lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-01-2018, 19:17   #53441
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 662 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by booster View Post
Din pacate nu a mers nici cu silicon fiind prea flexibil si nici cu Moment gel. E vreo sansa sa functioneze cu hot glue(nu stiu cum vine in romana)? Ce as mai putea sa incerc?
Sincer, nu-mi dau seama exact cum e treaba dar daca e vorba de ce am incercuit eu ai toate sansele sa lipesti o "extensie". Dar nu doar lipit, trebuie sa iei niste cuie/cozi de nituri si sa le incingi, apoi infigi in plastic(vreo 30% din cat ar trebui sa intre). Apoi le incingi iar cu flacara(sa fie 2 oameni la manevra asta, unul tine de bloc si incinge cu bricheta nitul bagat, altul tine cu o penseta sau ceva similar de clema sa nu se duca ca toti dracii prin plastic odata ce se incinge. Cand s-a incalzit vii cu extensia peste ea si o presezi(cand o bagi pe a doua o sa intre si restul de 20% din partea initiala, de-aia am zis sa nu bagi 50% din prima). Asa o sa ai nit metalic in interiorul pieselor. Daca e loc suficient pune 2 nituri, dar o sa fie cam phootai cu incins, bagat drept, etc.

Niturile in prealabil le poti baga in bormasina ca pe niste burghie si sa le trasezi santuri cu un patent la ambele capete(strangi de capatul lor cu patentul ca dintii aia mici din fata sa-si lase adancitura in metal cand se invarte). Zic de tehnica asta ca cea mai rapida si mai eficienta, poti sa le tragi adancituri si manual cu pila, cutter, etc.

SPOILER:
[img]https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71V-I7PMLmL._SL1500_.jpg[img]

In modul asta plasticul o sa se aseze in adanciturile alea si o sa prinda exceptional de bine pe nit.

Din cauza ca o sa folosesti flacara si timpul de lucru e redus n-o sa ai timp sa pui poxipol sau alte dracii decat dupa, pe exterior, ca o camasa in zona lipiturii. Ai grija sa slefuiesti insa inainte, traseaza niste santuri superficiale cu cutterul pe material, ca pare de-ala pacatos care nu se lipeste.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Capture1233.JPG
Views:	96
Size:	68.8 KB
ID:	61530  
Old 22-01-2018, 08:30   #53442
booster
Senior Member

Mentioned: 43 Post(s)

Send a message via Yahoo to booster

Din pacate e vorba de celelate doua cleme de langa, cele din extreme. Acelea trebuie lipite la fix pentru a sta perfect in carcasa. Momentan am rezolvat-o romaneste cu niste hartie indoita lipita de carcasa ca sa tina presata carcasa in locas si acum sta perfect.

Stiu ca nu e cea mai frumoasa reparatie, dar important este ca functioneaza.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20180122_083112.jpg
Views:	77
Size:	378.6 KB
ID:	61533  
[email protected] GHz 1.2V,Custom Loop,Asus Maximus VII Gene,8Gb Corsair Vengeance ,Zotac 1070 AMP! Extreme,SSD OCZ Vertex 3,WD 250gb,WD 500gb,Toshiba DT01ACA300 3TB,Haf 922,Corsair VX550, DELL U2312HM,3xscythe slip stream 1900rpm,CM MegaFlow 200mm,fan controller Scythe KazeQ

Last edited by booster; 22-01-2018 at 08:32.
booster is offline   Reply With Quote
Old 22-01-2018, 16:45   #53443
sleepy_j
Senior Member

sleepy_j's Avatar

Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

A folosit cineva asa ceva Termometru digital cu infraroșu ? Cam cat de precis este, merit sa-mi bat capul cu el sau sa caut ceva mai profi ?
sleepy_j is offline   Reply With Quote
Old 22-01-2018, 16:59   #53444
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

Mentioned: 189 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to kpy_here

Am eu. E decent. Acum, depinde și ce așteptări ai
Eu masor temperatura AC-ului și e comparabil cu un termometru normal.
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 22-01-2018, 17:21   #53445
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 662 Post(s)

PC-ul meu

Am unul chinezesc de 10$ de cativa ani si mi se pare foarte fain. Am comparat in numeroase randuri cu alte termometre si e spot-on. Atat ca nu masoara bine pe suprafete reflective(naked metal, etc). Dar se rezolva daca dau cu markerul pe zona in care vreau sa masor.
Old 22-01-2018, 17:21   #53446
sleepy_j
Senior Member

sleepy_j's Avatar

Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

N-am pretentii mari, daca zici ca e comparabil cu un termometru normal e perfect, mersi.
sleepy_j is offline   Reply With Quote
Old 22-01-2018, 17:45   #53447
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 509 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by sleepy_j View Post
A folosit cineva asa ceva Termometru digital cu infraroșu ? Cam cat de precis este, merit sa-mi bat capul cu el sau sa caut ceva mai profi ?
Eu folosesc asa ceva la masinutele teleghidate: https://www.hpi-racing.ro/ro/accesor...-temp-gun.html
E ok pt mine, ca eu trebuie sa fiu in marje destul de mari (5-10 grade): ~130 / ~150 grade.
Al meu e destul de precis, ala de la lidl nu stiu cum e.
Old 22-01-2018, 23:33   #53448
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 269 Post(s)

PC-ul meu

Sau așa, pretty cheap dacă îl vrei [emoji39]

In cateva zile ma întorc și pot lua cu mine din ce voi pune la vânzare. Momentan doar multimetru fiind mai ușoare - Agilent, Fluke, Laser, König, etc. Sau stație de lipit JBC sau cu aer cald, tot JBC. Ceva Hameg ar mai fi însă destul de grele. PM dacă e cineva interesat.
Old 23-01-2018, 10:37   #53449
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 102 Post(s)

PC-ul meu

Am ajuns sa cred ca traiesc in matrix .
Am intrat pe forum aleator asa cat sa treaca timpul si ce crezi primul post care a aparut pe ecran este despre cancer...
Ca si idde acum 2 zile am luat un uber in bucuresti iar soferul la 22 ani a fost diagnosticat cu cancer , avea 24 cand am vorbit eu cu el ....
Spun toate astea ...nu stiu de ce... doar ca am o situatie la fel , sunt de 2 saptamani cred in spital cu tata si toti spun ca.mai are 1-2 saptamani ...
Are 53 facuti acum in decembrie...
Ma simt atat de obosit ....

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Last edited by polter; 23-01-2018 at 11:19.
polter is offline   Reply With Quote
Old 23-01-2018, 14:27   #53450
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Fuck cancer
Old 23-01-2018, 14:48   #53451
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Yep. Nenorocita boala. Si pentru cel care o are si pentru apropiatii lui.
Old 23-01-2018, 16:49   #53452
polter
Senior Member

polter's Avatar

PC-ul meu

Stie cineva daca e gratis chimio si radio terapia?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 23-01-2018, 16:50   #53453
polter
Senior Member

polter's Avatar

PC-ul meu

Default Offtopic

E complicata situatia si nu am mai intrebat

Scuze pentru dublu post

Sent from my iPhone using Tapatalk

Last edited by polter; 23-01-2018 at 16:55.
Old 23-01-2018, 16:55   #53454
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Trebuie sa fie inregistrat la un medic oncolog.
Cu diagnnostic confirmat (prin biopsie, nu e suficient RMN; RMN-ul este pe masurare urmarire)
Si primeste tratament acolo.
Dar, cum e la noi, o sa ti se spuna ca exista un tratament mai bun, pe care nu il au si care costa x lei/eur.
Old 23-01-2018, 21:50   #53455
muff
Senior Member

muff's Avatar

Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Fuck cancer x3
Old 23-01-2018, 21:51   #53456
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 269 Post(s)

PC-ul meu

Ce imi place aici in Germania e sistemul lor de sanatate. Iti ia 15% din salar, insa te ajuta foarte mult avand in vedere ca cheltuielile cu cancerul tatalui meu, desi s-a dus, au fost peste 30k euro.
Venea salvarea si il ducea zilnic la Mit, desi putea sa stea acolo, transportul a fost 9k daca nu era asigurat. Apoi mancarea 4k parca pe luna, care ii se administra zilnic de catre cineva, un cadru medical, care venea zilnic acasa. Pentru chimio mergea iarasi in alta localitate, caci asa a inceput cu 5 luni de tratament. Foarte nasol tratamentul, iar foarte e putin spus.
Ce sa mai zic ca era plin de medicamente pe masa, iar in sufragerie era o masa mare de 200x100cm cu tot felul...mancarea ii era administrata printr-o chestie, iar el o avea aportabila caci nu era un om sa stea la pat. Doar pompa de mancare a fost 300e, dar data de asigurare. Apoi tubul de oxigen 1500e, cu tot ce insemna pe langa...

Over all pot zice ca e foarte chinuitor sa traiesti asa...tatalui meu i-au dat in decembrie 2016 ca mai traieste maxim o luna, poate doua. A trait 5-6 luni cu tratament, insa ultimele 2 nu a mai putut sa le ia, caci nu ii mai rezista corpul. Pe moment zici ca s-a facut ca nou, ca mai era plin de speranta asa ca iulie-septembrie a fost cat de cat om. Apoi s-a intors si nici cu tratamentul de la Mit care l-a mai tinut in viata pana in decembrie sa ajunga la varsta de 64 ani (era nascut pe 1.01), ca sa opreasca tratamentul si in cateva zile corpul sa ii cedeze complet. Eu nu am vazut, insa mi-a spus cu cine era ca a dat ficatul, bila afara...pe gura. Plus ca nu te mai poti controla, etc. Groaznic...tatal meu ave 190cm, era un malac atletic. Nu era un om care sa il dai jos cu una cu doua, a facut polo la Dinamo si inot cate 40-50 de bazine chiar si la o varsta inaintata pana a facut infarct in 2014. Oricum, a fost acceptat la Mit de catre asigurare doar ca a trait atat si pentru ca a reusit sa ii lupte coprul, altfel cred ca pleca dintre noi mai devreme.

Va tin pumnii, desi e putin spus, sa va dea Domnul putere si speranta si sa fiti puternici pentru timpurile grele care vor veni. Important e sa va bucurati din plin chiar si de putinul timp ramas...Mie imi pare rau sincer dupa multe. De cate ori va vad povestind de eletronica, si chiar si persoanei care a ramas in urma i-am povestit de forum si de voi, imi aduc aminte de tata...chiar si acum ma uit printre notitele lui, omului asta i-a curs electronica prin vine, asta a fost viata lui. Daca va vine sa credeti am adunat peste 200-300kg hartie doar de materiale didactice, reviste, manuale, manuale de reparatii, notite, dosare intregi late de 10cm cu tot felul de electronica. Viata a fost de asa natura ca fiecare a fost pe drumul lui; daca eram mai aproape si nu la aproape 2000km departare poate lucrurile ar fi fost altfel....cine stie, o viata avem.

Ii placea sa joace baschet, sa mearga la pescuit, sa se dea cu bicla...nu am avut sansa de prea multe sa facem impreuna. M-am intristat prea mult...si imi pare nespus de rau pentru timpul asta scurt si distanta mare dintre noi. S-a stins, asta e...
Old 23-01-2018, 23:37   #53457
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Capul sus man. E greu, nu trece, dar obisnuinta e mare la om.
Old 23-01-2018, 23:43   #53458
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Depinde foarte mult cum rezistă corpul la tratament și cum reacționează cancerul la tratament și evident ce fel de cancer este. Uneori este bine și mulți oameni scapă, dar de cele mai multe ori este groaznic.

So yep, fuck cancer.
Old 24-01-2018, 11:36   #53459
polter
Senior Member

polter's Avatar

PC-ul meu

Am deja o gaura enorma in uk ce trebuie sa o achit cand ajung acasa plus ca am inceput si in ro sa se simta ....bugetul ....
Oricum nu asta e problema acum , o sa ma descurc eu financiar ....
Partea rea este ca tumoarea cu metastaze sau cum le mai zice a inceput sa loveasca grav in coloana vertebrala si un nerv din umarul stang facand ca bratul sa fie partial paralizat dar si dureri incredibil de mari iar corpul nu mai raspunde la morfina si alte calmante de genul...
Ma uit la un om care se vaita de durere si nu am ce sa i fac , iar cand durerea trece devi e dificil ca persoana .
Nu gasesc calea de mijloc ....
Pana acum 2-3 zile am stat la spital ziua cat si noaptea , am mers acasa doar sa fac o baie si sa ma schim ...
Acum stau doar 10 ore si ma mai schimba cineva dupa inca 4 ore

Ca si idee in uk am fost trimis acasa chiar daca avea platite toate contributiile la stat.
Dupa 2 intrari la urgente si una la medicul de familie am primit doar calmante si cam atat.
Acum 2 3 zile a venit u sms cum ca e programat pentru un scan la nu stiu ce organe , el avand deja un xray sau cum i zice unde se vedea o anomalie dar ce sa zic , romani sclavi peste hotare ....
Si cand mai vad un caz mai fericit , mai mult ca sigur ala este exceptia , nimic mai mult.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Old 24-01-2018, 11:47   #53460
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Din ce îmi descrii acolo, omul este pe moarte. De aceea ați foți trimiși acasă cu calmante și atât, chiar și în UK. Nu contribuțiile contează.

Ce poți face pentru el acum este să-i alini suferința la final. Atât și nimic mai mult. UK are dezvoltată ramura asta de palliative care și poți pleca cu omul acasă ca să nu moară în spital.

Știu că probabil nu este ce dorești să auzi, dar ăsta este adevărul. Îmi pare rău

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules