lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-09-2020, 11:26   #881
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

În primul rând încerc să le acord încă o șansă, măcar așa de dragul vremurilor trecute.
Persoanele cu care am comunicat în ultimele zile în legătură cu nemulțumirile mele au foarte drăguțe și au suloționat pozitiv doleanțele mele, deși îmi luasem gândul.
Poate Mihai Pătrașcu are dreptate și a fost o eroare undeva, să vedem dacă se repetă sau nu.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 13-09-2020, 12:01   #882
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Salut! Am comandat boxe și cameră web (produse din stoc magazin). A fost ok, au ajuns produsele. Ce mi-ar fi plăcut e o ambalare mai bună. Presupun că cei de la Sameday au scăpat coletul și au ajuns cu deformări de ambalaj interior.
doru is offline   Reply With Quote
Old 13-09-2020, 18:39   #883
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

"au scăpat coletul"? Dude, n-ai văzut cum se manevrează coletăria la curieri?
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2020, 07:35   #884
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

probabil se face ca la rugby, au câte unul din 5 în 5 metri și își pasează coletul de la unul la altul.
doru is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2020, 19:09   #885
AMETHYST
Senior Member
 
AMETHYST's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 415
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

It's getting better and better.
Am trimis lui Mihai un mail in care i-am explicat problema cu stoc/stoc online si cum m-au mintit cei care s-au ocupat de comanda timp de aproape doua saptamani ca un cablu video e pe stoc la furnizor si ajunge... imediat doar sa imi spuna la urma ca nu e pe stoc, ca l-au scos din comanda si monitorul (care era in stocul magazinului de la inceput) fara cablu e deja in curs de livrare, fara sa imi recomande sau sa imi spuna sa aleg alt cablu.
Dupa o saptamana primesc si raspunsul:
Fiind refurbished monitorul poate fi cu probleme/neconformitati.

WTF is wrong with this shop???

Precizez ca banii i-am primit a doua zi inapoi si am luat intre timp monitor de la alt magazin.
__________________
Acum cativa ani erau pline forumurile de fanboy obsedati nvidia. Acum sunt pline de fanboy obsedati mediadot.
AMETHYST is offline   Reply With Quote
Old 15-09-2020, 19:20   #886
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mi-a ajuns astăzi comanda din data de 11 sept, o placă de bază Gigy Z490 Gaming X AX, la 877 lei, cu reducerea de 2% lab501. Doar că nu o pot testa acum, sunt la serviciu până mâine, dar mi-a trimis juniorul poze cu cutia.
Încă nu am curaj să plătesc online la evomag. În această comandă au răspuns destul de repede, dar au fost cazuri în care nu au răspuns deloc.
La emag nu am probleme cu sesizările, răspund în aceeași zi.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 18-09-2020, 10:24   #887
dic1
Senior Member
 
dic1's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 649
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am avut 2 comenzi evoMag, am achitat cu Visa card in momentul comenzii, au venit componentele dupa 2-3 zile fara probleme. Da, erau in stoc, la pret mai mic decat alte magazine. Sunt zgarcit, pot astepta 3 zile pentru cativa zeci de lei diferenta sau cand componetele sunt la pret de produse sh olx.
Habar n-am cum onoreaza garantia pentru ca nu am avut nevoie.
dic1 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-2020, 11:29   #888
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Mi-a ajuns astăzi comanda din data de 11 sept, o placă de bază Gigy Z490 Gaming X AX, la 877 lei, cu reducerea de 2% lab501. Doar că nu o pot testa acum, sunt la serviciu până mâine, dar mi-a trimis juniorul poze cu cutia.
Încă nu am curaj să plătesc online la evomag. În această comandă au răspuns destul de repede, dar au fost cazuri în care nu au răspuns deloc.
La emag nu am probleme cu sesizările, răspund în aceeași zi.
Pentru placa de bază Z490 Gaming X AX am solicitat retur, am avut blue screen și freeze cu ea... mai aveam instalat doar CPU, un i7 10700, RAM 2x16 Corsair 3200 RGB PRO cl 16-18-18-36 și SSD Crucial M.2 nVME 1TB. Probabil avea probleme din fabrică, motiv pentru care am solicitat retur, care a fost aprobat, am dus personal placa de bază la sediul evomag, mi-a spus că e ok.... deși la garație/retur era o femeie care s-a speriat când i-am spus că vreau să returnez... o față mirată „Cum adică returnați???”. Nu mai spun că în solicitarea de retur am transmis IBAN-ul, iar duduia mi-a cerut din nou contul IBAN... i-am zis că l-am trimis odată cu formularul de retur... se pare că era prea complicat...
Acum aștept să-mi vireze banii.
Probabil a fost ultima comandă efectuată la evomag. Sper să mă lecuiesc și să nu mai comand de la ei...
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 18-09-2020, 11:34   #889
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

O să mai comanzi...


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 18-09-2020, 11:40   #890
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
O să mai comanzi...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sper să nu.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 18-09-2020, 12:03   #891
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca e defecta nasol ca au teturnat-o si nu ai bagat-o prin garantie. Se va alege altcineva cu ea.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 18-09-2020, 12:20   #892
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tot ce am cumpărat de la ei a fost cu probleme. Multe le-am ridicat din magazin și nu au mai acceptat returul, ca să rezolvi pe garanție.... pierzi timp cât nu face, așa că am preferat retur.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 18-09-2020, 12:24   #893
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu știu de ce e vina magazinului că ai o placă de bază cu probleme. Și cum modifică asta relația ta cu magazinul.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 18-09-2020, 12:30   #894
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pentru ca se practica asta, mai ales la fz externi:
- componente returnate prin alte tari ajung in Ro (si nu numai) la pret scazut.
Pt ca se cumpara de pe pricepunctro si 5 lei "conteaza bo$$".
Romania, Bulgaria, Polonia, Moldova si inca vreo 3 tari sunt pe primele locuri in EU la cumpararea de resigilate/refurbished/sh la bunurile de larg consum.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2020, 13:47   #895
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

De pe 17.09 aștept să primesc banii de pe placa de bază returnată la evomag...
La emag când am plătit numerar am primit banii în cont a doua zi de la aprovbarea returului, iar la plata cu cardul salvat în cont am primit banii aproape instanataneu, oricum ei promit că rambursează suma în cont în 30 de minute.

Am fost ieri la ESD cu telefonul S9 plus cumpărat la începutul lunii august de la evomag și mi-au comunicat că este destinat SUA și nu asigură service și suport, nici măcar contra cost!!!
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 22-09-2020, 14:07   #896
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Pai e problema lor de garantie, o sa onrezolve evomagul unde cred ei de cuviinta.

Sent from my SM-G988U1 using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2020, 14:07   #897
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

emag-ul sunt singurii care fac trimit banii repede înapoi, la toți ceilalți durează minim o săptămână. Altexul se mișcă uneori mai repede, uneori în 5 zile, sau chiar a doua zi dar asta dacă alegi să ridici banii în numerar dintr-un magazin fizic și au disponibil în casă, altfel...

Atâta timp cât ești în termenul de două săptămâni nu văd ce poți comenta... că evomag nu este emag?

Telefonul nu știai că este pentru piață SUA? Dacă nu șocuri fizice vizibile, atunci te poți adresa direct evomag și mai departe ANPC... știi deja cum merge treaba.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2020, 14:16   #898
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
emag-ul sunt singurii care fac trimit banii repede înapoi, la toți ceilalți durează minim o săptămână. Altexul se mișcă uneori mai repede, uneori în 5 zile, sau chiar a doua zi dar asta dacă alegi să ridici banii în numerar dintr-un magazin fizic și au disponibil în casă, altfel...

Atâta timp cât ești în termenul de două săptămâni nu văd ce poți comenta... că evomag nu este emag?

Telefonul nu știai că este pentru piață SUA? Dacă nu șocuri fizice vizibile, atunci te poți adresa direct evomag și mai departe ANPC... știi deja cum merge treaba.
Când am făcut comanda pentru telefon scria clar că e S9+ cu Exynos 9810..., când am ridicat comanda era 965U, cel cu Snapdragon 845, iar a doua zi trebuia să plec în vacanță... așa că am zis că poate e mai bun cu SD...
Nu l-am returnat pentru că merge bine.
La ESD am fost ca să fiu sigur că nu mă îmbăt cu apă rece.
Am relatat aici ca să știe toți care vizitează acest topic... experiența cu evomag. Care a ajuns cel mai de neîncredere magazin.
Am plătit cu cardul la Forit, la magazine de consumabile pentru imprimante, nu mai zic la edituri pentru școală.... dar la evomag nu mai am curaj.

Nu mai cumpăr nimic de la ei, nimic!!!

Factura:
Click image for larger version

Name:	S9plus_1_Bugsy.jpg
Views:	160
Size:	573.3 KB
ID:	70424

Last edited by Bugsy004; 22-09-2020 at 14:25.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 22-09-2020, 19:19   #899
Jim Beam
Senior Member
 
Join Date: Aug 2013
Location: Brasov
Posts: 521
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mizerabilii astia care vand telefoane de pe piata gri ar trebui sa fie amendati sa nu mai aiba bani de chiloti pe ei. Evomag nu sunt singurii, si emag face porcarii d-astea, ce sa mai zic de aia mai mici.
Jim Beam is offline   Reply With Quote
Old 22-09-2020, 19:29   #900
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Eu nu inteleg, daca astia vand varianta US si nu ai sanse sa rezolvi garantia la ESD, cu ce te deranjeaza ? evomag trebuie sa asigure garantia, nu? Nu e problema noastra unde ce si cum, tu de la ei luat si ei trebuie sa se ocupe de garantie, nu?

Sent from my SM-G988U1 using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Voucher reducere evoMAG - pentru utilizatorii inregistrati dupa 5 Aprilie 2012 Monstru lab501 220 25-09-2018 21:47
Discutii si experiente cu SandyBridge gmc Procesoare si chipseturi 2080 12-10-2017 23:21
Colaborare evoMAG - LAB501 Micutzu Articole 8 05-04-2012 20:22

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,105
Total Online: 3656

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 16:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.