lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 07-05-2011, 11:04   #1
Vasile
Member
 
Join Date: May 2011
Posts: 41
Mentioned: 0 Post(s)


Lightbulb Alegere magazin online

Vad ca tot se vb ca ala nui bun ala nu stiu ce face...etc Deci pana la urma care magazin online e cel mai "breaz"(aici ar trebui sa avem in vedere preturile decente,transportu acela "gratuit" in caz de garantie/returnare, sa rezolve cat mai eficient garantiile, si nu in ultimu rand sa nuti bage pe gat prod resigilate/returante)
Momentan emag si pcgarge miau atras atentia pt urmatoarea comanda. la emag un lucru bun e ca au bunul simt sati zica in fata daca un prod e resigilat sau nu pe cand la pcgarage e cu semnul intrebari
Totusi nu as vrea sa cumpar de la nustiu ce mag cu preturi super mici (crezand ca fac o afacere) si dupa aia sa dea faliment sau cice stie ce....

Astept opinii/recomandari si experiente cu mag online It
Vasile is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2011, 12:28   #2
attlantis
Senior Member
 
attlantis's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti
Posts: 634
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Ai cate un thread dedicat si pentru e-mag si pentru pcgarage. Asta ca sa vezi ce mai crede lumea. Cel mai breaz magazin probabil ca nu exista. Profesionalismul (sau lipsa lui) il vezi atunci cand ai probleme cu un anumit produs. Ca sa-ti ia banii repede se pricep mai multi .
attlantis is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2011, 15:22   #3
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

avantajul cu un magazin mare este ca stii unde sa ii gasesti si sa ii dai in judecata
mbc is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2011, 16:00   #4
Vasile
Member
 
Join Date: May 2011
Posts: 41
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Acuma nu cred ca exista um magazin perfect,cam toti fac gat pe la garantii,toti incearca sa te fure/insele si lista poate continua,dar totusi nu cred ca nu exista si cateva magazine care au macar um pic de respect pt clienti
Am enumerat doar emag si pcgarge deoarece au un oarecare "nume",la pcgarge am auzit ca se practica modul resigilate=noi dar au niste preturi destul de ok iar gama de produse e destul de mare pe cand la emag au bunul simt sati spuna ca x=resigilat,trasportul dute-vino "gratis" dar in schimb nu au la fel de multe prod ca si pcgarage.
Avand in vedere ca am degand sa dau prima comanda onlina cu o valoare destul de mare sunt um pic reticent
Acuma daca e sa cautam numai puctele negative fiecare magazin online are macar unu sau mai multi clienti nefericiti
Vasile is offline   Reply With Quote
Old 15-05-2011, 13:16   #5
Y2K
Member
 
Join Date: May 2011
Posts: 35
Mentioned: 0 Post(s)


Default

sa fie ceva serios.
Y2K is offline   Reply With Quote
Old 15-05-2011, 14:49   #6
Vasile
Member
 
Join Date: May 2011
Posts: 41
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Exact.Serios si cu preturi decente
Vasile is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2011, 09:34   #7
florinmugurel93
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,030
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Eu recomand PCGarage.Am 4 comenzi la ei si la 1 am avut ceva probleme.Nu s-a pus problema ca sa nu imi schimbe produsul.
__________________
Foloseste in comenzile tale la PCGARAGE codul 4T1A7IDE si ai 1% discount.Te scuteste de ceva bani munciti.
florinmugurel93 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2011, 09:43   #8
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am peste cate 15 comenzi la Azerty, Shopit, PCGarage si Emag si una singura la Mediadot si ultima ever. Cel mai multumit am fost de Azerty din cauza pretului. Cat despre garantii, nu am avut niciodata probleme.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 24-05-2011, 12:25   #9
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
avantajul cu un magazin mare este ca stii unde sa ii gasesti si sa ii dai in judecata
Vrei exemple ca magazine mari care au dat faliment?
GEPA iti spune ceva?
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 25-05-2011, 18:41   #10
mascotzel
Ancient friend
 
mascotzel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,504
Mentioned: 26 Post(s)




Default

mie nu
s-a zis de debo pe aici? ( au preturi fantoma de subsol)
http://lookfor.ro/debo-ro-probleme-cu-garantia/
mascotzel is offline   Reply With Quote
Old 25-05-2011, 19:17   #11
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Om batran si nu stie de "GEPA - un pic mai bine pentru dumneavoastra".
Vai vai vai
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2011, 19:54   #12
punzzer
Junior Member
 
punzzer's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 8
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to punzzer Send a message via Yahoo to punzzer Send a message via Skype™ to punzzer
Default

Recomand azerty, mult mai ieftin decat garaju vostru
punzzer is offline   Reply With Quote
Old 17-06-2011, 08:51   #13
Selky
Senior Member
 
Selky's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 4,107
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Vasile View Post
Acuma nu cred ca exista um magazin perfect,cam toti fac gat pe la garantii,toti incearca sa te fure/insele si lista poate continua,dar totusi nu cred ca nu exista si cateva magazine care au macar um pic de respect pt clienti
Am enumerat doar emag si pcgarge deoarece au un oarecare "nume",la pcgarge am auzit ca se practica modul resigilate=noi dar au niste preturi destul de ok iar gama de produse e destul de mare pe cand la emag au bunul simt sati spuna ca x=resigilat,trasportul dute-vino "gratis" dar in schimb nu au la fel de multe prod ca si pcgarage.
Avand in vedere ca am degand sa dau prima comanda onlina cu o valoare destul de mare sunt um pic reticent
Acuma daca e sa cautam numai puctele negative fiecare magazin online are macar unu sau mai multi clienti nefericiti
la garaj resigilat =/= nou
iti si spun in numele produsului "desigilat' si acorda o reducere de pret, de regula la promotiile de week-end
sau cand comanzi un produs si te suna operatorul iti spune ca au un asemenea produs, care a fost returnat si verificat de ei si e mai ieftin cu x lei

azerty este cel mai ieftin in general, la majoritatea produselor. insa daca ai vreo problema de functionare cu un produs, il arunci direct, nu te complici sa ceri garantie ca nu-ti da nimeni, producatorii o sa spuna azerty are datorii mari la ei asa ca nu le onoreaza garantiile

eu am luat de vreo 2 ani de la garaj si emag si pana acum n-am avut vreo problema nerozolvata

la garaj am si returnat o placa video, dupa o saptamana de folosire. mi s-a restituit pretul integral, desi desigilasem si folosisem produsul. nu mi-a placut...
Selky is offline   Reply With Quote
Old 17-06-2011, 11:42   #14
attlantis
Senior Member
 
attlantis's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti
Posts: 634
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by punzzer View Post
Recomand azerty, mult mai ieftin decat garaju vostru
Pretul nu este intotdeauna relevant. Trebuie sa fie un pret bun dar si firma sa fie cat de cat serioasa. Daca vezi ca ploua cu reclamatii la garantii atunci nu prea merita.
Afli tot felul de lucruri daca te interesezi putin despre azerty, marketonline, mediadot. Astia au fost implicati in tot felul de manarii si dau vina unii pe altii. Eu de la astia n-as lua decat chestii ieftine la care sa ma lipsesc de garantie (gen cabluri ceva, casti ieftine).
Cu azerty am avut o experienta neplacuta de la prima comanda (ultima dealtfel). Iar cu mediadot o experienta chiar bizara.
Puteti sa luati care vreti de la azerty eu zic pas.
Din categoria celor care au preturi bune si inca mai sunt credibili as zice Sigmanet.
attlantis is offline   Reply With Quote
Old 17-06-2011, 20:13   #15
anarhistor
Senior Member
 
anarhistor's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Location: Where Sky is Blue
Posts: 609
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

dar de evoMAG ce stiti? nu prea vb lumea de el...numa garaj si emag. ma intereseaza televisorul de mai jos. e la pret mai mic dar la alte "minuni" de firme. la evoMAG are pret ok la garaj e scump. Idei?
http://www.evomag.ro/TELEVIZOARE-LED...ivX-56815.html
Merci!
anarhistor is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2011, 10:20   #16
attlantis
Senior Member
 
attlantis's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Bucuresti
Posts: 634
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Daca m-ar interesa produsul respectiv cred ca as apela la evoMAG. N-am cumparaturi la ei dar am inteles ca in general lumea e multumita de serviciile lor. Din lista de magazine de pe price.ro nu cred ca as apela la altii care ofera pret mai mic. evomag ar fi prima optiune.
attlantis is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2011, 15:42   #17
morpheu
Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Bucuresti
Posts: 66
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Azerty, Marketonline si Mediadot apartin toate de SC kelion online SRL sau ceva de genul asta, firma care si-a schimbat numele si directorii de nenumarate ori plimbandu-se printr-o gramada de procese iar clientii cu garantiile de la firmele vechi au ramas doar cu foile de garantie in mana. Pentru dovezi just google it si veti gasi o gramada de informatii despre acesti "oameni". Garajul, Shopit si PCfun apartin toate de FIT distribution, au sediile in aceeasi cladire, au exact aceleasi produse, service-ul in acelasi loc, difera doar firmele si putin preturile (PCfun e cel mai ieftin). Am peste 20 de comenzi la aceste 3 firme si pana acuma nu am avut probleme cu garantiile, adica mi-au fost schimbate toate produsele duse in garantie, mi s-au restituit banii inapoi in caz ca nu au mai avut produsul in stoc sau la distribuitor (asta s-a intamplat cand am dus o placa de baza moarta in ultima zi de garantie), e drept ca au incercat sa ma prosteasca initial bagandu-mi pe gat o placa de baza mult mai proasta decat ce am avut eu dar daca stii sa vorbesti si nu te lasi prostit de ei nu e nici o problema. Singurul dezavantaj pentru cei care doresc sa predea personal produsul in garantie si nu detin o masina proprie este locatia unde este service-ul. Pe acolo chiar risti sa fi vanat de "locuitorii" din acea zona sau sa fi mancat de caini. Legat de returnarea produselor in primele 10 zile de la achizitionare, nu am avut probleme la Evomag (mi se par super ok), iar Emag are avantajul ca poti returna produsul in 30 de zile, banii fiind restituiti integral (personal am returnat niste memorii in a 30-a zi fara probleme). Legat de transport gratuit nu pot sa ma exprim deoarece am ridicat/dus produsele in garantie personal.

Last edited by morpheu; 18-06-2011 at 15:44.
morpheu is offline   Reply With Quote
Old 23-07-2012, 00:07   #18
M@nu
Senior Member
 
M@nu's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 8,295
Mentioned: 135 Post(s)


Default

1.Emag

2.Ebay

3.Amazon

4.PC Garage


Asta e ordinea mea in functie de numarul de achizitii. Mai sunt alte cateva.. Sigmanet, DiscountGSM (care e acelasi lucru cu vanzari-gsm (puzzle electronics e in acte)).


Cel mai bun magazin e cel care iti permite sa testezi produsul inainte de a-l aduce acasa. Ca garantie, toti se lauda ad incipio ca ti-o ofera.

P.S. Acum nu prea mai merita sa faci vreo cumparatura decat daca e musai.

Last edited by M@nu; 23-07-2012 at 00:12. Reason: Se umfla valutele...
M@nu is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2013, 17:04   #19
ender
Member
 
ender's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Location: Bucuresti
Posts: 135
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ender
Default

Salutare

Stiti ceva despre www.online-tel.ro ?
Au niste preturi care par prea bune pentru a fi totul ok si sunt foarte sceptic, pentru ca e romania si cand ceva pare prea bun ca sa fie adevarat, probabil nu e.
ender is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2013, 20:38   #20
Gaminggrade
Senior Member
 
Gaminggrade's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,599
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Gaminggrade
Default

Emag la garantii sunt super ,nota 100+...si aici nu vorbesc din experienta facuta cu un produs,sa zicem ca va trebuii sa ma credeti pe cuvant:P Si evomag sunt iarasi ok...pcgarage e dezastru,vai de capu lor,am comenzi de peste 90 de milioane,si cand a fost sa am o simpla problema de rezolvat eram ultimul gunoi....
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
joaca online fulger Gaming 439 15-12-2023 23:44
PCONE un nou magazin online pe piata IT Romaneasca Vladutz20 Stiri 10 08-12-2009 21:13

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,144
Total Online: 4655

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 09:12.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.