lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 15-06-2015, 16:44   #5821
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by xdan View Post
2 de 8 pini alimentare, cam babanica si la consum.
S-au vazut si mai "rele" :
http://www.cnews.cz/galaxy-uvede-gtx...rzi-s-vodnikem
OMG, 3X8pins! O sa se ia curentul la tot cartierul!

Pentru cineva care isi doreste o placa video high-end consumul e chiar ultima grija ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	galaxykfa2_gtx_980_ti_hof_05.jpg
Views:	667
Size:	152.9 KB
ID:	49733  
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 15-06-2015 at 18:06.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2015, 17:49   #5822
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Man voi iar faceti confuzii. HOF-ul ala e de pus sub LN la 2v, de aia e echipat asa.
Sa i se poate dubla consumul in oc extrem.
Eu ma refeream doar la faptul ca Fury asta chip nou de la AMD nu e o revolutie la consumul de curent fata de Maxwell.
Adica inca e in urma chiar si arhitectura noua.
Cerintele reference vorbesc nu ma intereseaza alea custom.

Fapt care nu e un lucru asa bun pe viitor in a dezvolta un cip mai puternic sau in a creste frecventele.
Doar atat am zis.
Viitorul nu suna asa bine cand ai un single cip cu TDP 375W. Desi cred ca pana la urma o avea numai 300-325W.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.

Last edited by xdan; 15-06-2015 at 18:43.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2015, 18:25   #5823
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

(X)Dane sunt deja anuntate destule implementari pentru 980Ti care au doua alimentari de 8 pini (Gigabyte G1, EVGA ACX, etc. ), si asta e un lucru bun! La o placa video high-end target-ul e performanta, limitarea artificiala a consumului castreaza performanta si incurca overclockingul... Nu cred ca isi ia nimeni un 980 Ti sau un Fury doar ca sa vada cum Power-limit-ul setat din driver face ca placa respectiva sa intre in throttle; Daca ai fi urmarit cu atentie review-urile la Titan X ai fi vazut probabil ca acesta intra in throttle destul de repede daca nu ii urci Power-limit-ul la 275W. Cele doua alimentari de 8 pini pentru 980Ti -urile custom si Radeon Fury sunt o asigurare ca GPU-urile respective pot sa traga "more juice" atunci cand e necesar; Titan-X-ul nu-si permite acest lux (ironic, nu?) fiindca asa a vrut NVidia, asa ca de la anumite setari in sus TitanX-ul merge cu frana de mana pusa....Consumul, eficienta energetica cand vine vorba de placi video high-end sunt frectii la picior de lemn! Dar ma rog, propaganda NVidia cu "eficienta Maxwell" a fost atat de persuasiva (Ati/AMD a avut n arhitecturi mai eficiente energetic decat NVidia inainte si nimeni n-a facut mare caz din asta atunci...) incat a reusit a sa converteasca la cauza lor pana si persoane echilibrate, asa cum esti tu...
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 15-06-2015 at 18:39.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2015, 18:41   #5824
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,370
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by rage fuury View Post
Daca ai fi urmarit cu atentie review-urile la Titan X ai fi vazut probabil ca acesta intra in throttle destul de repede daca nu ii urci Power-limit-ul la 275W. Cele doua alimentari de 8 pini pentru 980Ti -urile custom si Radeon Fury sunt o asigurare ca placa poate sa traga "more juice" atunci cand e necesar; Titan-X-ul nu-si permite acest lux (ironic, nu?) fiindca asa a vrut NVidia, asa ca de la anumite setari in sus TitanX-ul merge cu frana de mana pusa....Consumul, eficienta energetica cand vine vorba de placi video high-end sunt frectii la picior de lemn! Dar ma rog, propaganda NVidia cu "eficienta Maxwell" a fost atat de persuasiva (Ati/AMD a avut n arhitecturi mai eficiente energetic decat NVidia inainte si nimeni n-a facut mare caz din asta atunci...) incat a reusit a sa converteasca la cauza lor pana si persoane echilibrate, asa cum esti tu...

Citations needed. Eu nu am observat frana aia de mana la Titan X si trag de placa de abia-si prinde sufletul.

Daca ai posta mai echilibrat si nu doar toria conspiratiei ai obtine si reactii mai normale.


Sent via iPigeon.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2015, 18:52   #5825
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Matose a atins 1462Mhz cu Titan X pcb reference , racire stoc, 1260 base de la 1000 colo vreo 25% oc http://lab501.ro/placi-video/review-...black-beast/28
Deci tare e placa cu frana de mana.
Quote:
Daca ai fi urmarit cu atentie review-urile la Titan X ai fi vazut probabil ca acesta intra in throttle destul de repede daca nu ii urci Power-limit-ul la 275W.
Eh si daca pot din Msi Afterburner, daca imi ajung cei 6+8 pini care e problema.
E la mintea cocosului ca-i creste consumul in oc.
Si trebuie crescut Power Limitul.
Sa nu uitam de 290X care pica in throttle sub frecventele stoc datorita temperaturii mari pe implementarea reference.

Ideea ca daca-i pui o racire pe apa la o GTX 980Ti zboara si mai departe, lui Fury i trebuie o racire pe apa doar ca sa aiba o performanta adecvata .

Se speram ca e egala cu GTX 980Ti la performanta daca nu e un fail pe apa.
La pret cu racirea aia, m-as mira sa fie sub 600$.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.

Last edited by xdan; 15-06-2015 at 19:04.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2015, 19:06   #5826
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by xdan View Post
Matose a atins 1462Mhz cu Titan X pcb reference , racire stoc, 1260 base de la 1000 colo vreo 25% oc http://lab501.ro/placi-video/review-...black-beast/28
Deci tare e placa cu frana de mana.
A atins 1462MHz cu un bios custom, power-limit unlocked (cred); Flashing the card = flashing the guarantee... Not for anyone
Deasemenea, sper ca nu ai senzatia ca Firestrike Performance e vreun test solicitant dpdv al consumului sau stresant pentru placa video ca ma faci sa rad...

Cu 780Ti-ul meu am trecut testul ala la 1300 MHz... In Crysis 3 am luat crash la 1250MHz...
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 15-06-2015 at 19:51.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2015, 19:15   #5827
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Citations needed. Eu nu am observat frana aia de mana la Titan X si trag de placa de abia-si prinde sufletul.

Daca ai posta mai echilibrat si nu doar toria conspiratiei ai obtine si reactii mai normale.


Sent via iPigeon.
Fair enough:
throttle raportat la maximum boost aici:
http://www.computerbase.de/2015-03/n...n-x-im-test/2/

si aici se poate observa diferenta de performanta ( TitanX inseamna Power-limit implicit iar "TitanX (max)"Power limit extins)
http://www.computerbase.de/2015-03/n...n-x-im-test/3/

Daca vrei poti gasi chiar tu exemple ... I'm not doing your job... N-as vrea sa ramai cu senzatia ca TitanX e o exceptie : 780Ti , Titan clasic au avut un comportament similar insa putine review-uri au scos in evidenta acest lucru...

De exemplu: http://www.computerbase.de/2013-11/n...-titan-test/4/
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 15-06-2015 at 19:49.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2015, 19:19   #5828
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Screenshot-ul asta ti se pare pe azot? Este la voltaj stoc, racire standard, doar power limit la maxim si turbina la 100%, temperatura 56 grade maxim.

Titan X daca este racit bine urca singur frecventa ca nesimtitu, profilul turbinei este axat pe silentiozitate, de asta nu urca frecventa tot timpul, daca-l pui la 100% vei contata ca sunt jocuri unde merge la ~1300 MHz fara a umbla la frecventa default, boost-ul este adaptabil in functie de temperatura, si in nici un caz nu coboara sub frecventa default, daca ajunge aici creste turatia la turbina iesind din profilul default.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 15-06-2015 at 19:28.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2015, 19:39   #5829
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Jocker View Post
Screenshot-ul asta ti se pare pe azot? Este la voltaj stoc, racire standard, doar power limit la maxim si turbina la 100%, temperatura 56 grade maxim.

Titan X daca este racit bine urca singur frecventa ca nesimtitu, profilul turbinei este axat pe silentiozitate, de asta nu urca frecventa tot timpul, daca-l pui la 100% vei contata ca sunt jocuri unde merge la ~1300 MHz fara a umbla la frecventa default, boost-ul este adaptabil in functie de temperatura, si in nici un caz nu coboara sub frecventa default, daca ajunge aici creste turatia la turbina iesind din profilul default.
Era vorba tocmai de faptul ca power limit -ul incurca overclockingul; Multumesc pentru completari... Iar a ridica la 100% turatia unui ventilator de tip turbina nu e indicat fara casti antifonante
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 15-06-2015 at 19:49.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2015, 19:51   #5830
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,370
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by rage fuury View Post
Era vorba tocmai de faptul ca power limit -ul incurca overclockingul; Multumesc pentru completari... Iar a ridica la 100% turatia pentru un ventilator de tip turbina nu e indicat fara casti antifonante
Power limit-ul a fost pus acolo pentru că VRMurile de la NVIDIA pe plăcile referință sunt extraordinar de slabe și asta-i de la GXT580 încoace și n-o să schimbe prea repede. Este unul din motivele pentru care admir plăcile AMD care-s construite ca niște tancuri, dar din păcate trebuie mai mult de-atât.

Fii mai puțin agresiv, ai făcut o afirmație și ți-am cerut links pentru că eu nu am observat comportamentul descris de tine. Nu-i treaba mea să îți susțin afirmațiile

Și aia cu flash bios, adio garanție. Bitch, please. L2blind flash if shit goes sideways, altfel n-are absolut nicio treabă. N-o să te caute de BIOS custom la o placă crăpată la fel cum n-o să te caute de ROM custom la un telefon bricked (hard bricked, dacă-i soft bricked măcar ar trebui să faci o treabă ca lumea )
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2015, 19:56   #5831
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Power limit-ul a fost pus acolo pentru că VRMurile de la NVIDIA pe plăcile referință sunt extraordinar de slabe și asta-i de la GXT580 încoace și n-o să schimbe prea repede. Este unul din motivele pentru care admir plăcile AMD care-s construite ca niște tancuri, dar din păcate trebuie mai mult de-atât.

Fii mai puțin agresiv, ai făcut o afirmație și ți-am cerut links pentru că eu nu am observat comportamentul descris de tine. Nu-i treaba mea să îți susțin afirmațiile

Și aia cu flash bios, adio garanție. Bitch, please. L2blind flash if shit goes sideways, altfel n-are absolut nicio treabă. N-o să te caute de BIOS custom la o placă crăpată la fel cum n-o să te caute de ROM custom la un telefon bricked (hard bricked, dacă-i soft bricked măcar ar trebui să faci o treabă ca lumea )
If you say so, kitty ... Si nu sunt deloc agresiv; probabil cateodata dau senzatia asta, fara sa intentionez insa...
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 15-06-2015 at 20:07.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2015, 20:36   #5832
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ideea e clara pentru aia care n-o pricep.
AMD nu e pe calea buna cu gpuri fierbinti si gurmande la consum.
De vreo 2-3 ani nu e pe calea buna.
De aia a trebuie sa faca rebranduri peste rebranduri, scaderi de preturi de or sa raman cu profit destul de mic de la vanzari, etc.
Si Fury la consum si temperaturi e dupa acelasi tipar.
Ce mai lipseste din ecuatie e performanta, acolo mai poate surprinde.

Cat timp poti face 15-20% oc la placile Nvidia putin iti pasa de Power Limit.
Oricum pe placile custom o sa fie unele si 120% power limit.

Mai avem putin si ne lamurim.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2015, 20:50   #5833
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,370
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by rage fuury View Post
If you say so, kitty ... Si nu sunt deloc agresiv; probabil cateodata dau senzatia asta, fara sa intentionez insa...
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2015, 20:55   #5834
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si eu sunt curios cum se overclockeaza memoriile HBM :|
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us
fubu is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2015, 21:00   #5835
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Posibil mai deloc, oricum la cata latime de banda este, n-ar mai trebuie sa conteze oc la memorii, doar la Gpu.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2015, 21:25   #5836
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

@Neo

All right, come down now:
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2015, 21:38   #5837
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by xdan View Post
Ideea e clara pentru aia care n-o pricep.
AMD nu e pe calea buna cu gpuri fierbinti si gurmande la consum.
De vreo 2-3 ani nu e pe calea buna.
De aia a trebuie sa faca rebranduri peste rebranduri, scaderi de preturi de or sa raman cu profit destul de mic de la vanzari, etc.
Si Fury la consum si temperaturi e dupa acelasi tipar.
Ce mai lipseste din ecuatie e performanta, acolo mai poate surprinde.

Cat timp poti face 15-20% oc la placile Nvidia putin iti pasa de Power Limit.
Oricum pe placile custom o sa fie unele si 120% power limit.

Mai avem putin si ne lamurim.

XDane, din ce se spune Fury X vine cu un progres substantial fata de Hawaii (poate nu ai urmarit threadul), inclusiv in materie de eficienta energetica:
28.7GFlops/Watt fata de 19.4GFlops/Watt cat are un 290X
Sau, altfel spus, vine cu un spor de performanta de cca 50% (fata de Hawaii) pentru o crestere a consumului cu doar 10W... Daca asta nu e un progres atunci nu stiu ce sa mai zic...

http://wccftech.com/amd-radeon-fury-x-specs-fiji/
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 15-06-2015 at 21:40.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 15-06-2015, 22:14   #5838
Dreamcatcher
Senior Member
 
Dreamcatcher's Avatar
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 501
Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Default

Vad ca a pus Firefox un link catre o implementare Gigi de 980Ti monstruoasa care spulbera Titanul pana si in 4K cu cei 6 Gb de memorie in plus,deci cred ca se discuta putin cam mult despre cei doar 4 Gb HBM(care intradevar par putini si asta poate fi singurul punct vulnerabil,dar sa vedem).Legat de consum?! Este cel mai gurmand sigle GPU(desi in gaming pare o idee mai bland-PEAK).Sa vedem daca implementarile Fury o sa-l "detroneze"!

http://www.techpowerup.com/reviews/G...Gaming/28.html

L.E. Pardon nVidia:415 W pentru un 290X in Furmark cu doar 6+8 alimentare,desi in Peak(consumul in gaming) observ ca toate placile custom consuma mult mai putin,chiar mai putin decat referinta,spre deosebire de acel 980 Ti!Iar asta poate fi o veste buna pentru seria rebranduita AMD!

http://www.techpowerup.com/reviews/A..._II_OC/22.html

L.L.E. Si ar mai fi de observat ca 780Ti sta sub 970 la rezolutiile mici,iar la cele mari se face rocada,inclusiv in 4K.Pana aici nimic neobisnuit,asta daca 780Ti n-ar veni DECAT cu 3 Gb vRam!Intradevar 290X tot cu 4 Gb ii ia fata tocmai in 4K,deci s-ar parea ca cei 4 Gb sunt cam minumul necesar!

Last edited by Dreamcatcher; 15-06-2015 at 23:18.
Dreamcatcher is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2015, 05:29   #5839
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

In toamna apare Assassin’s Creed Syndicate , va pune in fund toate placile video la rezolutie 4K , am pus doua noi trailere pe thread-ul dedicat jocului, veti intelege de ce, poate doar TitanX sa miste ceva la rezolutia aia tocmai pentru ca are 12 GB. La ora actuala vreau sa vad cum se va misca Fury macar in Assassin’s Creed Unity la 4K. Ca fapt divers Titan X cu totul la maxim coboara sub 30 FPS-uri .
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.

Last edited by Jocker; 16-06-2015 at 05:31.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2015, 07:22   #5840
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

@Dreamcatcher. Redenumești Furmark.exe în Sula.exe și rulezi pe un gtx 980. Ai să rămâi surprins ce diferențe de consum o să ai între executabilul normal și sula.exe
Ca să nu mai zic că placa va intra în throttling ca să nu sară de consumul maxim admis de vbios.
Fain nu? Chestia asta se intampla inca de la GTX580 dar spre deosebire de AMD care are anti-furmark/OCCT doar din drivere, nVidia are si protectie hardware la consum. Cu alte cuvinte, in afara de gaming nu o sa vezi consumul real al placii decat daca faci bypass la restrictii.
La AMD e simplu, ai redenumit executabilul si gata restrictia. Poti vedea si 400w consum ...

Sent from my Z1 Compact using Tapatalk
__________________
MO POWAH BABEH!!

Last edited by Enz0; 16-06-2015 at 07:52.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre placile video Nvidia Monstru Placi video 19848 12-04-2024 22:48
Noutati despre procesoare AMD Monstru Procesoare si chipseturi 9098 10-04-2024 15:03
Noutati despre procesoare Intel Monstru Procesoare si chipseturi 6288 01-04-2024 11:07
Noutati despre telefoane mobile Monstru Telefoane mobile si alte gadgeturi 6289 06-03-2024 19:05
Noutati despre SSD-uri Monstru Memorii & stocare 1541 08-01-2024 18:55

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,967
Posts: 783,894
Total Online: 1967

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by LAB501
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 02:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.