lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Foto/Video
Connect with Facebook

Foto/Video Aici discutam despre tot ce tine de foto/video, inclusiv creeatiile forumistilor lab501.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-07-2020, 12:46   #281
snapisrl
Senior Member
 
Join Date: May 2010
Location: bucuresti
Posts: 348
Mentioned: 7 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by dani View Post
incearca sa pui "advanced contrast enhancer" pe off, au asa am scapat de problema asta pe seria 7k.
ok merci de ajutor
snapisrl is offline   Reply With Quote
Old 24-07-2020, 13:40   #282
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

El vorbeste de blooming local unde e subitrarea, problema prezenta in special in scene inchise. E normal sa-l sparga la ochi daca in camera e intuneric total si reda continut HDR. Pe profile HDR (sau orice alt continut similar) in momentul ala panel-ul se regleaza automat la 100% luminozitate si contrast cum este licentiat (deci nu conteaza ce setari ai tu in TV) si doar atunci apare efectul de blooming sau "spart la ochi" =))

Non-OLED panels adica conventional panels + local dimings indiferent de cate zone are TV_ul = blooming garantat iar in cazul de fata fiind VA scoate un negru excelent iar in combinatie cu subtitrarea alba aprinsa la 100% luminozitate = bloom si lumina deranjanta la ochi.
Singurele setari de le poate face in TV ca sa mai atenueze blooming-ul le regasesti in review-ul asta de calibrare. Recomand sa-l citesti complet ca sa intelegi cum functioneaza setarile si TV-ul. Mi-am setat TV_ul fix ca in review in fiecare APK si apoi de la punctul ala am inceput sa mai modific dupa plac.
Mi se pare ca si la continut HDR am mai scazut din luminozitate putin doar ca sa pot lasa Auto Local Diming si X-tend Dynamic Range pe High bentru best experience, dar la aceste doua setari ai de joaca ca sa ajungi la o setare satisfacatoare pentru tine.
https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x900f/settings

Beleaua e ca cei de la Sony au obtinut dintr-un panel normal/conventional VA ceva chiar misto, panel-ul are un brightness foarte foarte mare deci in functie de cat de dark camera ta il setezi dupa plac. Daca camera e luminata nu ai treaba, all good. Ai sa observi ca sunt momente cand efectiv ca sa obtina negru total se stinge pe zona respectiva lumina locala de tot sau aproape de tot si iti da impresia de OLED. OLED_ul in schimb pe scene foarte dar uneori se stinge prea mult si nu mai intelegi nimic, din cauza asta inca mai astept pana o sa-mi iau OLED pentur ca asta-mi place foarte mult cum se vede.
@snapisrl - n-ai mai zis absolut nimic si am crezut ca ai rezolvat.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 25-07-2020, 16:46   #283
DeMons
Senior Member
 
DeMons's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Timisoara - Ghiroda
Posts: 1,892
Mentioned: 30 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to DeMons Send a message via Skype™ to DeMons
Default

Quote:
Originally Posted by snapisrl View Post
ok merci de ajutor
Umbla si la Gamma, un -1/-2.
Iar la cele de lumina/contrast incearca ceva redus/medium, nu OFF. (Altfel adios contrast bun/negru bun.)
__________________
SPOILER:
DeMons is offline   Reply With Quote
Old 25-07-2020, 17:02   #284
snapisrl
Senior Member
 
Join Date: May 2010
Location: bucuresti
Posts: 348
Mentioned: 7 Post(s)


Default

am rezolvat oarecum cu un bec led in spate nu mi se mai pare asa deranjant )
snapisrl is offline   Reply With Quote
Old 25-07-2020, 17:36   #285
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,316
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ambilight.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2020, 02:14   #286
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

am un x900f sony, led si am cumparat pentru cineva un panasonic oled, 55GZ950.

Dupa ce le-am vazut unul langa altul, sunt dezamagit de sony x900f; imaginea x900f in Dolby Vision / HDR este de slaba calitate, comparata cu o implementare corecta, cum este cea de pe GZ950.

Calitatea imaginii pe GZ950 este exceptionala, are profile calibrate pentru ISF zi / noapte, iar continutul DV / HDR se vede asa cum trebuie.

Last edited by mike_1; 26-07-2020 at 02:19.
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2020, 09:47   #287
snapisrl
Senior Member
 
Join Date: May 2010
Location: bucuresti
Posts: 348
Mentioned: 7 Post(s)


Default

nu putem compara totusi oledul cu panoul va full array
snapisrl is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2020, 11:22   #288
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Clar nu are rost comparatia, mai ales ca Panasonic au cea mai buna calibrare.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2020, 11:53   #289
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mike_1 View Post
am un x900f sony, led si am cumparat pentru cineva un panasonic oled, 55GZ950.

Dupa ce le-am vazut unul langa altul, sunt dezamagit de sony x900f; imaginea x900f in Dolby Vision / HDR este de slaba calitate, comparata cu o implementare corecta, cum este cea de pe GZ950.

Calitatea imaginii pe GZ950 este exceptionala, are profile calibrate pentru ISF zi / noapte, iar continutul DV / HDR se vede asa cum trebuie.
Compari doua produse din nise diferite si de doua ori mai scumpe, tehnologii diferite si tot asa, cum pana mea te astepti sa fie un Panel VA mai bun ca OLED sau tot pe acolo, pe bune acum ? Compara OLED Philips cu OLED Sony si atunci mai vorbim.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2020, 12:55   #290
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

comparatia are sens dpdv value for money si care e diferenta reala de imagine intre oled si led, asa cum am experimentat-o personal, nu din rreview-uri.

cele doua televizoare au avut acelasi pret la data cumpararii (5500 lei), si echivalentele lor sunt si vor fi disponibile inclusiv in acest an. Astfel, concluzia este ca pentru o diferenta mica de pret fata de oled, nu mai merita cumparate TV led.

ce e inca odata de remarcat este cat de slaba este implementarea Dolby Vision pe televizoarele sony led, si ma refer aici la gama medie 2018 - x900f; nu stiu cum sunt x950g/h, dar nu ma astept sa fie mai bune.
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2020, 13:49   #291
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,316
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cum mai e cu burn-in-ul pe modelele noi de OLED? Cam in cati ani ai probleme?
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2020, 14:08   #292
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

cel putin la panasonic are pixel orbiter / logo detection / si face un maintenance mode la 1000h de vizionare. M-am obisnuit cu ideea de burn in, asta este, in opinia mea merita compromisul, data fiind calitatea imaginii.

Eu sunt sigur ca o sa apara burn in mai devreme sau mai tarziu, de exemplu, la toate exemplarele de telefoane samsung cu amoled pe care le-am avut a aparut burn in dupa 3 - 4 ani.

cei de la rtings zic ca apare in 5 ani (9000 ore de vizionare), la utilizare intensa in content cu zone statice.

https://www.rtings.com/tv/learn/real...d-burn-in-test

Last edited by mike_1; 26-07-2020 at 14:13.
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2020, 14:49   #293
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mike_1 View Post
comparatia are sens dpdv value for money si care e diferenta reala de imagine intre oled si led, asa cum am experimentat-o personal, nu din rreview-uri.

cele doua televizoare au avut acelasi pret la data cumpararii (5500 lei), si echivalentele lor sunt si vor fi disponibile inclusiv in acest an. Astfel, concluzia este ca pentru o diferenta mica de pret fata de oled, nu mai merita cumparate TV led.

ce e inca odata de remarcat este cat de slaba este implementarea Dolby Vision pe televizoarele sony led, si ma refer aici la gama medie 2018 - x900f; nu stiu cum sunt x950g/h, dar nu ma astept sa fie mai bune.
Modelul XF90 are doua generatii, aproape 3, deja e un TV vechi, model 2018. Se gaseaste pe la 3000-3500RON cand e la promo, iti garantez ca nimeni nu-l cumpara la pretul intreg care e la actual fiindca iei generatia noua de banii aia sau OLED, repet e un TV vechi care intra des la promo.

GZ950 mentionat de tine il gasesc la pret dublu cel putin (acum) deci value for the money e dubla orecum.
Panasonic este de generatia actuala sau hai sa zicem maxim o generatie 2019. Am inteles ce zici ca ala e mai bun decat celalat, corect dar nu inteleg absolut deloc comparatia, e ireala. Asa pot compara absolut orice cu orice si conclusia e simpla unul cel din nisa de mai sus inttodeauna o sa fie mai bun. Panasonicul e OLED si HDR10+ pe cand celalat e un banal VA cu HDR10 simplu, e absolut normal sa fie inferior.

Care a fost cel mai bun pret la GZ950 de 55' de zici ca merita fiindca nu dai detalii ? La XF90 de 55 a fost 3300RON acum 1 luna, daca a fost 4000RON da atunci e un mic bump si merita altfel e greu de zis, un TV normal teoretic si in practica e mai longeviv pt ca nu are burning screen vs un OLED care e un deal breaker pentru unii. De exemplu Sony W80C-ul old face 6 ani anul viitor si merge ca in prima zi. Din cauza asta acum 1.5 ani mi-am luat XF90 fiindca XG nu ma convinsese iar OLEDurile atunci erau cu 2000 mai scumpe decat cei 3800 platiti pe asta si aveau probleme mari.

Daca compari direct un TV SONY cu altul din aceeasi nisa si tehnologie atunci vorbim direct de produse similare si da, Sony o sa fie mai scump garantat dar si imaginea pe masura + altele gen android, acoustic display etc, sunt subiectiv acum dar la mine sansele de 70% sa aleg intotdeauna Sony la promo, iar ca al doilea producator dupa Sony la care m-as opri e Panasonic sau LG + un FireStick4K pt ca android Tv e un must in eviroment-ul din casa.

Nu mai sunt la zi cu televizioarele si ofertele, daca am gresit ceva sau am indus in eroare imi cer scuze.

LE: La XF90 Dolby Vision a venit ca software update, e un TV care nu a fost gandit la lansare cu optiunea asta asa ca e un bonus. Daca nu ma insel e suportat doar in Netflix si KODI.

Last edited by agarici cu pedale; 26-07-2020 at 14:57.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2020, 15:08   #294
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

am cumparat 55GZ950 cu 5500 lei in aprilie 2020, iar XF9005 l-am luat in 2018 tot cu atat. Din acelasi motiv am luat si xf90, cu ideea ca este un led decent, fara probleme de burn in, ce poate fi utilizat pe termen lung.

Varianta noua, recenta de x950h costa acum ~8000 lei, fiind pret de lansare gama. La cerere, avem si printscreen-uri cu preturile .

Ce ma deranjeaza punctual la xf90 nu este contrastul vs. oled, ci faptul ca in HDR / DV xf90 este prea intunecat. Nu exista nici un motiv ca un LED VA sa fie mai putin luminos ca un OLED in HDR / DV; xf90 ajunge lejer la 700 - 900 niti pentru content hdr / dv.
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2020, 16:12   #295
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am plasma Panasonic, are mai bine de 7 ani, nu am burn in la el si ma joc pe PS4 in draci, deci o gramada de elemente de HUD care stau cu orele in aceeasi pozitie.

Am mai avut ceva image retention dar s-a rezolvat cu functia aia a lui de "Wash".

Nu as avea nici un stres cu burn in la un oled din 2020.

In schimb daca vorbim de contrast si culori, eu nu pot sa dau banii pe LED dupa plasma, la mine singura optiune de upgrade e OLED.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2020, 16:58   #296
snapisrl
Senior Member
 
Join Date: May 2010
Location: bucuresti
Posts: 348
Mentioned: 7 Post(s)


Default

eu am xf 9005 din 2018 luat cu 5000 ron.
sunt super multumit de el,doar titrarea aia ma deranja cand nu aveam bec in spate.ms agarici.
acum e f ok pt mine.
in 2-3 ani il voi schimba cu ce va apare oled sau microled.
vedem ce va fi ...
snapisrl is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2020, 20:44   #297
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,316
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

LG is dubleaza capacitatea de productie pe OLED starting now, deci asteptati-va sa mai scada preturile. Eu cred ca o sa fie lejer -30% pana anul viitor in perioada asta.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 26-07-2020, 22:17   #298
Otman
Senior Member
 
Otman's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 4,186
Mentioned: 87 Post(s)

PC-ul meu

Default

Plus ca fac oleduri si de 48 inch de anu asta.
__________________
"I am wrath, I am steel, I am the mercy of angels"
SPOILER:
Otman is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2020, 09:57   #299
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mike_1 View Post
am cumparat 55GZ950 cu 5500 lei in aprilie 2020, iar XF9005 l-am luat in 2018 tot cu atat. Din acelasi motiv am luat si xf90, cu ideea ca este un led decent, fara probleme de burn in, ce poate fi utilizat pe termen lung.

Varianta noua, recenta de x950h costa acum ~8000 lei, fiind pret de lansare gama. La cerere, avem si printscreen-uri cu preturile .

Ce ma deranjeaza punctual la xf90 nu este contrastul vs. oled, ci faptul ca in HDR / DV xf90 este prea intunecat. Nu exista nici un motiv ca un LED VA sa fie mai putin luminos ca un OLED in HDR / DV; xf90 ajunge lejer la 700 - 900 niti pentru content hdr / dv.
Am inteles, te refereai la MSRP teoretic, da e identic ca sa zic asa dar e vorba de generatii diferite, e cam singurul TV de la Sony de intra la promotie mare fiindca nu e laudat si e cam slow poke pe android dar pe mine nu ma deranjeaza ca nu tin apk-urile in fundal de regula. In realitate asta e un mic refresh la XE90 dar nimic spectaculos sa zici ca merita upgrade-ul intre ele. DPMDV ar trebui sa fie maxim 3000RON acum acest TV ca sa aiba sanse pe piata chiar daca o sa fie EOL soon ca Sony a anuntat gama 2020.

Cred ca luminozitatea lui e foarte influentata foarte mult si de lumina din camera + senzorul de luminozitate daca e pe on, da-l pe off. Personal nu suport sa ma sparga la retina, am distanta mica 3M.

Sper ca Panasonic sa vina si ei cu un Android OS in curand pe televizoare.

Last edited by agarici cu pedale; 27-07-2020 at 11:52.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 27-07-2020, 15:14   #300
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Imi place la panasonic ca meniul reactioneaza instant. Android TV e lent.
mike_1 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,116
Total Online: 4190

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 19:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.