lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Software
Connect with Facebook

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-06-2019, 18:33   #1
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

Mentioned: 78 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default Proiect IoT - some help required

Salutare, vreau sa fac un proiect IoT bazat pe raspberry pi. Pe scurt, se da o masinuta RC pe care vreau sa o controlez cu un smartphone via WiFi.
Cateva aspecte:
- NU FAC MILOGEALA! Nu cer sa imi faca cineva proiectul, am doar nevoie de opinii si eventual informatii.
-cunostintele mele in programare (in special web) sunt limitate.
- "proiectul" nu va fi folosit niciodata in scop comercial.

Sunt consitent de faptul ca este nevoie de o arhitectura tip client-server insa am impresia ca sunt mai multe variante. Pe mine ma intereseaza una cat mai simpla, dar care sa poata indeplini cerintele mele. Astea ar cam fi:
- in mare doresc sa fac un fel de robocar. Adica sa mearga din punctul A in punctul B pe un traseu stabilit si invatat, si sa se intoarca inapoi in B pe acelasi traseu. Chestia asta va rula intr-un loop infinit. Partea asta nu e problema...asta m-am gandit sa o fac intr-un script Python.

- problema este sa zic asa partea de a dezvolta o aplicatie de remote-control pentru a naviga cu robotul si pentru a memora anumite "coordonate" intr-o baza de date.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 01-07-2019, 19:18   #2
allexb
Senior Member

Mentioned: 22 Post(s)

PC-ul meu

Salut, arunca o privire pe www.donkeycar.com

E un framework bazat pe ML si Computer Vision dar poate fi imbunatatit cu diversi senzori.
Eu am construit deja asa ceva si pot sa te ajut daca intampini dificultati. Ar fi fain sa facem si in RO un club de asa ceva.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 02-07-2019, 21:03   #3
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

Mentioned: 78 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2

Multumesc, ideea e ca acest proiect se vrea a fi o lucrare de licenta pentru anul viitor.
Am vazut ce e si cu donkeycar, dar pentru proiectul meu nu prea este fezabil, tocmai pentru ca se bazeaza pe ComputerVision. Proiectul in sine e foarte misto, dar nu pentru ce am eu nevoie.

Ca sa ma explic, ideea mea este de a face un fel de robocar (o masinuta RC), care poate fi programat cu ajutorul unui smartphone sau PC, in genul cum programezi un robot cu ajutorul unui FlexPendant (TeachPendant). Da...stiu, comparatia este putin exagerata dar ca idee pentru o lucrare de licenta eu consider ca e suficient.

Practic am nevoie pe telefon de o interfata in care sa primesc flux video de pe robot (Rpi camera), pe acea interfata sa am cateva butoane, mai precis 4 de navigatie si inca vreo 2 sau 3 pentru setare mod de lucru si inregistrare "puncte".
M-am gandit sa memorez traseul ceva de genul: cu ajutorul unui senzor (am un combo busola/giroscop/altimetru) sa memorez orientarea din punctul de start. Robotul se va deplasa doar inainte, iar "curbele" vor fi doar rotatii de pe loc. Distanta parcursa in linie dreapta ma gandesc ca fie o pot masura cu encodere, fie o masor ca timp.

Ca idee, la mine nu e problema in a gasi "algoritmul", prolema este ca nu stiu ce solutie software ar fi mai potrivita pentru a implementa aplicatia client-server.
Pe internet am vazut variante fie in Java pe websocket, fie o interfata intr-o pagina web bazata pe PHP si un server web. Desi nu ma pricep, tind sa cred ca varianta 2 ar fi mai indicata din mai multe motive: pagina web nu e limitata de platforma/SO si la serverul web pot lega o baza de date in care sa memorez acele coordonate de navigare.
Varianta 3, ar fi...cred...WebIOPi - http://webiopi.trouch.com/
Dar aici trebuie sa ma mai documentez unpic. Pe la jumatatea lunii ar trebui sa am o discutie preliminara cu proful coordonator si sa vedem ce si cum...dar nah, as prefera sa ma duc oarecum cu tema facuta
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-2019, 22:09   #4
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 558 Post(s)

PC-ul meu

Camerele video de supraveghere/monitorizare bebeluși au ceva open source Ón spate.

Cambozola e un astfel de server:
http://www.charliemouse.com/code/cambozola/

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules