lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-10-2020, 20:19   #4001
Bennedict
Senior Member
 
Bennedict's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 2,168
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da. 3utools

http://www.3u.com
__________________
"Questions belong in the forum, not in my mailbox, no support via PM!"

Nickname anterior: Kynyo
Bennedict is offline   Reply With Quote
Old 17-10-2020, 19:11   #4002
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Pentru că prefer un iPhone în loc de Android. Pur și simplu mă simt mai bine și mai confortabil atunci când folosesc telefonul dacă este un iPhone în loc de Android.

Pur și simplu un rotate screen se face mult mai smooth fără chestii să sară, fără chestii cu resize brusc care nu își găsesc locul în layout și nu știu cum să se așeze pe iOS comparativ cu Android. (mă refer în special la Pixel 4A aici).

Aplicații banale precum facebook, instagram, twitter merg mai smooth, au un scroll mai plăcut, "urmăribil" pe iOS comparativ cu Android (mă refer în special la Pixel 4A aici).

Pe iOS parcă sunt aplicații mai simple de folosit, gen Camera foto, aplicația nativă de Email, adică chestii care le folosesc probabil 95% din timp sau m-am obișnuit cu ele așa, și din cauza asta pe Android cam le resping.

Aplicații de browser făcute de mine și echipa mea pentru Chrome pentru Android și dezvoltate pe Android merg mai bine (adică less laggy, smooth scroll, smooth transitions) pe Safari Mobile din iOS decât pe multe telefoane cu Android (mențiune: pe Pixel 4A merg bine), asta în condițiile în care pe iOS trebuie doar să funcționeze decent.

Chiar și aplicația Google de Youtube mie mi se pare că merge mult mai bine pe iOS decât pe Android. Dacă toată viața ai avut Android nu ai cum să înțelegi chestia asta și de ce prefer un iPhone aici, pentru că nu ai termen de comparație.

Sonorul nu merge dat decât în increments de 4% pe Android (Pixel 4A included), pe iPhone e granularitate mai bună.

Nu zic că Android nu e mișto, e mișto că pui de exemplu Youtube Vanced și scapi de reclame, pe iPhone te cam cocoșează... Iar pe Android măcar funcționează cântarul de la Xiaomi, deci tot e ceva.

Revenind la Pixel 4A, ca dimensiuni este în competiție directă cu Samsung S10e. Îmi este greu să mă decid care îmi place mai mult, dar Pixel așa din plastic pare mai ok de ținut în mână comparativ cu edge-ul metalic de la S10e, ca să nu zic că este un telefon mai ușor.
După ce l-am butonat mi se pare mai smooth în utilizare decât S10e, iar ecranul a început să îmi placă mai mult la ochi (dar probabil că m-am acomodat eu la el).
Unlock-ul pe bază de amprentă e mai plăcut, mai natural pe S10e cu butonul pe lateral decât pe Pixel 4A cu unlock pe spate.
Nu se blocheaza? am vazut pe youtube ca se plangeau oamenii de stutter. Poate dupa ce il mai butonezi si pui aplicatii si date......

Cam la dilema S10e vs 4A sunt si eu, desi s10e e cam vechi deja dar va avea 3 ani de updateuri.
De 2 ani am s8, de 1,5 ani am iphone 8 de serviciu, iphoneul e singurul care a avut bug si nu reactiona cand am dat slide sa raspund la telefon
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 17-10-2020 at 19:14.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 17-10-2020, 19:22   #4003
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am avut parte de stutter de câteva ori, în niște situații oarecum excepționale (probabil și altele cu Android ar fi avut), dar în nici un caz nu are un stutter frecvent.

Nu am apucat să îi pun 11 și nici să încerc cu custom kernel. La custom kernel ai posibilitatea să mai faci tweaking la niște chestii (adică oprit servicii și încercat cu alt scheduler, gen maple sau zen)și alea din ce știu îl fac să meargă mai bine decât pe stock, dar nu am avut timp de așa ceva și nici nu am presat sau am avut nevoie urgent, iar stock pur și simplu merge foarte bine așa cum l-a făcut mă-sa.

Nu aș paria că S10e va avea 3 ani de upgrades, dar deocamdată a primit Android 10 și se mișcă foarte bine.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2020, 08:23   #4004
PSS
Ancient friend
 
PSS's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 3,107
Mentioned: 54 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to PSS
Default

am primit de la munca un Note10 Lite si pot sa zic ca este o mare porcarie la cat costa, overrated asf, de la camera slaba pana la amprenta de sub ecran
abia astept sa vad daca pen-ul vietii o sa ma ajute sa inchid interventiile mai usor si mai repede cand se va implementa aplicatia la firma sau doar e un gimmick pentru a creste pretul telefonului, nu recomand

pe scurt
+ ecranul oled luminos
+ pen-ul se poate folosi ca wireless camera button

- desi are tot 60hz ecranul se misca mai ciudat la swipe vs huawei-ul meu personal, eu ii zic SAMSUNG LAG FEATURE
- nu gasesc optiunea sa acopar camera frontala cu o banda notch ca la huawei
- senzorul de amprenta de sub display ESTE PRAF, nu este folosibil, se pot adauga maxim 3 amprente wtf
- ori camerele sunt jenibile ori eu aveam asteptari prea mari de la review-ul lui Buhnici ) (99% platit)
- bateria de 2 lei, se descarca ca vechiul telefon de munca, meh
- se incarca greu cu incarcatorul de masina QC3.0 vs Huawei
- paleta
PSS is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2020, 16:09   #4005
laser
Senior Member
 
laser's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 666
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by PSS View Post
- ori camerele sunt jenibile ori eu aveam asteptari prea mari de la review-ul lui Buhnici ) (99% platit)
Lol, cine dreaqu il urmareste pe Buhnici la reviewuri de telefoane? Sau orice alte review-uri in general. Masini, tech, papadii din gradina sa eco.
laser is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2020, 16:46   #4006
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by laser View Post
Lol, cine dreaqu il urmareste pe Buhnici la reviewuri de telefoane? Sau orice alte review-uri in general. Masini, tech, papadii din gradina sa eco.
Pe cifre, aproape 1 milion de români sunt abonați la el, iar 400 de mii sunt abonați la cavaleria (evident că nu se adună).
Ca exemplu, ultimul video de acum două zile cu Dacia Spring are rotunjit 100.000 de vizualizări făcute în 2 zile.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2020, 14:59   #4007
laser
Senior Member
 
laser's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 666
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ai spus asta de parca te-a angajat sa ii faci publicitate. Ma refeream la cine de pe forum il urmareste cu seriozitate, in fine.
laser is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2020, 15:43   #4008
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Pe cifre, aproape 1 milion de români sunt abonați la el, iar 400 de mii sunt abonați la cavaleria (evident că nu se adună).
Ca exemplu, ultimul video de acum două zile cu Dacia Spring are rotunjit 100.000 de vizualizări făcute în 2 zile.
Eu m-am dezabonat dupa catev saptamani de la abonare.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2020, 15:50   #4009
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

De ce, n-ai retinut #IGDLCC dupa cele 20 de ori pe episod in care incerca sa-l faca cunoscut? O alta dovada de "big-brain" din partea lui. )
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2020, 15:55   #4010
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by laser View Post
Ai spus asta de parca te-a angajat sa ii faci publicitate.
Am spus asta pentru că sunt mulți ignoranți și poate cu cifrele în față putem discuta mai serios, nu doar la nivel de atitudine "cine dreacu".

Quote:
Originally Posted by laser View Post
Ma refeream la cine de pe forum il urmareste cu seriozitate, in fine.
Păi poate ar fi trebuit să fii mai explicit de la început, în fine.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2020, 16:28   #4011
laser
Senior Member
 
laser's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 666
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Poate ca m-am exprimat incomplet, dar in cazul youtube, si in cazul Buhnici, ce legatura are calitatea canalului cu numarul de abonati ?

Youtube e plin de copii si persoane non-tehnice. Buhnici e genul de om pe care l-ar urmari bunica sau mama cand se uita la TV, ca sa afle lucruri noi despre tehnologie. Poate de asta a fost si la ProTV cu emisunea sa extrem de educativa.

Last edited by laser; 19-10-2020 at 16:33.
laser is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2020, 16:45   #4012
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
De ce, n-ai retinut #IGDLCC dupa cele 20 de ori pe episod in care incerca sa-l faca cunoscut? O alta dovada de "big-brain" din partea lui. )
IGDLCC nu este ideea lui. Doar punerea initialelor in sir si datul pe net.
Asa cum nici Mircea Badea nu a inventat motto-ul emisiunii lui: "traim in Ro si asta ne ocupa tot timpul"
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 19-10-2020 at 16:47.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2020, 17:15   #4013
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu stiu a cui e ideea, dar de initiale zic. E idiotic sa reduci fraza intreaga la niste initiale care te fac sa suni ca si cand tocmai ai un AVC. Si sa o mai si promovezi disperat, ba sa faci si botic cand un invitat nu stie de la ce e *****ul ala.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2020, 20:13   #4014
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

ce plm inseamna iggllc sau whatever?

Sent from my SM-G988U1 using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2020, 20:24   #4015
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Informatii Gratis Despre Lucruri Care Costa. Din cand in cand are invitati care fac episodul sa merite - Cristian Presura, Robert Kiyosaki si altii.

Nu trebuie sa urmaresti Buhnici pentru review-urile tehnice. Trebuie sa urmaresti Buhnici ca sa intelegi ce inseamna "fake it until you make it" in ambele directii - cum urci, cum cobori, ce greseli sa nu faci cand ai un oarecare succes si ce se intampla daca le faci.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2020, 23:28   #4016
Hust
Member
 
Join Date: May 2020
Posts: 20
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Incearca iBackupBot
Hust is offline   Reply With Quote
Old 23-10-2020, 18:27   #4017
Aly007
Member
 
Join Date: Feb 2020
Posts: 12
Mentioned: 0 Post(s)


Default

S10+ Exynos.Daca nu fac ceva in legatura cu diferenta dintre SD si Exynos probabil voi renunta la ei si sper sa o faca cat mai multa lume pana le vine mintea la cap.
Aly007 is offline   Reply With Quote
Old 24-10-2020, 10:33   #4018
ZorracK
Ancient friend
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 1,304
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Default

sal! intre xiaomi mi a3 si note 8 pro ce alegeti? cu garantie ambele
ZorracK is offline   Reply With Quote
Old 24-10-2020, 12:40   #4019
Bennedict
Senior Member
 
Bennedict's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 2,168
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mi A3. Un OS clean face mai mult decat tot hardwareul.
__________________
"Questions belong in the forum, not in my mailbox, no support via PM!"

Nickname anterior: Kynyo
Bennedict is offline   Reply With Quote
Old 24-10-2020, 12:43   #4020
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by ZorracK View Post
sal! intre xiaomi mi a3 si note 8 pro ce alegeti? cu garantie ambele
Note 8 Pro, clar
https://www.gsmarena.com/xiaomi_redm...iew-1997p5.php

Rezoluție ecran mai bună,
procesor mai bun,
autonomie puțin mai bună,
NFC,
poze foarte bune la 64mp,
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,091
Total Online: 2837

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.