lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Software
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-03-2018, 22:46   #2161
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Asa se intaresc legaturile intre forumisti, cu drag @"george"
Aici se vorbea despre crypto? Cripta cui?!
Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

Last edited by reflavius; 30-03-2018 at 22:49.
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 30-03-2018, 23:07   #2162
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cica a ajuns la 6666,66$.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 30-03-2018, 23:34   #2163
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2018, 00:46   #2164
dorubm
Senior Member
 
dorubm's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 1,531
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to dorubm Send a message via AIM to dorubm Send a message via Yahoo to dorubm
Default

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
Ia pune-te colegu' in locul meu!
Ce ai face?
Dnu Clau...
Ignora-i nu-ti mai bate capu

Quote:
Originally Posted by parpales View Post
Wtf credeam ca se vb de ceva crypto , avand in vedere piata in picaj...
Btc e in picaj de mai bine de un sfert de an ...si o sa continue sa fie inca multa vreme
Cu cat trece mai mult timp cu atat scade mai mult si increderea in el !
Nimic nou

Last edited by dorubm; 31-03-2018 at 00:56.
dorubm is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2018, 08:25   #2165
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

Si inca sper sa pice moneda curului si odata cu ea si economiile celor ce au investit intr-o moneda fantoma construita din nimic .
Daca hartia aia de dolar ,euro, leu ,etc este garantata de stat cu aur atunci cand pleaca la printat *****ul de bitcoin e garantat cu utilizarea resurselor (aici vorbim de curent ) inutil ca sa creezi un ***** mai mare .
Cat despre gura aia de aer luata de AMD e fix pix si p-la `n cur si nimic mai mult.
Daca e pe asa sper sa dea si aia in faliment sa se duca cu tot cu placile video in mamicuta lor .


E doar parere personala ,tratati ca atare textul ....



EU DOAR SPER SI O SA VINA ,sper sa faca foamea multi .
__________________
Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
...Un singur cuvant am: " Rusine " .
Server discord Lab501 https://discord.gg/FcDNnRe
polter is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2018, 08:44   #2166
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by polter View Post
Daca hartia aia de dolar ,euro, leu ,etc este garantata de stat cu aur atunci cand pleaca la printat
Aici esti in eroare. Nu mai sunt de mult garantati banii cu aur.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2018, 08:58   #2167
parpales
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 729
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu



Default

Hate-reala + sa moara si capra vecinului= romulan .
__________________
N-am , nu pot , nu vreau , nu stiu !
parpales is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2018, 13:34   #2168
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by polter View Post
Daca hartia aia de dolar ,euro, leu ,etc este garantata de stat cu aur atunci cand pleaca la printat
Well ... sper sa nu-ti narui sperantel si ideile ... dar nici macar lira sterlina nu mai are acoperire in aur de vreo doua decenii cel putin.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2018, 14:33   #2169
carnatu
Senior Member
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 404
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

carnatu is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2018, 15:41   #2170
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Hai sa spun care e treaba cu monedele, e simpla, scad si cresc in functie de valoare proiectului si adoptarea acestuia, ce se intampla e natural, nu e capat de lume asta, nici criza nu e, e doar normalitate , ce au realizat monedele in schimp o destabilizare a placilor video, prin cresterea "artificiala" a pretului memoriilor gdr si a produsului finit, insa asa cum monedele scad, si pretul acestora va scadea, dupa 2 luni va fi o criza iara de placi video , chiar cele noi lansate vor fi mai rentabile, iara vor diapare , iara proiectele isi gasesc nasi si iara va fi sus in cer BTC-ul si odata cu ele cele care au ceva de oferit, daca ai fi rational te-ai pregati de noua ta placa video care putin dupa lansare va avea super pret, ce te fute grija de piata crypto? Te ajuta cum poate si daca esti tupeist chiar poti castiga foarte bine, aka specula!
Hai lasti amorul propriu si amuzati-va ! Cat puteti...



Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk

Last edited by reflavius; 31-03-2018 at 15:45.
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2018, 17:27   #2171
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by polter View Post
Daca hartia aia de dolar ,euro, leu ,etc este garantata de stat cu aur atunci cand pleaca la printat *****ul de bitcoin e garantat cu utilizarea resurselor
Anii 70 iti duc lipsa, polter. Regreta si acum faptul ca aurul a fost inlocuit de petrodolar.

In momentul asta, valoarea usd e data de mii de tancuri, avioane, si zeci de portavioane care impart democratia in stanga si-n dreapta.

Urmatoarea criza economica va fi mult peste cea din 2008. Era chiar sa o avem cand se prabusi bursa din sua acum ceva timp https://www.zerohedge.com/news/2018-...-temporary-qe4 . Noroc ca a mers imprimanta.

Dar eu zic sa traim cu deziluzia cum ca dolarul si alte monezi fiat au valoare " reala " si nu controlata de banci. Asta pana la urmatoarea criza, cand doar cei din afara anumitui cerc vor fi afectati. Iar atitudinea politicului si a bancilor va fi " strangem cureaua " . Adica noi, nu ei.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2018, 20:22   #2172
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by adrian3 View Post
In momentul asta, valoarea usd e data de mii de tancuri, avioane, si zeci de portavioane care impart democratia in stanga si-n dreapta.
Pe vremea cruciatilor o impartea Biserica Catorlica.
Numai ca atunci se impartea crestinism, nu democratie.
Poate peste 50 ani se va imparti cryptomoneda si se vor duela in ASIC-uri.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-2018, 21:59   #2173
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by reflavius View Post
ce au realizat monedele in schimp o destabilizare a placilor video, prin cresterea "artificiala" a pretului memoriilor gdr si a produsului finit
lol wut.

Creşterea preţului la memorii e globală, se aplică la orice, de la SSD-uri la telefoane şi carduri SD. Dacă vrei să arunci anatema pe cineva, arunc-o pe Apple, care anual cumpără 20% din v-NAND-uri. Ce folosesc minerii e fix pix pe lângă asta.
Şi încă ceva, bottleneck-ul se află la integratori. Ăia sunt cei care nu vor să crească producţia.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 00:43   #2174
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

Stiu si eu ca s-a dus pe p"la aurul in prezent si nu despre asta era vorba ,ci despre esenta banului care a fost o necesitate pentru a inlocui trocul .
Nu crezi ca e normal sa nu te cari in spate la propriu cu 10kg de grau ca sa cumperi 1kg de ulei.
Stiti si voi cum sta treaba in esenta chiar daca va legati de lucruri fara sens in discutia de fata.

Pai ce troc real ofera minatul curului si ce inlocuieste bitcurul el ca si moneda ?
Inafara de faptul ca futi curent mai mult de cat este nevoie si eventual o mai pune lumea de construit o centrala ceva ca oricum avem energie prea multa nu?
Pai mai urmeaza pretul la curent sa se duca pe copca ca exista cerere nu?

Cat despre faptul ca minatul e infim la consum ...sa nu aud ,stim cat consuma un sistem de minat
Oricum consumul creste ,indiferent cu cat la % ,el tot crete si nu eficient ca nu producem nimic cu acel curent ,doar futem placile video pe net ca sa facem o moneda inventata sa reziste .

toti vor sa se faca bogatasi din frecat de duda ,munca nu le mai place...
__________________
Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
...Un singur cuvant am: " Rusine " .
Server discord Lab501 https://discord.gg/FcDNnRe

Last edited by polter; 01-04-2018 at 00:46.
polter is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 01:02   #2175
dorubm
Senior Member
 
dorubm's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 1,531
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to dorubm Send a message via AIM to dorubm Send a message via Yahoo to dorubm
Default

Sunt perfect de acord cu tine polter si eu
dorubm is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 01:44   #2176
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si culmea este ca s-au cumparat case, masini, etc (ma refer la chestii scumpe) cu Bitcoin si ETH.

Cum explicati asta, daca tot o blamati in sus si in jos ca, cryptomoneda NU are valoare?

Si nu s-a platit neaparat in cryptomoneda ci s-au schimbat in bani si apoi s-a cumparat ce si cum...
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 01-04-2018 at 02:00.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 01:58   #2177
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Criptomonedele ofera altceva.. o unitate de schimb necenzurabila, corecta, verificabila, neaflata in controlul nimanui fiind decentralizata, cu inflatie cunoscuta. Fara intermediari si toate minusurile cu care vine asta. Peer to peer.

Citisem cum ca o fosta sefa a unei institutii foarte imp din SUA a spus ca nici dolarul nu e "backed by anything". Nu mai retin care institutie.

Mai toate institutiile importante si firmele mari spun ca tehnologia e foarte promitatoare. E greu sa dai cu flit bitcoin-ului si sa spui ca e de *****, teapa, etc, si sa ridici in slavi tehnologia.

Si asta e doar o mica parte, mai sunt si platformele care pot face infimit mai mult decat bitcoin, adica doar bani.
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 02:36   #2178
dorubm
Senior Member
 
dorubm's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 1,531
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to dorubm Send a message via AIM to dorubm Send a message via Yahoo to dorubm
Default

Cryptomoneda = Specula . Atat.

Ma pot lipsi linistit de ea

Daca nu e specula , atunci de ce as da bani pe un btc , ca apoi sa-l schimb iar pe bani ca sa iau o casa , cand cu banii pot face asta direct ?

Last edited by dorubm; 01-04-2018 at 02:45.
dorubm is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 04:07   #2179
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Doru, banii la caritas sau la cec sau acum tinuti in banci, nu sint tot "o specula"?
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 01-04-2018, 04:12   #2180
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by adrian3 View Post
Criptomonedele ofera altceva.. o unitate de schimb necenzurabila, corecta, verificabila, neaflata in controlul nimanui fiind decentralizata, cu inflatie cunoscuta. Fara intermediari si toate minusurile cu care vine asta. Peer to peer.

Citisem cum ca o fosta sefa a unei institutii foarte imp din SUA a spus ca nici dolarul nu e "backed by anything". Nu mai retin care institutie.

Mai toate institutiile importante si firmele mari spun ca tehnologia e foarte promitatoare. E greu sa dai cu flit bitcoin-ului si sa spui ca e de *****, teapa, etc, si sa ridici in slavi tehnologia.

Si asta e doar o mica parte, mai sunt si platformele care pot face infimit mai mult decat bitcoin, adica doar bani.
Cati ani ai?
Care parte ban=troc nu o intelegi?
Pai eu fac 10tone de grau si vreau apa ,sare ,ulei,etc.
Nu pun pe individ sa vina cu 1 tona de sare ,ulei ,etc la mine ,poate nu am loc sa le depozitez ,poate este greu sa se care cu ele la tine .
Aici intervine banul ,moneda aia care spune ce valoare are gaul meu si ce pot sa obtin pe el ...e o garantie pricepi?

Eu trebuie sa fac ceva pentru banul ala ,nu vine singur ,nu apare din neant.
Muncesc pamantul si apare graul si pe grau primesc £££ sau oricare alta moneda...

Ce faci tu pentru bitcoin ,ce munca prestezi ca sa o poti cuantifica in bani ?
Cum stabilesti valoarea bitcoinului ?

La valuta reala se stie simplu cum creste sau scade in functie de inflatie.
LA btc cum stabilesti valoarea reala daca tu nu produci nimic ,doar consumi curent sa creezi o moneda virtuala in milioane de calculatoare ?


Cat despre exemplul cu schimbarea lui in bani reali ...ce sa zic exista momeala si exista si prosti si cu ambele iti bati joc de restul ...



Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
Doru, banii la caritas sau la cec sau acum tinuti in banci, nu sint tot "o specula"?
ma ce specula vizezi ?
Tu nu pricepi un lucru :daca un individ a muncit 1000 de ore sa faca o casa ,munca aia lui are o valoare ( casa-pret pe piata ) data de un lucru mecanic (munca), la BTC ce munca s-a facut ca sa capete o valoare ?
Ce legatura are faptul ca un individ ce si-a valorificat munca o joaca la caritas sau mai stiu eu unde ?
Care parte a trocului nu o intelegi ?

BANUL A EXISTA INAINTEA INTERNETULUI SI A BANCILOR CA TU SA POTI FACE TROC SI SA POTI SA-L CARI CU TINE MAI USOR
Bitcoinul exista ca moneda facuta din 010101010110 consumand curent si nimic mai mult avand o valuare data de ma-sa stie ce ca numai munca valorificata nu e.

tu esti platit la serviciu pentru ca produci ceva acolo (mai mult sau mai putin ) ,daca nu ,cumpara placi video cate poti si mineaza pana sare siguranta la panoul electric ...in stilul asta poti sa stai acasa si sa freci duda pana faci 100 de ani ,nu produci nimic dar primesti bani ,culmea mai si consumi curent ....
__________________
Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
...Un singur cuvant am: " Rusine " .
Server discord Lab501 https://discord.gg/FcDNnRe

Last edited by polter; 01-04-2018 at 04:23.
polter is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Sistem mining! pareri/idei/sfaturi brhams Cutia de sub birou 187 24-05-2016 19:51
Surpriza! Cash Shop-ul pentru Street Fighter V, amânat LAB501 Nivelul2 0 25-03-2016 19:20
To BITCOIN sau not to Bitcoin? HappyGuy Placi video 4 12-03-2014 12:32
Recomandare pc pentru bitcoin mining piticu Cutia de sub birou 9 04-02-2014 18:48
T420 - what value-cash? jonyyybe Notebooks & netbooks 7 08-05-2013 19:36

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,144
Total Online: 4630

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 09:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.