lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-12-2019, 10:20   #60541
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 628 Post(s)

PC-ul meu

Pentru că vecinul de la parter e un lunatic nebun cu care nu vrei să ai probleme.
Am fost aproape fix în situația aia, doar că eu eram la parter și nebunul la etajul 1.

Într-o seară am ajuns acasă și nevasta speriată îmi spune că vecinu' a luat-o razna (iar) și că ne aruncă apă în baie pe gura de vizitare a țevilor cu dușul și țipa "vă înnec ca pe șobolani, băăăăă!!!!".
Adică ăla avea sub chiuvetă o gură de vizitare și dădea un capac jos din două cleme și băga dușul pe acolo.
La noi aveam și sus și jos două guri de vizitare foarte mari neacoperite, eram gata cu renovarea, dar nu aveam totul încă, gen nu aveam ușile de plastic la gurile de vizitare.
Ăla nu avea scurgere în pardoseală, de fapt avea, dar era înfundată, la el toată apa se scurgea printr-o gaură de lângă cadă și curgea în subsolul blocului, noroc că nu făcea prea des baie. Am dus într-o zi un meseriaș la el când l-am prins într-o zi bună, și ăla i-a propus să îi spargă în baie (nu avea gresie, avea direct beton) și să îi pună un sifon.
Ne-a dat afară, că nu are nevoie.

Când am avut nevoie de semnătura lui să îmi pun centrală, a zis că nu îmi dă nimic. L-am sunat pe tata, a luat o sticlă de țuică, am urcat la el, după 15 minute ne-a semnat, apoi am mai stat 4 ore la el blocați că ținea să ne povestească ce viață grea are el, de ce e bolnav la plămâni, de fata lui din Spania, de fata lui ce se fwte cu șoferi turci și de băiatul lui zugrav din Italia. Și multe alte prostii...

Genul de om care o lua razna, mai bine îl evitai... făceai tot ce e posibil să nu intri cu el în clinciuri.

Cam așa și cu ăsta din articol, vecin nebun cu care nu te înțelegi... chemi poliția ce crezi că îi face? Ăla oricum nu permite accesul nimănui în apartament. Ce îi faci? Îl inunzi? Sigur, vine la tine cu o canistră de benzină, ți-o varsă pe ușă și zice că îți dă foc. Suni poliția? Păi ăla fuge, când vine poliția nu mai recunoaște nimic.
Old 06-12-2019, 10:39   #60542
guest13
Ancient friend

Mentioned: 18 Post(s)

PC-ul meu

Ei nu permite. Sa vezi ce permite dupa ce or sa inceapa sa ii vina amenzi and shit. Crede-ma ca o amenda sau despagubiri and shit sunt mai eficiente decat cearta, amenintari bataie si altele de genul.
Eu inteleg sa eviti toti idiotii/nebunii ca daca e sa stai pt. fiecare personaj de genul nu mai ai timp de altceva. Dar sunt cazuri - ca cel de fata- in care nu mai e vorba de evitat. Deja cand iti afecteaza viata la modul in care nu poti folosi apa la tine in casa evitatul iese din discutie. Traim totusi intr-o lume in care ai tot felul de mijlace prin care sa inregistrezi audio-video. Chiar nu se poate dovedi ce si cum? Sa fim seriosi.
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2019, 10:51   #60543
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Dacă îi dă amendă ce? Ăla probabil e un lunatic pensionat pe caz de boală, nu are venituri, nu au ce amendă să îi dea. Se pișă pe ea de amendă.

Nu ai ce să îi faci... Poate să te cobori la mintea lui și să intri într-un război direct cu el, caz în care tu oricum vei avea de suferit.

Brancardierul din povestea noastră e genul de om "neconflictual", așadar preferă să se spele la un lighean decât să escaladeze conflictul cu nebunul.
Old 06-12-2019, 10:58   #60544
guest13
Ancient friend

PC-ul meu

Ceri despagubiri bre: a trebuit sa dau cu var etc etc, am pierdut un contract de xxxxeuro/zile la munca -si aici cu cat ai salariu mai mare cu atat o sa il doara mai rau- si asa mai departe. Daca o face in mod repetat ceri si pagube morale and shit. Si dupa aia te duci peste el si il executi (as in cu executor judecatoresc nu executie executie :P). Ii iei bani din pensia aia mica a lui, ii vinzi ce are prin casa, nu conteaza. Cu atat mai mult o sa simta
Tocmai de asta genul asta de oameni o fac pe nebunii. Ca li se permite.
Old 06-12-2019, 11:19   #60545
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Mâine dimineață o să găsești cauciurile înțepate cu șurubelniță, poimâine vei avea un șoarece mort (sau viu) în cutia poștală, răspoimâine o să îți toarne o călimară cu cerneală pe preșul de la intrare.

În timpul ăsta tu va trebui să suni la poliție în repetate rânduri, după ce o să vezi că ăia o să dea din umeri și o să te cam ignore o să îți treacă cheful de război.

Cum crezi tu că demonstrezi acel contract de sute sau mii de euro? Chestiile astea le demonstrezi doar în instanță, și le demonstrezi doar pe banii tăi, iar la sfârșit judecătorul s-ar putea să îți dea dreptate dar să considere suma mult prea mare și să îți dea ceva gen 1500 lei despăgubiri și cheltuielile de judecată.
Old 06-12-2019, 11:35   #60546
guest13
Ancient friend

PC-ul meu

Nu a zis nimeni de sume astronomice. Sunt suficiente cateva mii de lei sa ii amutesti pe astia. Nu uita ca de obicei astia sunt aia care voteaza ceva anume pt. 100 de lei in plus la pensie. 300 de la varuit + 500pierderi+1000 cheltuieli de judecata si deja il doare(rau) daca mai pui si executarea... 100-200 de lei in minus pe luna inseamna ca nu mai mananca alea 3 felii de parizer pe luna si ramane numai la cartofi
Cum am mai spus exista tot felul de camere de luat vederi and shit in ziua de azi ca sa se rezolve chestii de genul cauciucuri intepate (been there cu cauciucuri intepate -om care cosidera ca si-a cumparat strada- si mi-a cumparat omul altele noi noute si cerut scuze si toate alea si ma implora sa ne impacam - la vremea respectiva sotia lucra la un cabinet de avocatura). Eu zic ca se merita un mic "razboi" de genul decat sa te speli la lighean in anul de gratie 2019 (aproape 20 20).
Old 06-12-2019, 12:43   #60547
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Deci vorbești de niște chestii care se pot întinde lejer pe câțiva ani. Cu dat în judecată și recuperat bani.
Dacă tu crezi că majoritatea oamenilor își permit un război de uzură... hmmm... ok.
Old 06-12-2019, 13:32   #60548
guest13
Ancient friend

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Deci vorbești de niște chestii care se pot întinde lejer pe câțiva ani.
Si alternativa care e ? "din aprilie 2017 până în prezent eu nu am folosit apa"
Exista 2 variante:
1- te intelegi civilizat cu persoana respectiva si gata discutia.
2-necivilizat. Si aici ai 2 sub-variante: il dai in judecata si stii ca la final o sa plateasca sau taci si inghiti sicane de tot felul cu anii(ca daca a mers prima data va face si a 2-a si a 3-a si asa mai departe ca ii creste ego-ul) si o sa cheltui tu bani pe diverse reparatii and such(tuica si cele 4+4ore pierdute de tine si tatal tau de ex.) pe care nu o sa ii mai recuperezi.
Acum fiecare face cum doreste departe de mine sa impun ceva cuiva. Doar ziceam ca exista si alternative la plansul de mila care nu rezolva nimic.

Last edited by guest13; 06-12-2019 at 13:38.
Old 06-12-2019, 14:01   #60549
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Ăla cu țuica s-a dus. A ieșit din scara blocului cu picioarele înainte. Au venit alții în locul lor, tot un fel de individ dubios și ăsta nou, dar măcar nu face aceleași probleme. Probleme face, dar nu aceleași...

De doi ani am plecat de la bloc, m-am mutat la casă. Acum mi se cam rupe la banană.

Anul trecut m-am supărat și eu la o chestie așa că am deschis (la bloc) geamurile la living și am plecat de acasă. După o săptămână m-a sunat (a făcut rost de număr de la administrator) să vin că am uitat niște geamuri deschise. I-am zis că nu le-am uitat, că le-am lăsat special așa poate se mai aerisește blocul. Da, el înțelege, dar să vin să le închid că se kakă pe el de frig, că pot să aerisesc și mai la primăvară.

Mă rog, ce vreau să zic e că sunt vecini tâmpiți dar rezonabili, înțeleg când te calcă pe coadă că și tu i-ai călcat pe coadă.

Dar sunt și tâmpiți cu care mai bine nu ai de-a face... cu ăia nu te poți înțelege.
Old 06-12-2019, 15:11   #60550
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 604 Post(s)

PC-ul meu

Cu nebunii trebuie sa fii mai nebun decat ei.
Am avut un specinem mai demult: avea insomnii si se apuca de tamplarie la 2 noaptea.
Daca ii ziceam ceva, imi spunea sa-l dau in judecata.
Prima data cand l-am intalnit i-am spus ca pun 3 drogati cu banii de judecata sa-l bage in spital astfel incat sa nu-si mia foloseasca niciodata mainile. Cand sunt in concediu in afara tarii, desigur.
S-a cumintit instant.
Deja vorbisem cu 2 "bajeti" de cartier sa-l conduca (fara sa-i faca nimic dar suficient de vizibil incat sa vada) pana in statia de tramvai vrei cateva zile la rand, dar nu a mai fost nevoie.
Old 06-12-2019, 15:17   #60551
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Să zicem că există perioade ale vieții când îți permiți să fii și tu nebun sau să faci pe nebunu sau să te pui cu alți nebuni.

Dar perioadele alea vin, pleacă, la un moment dat te trezești înconjurat de alți nebuni și tu singurul "neconflictual".
Old 06-12-2019, 15:35   #60552
guest13
Ancient friend

PC-ul meu

Sa schimbam putin subiectul:

https://stirileprotv.ro/stiri/politi...artidului.html

Eu zic ca e de offtopic dar daca trebuie pusa la prezidentiale sa o mute un moderator.
Old 06-12-2019, 16:46   #60553
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 214 Post(s)

PC-ul meu

O poti sterge si muta reposta acolo singurel.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Old 07-12-2019, 00:17   #60554
Alex9090
Ancient friend

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Well, offtopic la discutia despre vecini senili.
Nu am gasit vreun thread legat de schiat si sporturi de iarna, asa ca voi posta aici. As vrea sa invat sa schiez iarna aceasta, asa ca va trebui sa imi iau geaca, pantaloni si restul echipamentului (fara skiuri, clapari). Ceva recomandari de geaca/pantaloni, dupa ce ar trebui sa ma uit, ce buget sa setez pentru un incepator?
Alex9090 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2019, 00:36   #60555
dani
Member

Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

https://sfaturi.decathlon.ro/cum-sa-...r-pentru-schi/

Mergi la ei si alegi imbracaminte ski, nivel incepator.
dani is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2019, 00:36   #60556
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 214 Post(s)

PC-ul meu

Decathlon.
Old 07-12-2019, 02:10   #60557
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 270 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Quote:
Originally Posted by Alex9090 View Post
Nu am gasit vreun thread legat de schiat si sporturi de iarna, asa ca voi posta aici. As vrea sa invat sa schiez iarna aceasta, asa ca va trebui sa imi iau geaca, pantaloni si restul echipamentului (fara skiuri, clapari). Ceva recomandari de geaca/pantaloni, dupa ce ar trebui sa ma uit, ce buget sa setez pentru un incepator?
Eu mi-am luat o geaca din decathlon in jur de 200 ron. Seamana cu asta
https://www.decathlon.ro/geaca-schi-...d_8547035.html
Pantaloni de schi i-am luat mai demult dintr-un SH cu 15 lei si sunt ok pentru cat schiez eu(2-3 ori pe iarna), deci probabil asa ceva ar fi suficient
https://www.decathlon.ro/pantalon-sc...d_8547399.html
(se recomanda cu bretele sa nu cada de pe tine)
Initial m-am dus pe partie cu o bluza + o bluza de fleece plus geaca si m-am ***** pe mine de cald. Daca sunt peste -10 - -5 grade cel mai confortabil pentru mine sunt prima bluza si geaca de schi.
Pe craci trag o pereche de izmene pe sub pantalonii de schi.
Mi-am luat si o pereche de ciorapi de schi, tot din decathlon, aici iti recomand ceva cu material mai mult in zona tibiei si gleznei, in special daca esti mai paros, claparii pe mine ma fwt in zona tibiei.
Am primit si o pereche de ochelari de schi pentru nori/ceata, am apucat sa-i folosesc o singura data, deci nu investi in asa ceva pana nu ajungi la concluzia ca iti place, poti si vei schia mult.
Am mai luat si o cagula, dar mai degraba am folosit-o la plimbarile prin statiune noaptea decat pe partie. Evident, daca esti chiar paralel cu schiatul sau iti place sa te aventurezi, casca e obligatorie.
Daca vrei sa schiezi pe valea prahovei, iti recomand sa incepi cu predeal, mi se pare ca are partii pentru toata lumea, inclusiv pentru incepatori. La busteni am urcat cu telescaunul si am coborat cu schiurile in spinare, la vatra dornei m-am ***** de frica pana am coborat, nestiind ca partia e chiar asa de rea(gheata si namol in unele portiuni) si nu am mai urcat.
Old 07-12-2019, 14:05   #60558
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 259 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Alex9090 View Post
Decathlon... așa cum au spus și cei de mai sus.
Neapărat de la ski.
Am fost astăzi în Decathlon Militari și găsești ceva bun începând de la 200 lei/geacă sau chiar 600 lei, dar excepțional.
Caută în special produse Wedze, sunt cu materiale superioare calitativ.
Spor la shopping.
Old 07-12-2019, 18:38   #60559
labuser
Senior Member

labuser's Avatar

Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

predeal. partie albastra
cauta monitor de schi.
Old 08-12-2019, 12:12   #60560
Alex9090
Ancient friend

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Mulțumesc frumos pentru sfaturi! ��
Bugetul ar fi fost undeva la 300 400 lei geaca, 150 lei pantaloni plus casca de la Decathlon, mănuși și under layer. Merita sa iau și câteva ore lecții de schiat?
Alex9090 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules