lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

View Poll Results: In ce situatie te aflii?
Am plecat din tara 14 11.20%
Voi pleca in curand din tara 9 7.20%
Sunt aici si intentionez sa raman 49 39.20%
Sunt aici, dar inca nu m-am hotarat daca plec sau raman 53 42.40%
Voters: 125. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-03-2019, 17:13   #61
HymuraX
VIP

HymuraX's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

@polter Al meu nas de cununie, pleaca omul plin de entuziasm in UK, Londra, pe salariu foarte bun, undeva 5000+ lire pe luna, apartament de serviciu etc. Dupa 9 luni, ma trezesc cu el acasa, jurand ca el nu mai calca in UK in viata lui, relatand cam aceleasi chestii ca si tine. Omul cu ditamai asigurarea medicala, el si mebrii familiei, a stat la urgente cu nasa 9 ore pana sa ii consulte cineva... Plus ca omul a ramas socat de prostia si de imbecilitatea celor de acolo. Prima oara am crezut ca omul nu s-a putut adapta si exagereaza, dupa am mai auzit oameni care spuneau aceleasi chestii. Dupa 2 ani, inca il mai suna aia cu oferte de marire de salariu, odata la 2-3 luni. Acum daca el, care a plecat cu niste avantaje din tara, salariu bun si locuinta asigurata, nu prea vrea sa mai auda de plecat in afara, cei care au plecat cu un ghiozdan in spate si ceva entuziasm, oare prin ce trec/au trecut? Merita sa iti lasi in spate familie si prieteni? Acum nu ma intelegeti gresit, daca esti constrans de situatie, daca alte variante nu mai ai, inteleg, dar sa plec din tara, pentru o vacanta pe an si o masina mai rasarita, parca nu mi se pare o idee prea buna...
Old 01-03-2019, 17:56   #62
dorubm
Senior Member

Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Ms @rodarkone si @polter de impresiile voastre personale!

Last edited by dorubm; 01-03-2019 at 17:58.
dorubm is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2019, 17:59   #63
cristispot
Ancient friend

cristispot's Avatar

Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Pe mine nu ma deranjeaza camerele lor si orice mot de intetificare a masinii, merg legal, ma doare la basca. Intr-adevar niste asigurari de iti cumperi masina de 2 ori in decurs de un an, dar asta e, macar stiu ca bani dati pe asigurare si pe road tax imi garanteaza niste sosele mult mai bune decat la noi( si mai multe)

Din fericire nu am avut nevoie de doctor aici si sper sa nu fie cazul, dar am auzit destui care s-au plans de sistemul medical din uk( paracetamolu e la putere aici, nu degeaba il gasesti in orice magazin)

Netul am avut de la BT( un jeg), de curand am trecut pe virgin si incep sa ma simt si eu mai ca in 2005 cand aveam 10Mb download ca pana acum de 3Mb nu treceam plus ping la greu.

Mancarea nu mi se pare asa nasola, sigur ideal ar fi sa cumperi din marketuri mai ok gen Waitrose sau Sainsbury dar si preturile sunt mult mai mari decat la tesco sau lidl.

Overall, pentru mine este mai putin stresant sa locuiesc aici, am o firma serioasa la care lucrez, de zeci de ani pe piata, nu ma da nimeni afara. Unii, printre care si eu, se multumesc cu o viata decenta, fara sa viseze la mii de lire stranse lunar( cum tot aud povesti ca vin romanii aici sa lucreze fara carte de munca si fac enspe mii de lire lunar si trimit acasa)
cristispot is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2019, 17:59   #64
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 266 Post(s)

Poate stai si dincolo la urgenta, dar macar acolo sunt conditii din secolul asta, pe cand la noi dupa ce ca stai la urgenta te interneaza in aceleasi paturi in care s-a p)[email protected] si bunicu', de aparatura si alte conditii nici nu are rost sa vorbim.
Eu am fost in Italia la urgenta si am fost preluat relativ rapid desi aveam cod de urgenta minor(am fost pus doar la perfuzii). Apoi internat- pai ce saloane aveau acolo era SF fata de Romania: AC, baie in salon, pat reglabil electric, sonerie functionala, dozator(sau cum se numeste) electronic de perfuzie - PE ROTI, adica sa te poti pi$a si cand esti legat la perfuzie.

