lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-04-2010, 01:01   #1
poparamiro

poparamiro's Avatar

Mentioned: 24 Post(s)

Default Ghid pentru imbunatatirea performantei lui Noiseblocker Twintek

Voi continua seria tutorialelor pentru imbunatatirea performantei coolerelor si ma voi ocupa de Noiseblocker Twintek, creatie a firmei Blacknoise, devenita foarte cunoscuta datorita seriei de ventilatoare Noiseblocker.

Ultimele doua tutoriale au avut ca "subiecti" coolerele Zalman Flex si Zerotherm FZ120, si am vazut ca imbunatatirile au fost destul de consistente.

Twintek foloseste tehnologia dual heatpipe, adica foloseste doua tipuri de heatpipe-uri in constructia sa. Heatpipe-ul central are 25mm, "se numeste" super conductor heatpipe si este placat cu nichel (ca de altfel tot coolerul) iar cele doua conducte de caldura laterale au 6mm.

Am vrut sa testez acest cooler pentru ca se bazeaza pe o tehnologie diferita fata de cea folosita la marea majoritate a coolerelor (nu este o tehnologie noua, ea a mai fost folosita si de Titan la un moment dat) si eram curios sa vad eficienta lui. Chiar daca nu aveam asteptari prea mari de la el era bun pentru completarea experientei in domeniu.

Ca sa nu mai lungesc vorba va spun ca rezultatele cu el stock si pasta PK-1 ("pasta oficiala" LAB 501) au fost dezamagitoare. De fiecare data cand primesc un cooler, zonele care se bucura de cea mai mare atentie sunt baza si sistemul de prindere pentru ca ele sunt "fundatia" coolerului. Asadar de la baza coolerului pleaca totul pentru ca este partea care face transferul termic de la ihs si impreuna cu sistemul de prindere formeaza un tot care trebuie sa beneficieze de o atentie sporita din partea producatorilor.

Din pacate in acest caz producatorii se pare ca nu stiu despre aceste principii si avem de-a face cu o baza concava si un sistem de prindere foarte firav, adica exact ce poate fi mai rau. De la producatorii celebrelor si performantelor ventilatoare Noiseblocker ma asteptam la mult mai mult si va dati sema ca reactia mea la vederea unei baza concave si a unui sistem de prindere foarte slab nu a fost buna deloc. Sunt obisnuit cu sisteme de prindere de tip tank, imi plac heatpipe-urile multe si orice sub aceste lucruri ma vor face "furios".

Pentru a putea evalua adevaratul potentialul al acestui cooler trebuia sa-i reduc rezistenta termica cat de mult posibil si acest lucru se poate face intr-un singur fel: lapingul bazei si modarea sistemului de prindere.

Voi trece la treaba cu o oarecare "teama in suflet" din cauza lapingului ce va veni. Concavitatea este destul de pronuntata iar baza are o suprafata mare, adica va trebui sa "frec" ca in ziua de apoi. Ca sa fie si mai complicate lucrurile va spun ca am optat pentru un laping cu o convexitate mica datorita constructie bazei si a pozitionarii celor doua heatpipe-uri de 6mm in laterala. Vreau sa am un contact bun pe o suprafata cat mai mare din baza, un lucru defel usor de obtinut.

Intotdeauna trebuie sa adaptati modarile in functie de specificul coolerului si bineinteles in functie de suprafata si pozitionarea die-ului procesorului.

CONVEX LAPPING

De multe ori pozele fac cat o mie de cuvinte, asadar va voi lasa sa le observati dar nu inainte de a spune ca pe baza lapuita nu scrie in mod intamplator Thermalright pentru ca ei sunt tatii bazelor facute in bataie de joc (aici avem exemple, daca mai este nevoie de asa ceva).

Dupa mai mult de o ora de laping care mi-a "rupt" mana (nu tocmai fragila la cele 105kg/1.70m din acest moment) am reusit sa termin cel mai cumplit procedeu de acest fel executat de mine pana acum, si au fost cateva, printre care amintesc de lapingul convex al lui Copper.

Mai jos observati ca am dat doar o mica convexitate bazei din motivele expuse mai sus. Am reusit in mare parte sa obtin un strat de pasta cat mai subtire si uniform pe toata suprafata bazei dar sistemul de prindere slab si nu foarte bine centrat (chiar si modat) a diminuat reusita.

MODAREA SISTEMULUI DE PRINDERE

Pincipala problema pe care o are sistemul de prindere este lipsa de presiune din cauza lamelelor foarte subtiri si a cursei prea mici a suruburilor de strangere. Centrarea este si ea deficitara dar ar putea fi partial rezolvata printr-o presiune foarte mare, dar acest lucru nu va functiona bine numai in cazul unor suprafate cu convexitate mica.

Modarea se face foarte simplu prin adaugarea a doua sau trei saibe pentru a mari presiunea, lucru foarte usor de facut. Mai multe saibe nu are rost sa puneti pentru ca lamelele sunt foarte subtiri (sub 1mm, lucru inadmisibil la un sistem de prindere) si vor ceda presiunii. Desigur ca daca aveti posibilitatea, se pot construi lamele de presiune din tabla mai groasa si in acest fel este rezolvata total problema presiunii, fiind posibila obtinerea unei urme si mai bune de TIM.

SISTEM DE TEST

CPU – Intel core i7 920 D0 (lapped)
MB – Asus Rampage II Extreme
RAM – Crucial Ballistix 31Gb DDR3 1600
HDD – Western Digital WD6400AAKS
PSU – Corsair HX1000W
VGA – GF 7300gt
TIM – Prolimatech PK-1

Ambient 22c

REZULTATE

Am reusit imbunatatiri consistente, un lucru imbucurator dar din pacate nu pot spune ca tehnologia pe care se bazeaza coolerul este potenta.

Super pipe-urile apartin trecutului si acolo ar trebui sa ramana. Este pacat ca un cooler care are si parti bune precum solderingul si nichelarea lamelelor sau baza masiva de cupru, sa fie tras in jos de o tehnologie invechita si probleme la baza sau prindere.

Sper ca testul meu va ajunge in fata cui trebuie si inginerii de la Blacknoise vor renunta la o tehnologie invechita, vor avea mult mai multa grija la costructia urmatoarelor coolere pentru ca sunt sigur ca pot oferi mult mai mult utilizatorilor produselor marca Noiseblocker.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	front.jpg
Views:	537
Size:	126.3 KB
ID:	8210   Click image for larger version

Name:	twintek.jpg
Views:	494
Size:	143.0 KB
ID:	8211   Click image for larger version

Name:	concave_base.jpg
Views:	477
Size:	181.5 KB
ID:	8212   Click image for larger version

Name:	retention_1.jpg
Views:	538
Size:	194.4 KB
ID:	8213   Click image for larger version

Name:	lapp_1.jpg
Views:	691
Size:	105.9 KB
ID:	8214   Click image for larger version

Name:	lapp_2.jpg
Views:	484
Size:	104.5 KB
ID:	8215   Click image for larger version

Name:	convex_base.jpg
Views:	548
Size:	182.7 KB
ID:	8216   Click image for larger version

Name:	tim_print_2.jpg
Views:	477
Size:	367.3 KB
ID:	8217   Click image for larger version

Name:	CONVEX_LAPP.jpg
Views:	468
Size:	338.0 KB
ID:	8219   Click image for larger version

Name:	retention_mod.jpg
Views:	533
Size:	262.5 KB
ID:	8220  

Name:	test_sistem.jpg
Views:	483
Size:	468.6 KB
ID:	8221   Click image for larger version

Name:	results.PNG
Views:	531
Size:	30.7 KB
ID:	8222  

Last edited by poparamiro; 21-04-2010 at 00:44.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2010, 11:21   #2
hellfish
Super Moderator

hellfish's Avatar

Mentioned: 21 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to hellfish

Foarte bine facute ghidurile tale! Felicitari! Acea pata gri din centrul coolerului nu are nici un efect asupra performatelor lui? Diferentele de temperatura sunt bune, 5-6 grade.
Old 19-04-2010, 14:52   #3
poparamiro

poparamiro's Avatar

La ce pata gri te referi?
Old 19-04-2010, 15:21   #4
DanutzuAC
Senior Member

Mentioned: 1 Post(s)

Cred ca la asta, dar banuiesc ca disparuse cand ai terminat lapping-ul
http://forum.lab501.ro/attachment.ph...4&d=1271630800
DanutzuAC is offline   Reply With Quote
Old 19-04-2010, 15:33   #5
poparamiro

poparamiro's Avatar

Da, baza a trebuit lapuita pana a disparut "pata" care este chiar concavitatea (gaura din baza), exact pe die-ul lui i7.

Se observa mai bine acea concavitate in poza de mai jos.
Attached Thumbnails

Name:	P1140345.JPG
Views:	245
Size:	249.5 KB
ID:	8223  

Last edited by poparamiro; 19-04-2010 at 19:50.
Old 19-04-2010, 19:28   #6
the dude
Senior Member

the dude's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

lol @ noiseblocker. FZ120 e tata lor
the dude is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread: