lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-09-2020, 19:33   #21
Sylver Cheetah 53
Senior Member
 
Sylver Cheetah 53's Avatar
 
Join Date: May 2020
Location: Milky Way
Posts: 1,134
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to Sylver Cheetah 53 Send a message via AIM to Sylver Cheetah 53 Send a message via MSN to Sylver Cheetah 53 Send a message via Yahoo to Sylver Cheetah 53 Send a message via Skype™ to Sylver Cheetah 53
Smile

Probabil ești de pe SoftPedia...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	vexio.PNG
Views:	428
Size:	17.1 KB
ID:	70258  
__________________
Semnatura mi-a fost stearsa. Tin sa multumesc pentru acest act de bravura!
Sylver Cheetah 53 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-2020, 19:57   #22
Stecheru
Senior Member
 
Stecheru's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 285
Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Default

Deci tu ai trei comenzi in 3 ani de zile de la ei si gata stii totul despre ei?!

Acum sa nu se inteleaga ca zic ceva rau de Vexio. Sunt ok, dar sa nu comparam livrarea produselor de la Vexio care vine tot timpul la 5-7 zile pentru ca n-au depozit propriu si trebuie la randul lor sa dea comanda mai departe la distribuitor cu livrarea de la Emag care chiar si pentru cei fara Genius e a 2-a zi mai tot timpul pentru ca au si depozit propriu si lucreaza si noaptea atat ei cat si curierii.

Last edited by Stecheru; 16-06-2021 at 13:36.
Stecheru is offline   Reply With Quote
Old 01-09-2020, 21:04   #23
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,628
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tu lucrezi la emag?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2020, 07:51   #24
Stecheru
Senior Member
 
Stecheru's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 285
Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Default

@kretzu77 : ha, ha, atat stii? sa intorci afirmatia mea? In fine, raspunsul simplu e nu. Si au si Emag-ul bubele lor, chiar mari. Legat de livrare, ca asta a fost in discutie: dureaza doar o zi-doua, dar au pus niste taxe nesimtite, deci bila neagra mare cat bila 8.

Legat de Vexio sa zic mai multe, sa nu para ca am ceva cu ei:
Pozitiv:
- Au preturi mici, uneori chiar cele mai mici dintre toate magazinele.
- N-am avut probleme cu nici un produs comandat. N-au venit DoA, resigilate/folosite sau alte probleme.
Neutru:
- Nu stiu cum le functioneaza garantia sau returul produselor pentru ca nu m-am confruntat cu aceasta problema.
Pozitiv si negativ in acelasi timp:
- Tot timpul suna sa confirme comanda data (eu aleg plata ramburs, poate de aceea) ceea ce poate fi util pentru cine nu-i atent la ce alege si ce completeaza cand da o comanda, dar astfel se adauga inca o zi in plus la livrare.
Negativ:
- Livrarea. Livrarea dureaza tot timpul, chiar si la produsele mici, ieftine la care scrie ca sunt in stocul magazinului. Acesta e si motivul pentru care m-am aprins cand cineva le lauda exact punctul slab.
- ?Relatia cu clientii? Aici am avut o singura experienta, deci nu as vrea sa generalizez, dar nu mi-a placut. Povestea e asa: Dau frecvent comenzi de la ei pentru ca sunt zgarcit si imi plac preturile mici, chiar daca e vorba de 1-2 lei. Nu ma grabesc cu comenzile, din moment ce stiu ca vin in 5-7 zile nu-i nici o problema sa astept un pic. La un moment dat am avut o comanda pentru o placa video relativ ieftina, vreo 500 euro. Ma suna a doua zi pentru confirmare, si mi se comunica in 5 zile livrarea. Dupa 7 zile ii sun sa ii intreb ce se intampla ca nu mai vine. Mi se spune ca nici distribuitorul nu o avea in stoc si a fost comandata de afara si mai dureaza 2 saptamani. Nici o suparare din partea mea, dar le comunic ca anulez comanda pentru ca nu astept atat de mult. Bun pana aici. Dupa o zi ma suna unu de se recomanda ceva directoras sa imi explice ca nu am voie sa anulez comanda ca ei deja au dat comanda sa aduca placa in tara si ca ce fac ei cu ea, ca e platita si raman cu ea pe stoc. Mi-a facut si scandal la telefon si mi-a explicat ca n-am obraz si assa ceva nu se face. Noroc ca mai totdeauna dau comanda cu plata ramburs, asa ca mi-am permis sa-i inchid telefonul fara sa mai stau la explicatii cu el de ce si cum.

PS: Chiar zilele astea am o comanda "in desfasurare" data vineri la care abia luni la pranz am fost sunat pentru confirmare si mi s-a spus ca va ajunge in 2-3 zile adica azi, dar pe site inca apare la status "comandata la furnizor", deci mai mult ca sigur abia saptamana viitoare va ajunge. Nu-i problema, ca eram pregatit mental pentru acest lucru, dar multa lume vrea livrarea repede.
Stecheru is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2020, 11:05   #25
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,958
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am avut doar experiente pozitive cu ei, dar tot ce am comandat erau produse pe stoc.
Probleme cu 2 componente cumparate; o placa video (moarta aiurea) si o placa de baza care incepuse sa faca niste probleme, am fost personal la ei, 2 baieti la service la preluari produse, foarte amabili, am verificat impreuna integritatea sigiliului la placa video si pinii la placa de baza. Placa de baza a fost inlocuita dupa 7 zile cu alta noua iar cea video stornata integral, deoarece nu mai exista in oferta lor.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 16-02-2021 at 01:26.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2020, 11:23   #26
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,628
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

@Stecheru, ai escaladat rapid man. Eu doar am vrut sa-ti arat cum pare de afara, nu am cerut nici explicatii, nici justificari.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2020, 19:44   #27
nikalai
Senior Member
 
Join Date: Nov 2011
Location: Bucuresti
Posts: 260
Mentioned: 15 Post(s)


Default

Am doar 2 comenzi la ei: un cooler Noctua si vreo 4 litrii de alcool izopropilici fabricat de polonezi (cand a inceput pandemia). Mi s-a parut tare ciudat ca la prima comanda am primit un mesaj prin care mi se solicita sa ii contactez eu telefonic pentru a confirma comanda...
nikalai is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2020, 21:21   #28
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,796
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

@Stecheru


-Garantie o face producatorul, nu o fac ei, se vede ca nu ai citit ce am scris ci ai citit doar ce ai vrut tu si apoi te agiti aiurea.
-Am mai scris anterior si o mai scriu inca odata, suni tu la ei si confirmi instant, daca dai comanda dupa program ti-o prelucreaza abia in ziua urmatoare lucratoare, daca e vineri asta inseamna luni. Daca vrei un lucru cu adevarat o faci cu mana ta, daca esti lenes nu te plange dupa.
Nu ti se adauga nici o zi in plus de la confirmarea comenzii. Ei nu sunt EmaC sau altii mari, nu au automatizari ca altii ci folosesc agenti si oameni.
-In stoc ti-o livreaza chiar si in aceeasi zi daca ai nevoie sau noroc. In stoc depozit poate sa insemne in stoc depozit in romania sau in stoc depozit in europa, cand te suna sau suni tu sa verifici ti se spune exact stoc-ul si orice informatie doresti, daca nu ceri info nu e vina magazinului ci a ta, regula cu lenea se aplica si aici. Dimensiunea nu are nici o relevanta legat de timpul de livrare. Daca e in stoc romania ajunge garantat in 2-3 zile de la confirmarea comenzii, daca e in stoc europa 4-5 zile sau mai mult depinde mult de stocuri/vama etc. La altii stai si 2-3 saptamani. La inceputul pandemiei a fost haos la ei cu comenzile si stocurile dar si-au revenit intre timp.


Ideea e cam asa. La fiecare cont sau comanda se atribuie un agent, daca comanzi mult primesti reduceri 1% 2% 3%. Pana acum indiferent cu ce agent am vorbit toti au fost ok. De multe ori vorbesc direct cu agentul meu si ma inteleg excelent, uneori ii scriu direct pe watsapp si asa aflu mai rapid, de obicei plasez comenzile cu plata ramburs si apoi cer link de de plata cu cardul dupa confirmare ca sa nu raman cu banii blocati in caz de ceva. Au fost 2 cazuri de returnare bani pe comanda deja platita cu cardul si am primit banii inapoi in 3 zile fiindca am vorbit cu persoana dedicata contului meu si probabil fiindca sunt client fidel.

Mie imi place foarte mult magazinul Vexio si nu lucrez la ei, nici nu stiu unde au sediu ca nu am ajuns niciodata pana acum la ei. Imi place foarte mult faptul ca modifici cu agentul on the fly comanda la telefon si ti-o si confirma pe loc, la altii trebuie sa anulezi si sa faci alta si sa plm si etc.

Quote:
Originally Posted by nikalai View Post
Am doar 2 comenzi la ei: un cooler Noctua si vreo 4 litrii de alcool izopropilici fabricat de polonezi (cand a inceput pandemia). Mi s-a parut tare ciudat ca la prima comanda am primit un mesaj prin care mi se solicita sa ii contactez eu telefonic pentru a confirma comanda...
Haos-ul de care ziceam mai sus. Confirmarile durau mult din partea lor avand multe comenzi au fost timpi mari de procesare, livrare etc.

Last edited by agarici cu pedale; 02-09-2020 at 21:28.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2020, 21:27   #29
Stecheru
Senior Member
 
Stecheru's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 285
Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai n-am zis nimic de garantie, decat ca nu stiu ca n-am avut ocazia.

Iar partea cu sunat si vorbit cu agentii, ti-o place tie sa stai la taclale, dar eu sunt mai antisocial si nu vreau sa vorbesc, vreau totul scris clar si concis.

Si mie imi place magazinul Vexio, dar livrarea la ei dureaza, atat am sustinut.
Stecheru is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2020, 06:38   #30
blue34
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 373
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am trimis in garantie niste memorii pe care le am luat acum 4 ani.Au constatat defectul, au trimis memoriile la producator si eu am primit altele sigilate.Este adevarat ca a durat o luna dar am primit un kit sigilat.


Sent from my iPad using Tapatalk
blue34 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2020, 09:42   #31
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,875
Mentioned: 1492 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am cumparat de 2 ori in luna August 2020 si a fost o experienta foarte buna. Ce a scris ca e in stoc a ajuns a doua zi cu curierul, pentru ce nu era in stoc m-a sunat, mi-a zis ca vine in 10 zile lucratoare si am renuntat frumos la comanda dar am primit ce era pe stoc fara probleme. Asta ca sa nu mai zic ca gasesti chestii care chiar sunt reduse pe bune. Ok, reducerile nu sunt fantastice, dar sunt pe bune si 10-15% se simt totusi.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2020, 13:05   #32
crabu
Member
 
Join Date: Feb 2011
Location: Bucuresti
Posts: 142
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to crabu
Default

In anul 2020 sa pui un anunț la un produs ca se poate livra in 1-2 zile sa sun după 5 zile și sa îmi spună ca in contract scris cu litere mici este ca se poate livra si in 30 de zile dar imi fac un favor si mi-l dau in șapte zile lucratoare, este absolut de căcat din punctul meu de vedere daca știam ca am de așteptat 9 zile nu mai comandam, prost eu ca am si platit online, dar este prima si ultima comanda ever. Din punctul meu de vedere este reclama mincinoasa si inducere in eroare in mod intenționat. In viata mea nu o sa mai cumpar un ac de la acest magazin.
PS Nu ma încântă ca imi dau banii înapoi sau ca asa e la ei, din punctul meu de vedere comertul asta este ceea ce ne trage in jos ca tara, este total neprofesional modul de lucru, iar sa stau sa fac combinații cu nu stiu ce agent de vanzari e inadmisibil si total romaneste. Si sa stau si cu banii agatati ca mi- dau ei in x zile iar alta cacanarie.
__________________
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
crabu is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2020, 15:12   #33
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,796
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Stecheru View Post
Iar partea cu sunat si vorbit cu agentii, ti-o place tie sa stai la taclale, dar eu sunt mai antisocial si nu vreau sa vorbesc, vreau totul scris clar si concis.
Se vede ca nu faci comenzi multe pentru ca de foarte foarte multe ori cand comanzi ceva site-urile nu sunt actualizate la stoc si ramai blocat cu banii sau astepti ca prostu o saptamana. La vexio daca suni iti garantez ca nu astepti la telefon mai mult de 1 minut in coada ca sa aflii info stoc si timp livrare. Suna tu la altex si ai sa ramai surprins ca dureaza 30 de minute sa-ti raspunda si tot asa.

Faptul ca esti citez "antisocial si zgarcit" si comod e o alegere a ta. Cand ai nevoie de ceva te agiti si iti iei, nu stai sa spargi seminte... sau comanzi de la EmaC si-ti iei Genius si esti Boss ca vine apa la cal.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2020, 05:52   #34
Sylver Cheetah 53
Senior Member
 
Sylver Cheetah 53's Avatar
 
Join Date: May 2020
Location: Milky Way
Posts: 1,134
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to Sylver Cheetah 53 Send a message via AIM to Sylver Cheetah 53 Send a message via MSN to Sylver Cheetah 53 Send a message via Yahoo to Sylver Cheetah 53 Send a message via Skype™ to Sylver Cheetah 53
Default

Mda. Și eu sînt introvertit.
Chiar urăsc să vorbesc la telefon. Dar doar un telefon în care mă anunță că au recepționat comanda și, eventual, cînd primesc, nu mă deranjează așa de tare. Ei încearcă să fie prietenoși. Îi înțeleg și îi respect.
__________________
Semnatura mi-a fost stearsa. Tin sa multumesc pentru acest act de bravura!
Sylver Cheetah 53 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2020, 07:22   #35
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 19,026
Mentioned: 793 Post(s)

PC-ul meu



Default

Și eu mă consider introvertit, dar voi cred că sunteți caz clinic.... cum naigba să nu puteți suna sau să nu doriți să fiți sunați?

Chestiile care se rezolvă la telefon rapid nu ar trebui amânate și lăsate pe alte canale de comunicare.

Și eu prefer mailul de multe ori, că nu vreau să deranjez omul, poate nu e momentul bun să răspundă, îi las lui alegerea, dar dacă văd că nu sunt băgat în seamă sun fără greață.
Iar asta exclude total cazul în care sun la support sau vânzări, unde se presupune că au pe cineva angajat special să preia apeluri, acolo este no-brainer că trebuie sunat.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2020, 09:24   #36
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Vexio e noul MediaDot? ))
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2020, 09:27   #37
Sylver Cheetah 53
Senior Member
 
Sylver Cheetah 53's Avatar
 
Join Date: May 2020
Location: Milky Way
Posts: 1,134
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to Sylver Cheetah 53 Send a message via AIM to Sylver Cheetah 53 Send a message via MSN to Sylver Cheetah 53 Send a message via Yahoo to Sylver Cheetah 53 Send a message via Skype™ to Sylver Cheetah 53
Default

N-am auzit de Media Dot ăsta. E un magazin?
__________________
Semnatura mi-a fost stearsa. Tin sa multumesc pentru acest act de bravura!
Sylver Cheetah 53 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2020, 10:17   #38
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Era.
Pe fiecare forum erau cate 2-3 useri care il ridicau in slavi cu orice ocazie. On sau Off topic.
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2020, 10:20   #39
Sylver Cheetah 53
Senior Member
 
Sylver Cheetah 53's Avatar
 
Join Date: May 2020
Location: Milky Way
Posts: 1,134
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to Sylver Cheetah 53 Send a message via AIM to Sylver Cheetah 53 Send a message via MSN to Sylver Cheetah 53 Send a message via Yahoo to Sylver Cheetah 53 Send a message via Skype™ to Sylver Cheetah 53
Default

Nu văd legătura cu Vexio.
Aici, fiecare își dă cu părerea. Dar noi, cei care am cumpărat, știm mult mai bine.
__________________
Semnatura mi-a fost stearsa. Tin sa multumesc pentru acest act de bravura!
Sylver Cheetah 53 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-2020, 11:12   #40
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si eu am cumparat de la multe magazine. Inclusiv Vexio. Da nu inseama ca o sa le cant osanale doar ca n-am avut probleme.
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,965
Posts: 783,870
Total Online: 2104

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:28.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.