Quote:
Originally Posted by droopy_ro View Post
Eu mai degraba as pleca din oras. [...] TGM ceva prin zona aia, unde e mai civilizata lumea si nu mori ingropat sub daramaturi, din cauza unei miscari tectonice complet aleatorii. Dar cum nu stiu pe nimeni acolo, mi-e greu sa ma duc doar cu speranta ca as gasi de munca.
Pe aici numa' daca te multumeste un salariu mediocru cu perspective minime de avansare.
Stiu pe cineva care a revenit din Spania si era multumit ca a primit 1700+tichete+transport decontat- lucru in fabrica.
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 01-03-2019 at 18:21.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2019, 18:12   #65
Fallen
Senior Member

Fallen's Avatar

Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Un coleg de munca de-al meu a plecat in Manchester ca inginer gis. A plecat la plesneala la niste prieteni si in 2 luni si-a gasit job pe domeniu, pe ~2000 lire zicea. Mie initial mi s-a parut putin, dar a zis ca astea sunt salariile acolo.

A zis ca reuseste sa puna cateva sute de lire deoparte pe luna, nefiind om care sparge bani sau ceva. Se duce la sala ca activitate extra si merge cu trenul la munca (parca).
A venit de sarbatori pe la noi pe la munca si a zis ca vrea sa stranga destui bani cat sa dea o parte ca avans la un apartament la noi, si se intoarce inapoi.

A zis ca oamenii sunt ok, dar nu se poate acomoda cu vremea. Super deprimanta si de kkt.
Asa este?
Old 01-03-2019, 18:18   #66
polter
Senior Member

polter's Avatar

Mentioned: 153 Post(s)

PC-ul meu

@Fallen e cam alta lume , oricum diferita de franta sau germania ca exemplu ....

@Drazzy Aici e mai nasol ca in italia ..... oricum revin cu detalii noi si despre drumuri si taxe si la banca , doar ca am ceva treaba acum cu asigurarea care mi-a sutit un an de NCb si face pe roasta cum ca nu stiu ei nimic ... Astia sunt primi hoti care te fura in uk.
@cristispot road tax nu e tot una cu asigurarea , aia nu-ti da nimic pentru drumurile publice si in caz de accident iti pare rau ca ai facut asigurare .
Drumurile sunt decente si cam atat , decente si punct . Au gropi destule in oras pe strazi mai periferice ,si pe audostrada e plin de tarmac cum zicem noi , asfalt ieftin ,repara la greu...

Last edited by polter; 01-03-2019 at 18:25.
polter is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2019, 18:55   #67
Ares
Senior Member

Mentioned: 28 Post(s)

PC-ul meu

@polter respect, ai mentionat multe adevaruri...
Ares is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2019, 19:35   #68
dorubm
Senior Member

PC-ul meu

Multi "omit" sa spuna si partile rele ...
Old 01-03-2019, 21:37   #69
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Foarte interesant acest topic. Pot spune că īmpărtăşesc, īn foarte mare parte, cam aceleaşi idei şi păreri cu mulţi dintre voi.

Fac parte dintre cei care sunt īncă aici, dar ar pleca cu prima ocazie bună, sure shot. Sigur, e greu de găsit aşa ceva, mai ales cānd nu cauţi activ şi constant oportunităţi, dar anumite aspecte personale cāt şi situaţia mea actuală care mă mulţumeşte nu mă lasă să-mi asum riscuri prea mari.

Ce mă doare acum nu este partea financiară sau personală şi nu aş pleca strict pentru treaba asta. Aş pleca datorită mizeriei prezente pe orice front ce creşte de la an la an, iar premisele nu sunt pozitive, oricum o dăm.

Pur şi simplu sunt sătul de toate aspectele negative din RO ce afectează calitatea generală a vieţii - corupţia, instabilitatea politică, fiscală, sistemul de sănătate dezolant, sistemul de īnvăţămānt īnvechit şi ineficient, lipsa cruntă de civilizaţie, miserupismul romānesc, nesimţirea crasă, străzile jegoase, ţigănia care ne īnconjoară şi se extinde vertiginos, lipsa infrastructurii şi, din păcate, multe, multe altele pe care nu mai stau să le īnşir.

De multe ori mă oftic de ce nu putem fi şi noi ca altii. Mă oftic că legile sunt ignorate, mă oftic că amenzile nu se aplică, mă oftic că nu se vrea o schimbare, că de putut, SE POATE. Bine, sunt multe aici la mijloc, nu e chiar atāt de simplu şi nu asta e īntreaga poveste, dar e o parte din ea.

Cu părere de rău, pot să spun că, pe unde am pus piciorul prin Europa, cu excepţia Bulgariei şi Serbiei, n-am īntālnit mizeria şi nesimţirea de la noi şi asta e tare trist. Şi cānd te uiţi la alţii, cum ar fi polonezii şi la cum se prezintă ei īn ziua de azi, după tot ce-au īndurat, te doare sufletul şi mai tare.

Realitatea este că, la nivel mondial suntem o ţară din middle-tier, dar dacă ne raportăm strict la Europa, suntem īn coadă, praf, fie că recunoaştem sau nu.

Ca să īnchei - nu sunt naţionalist, nu mă simt legat de această ţară şi dacă oportunitatea pe care o caut ar veni, aş pleca īn secunda doi, fără să mă uit īnapoi şi īmi pare rău că simt / gāndesc asta.

Sorry pentru postul lung.

P.S. Un singur lucru ştiu sigur - īn UK n-aş pleca
fullrespect is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2019, 23:16   #70
war4peace
Senior Member

Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

What he said, cu o mică modificare: īn Europa n-aș pleca.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2019, 23:39   #71
rodarkone
Senior Member

Mentioned: 64 Post(s)

Problema e alta, oricine pleaca din tara are niste asteptari ... e posibil ca ceea ce este ok pentru cineva sa fie inacceptabil pentru altcineva.

Last edited by rodarkone; 02-03-2019 at 02:12.
rodarkone is online now   Reply With Quote
Old 01-03-2019, 23:54   #72
guest13
Ancient friend

Mentioned: 15 Post(s)

PC-ul meu

http://cosmin-marinescu.ro/wp-conten.../2019/03/1.jpg

Ce poti sa spui mai mult? Ce argumente sa aduci pt. a ramane cand stii ca peste putin o sa explodeze o bomba economica pe care astia de prin politica au armat-o doar ca sa poata scapa de puscarie?
Zicea careva intr-unul din posturile anterioare ca are casa, masina si familie sa il ajute. La momntul cand va trebui sa ii ajute el pe parinti se gandeste? Dar la copii se gandeste? La viitorul lor? Si eu am stat in tara dupa logica de genul "daca plecam toti atunci..." sau "daca vrei se poate oriunde". Dar acum ma gandesc cu sotia sa facem un copil ca ar cam fi vremea. Si cand fac socoteala ce perspective de viitor are in tara da cu virgula. Si da, am casa si masina asigurate deci din punctul asta de vedere nu sunt constrans sa plec.
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2019, 00:16   #73
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 560 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Cred ca sunt foarte multe de spus pe tema asta, mult mai multe decat pot fi rezumate in parerea si experienta unui om.

Daca pleci sau ramai, unde pleci, astea sunt intrebari la care fiecare trebuie sa isi raspunda sincer, in urma unei analize la rece a prioritatilor, posibilitatilor si asteptarilor.

Nu voi oferi eu acum motive pro sau contra... fiecare le are pe ale lui. Cert este ca situatia aici nu va deveni mai buna in urmatoarea decada si din pacate nici in Europa nu trebuie sa ne asteptam la lucruri prea roz pe viitor.

Ce as vrea sa subliniez totusi, pentru cei indecisi, sau pentru cei care au avut sau se tem de experiente negative, este urmatorul lucru...

Nu am locuit niciodata in afara tarii. Am trecuta insa prin cateva zeci de tari, pentru perioada mai lungi sau mai scurte si am inceput sa observ lucruri.

In primul rand, sa ne intelegem. NU EXISTA LOCUL PERFECT PENTRU TOATA LUMEA. Nu... orice ti-ar spune familia, prietenii, cunostintele... asa ceva nu exista.

Exista in schimb locuri si societati care sunt mai aproape de gustul fiecaruia dintre noi. Din pacate majoritatea oamenilor nu au ocazia sa vada asta. Tot din pacate, multi pleaca de nevoie si nu au luxul de a alege neaparat cea mai buna optiune.

Nu am locuit in afara... insa nu a trebuit sa treaca prea mult timp sa imi dau seama ca pentru mine Franta nu este o tara potrivita. Sau Belgia... Sau Italia. Si nu ma intelegeti gresit, fiecare are zeci, daca nu sute de lucruri care imi plac. Dar pe masura ce incepi sa vezi din ce in ce mai multe tari si sa cunosti din ce in ce mai multi oameni, incepi sa vezi lucrurile usor diferit. Incepi sa observi...

Cum am observat si eu, de exemplu, ca persoana crescuta cu filme americane, cu muzica americana... ca persoana pentru care cultura de peste ocean a fost sinonima cu libertatea in urma cu multi ani... ca persoana care are rude si prieteni acolo care s-au integrat foarte bine si sunt fericiti acolo... Ei bine, nu mi-a luat mult sa imi dau seama ca eu nu as putea locui niciodata acolo. Pentru ca oricate lucruri as aprecia la ei, sunt atat de multe lucruri care ma deranjeaza incat nu numai ca nu m-as adapta, dar sigur as avea si diverse probleme.

Italia... o tara de o frumusete aparte, incarcata cu istorie, debordand de adevarate rasfaturi culinare din punctul meu de vedere... o tara al care puls rural m-a facut sa ma gandesc cum as vrea sa imi traiesc viata... este o alta tara unde nu as putea trai vreodata. Au mult prea multe probleme cu imigrantii, sunt mult prea rasisti din cauza asta, iar eu unul nu sunt mandru, dar nu prea suport ipocritii. Iar ei sunt pe deplin la capitolul asta.

Si pentru varii motive, fara sa ajung macar sa ma lovesc de sistem, pot enumera zeci de tari pe care imi face placere sa le vizitez, dar nu as putea trai acolo, pe langa cele in care probabil nu as trai nici daca m-ar plati cineva sa stau degeaba (SUA, Belgia, etc)

Exista, desigur si cateva tari sau zone unde eu am observat de-a lungul timpului ca ma pot acomoda cu viata de zi cu zi si ca ma pot simti mai bine decat acasa. Si in continuare tin ochii deschisi cand merg prin lume, in continuare sunt curios si este posibil ca la un moment dat, satul de ce se intampla pe aici, sa dau o fuga cate un an pe ici pe colo sa vad cum este. Ce fac aici, pot face si in alta tara.

Ce vreau sa spun este altceva... tineti cont intotdeuna de preferintele voastre... de faptul ca un loc, o cultura, o societate, trebuie sa ti se potriveasca tie, nu tuturor. Nicaieri nu cresc caini cu covrigi in coada, dar sigur exista minim 2-3 locuri pe planeta asta unde fiecare dintre noi poate trai mai bine. Nu aceleasi pentru toti, dar exista. Deci luati si asta in calcul, in momentul in care auziti povestile celor apropiati, fie ele pozitive sau negative.
Old 02-03-2019, 00:46   #74
allexb
Senior Member

Mentioned: 22 Post(s)

PC-ul meu

Foarte fain topic-ul si experientele voastre.

@polter am citit tot ce ai scris, si intr-un fel ma amuza, chiar asa este.

Am avut si eu sansa sa locuiesc in UK vreo 7 ani, am plecat cu ajutorul parintilor cand inca eram la liceu, apoi am ajuns la facultate si am inceput incet incet sa ma descurc singur.

Totul s-a stricat odata cu terminarea facultatii (optometrie), cand trebuia sa fac un fel de ‘rezidentiat’ timp de aprox 2 ani, si sa dau niste examene pentru a obtine dreptul de a practica.

Timp de 2 ani de zile am incercat sa gasesc o astfel de pozitie fiind rejectat din diverse motive printre care, fara sa ma laud, eu zic ca nu erau pregatirea sau cunostintele mele de la acea vreme.

Toata frustrarea era accentuata si de faptul ca 100% din colegii mei de facultate asiatici, au obtinut un astfel de post. Ghici ce, toate interviurile de care am avut parte erau cu asiatici.

Ca alternativa am inceput sa lucrez in IT dar nefiind calificat, am prins pozitii slabe si prost platite.

M-am intors in tara, tot in IT lucrez, am facut si o facultate in acest domeniu, ce-i drept mai mult pentru carton, invatamantul s-a degradat rau de tot, ceea ce nu pot zice despre UK.

As mai pleca inapoi? Categoric nu! Nu in UK.
Dar imi lipseste destul de mult mediul de acolo, cu bune si cu rele.

In alte tari, abia astept oportunitatea.

Asigurarile alea, asa mari cum sunt, mai tin departe de masini oameni incapabili de a isi asuma responsabilitatea la volan.
Toate amenzile alea, au un scop, te pun la colt cand nu esti cuminte.

In tara asta, din pacate, nu cred ca se va schimba nimic. Problema sta in mentalitatea si educatia oamenilor.
Conducatorii nu au nici o vina, sunt doar o reflexie a ceea ce suntem noi.

Daca un neica nimeni e fericit ca a facut o combinatie sa fraiereasca pe cineva la sume mici de bani, un politician e fericit ca a furat cateva milioane de euro.
Totul tine de ce oportunitati a avut fiecare, dar ambii au furat.

Defapt problema nu e furtul, e nepasarea fata de alti oameni, vecini, colegi de munca, etc... Pacat!

Last edited by allexb; 02-03-2019 at 01:01.
allexb is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2019, 08:07   #75
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 571 Post(s)

PC-ul meu

S-ar putea sa gresesc, sper sa gresesc, dar marea tristete e alta:
- ritmul cu care se degradeaza tarile vestice este mai rapid decar cel cu care evolueaza tara nostra

Legat de cloaca de la noi, parerea mea este ca, nu Miorita si istoria au distrus tara asta.
Cea mai mare vinovata este expresia (cade a devenit mod de gandire national) "Merge si asa"

M-am ingrozit cand am vazut comentariile din societate cu cresterea amenzilor pt aruncare gunoaielor pe strazi. Ca sunt mari. Ca sunt ca in vest si salariile nu. Pai nu mai arunca pe strada in mortii ma-tii si nu te vor afecta.
Vrem vest, dar dezactivam camerele de supraveghere si radarele
Vrem eliminare spagii, dar tot noi punem mana pe portofel cand e sa ne ia carnetul pe 3 luni, cand nu vrem sa stam 8 ore in asteptare la medic (ca a pomenit careva de asteptatul in UK)
Si exemplele pot continua.
De ce nu, ca "mege si asa"

Acum nu am timp, dar o sa va spun cat lapte si cata miere sunt in SUA. Pareri are unor oameni plecati din '91, cu meserii banoase si super calificati.

O fi naspa la noi, dar nici pe acolo nu sunt caini cu covrigi in coada. Numai ca e un alt tip de efort. Si nu gasesti piedici de mentalitate chiar la orice, sa te faca sa te scarbesti de tot si de toate.

E si normal sa aiba alta mentalitate la cat au praduit, violat si umilit prin coloniile lor.
Old 02-03-2019, 09:22   #76
droopy_ro
Senior Member

droopy_ro's Avatar

Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

www.youtube.com/user/churchillcustoms ADV China
Eu am de mic o fascinatie pentru Orient, influentat mult de filme cu "zburatori" Steven Segal, Van Damme, Bruce Lee etc. Dar dupa ce am vazut clipuri precum cele de pe canalul acesta, si altele. Mi s-a cam luat si de partea aia a lumii. Japonia, Singapore si Taiwan ar fi de vis, dar cum se zicea mai sus de italieni, oamenii prin Asia de Sud Est sunt mai rasisti ca noi si mult mai nationalisti. Sansele sa fii vreodata vazut, ca unul de-al lor sunt spre zero IMHO.

Parerea mea e ca toti suntem rasisti in felul nostru(ca deh suntem specie teritoriala). Doar ca Vesticii fac un efort exagerat, sa para ca nu sunt rasisti si asta ii distruge, prin cultura SJW si PC.
Trebuie gasit intotdeauna un echilibru intre bun simt, toleranta si rasism.

PS:
Quote:
Originally Posted by allexb View Post
www.youtube.com/watch?v=TBuIGBCF9jc - vezi clipul asta, poate o sa iti schimbi parerea.

Consider ca e gresit ce zici, de la ei porneste totul, ei ca "sefi" dau tonul.
Asa cum inveti de mic sa iti faci patul de dimineata, ca in exemplul de mai sus. Parintii(sau cine te creste/invata/conduce) te invata sa faci asta, tine de tine sa o faci pe parcursul vietii, corect, dar o data ce ti-au dat un impuls, sunt rare cazurile cand o sa te abati de la asta.
Asa si cu liderii, politicienii, ofiterii sau sefii nostri. Daca ajung acolo pe pile/spagi/nepotism/futai sau orice alt criteriu exceptand performanta si capacitatea de a fii lider, atunci nu ai cum sa faci treaba buna, esti zero ca sef si lider, nu te respect indiferent cata putere ai.

PS2: chestiile mici sunt importante. Alea mari nu le poti influenta si devin neimportante.

Last edited by droopy_ro; 02-03-2019 at 10:21.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2019, 10:08   #77
dorubm
Senior Member

PC-ul meu

La "pensie" mie mi-ar placea sa ma mut in Grecia... E mai caldut, undeva intr-un satuc linistit langa mare ...
Cum nu cunosc bine nici o limba straina ce mi-e ca invat o alta limba sau greaca

Last edited by dorubm; 02-03-2019 at 10:11.
Old 02-03-2019, 11:08   #78
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 560 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Grecia imi place si mie. Si taiwanul, care este superb. Dar.... Din pacate... Incepe sa devina tensionata situatia cu vecinii mai mari si mai rosii....
Old 02-03-2019, 12:36   #79
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by allexb View Post
Nope.
E un cerc vicios, ce-i drept, dar un cerc vicios plecat de la ei.

Conducatorii au cea mai mare vina. Ei te vor prost, ca sa te controleze mai usor. Iar cand ajungi prost, vei alege prosti. Iar dupa cateva generatii nici nu mai ai de unde sa alegi destepti, ca prostii de acum cateva generatii au crescut si au ajuns sa conduca (pentru ca destepti nu mia sunt). Si atunci se alege praful.
Old 02-03-2019, 12:39   #80
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by dorubm View Post
La "pensie" mie mi-ar placea sa ma mut in Grecia... E mai caldut, undeva intr-un satuc linistit langa mare ...
Cum nu cunosc bine nici o limba straina ce mi-e ca invat o alta limba sau greaca
E rau in Grecia.
Mi-a spus-o un grec 100%, care are cateva mese in coltul strazii mele.
Desi au salarii mai mari decat noi, e mai rau decat la noi in ultimii 3 ani cel putin.
Ma refer la patura de mijloc, ca nu toti au sute de hectare de maslini si cezi de ambarcatiuni de pescuit.
Eu, ca turist, am resimti-to doar putin, in servicii.
Dar in tara, si mia ales in zona rurala non turistica, e mai nasol decat la noi.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules