel din link, care e iarasi orientativ, dar mai specializat decat cel oferit de tine. E un start de unde poti incepe sa te joci cu "dai mai in fata, mai in spate".

Pipa pe care o are o poti intoarce invers, pe rise/pe pozitiv, vezi asa cum este. Daca ai incercat si nu e ok, e bine sa te indrepti spre alte variante. Daca nu te dai agresiv, e buna cea reglabila, stai linistit. La mtb o pipa mai scurta inseamna si contol mai bun. La cursiera e invers.

undercover Jedi ^^
Old 16-04-2018, 20:30   #1087
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
Sooo imi trebe sa buna si confortabila.
De mers picioarele ma tin mai mult decat poate fundu rabda
Cred ca dau comanda pentru una din asta http://www.bicishop.ro/Sa-bicicleta-...-Gel-6498.html

Alte recomandari in zona asta?

Si vreau sa schimb pedalele. Vreau ceva bun, rulmenti, platforma, cat mai late si sa nu fie bani multi, maxim 300.
Ce recomandati?

Si pe mine ma doare gatul dar numai la coborare. As putea rezolva problema asta daca ridic un pic ghidonul?
Am un amic care se da pe la tine prin zona si are saua de la SMP. Nu stiu ce model exact. Personal nu le inghit la cum arata, e ca un ardei. Insa multi au pareri bune despre ele, insa saua e ceva personal. E ca si gagica...

Eu am Nuke Proof si Wellgo de magneziu pe platforma. Am incercat si HT, dar sincer nu stiu ce au prin ele. La platforma nu ma pricep, dar daca vrei cu prindere de mtb, stiu ce sa iti recomand.

Ai putea incerca astea de la CB, Stamp. Vin in 2 variante, small si large.
https://www.crankbrothers.com/collec.../stamp-2-large

si ai de unde alege in functie de culori ~60e
https://www.bike24.com/1.php?content=13&search=Stamp+2

undercover Jedi ^^
Old 16-04-2018, 20:47   #1088
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

Mersi, saua cred ca o comand.
Sa vad ce pedale gasesc pe la noi.....
Old 16-04-2018, 21:11   #1089
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
Mersi, saua cred ca o comand.
Sa vad ce pedale gasesc pe la noi.....
https://www.bikehouse.ro/pedale-bici...of-horizon-pro

Sau mai ieftine

https://www.bikehouse.ro/pedale-bici...proof%20pedale

undercover Jedi ^^
Old 17-04-2018, 21:13   #1090
myke_choopper
Member

myke_choopper's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Am si eu pedalele Nukeproof Electron Evo, mi se par aproape indestructibile, gasesti rulmenti de schimb si pini pentru ele.
@Hemisphere, inainte sa iei o decizie, ai putea sa te uiti la videoclipul asta:
Old 18-04-2018, 07:24   #1091
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

Mentioned: 61 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2

Nukeproof Electron sau...gasesti mai ieftin aceleasi pedale sub denumirea de HTI PA-12A

Last edited by ithanium2; 18-04-2018 at 07:26.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2018, 01:44   #1092
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol

https://www.facebook.com/CyclingHubT...uzBzmM7sa6MS2A
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2018, 01:17   #1093
Booboo81
Member

Mentioned: 0 Post(s)

Ca pret bun puteti incerca si bicishop
Booboo81 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2018, 15:39   #1094
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Nukeproof Electron sau...gasesti mai ieftin aceleasi pedale sub denumirea de HTI PA-12A
Nano P. Ideea e ca oricare din cele doua iti vor gauri, sfarteca sau chiar rupe talpa de la shoes. Asta i-am recomandat si eu, cele de la Nukeproof le-am luat la 155lei. Am preferat Wellgo din motive clare.

Ca idee, iti mai recomand o data pedale cu prindere. Daca totusi vrei o combinatie, cei de la Crank Brothers au Double Shot, o pedala dubla, prindere pe o parte si falt pe cealalta. Le-am avut la o comanda, foarte bine construite.

https://eu.crankbrothers.com/collections/double-shot

undercover Jedi ^^
Old 24-04-2018, 15:50   #1095
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Default Clubul Ciclistilor Lab501

In weekend am avut sansa sa merg la Canyon la fabrica. Experienta a fost ceva aparte. Am avut ocazia sa pedalez pe bicicleta Canyon Endurace CF SLX disc 8.0 Di2 pe o distanta de 70km, terenul fiind foarte divers, cu coborari si uracari. Am mers sa testez varianta SL, insa cineva nu venise dupa SLX si mi-am zis calule, vrei ovaz? In special ca era rosie cum am si echipamentul. Tura am pus-o pe Strava alaturi de cateva poze.

O sa incerc sa revin cu cateva poze, desi netul unde sunt acum nu e tare stralucit.

Asta e duamna.

undercover Jedi ^^

Last edited by mirciusx; 24-04-2018 at 15:53.
Old 24-04-2018, 17:10   #1096
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

Mentioned: 61 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2

Pas....ti-am mai spus NU vreau spd-uri. Nu ma stiu da atat de bine, si nu am un echilibru prea bun.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 23-05-2018, 21:54   #1097
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

PC-ul meu

Ohh yeah

Abia astept weekendu
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMAG1052.jpeg
Views:	45
Size:	711.6 KB
ID:	62712  
Old 24-05-2018, 20:34   #1098
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Acum un an si jumatate am trecut pe cursiera mea, de la Michelin PRO3 Race/Service Course, la Continental GP 4000 S II. Ambele 23 mm latime.

Azi am trecut la Michelin PRO4 Service Course V2 din urmatoarele motive.

GP4000 S II erau mai suple si rapide ca PRO3 insa ce m-a determinat sa revin la Michelin a fost comportamentul in curbe al cauciucurilor GP4000 S II. Dupa mii de km, in orice situatie in care ma bagam mai tare in curbe(de ex sensuri giratorii) la GP4000 S II, la viteze intre 15-30 km/h, roata fata imi scartaia. Nu pierdeam aderenta insa cand ma inclinam si auzeam sunetul deja ma alarmam si in loc sa iau curba frumos o taiam cu "toporul" in mai multe bucati. Am asteptat sa se mai "invecheasca" cauciucul insa degeaba.

Am incercat diferite presiuni insa degeaba.

De asemenea la GP4000 S II nu mi-a placut "caracterul" topait pe care il are, mai ales cand mergi pe drumuri putin mai denivelate. Aici am incercat din nou diferite presiuni insa degeaba.

Ca o nota GP4000 S II sunt mai zgomotoase decat PRO3 sau PRO4 atat cand te ridici din sa cat si la drum intins.

Consider GP4000 S II bune insa mi se par putin cam "muncitoresti".

Satul de nesiguranta in curbe in oras am decis sa scot 240 de lei si sa iau o pereche de Michelin PRO4 Service Course V2 23mm de la Decathlon si bine am facut.

In curbe PRO4 sunt peste GP4000 S II cel putin la stilul meu de mers. Sunt mai manevrabile si abia cand le-am pus pe bicicleta mi-am dat seama ca deja mi se modificase stilul de mers cu GP 4000 S II. Am refacut acelasi traseu in oras si nu mi-a venit sa cred ce bine m-am simtit cu PRO4.

La PRO4 lateralele sunt mai acoperite de cauciuc decat la GP 4000 S II unde un cauciuc mi-a venit cu cateva fire pe afara. Dupa circa 2000+ km GP4000 S II arata impecabil cu foarte putine urme si nu am facut nici o pana.

Fata de PRO3, PRO4 se simte mai suplu si imi place senzatia pe care ti-o da. Fata de GP 4000 S II, PRO4 amortizeaza altfel denivelarile si nu simti topaiala pe care o simteam la Continental. Am folosit presiuni similare in toate instantele.

Pe WH-6800 - GP4000 S II de 23 avea 24.2 mm, PRO4 23 mm are 22.8-22.9. GP 4000 S II erau putin mai "fat" ca PRO4 la aceeasi marime de 23mm.

Repet, mi-au placut GP4000 SII dar le-as pune pe o bicicleta daily si nu pe una pe care o scoti pentru fun si vrei sa te simti ca un butterfly.

Bicicleta arata mai bine cu PRO4 decat GP 4000 S II, ambele black.

Prin urmare, Your Mileage May Vary. Prefer un cauciuc care este mai lively chiar daca ar avea viata mai scurta. Din PRO3 am scos lejer 3000-3500Km si chiar daca era mai taiat si cu urme, nu m-a lasat la greu si am facut doar 2 pene. Din PRO4 este posibil sa scot mai mult.

Last edited by Robert B; 24-05-2018 at 20:38.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 25-05-2018, 00:00   #1099
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol

Buna povestire - interesanta experienta. Mai avem mult, unii, de facut pana acolo . Wow ..3500 de km )) eu vara trecuta nu am sarit de 700)
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 25-05-2018, 01:54   #1100
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Frumos povestit @Robert B. Inca un vot de la mine pentru Pro4. Eu am ajuns la Schwalbe, dar nu te mint, pentru ca arata ceva mai bine, dunga rosie fiind nitel mai subtire decat la Pro4 SC2, ceea ce am folosit la un moment dat.
Totusi, Pro4 tin ceva mai putin decat 4000IIs, par mai din topor, exact cum ai spus, iar la snake bit, daca ar fi cazul de putin off-road sunt nitel mai rezistente datorita compoundului pe care il au probabil, Black Chilli. Drept urmare simt cauciucul parca nu suficient de maleabil, mult mai tare, mai putin pretentios. Sunt laudabile pentru firele respective, care ies dupa o perioada de timp din lateral, chiar daca nu s-a jonglat scos-pus inapoi cauciucul de foarte multe ori.

Din pacate subler am cumparat ceva mai tarziu, iar biletelul cu ieri am pus cauciucurile noi, le-am pierdut, insa orientativ, la ~2000km Pro4 nu aratau prea stralucit. Bineinteles, se pot schimba intre ele fata cu spate.

Mi-a placut in mod deosebit ultima fraza, caci uneori nu e doar sa pedalezi, e si sa traiesti pedaland.

Am vazut ca mergi pe 23c. Dupa 23c Pro4SC am trecut la 25c si nu m-am mai uitat inapoi. Acum as vrea sa trec la 28c, insa nu stiu ce anume. Poate tubeless, dar mai mult de curiozitate.

undercover Jedi ^^
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules