lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-01-2020, 19:11   #41
gg0
Senior Member

gg0's Avatar

Mentioned: 11 Post(s)

Quote:
Originally Posted by doru View Post
Aveți încredere în nivelul ratei lunare la lei? Istoricul îmi zice că poate varia mult, de la 1400 la 1900 RON.
pai asta e parfum pe langa 400% la CHF
gg0 is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2020, 19:28   #42
korby
Ancient friend

korby's Avatar

Mentioned: 132 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by ingerulol View Post
nu vor ajunge la nivel de 2007, 2 camere la 100k Eur
Eşti glumeţ.
Old 04-01-2020, 21:28   #43
antiqque
Member

Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
2. De ce nu va cautati un apartament mai mare in oras sau un teren mai mic? Care e nebunia asta sa stai la 20km la casa? Plm - pish pe ea de casa daca pierzi 2h zilnic pe drum si tre` sa te trezesti la 5:30. Serios .... plus de asta cine nu a stat la casa si doar viseaza habasr nu are ca e nevoie de multa treaba de mentenanta plm - nu mai face nimeni , nu asociatia , nu vecinii , nu primaria - doar tu .

Cand se sparge o teava, cauti instalator, se duce pe plua ziua, tre` liber, fxti tot programul copiilor sotiei, socrilor, parintilor , prietenilor (daca nu-i ai pe primii prin zona) samd. Pretul il platesti intreg, nu fractionat la numarul de apartamente cu plata la luna.

Ca sa arate frumos trebuie ingrijita, dar si investitie mare.
Pai e simplu, in oras 1000E m2. La 10-15km de oras 30-50E m2.
Cu banii pe care i-as da pe un apartament cu 3 camere iau teren si fac o casa de 200mp.
In situatia mea pot sa ma mut si in munti, imi trebuie doar internet ca sa imi fac meseria deci nu imi pasa. Vreau sa fie pana in 20km doar pentru ca vreau sa fiu relativ aproape de mall/supermarket, cam atat.
Am locuit la casa toata viata, stiu cu ce se mananca
Decat sa iau un apartament unde aud tot ce fac vecinii si e bataie pe locul de parcare.. no thanks. Inainte sa imi spui sa cumpar loc in Timisoara nu se vand locuri de parcare ca in alte orase.

Pana la urma e chestie de preferinte, eu nu imi imaginez sa locuiesc la bloc iar tu nu iti imaginezi sa locuiesti la casa aflata la 20km de oras.
antiqque is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2020, 22:15   #44
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 133 Post(s)

PC-ul meu

Stiu pe cineva pentru Sanandrei care te poate ajuta cu chestia asta, e implicat direct. Adica direct la sursa
Nu te costa nimic sa intrebi.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2020, 22:23   #45
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 182 Post(s)

Din ce faci casa, din chirpici? Vezi ca s-au scumpit grav materialele in ultimul timp, s-ar putea sa ai surprize. Ca fapt divers am terminat de renovat ongarsoniera de 40mp2 acum 2 luni, am luat materiale ok, nu fite sau alte nebunii, mobila decenta nu fantezii, schimbat tot iar nota cu tot cu manopera afost 21k euro.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Old 04-01-2020, 22:39   #46
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 604 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by korby View Post
Eşti glumeţ.
Nope.
La sf lui 2007 a venit cineva la poarta cu oferta de 1000eur/mp, banii jos.
Nu am vandut.
Acum pretul este pe undeva pe la 400eur/mp.
Doar terenul, desigur. Cu cat mai chel, cu atat mai bine, ca sa darame si sa-si faca ei ce vor, de la zero.

Am o garsoniera (mare, ce-i drept) in spat ela Mall Vitan. In 2008 cele ca ea aveau preturi de 70k-80k in bloc. Stupid, stiu. Dar asa erau preturile. Si acum pretul acolo e ceva mia sus decat prin alte parti, dar nici ea nu va mia ajunge la pretul ala de atunci.

Deci zice bine,
Old 04-01-2020, 22:43   #47
korby
Ancient friend

korby's Avatar

Mentioned: 132 Post(s)

PC-ul meu

My point was că 100k pt. două camere nici nu-i aşa mult, în ultimii ani am văzut şi preţuri mai ridicole de atât. Bine, e importantă şi suprafaţa, bineînţeles.
Also, Cluj.
Old 04-01-2020, 22:58   #48
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 214 Post(s)

PC-ul meu

Mai bine iei un apartament in germania cu 100k si iei un 600+euro chirie lunar.
Old 04-01-2020, 23:01   #49
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 604 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by antiqque View Post
Pai e simplu, in oras 1000E m2. La 10-15km de oras 30-50E m2.
Cu banii pe care i-as da pe un apartament cu 3 camere iau teren si fac o casa de 200mp.
Ai calculat cat o sa-ti vina gazul la 200mp incalziti?
Ia in calcul si costurile unei case, care nu se compara cu un apartament.
Old 04-01-2020, 23:17   #50
doru
Senior Member

doru's Avatar

Mentioned: 34 Post(s)

PC-ul meu

Nu e foarte mult, cel puțin comparativ cu cea din București cu tot cu subvenții. Contează izolația și cât de des sunt folosite rulourile exterioare la geamuri și uși.

La o suprafață de 100mp2 utili plătesc cam cu 30% mai mult decât la garsonieră de 45mp2 utili din sectorul 6, ambele cu încălzire cu calorifere.

Last edited by doru; 04-01-2020 at 23:20.
doru is offline   Reply With Quote
Old 04-01-2020, 23:33   #51
antiqque
Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Ai calculat cat o sa-ti vina gazul la 200mp incalziti?
Ia in calcul si costurile unei case, care nu se compara cu un apartament.
Nici nu bag gaz, cel mai probabil pompa de caldura. Am inteles ca e undeva la 200 lei pe luna pt 100m2. Va fi izolata bine deci nu imi fac griji.
La utilitati poate la incalzire dar in rest tot atatea persoane consuma apa sau curent.
Da, trebuie intretinuta dar nu vad sa fie o problema majora.
Old 05-01-2020, 00:08   #52
ingerulol
Senior Member

Mentioned: 52 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ingerulol Send a message via Skype™ to ingerulol

@doru - Ai putea fi mai explicit - ce inseamna cu 30% mai mult decat o garsoniera de 45mp ?
De ex. Eu platesc gaze 200lei / luna pentru 4 camere - 94utili .

Sunteti exagerati @antiqque si @kretzu77 cu preturile alea . Pai fratele meu , in Bucuresti in spatele Kaufland OBOR costa 500EUR / mp terenul si voi veniti cu locatii gen Rascaeti si Santandrei samd cu 400Eur ... hai mai serios )

Cu bagare de seama zic ! Nu sunt rau intentionat. Doar zic .

Dar daca vreti , faceti-va casa , nu vreau sa va stau in calea fericirii voastre . Doar mi-am dat cu parerea, vad multi amici , prieteni si colegi, care au plecat de la ceva decent (3 camere in oras "mostenite/donate/plm fara rate) sa se mute la casa , ca e nebunie la casa , si acum sunt cu casa in constructie de vreo 3 ani, cu multe lipsuri, dar se bucura de casa. Fac cate 3 ore dus intors , dar e aer curat .
Au rate de 2x cat am eu, tot pe 30 ani, dar si-au facut casa, si acum schimba joburile doar doar sa faca fata sa termine casa si sa plateasca ratele alea dezarmante . Fac si Uber noaptea, ca pana se duc acasa e aglomerat, mai fac un ban prin oras si doarme la parinti. Parinti care nu i-au ***** o stachie peste fata cand au aflat ce vrea sa faca )

O casa izolata ca la carte 100-120mp utili si eficienta termic, nu poate sa coste cu toate avizele si structura de calitate sub 120k EUR . Si aici nu cred ca intra toate finisajele . Meseriasii sunt rari, aia buni sunt luati cu 1 an inainte, ajung la tine si pleaca in SPANIA la contract peste noapte , deci ... va spun povesti 1000 ) . Sper sa nu ajungeti acolo.

Last edited by ingerulol; 05-01-2020 at 00:10.
ingerulol is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2020, 00:20   #53
RaverX
Senior Member

Mentioned: 19 Post(s)

ingerulol, oamenii sunt diferiti unul de altul, cunosc si eu care n-ar sta la casa nici daca e in centrul orasului pentru ca "e mereu de lucru". Altii nu suporta apartamentul la bloc.

Fiecare incearca sa stea unde-i place, tu esti (presupun) genul mai comod si pe care nu-l deranjeaza vecinii (poate ai si noroc la vecini ok). Altii poate s-au ars cu vecini cretini, manelisti, cu copii sau animale sau cu vecini care te inunda/etc.

Eu stau la bloc si am avut destule probleme, vecinii sunt foarte linistiti, dar vara e criminal, in fiecare an exista macar unul care renoveaza. Plus am fost inundat de nspe ori, odata a luat foc un apartament deasupra, a fost horror. Sa nu mai zic de altii, au explodat butelii sau tevi de gaz si s-a lasat cu pagube serioase si cosmaruri.

Repet, fiecare cum considera, atat la locatie, cat si la casa/bloc. Daca ai un loc de munca fain si poti lucra de acasa si/sau incepe programul mai tarziu e ok casa in afara orasului (parerea mea). Daca esti cu nevasta si copil si 2 joburi devine costisitor si financiar si din punct de vedere al timpului.

Si mai e o chestie, cunosc pe multi care n-au probleme sa stea cuplu plus copil in 2 camere mici. Au mobila, niste haine, si chestiile de baza, tv, frigider, masina de spalat. Plus ca nici nu prea stau pe acasa, vin seara si dorm.

Altii au poate diverse hobby-uri, poate sunt pasionati de pescuit, motociclete, etc si au nevoie de spatiu, un garaj, etc, la bloc n-ai sanse.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2020, 00:23   #54
antiqque
Member

PC-ul meu

Quote:

Sunteti exagerati @antiqque si @kretzu77 cu preturile alea . Pai fratele meu , in Bucuresti in spatele Kaufland OBOR costa 500EUR / mp terenul si voi veniti cu locatii gen Rascaeti si Santandrei samd cu 400Eur ... hai mai serios )
Am zis ca e pana in 50E mp dar ok.
Nu inteleg deloc de ce te deranjeaza pe tine ca unii vor casa si unde dar ok, insista in continuare
Povestile tale sunt una, in ziua de azi poti face casa pe structura metalica, 500E mp semifinisat ( zugravit dar fara gresie, faianta, parchet, whatever ). Include geamuri, usi, incalzire in podea.
Sigur, sunt si alte costuri cu terminatul finisajului dar sunt constient de asta.

Last edited by antiqque; 05-01-2020 at 00:30.
Old 05-01-2020, 01:09   #55
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 182 Post(s)

500e mp ..daca ai firma ta poate. Repet ce am scris mai sus, s-au scumpit toate rau iar meseriasi sunt din ce in ce mai putini, ingerulol are dreptate.

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Old 05-01-2020, 01:47   #56
Alex9090
Ancient friend

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

@Iubitel
Nu chiar, adica da, vrei sa fie totul lejer si practic doar proiectul unei echipe si ea vine cu toate materialele, toata manopera si tot ce este nevoie pentru ridicarea casei, te va costa.
Tu ai spus ca ai dat 21k euro pentru renovarea unei garsoniere de 40m^2. Eu am renovat casa cu aproximativ 6000 euro plus schimbat o parte din mobila (inca 1000-1500 euro) si asta la o casa de 80m^2 (si aici au intrat zugravit/tencuit pereti, parchet nou, gresie/faianta noua, scara lacuita, intrerupatoare noi, baie noua). Da, am avut batai de cap cu muncitorii, eu a trebuit sa caut/car materialele si a trebuit sa supraveghez ca totul iese ok. Materialele nu au fost cele mai ieftine si nici foarte scumpe. Mobila am asamblat-o eu cu tata, dar sa vii cu sume de genul si sa spui ca atat dai in mod normal e putin exagerat. Cu meseriasii da, e o problema mare sa gasesti cateva persoane ok, dar poti sa iesi si mai ieftin daca esti dispus sa depui un efort.

Nu spun acum ca e mult mai ieftin sa ridici o casa, dimpotriva, o sa ai foarte multe batai de cap, dar daca esti dispus sa cauti si sa te implici, poti avea o casa ok la un pret decent.

Last edited by Alex9090; 05-01-2020 at 01:50.
Alex9090 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2020, 01:56   #57
EXxx
Senior Member

EXxx's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to EXxx

Quote:
Originally Posted by Alex9090 View Post
Nu spun acum ca e mult mai ieftin sa ridici o casa, dimpotriva, o sa ai foarte multe batai de cap, dar daca esti dispus sa cauti si sa te implici, poti avea o casa ok la un pret decent.
stii, ca sa ridici o casa trebuie sa fii destul de "pe acolo" (stiu am fost pe langa la vreo 2). 90% din cei prezenti lucreaza joburi 9-5, ca care mai greu sa pleci de la servici. Deci ce zici tu suna bine in teorie care e greu tare de pus in practica.
EXxx is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2020, 02:00   #58
Alex9090
Ancient friend

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Da, e greu, dar exista unele alternative, adica sa lasi pe altcineva din familie care sa se ocupe partial de asta, sa ai un job flexibil sau sa poti lucra de acasa.
Daca vrei doar sa iei o echipa, sa cumpere toate materialele si sa primesti peste cateva luni casa terminata, platesti un pret pe masura.

De asemenea, aceeasi regula cu timpul se aplica si in ceea ce priveste intretinerea unei case. Vad foarte multi oameni care vor o curte de peste 200m^2 (majoritatea cauta un teren de 400-500m^2), dar nu stiu cat de greu este de intretinut o astfel de curte. Daca ai banii necesari sa platesti pe cineva care sa se ocupe de curte, sigur, nicio problema, dar altfel va trebui sa realizezi ca trebuie sa te ocupi si de ea (adica sa iti dedici din timpul tau). La fel si costurile de incalzire sunt ceva mai mari (depinde si cu ce apartament se face comparatie, dar in general sunt mai mari) si costurile per total. Daca merita? Depinde destul de mult de stilul fiecarei persoane, de tipul de job pe care il are. Si nu in ultimul rand, multi se muta la casa cand au 1-2-3 copii cu gandul ca le ofera mai mult spatiu, dar ar trebui sa ia in considerare si distanta fata de cea mai apropiata gradinita, scoala, respectiv liceu. Tu poate lucrezi remote 3 zile pe saptamana, dar al tau copil va sta 2h+ pe drum zilnic.

Last edited by Alex9090; 05-01-2020 at 02:10.
Alex9090 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2020, 02:24   #59
RaverX
Senior Member

Mentioned: 19 Post(s)

A cam derapat thread-ul, ar trebui mutate ultimele posturi pe un thread nou - casa vs bloc, parerea mea.

Legat de copii, da, daca vrei sa-i tii la scoala in buricul orasului si tu stai la cateva zeci de km de oras in ceva satuc, e naspa. Dar sunt si localitati satelit care se dezvolta bine si au gradinite si scoli ok, poate ar trebui luate si alea in considerare. Si cand ajung copii la liceu/facultate le iei o garsoniera in oras sau pot sa stea in chirie pana termina.

Posibilitati sunt destule, numai ca de multe ori lumea uita de ele si se cramponeaza in idei fixe, gen "copilul meu trebuie sa fie la cea mai presigioasa scoala din capitala", etc.

Cat despre curte, hai sa fim seriosi. Da, daca pui flori si copaci acolo si vrei sa fie totul impecabil, o sa fie de lucru. Dar iar ajugem in extreme, curtea nu inseamna sa ai teren de tenis, piscina, gradina, livada si mini padure la tine acasa.

Poate fi pietruita frumos, cu niste flori, poate un copacel si gata, aspiri frunzele si tunzi iarba lunar, e chiar asa dificil?

Si zic din nou, depinde de om, mie chiar imi place sa mai mesteresc, nu sa stau ca o statuie toata ziua, repet, cat timp n-o dai in extreme cu curte de un hectar plina cu de toate nu e deloc greu si nici nu cere atata timp.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 05-01-2020, 02:46   #60
antiqque
Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Alex9090 View Post
Si nu in ultimul rand, multi se muta la casa cand au 1-2-3 copii cu gandul ca le ofera mai mult spatiu, dar ar trebui sa ia in considerare si distanta fata de cea mai apropiata gradinita, scoala, respectiv liceu. Tu poate lucrezi remote 3 zile pe saptamana, dar al tau copil va sta 2h+ pe drum zilnic.
Am locuit intr-un sat de langa Timisoara si am facut "naveta" pana in anul 2 de facultate, stiu foarte bine ce inseamna. 2h+ nu am stat nici cu transportul in comun, poate difera si in functie de orase.
Inteleg foarte bine ca acea liniste departe de oras inseamna putin sacrificiu de timp dar imi asum asta in totalitate.
Pana la urma fiecare are alte valori si in functie de ele ne alegem unde o sa locuim. Unii au crescut la casa, altii la bloc, asta-i viata

In fine, cum zice si colegul am cam deviat de la scopul threadului.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules