lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-02-2017, 18:40   #1
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default mITX Master Race

Ahoy laborator! Zilele trecute am reusit in sfarsit sa imi finalizez noua configuratie pe care tot o urmaresc de ceva timp. Am vrut un PC mITX care sa fie cat de cat actual si sa imi duca jocurile pe care i le dau.

Componentele arata cam asa:
Procesor: Intel Core i5 4570S, facut overclock pana 3.2 Ghz marind multiplicatorul, deci practic este un 4570 la pret de S.
Cooler: ID-Cooling Frostflow 120, luat de la Emag de la resigilate cu 180 de lei.
Placa de baza: Biostar Hi-Fi B85N 3D, am cautat mult dupa o placa mITX la pret decent iar tovarasul meu @Augustin PRiME a avut-o p-asta mica asa ca am luat-o de la el.
Memorie: G.SKILL Ripjaws 2x4GB, aduse de un nene din SUA, luate la pret mic. Pe ele scrie 1333Mhz, in BIOS mi le-a setat automat la 1600Mhz CL9 cu voltaj 1.5.
Placa video: Asus Geforce GTX 960 Strix OC 2GB, luata la 500 de lei, dupa ce am vandut RX460-ul pe care il aveam cu 450. A fost o afacere buna tinand cont ca pe RX460 am dat 350 la garaj dupa un voucher.
SSD: Kingston HyperX Fury 120GB, luat nou, am Windows 10 pe el si cateva programe, mai mult decat multumit.
HDD: WD Caviar Green 640GB, pastrat de pe vechiul PC, la fel ca SSD-ul.
Sursa: Seasonic S12II-350 350W 80+ Bronze, pastrata de pe vechiul PC. Am vrut sa o vand, dar nu avea rost sa o schimb in conditiile in care placa video mananca 150W si procesorul 65W. Da 347W pe railul de 12v plus ce mai scoate pe restul.
Carcasa: Phanteks Enthoo ITX Black/Red, luata la 250 de lei sigilata. Am vanat-o ceva timp si era cat pe-aci sa o cumpar din magazin cand am gasit oferta asta pe OLX Este o carcasa superba si este o placere sa lucrezi in ea.

Per total este o configuratie echilibrata si duce orice joc la High pe rezolutie 1680x1050 fara probleme. In banii astia puteam scoate o configuratie mai puternica dar trebuia sa renunt la mofturi. Sunt foarte multumit de ce mi-a iesit si sper sa nu am probleme cu el.

Cateva poze:
http://imgur.com/a/HfWtw

Last edited by Marinake; 01-02-2017 at 18:45.
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 01-02-2017, 21:28   #2
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Arata bine dar ma asteptam sa fie mai mica, e huge .... am mai zis ? Arata bines
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2017, 01:57   #3
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Este cam maricica, dar compenseaza prin calitate si optiunile pe care mi le ofera cand vine vorba de expansiune. Pot sa bag in ea, practic, orice Plus ca am un sistem mITX foarte rece.
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2017, 13:01   #4
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu ziceam ca e rea ci ma asteptam la ceva mai mic, acum inteleg si numele threadului.
E geniala pentru banutii aia, wow. Biostarul ala si el e generos.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2017, 13:12   #5
cristispot
Ancient friend
 
cristispot's Avatar
 
Join Date: Feb 2014
Location: bucuresti
Posts: 1,119
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Arata bine dar ma asteptam sa fie mai mica, e huge .... am mai zis ? Arata bines
That's what she said

ON: misto configuratia, compacta si utila iar 960-ul cred ca duce fara probleme si FHD la detalii medii-high(depinde de joc).

Este galagios sistemul?
cristispot is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2017, 13:22   #6
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Este putin galagios, dar este de așteptat de la un Corsair de 2350rpm plus pompa de la cooler. Nimic insuportabil totuși.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2017, 14:23   #7
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

pai lasa-i plaja mai relaxata la vent , nu cred ca e problema... as marita placa si as lua un 970 fiindca diferenta e minuscula sau 1060 3gb sh, in ultima vreme am o dambla cu risiser gpu montat pe vertical sa arata mult mai misto. si mufa palmata cumva sa nu se vada.

Last edited by agarici cu pedale; 02-02-2017 at 14:26.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2017, 14:38   #8
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

In legatura cu placa video, o tin momentan pe asta. Oricum, majoritatea timpului folosesc placi care imi vin la review. Acum am in PC un 1060. Termin zilele astea cu el, mai bag 960-ul si urmeaza sa imi vina un PC de la HP cu totul la review.

Momentan voi cumpara un monitor FullHD pentru ca cel pe care il am acum este ceva mai vechi (Samsung SyncMaster 225BW) si mai face figuri. Am vazut un BenQ foarte ieftin pe care mi l-a recomandat cineva de pe alt forum si o sa il cumpar in 4 rate cu cardul de cumparaturi al unchiului meu )

http://www.pcgarage.ro/monitoare-led...nch-5ms-black/
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 11-10-2017, 09:27   #9
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Well, n-am mai postat de ceva timp pe aici Intre timp, sistemul a mai suferit cateva modificari si chiar zilele astea ma gandeam la un upgrade. Configuratia nu s-a schimbat mult, asa ca sa va arat ce-am mai luat.

- Sursa a fost inlocuita cu o Corsair CX450M pentru un 6pin in plus
- Placa video a fost inlocuita si ea cu o MSI GTX 970 Gaming X
- Am bagat luminite si o figurina cu DeadPool pentru a personaliza jucaria mai mult
- Am mai adaugat doua ventilatoare in tavan, dar aici voi mai lucra pentru ca nu prea s-au simtit
- Am trecut pe un monitor FullHD de 24": https://altex.ro/monitor-led-pls-sam...-full-hd-negru

Poze cu starea actuala a sistemului am pus aici: https://imgur.com/a/1IbAI

Pe langa astea, m-am jucat putin impreuna cu @Augustin PRiME prin BIOS si am scos cam asa:

-Procesorul sta pe 3.5Ghz cu un nucleu care oscileaza
-Placa video a ajuns la 1615/3905 si am simtit cam 10FPS in plus

Last edited by Marinake; 11-10-2017 at 09:30.
Marinake is offline   Reply With Quote
Old 11-10-2017, 12:36   #10
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Misto jucaria, DeadPool ... haha.. nice.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 11-10-2017, 13:06   #11
Steve-o
Ancient friend
 
Steve-o's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: la bloc
Posts: 5,773
Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Default

Bă e mișto la maxim PC-ul ăla, îmi place că ai ales componentele cu cap și nu ai aruncat cu mii de lei în hardware pe care-l folosești pe urmă pentru Facebook și Minecraft.
Și pe mine mă bătea gândul într-o vreme să trec la mITX dar am renunțat. Posibil ca la următoarea schimbare de platformă să mușc glonțul.
Steve-o is offline   Reply With Quote
Old 11-10-2017, 13:12   #12
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Bai da... chiar ca...
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 11-10-2017, 17:57   #13
Marinake
Member
 
Marinake's Avatar
 
Join Date: Oct 2013
Location: Bucuresti, Romania
Posts: 219
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Yehee Ma bucur ca va place jucarioara asta. Nu am aruncat cu bani pentru ca nu prea am avut bani de aruncat. Am lucrat intr-un buget foarte strict si am avut noroc cu oferte bune. Per total sunt multumit de el, dar ma tot bate gandul sa fac upgrade la CPU, RAM si de ce nu, placa video.

Cu cat ma gandesc mai mult, cu atat mai mult vreau un i7k sau un Xeon si sa schimb kit-ul de RAM cu unu 2x8GB, dar ramane de vazut. As avea 5000 de alte chestii de facut cu banii )

Cat despre DeadPool si tema de culori, asta a fost cea mai misto nimereala ever. Extensia aia de 24 de pini sleeve o am moca de la un tip de pe alt forum, figurina am gasit-o super ieftina la chinezi (25 de lei), iar luminile au fost un moft de-al meu. Mereu am vrut sa am un sistem unic si aveam in cap modificari mari la carcasa si nebunii, dar am renuntat inainte sa ma trezesc ca mananc prea mult pateu la camin.
Marinake is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
3770k + mItx pisoias01 Overclocking & benchmarking 4 04-08-2013 17:09
mITX build ithanium2 Cutia de sub birou 107 09-09-2011 16:29

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,116
Total Online: 4183

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 19:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.