lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-06-2017, 23:21   #21
kvarq
Senior Member

Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Pai și EVGA, MSI și Gigi au rad de 120 mm pe hibridele lor.
Si Doi Centi in videclip a utilizat tot de 120 mm vad - dar in fine, la el e si open case sau ce saracie de test bench e ala, si probabil a folosit ventilator default din kit, nu stiu cat de silentios era - desi nu se auzea nimic in prezentare.
Probabil dacă as fi folosit petarda de ventilator din kitul AIO făcea fata )

Cam toti de pe forumul asta au temps de max 55C tot cu 120 mm radiator... Dar au mizerii de venturi Corsair...

Nu mai imi dau seama ce nu a mers, mi s-a cam luat.

Măcar am încercat, diferența mare totuși cu open case și foarte mult depindea doar de turația ventului de pe radiator - nu ar fi fost audibil cu boxele când jucam dar piticii... sa dea Dreacii... Daca il puneam pe la 900 rpm erau pe la 66-69 C, dar pentru atat chiar nu merita efortul.

Asta e, am pierdut o sticla glenfiddich (sper sa nu pierd mai mult de 150 lei din revânzări :P).

Ma apuc ca asta sa fac computer de lemn (16 luni de munca, 2000 de bile si 3000 piese :P) măcar ajunge imediat la muzeu
Old 10-06-2017, 00:25   #22
war4peace
VIP

Mentioned: 219 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Presupun că ai static pressure prea mic la ventilator.

Quote:
Static Pressure 1,68 mm H₂O
Static Pressure with L.N.A. 1,43 mm H₂O
Static Pressure with U.L.N.A. 1,21 mm H₂O
Caută un Cooler Master Master Fan Pro AP, este 65 RON la PC Garage.

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 10-06-2017, 00:54   #23
kvarq
Senior Member

PC-ul meu

Si eu la aia ma uitam, era Mickey Mouse la mine presiunea pe P12, cum dreq' sa nu fie fierbinte si pompa si radiator. In plus, pe profil default turatia ventilatorului se ia dupa processor (fiind conectat pe mobo ventilatorul de radiator), nu dupa placa video (incercasem sa fac in profil in bios mai agresiv, dar ma plictisesem deja :P).
Plus ca altii au masurat mai putin presiunea static real life pentru P12, deci mai putin ca "pe hartie" - si si aia fiind mica.

Pe de alta parte ma gandeam sa il cuplez prin PWM la video, numai ca pana in 60C se va opri complet. Plus nu stiu cum va traduce placa video procentele pentru ventul asta.

Ca tot venit vorba de ventilatoare de pe AIO, de exemplu cel de pe placile video EVGA hibride chiar au ceva static pressure si rpm (2200-2500)

Mda, are ceva presiune ventilatorul recomandat de tine dar sigur nu va mai fi silentios - ajunge si la 36 db la 100% =))

Acum am vazut ca si altii care spun ca au temps de 55-60C cu Kraken si-au pus Corsair SP120... Dar sunt cam noisy alea

Probabil ar trebui sa caut un vent cu presiune mare si sa fie si silent pe deasupra, dar cred ca am sanse sa gasesc mai mult vreun artefact antic
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	noctua p12.JPG
Views:	76
Size:	181.3 KB
ID:	59246  
Old 10-06-2017, 02:39   #24
war4peace
VIP

PC-ul meu

Păi...
S-o luăm de la început.
1. La GPU poţi să îţi faci profil custom (orice aplicaţie poate, dacă nu, foloseşti MSi Afterburner chior şi gata), deci poţi avea ventilatorul în idle la 500 RPM sub 60 de grade.
2. MasterFan-ul ăsta are 3 setări fizice pe el: Quiet, Standard şi Performance (sau ceva de genul). Partea nasoală e că switch-ul ăla e exact pe partea înspre care sulă aerul, deci ca să schimbi setarea trebuie dat jos ventilatorul - însă nu e nevoie să faci asta decât la setup-ul iniţial.

Zic să faci aşa: iei 1x MasterFan şi îl pui pe ventilator în Pull mode; Pui switch-ul pe minim (Quiet) şi dai teste cu el la minim, maxim, etc. După aia schimbi switch-ul mai sus (lucru uşor fiindcă în Pull mode switch-ul e pe exterior) şi repeţi testele, în special verifici dacă turaţia minimă se păstrează. Finally, faci acelaşi lucru şi cu el setat pe maxim (Performance sau cum se numeşte).
Ideea e să ai o plajă cât mai largă de turaţii, Cooler Master se laudă că ventilatorul ştie de la 500 la 2650 RPM. Dacă e chiar aşa la tine (unii spun că în modul performance ai RPM minim pe la 900), atunci lasă-l pe Performance că restul se face din software, îţi setezi un fan curve cât mai silenţios şi pui ventilatorul în Push, şi cu asta basta.

Eu am cumpărat 3x MasterFan-uri de-alea, n-am apucat să le testez fiindcă încă nu m-am apucat de build (îmi ia o zi-lumină pe repede-înainte). Lumea le recomandă alături de Phanteks PH-F120SP, dar alea au maxim 1300 RPM şi un static pressure de 2 lei, deci take that with a grain of salt.

În cel mai rău caz pui 2 ventilatoare cu static pressure mai mic în push-pull aşa am în momentul ăsta pe un rad de 140mm, la 1000 RPM se aud foarte încet (cam ca un HDD la 5400 RPM seek noise).

LE: dacă găseşti nişte Gentle Typhoons la RPM mai mare, ar fi ideal. în EU e criză, am găsit aici şi m-am tot gândit să comand, până la urmă am zis că e prea mare bătaia de cap şi am luat MasterFan-urile, care sunt construite pe acelaşi principiu.

Review MasterFan.
Review Gentle Typhoon.
Reviews Vardar Fans.

Quote:
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!

Last edited by war4peace; 10-06-2017 at 02:45.
Old 10-06-2017, 08:55   #25
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 51 Post(s)

PC-ul meu

Intre timp a ajuns MSI GeForce GTX 1080 Ti SEA HAWK EK X.
- coil whine exact ca Gaming X precedenta. Cu carcasa deschisa deranjant, cu carcasa inchisa usor perceptibil, nu este deranjant dar am piticul pe creier.
- racire: maxim 55 grade in Ungine cu +100% voltage, +117% power si +100 Mhz la GPU. In FireStrike se duce in maxim 51 de grade.
- frecventa: in Ungine ultra 2560*1440 sta linie in 2062 mhz pe setarile de mai sus.

Trebuie sa ma gandesc pana luni daca o pastrez sau nu....

Old 11-06-2017, 09:38   #26
rage fuury
Senior Member

rage fuury's Avatar

Mentioned: 30 Post(s)

Quote:
Originally Posted by sammurai View Post
Intre timp a ajuns MSI GeForce GTX 1080 Ti SEA HAWK EK X.
- coil whine exact ca Gaming X precedenta. Cu carcasa deschisa deranjant, cu carcasa inchisa usor perceptibil, nu este deranjant dar am piticul pe creier.
- racire: maxim 55 grade in Ungine cu +100% voltage, +117% power si +100 Mhz la GPU. In FireStrike se duce in maxim 51 de grade.
- frecventa: in Ungine ultra 2560*1440 sta linie in 2062 mhz pe setarile de mai sus.

Trebuie sa ma gandesc pana luni daca o pastrez sau nu....
Incearca si la voltaj default; Din experienta mea boost-ul la voltaj nu ajuta deloc in cazuri practice (gaming @ max settings), dimpotriva: lovesti mai des limita de putere si placa intra in throttle pe perioade mai lungi de timp... poate doar la incarcari usoare (nu stiu ce setari ai la Unigine)...
Coil wine-ul se poate atenua usor in timp dar n-o sa dispara complet... Oricum, o sa te obisnuiesti si n-o sa mai para asa deranjat dupa un timp

Eu cred ca e placa reusita (...plus ca are deja waterblock) dar fa cum crezi... Sunt destule 1080 Ti-uri care nu trec de 2000MHz iar de 2100MHz fara hard-modding foarte putine (exceptand incarcarile usoare)

Last edited by rage fuury; 11-06-2017 at 09:58.
rage fuury is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2017, 10:13   #27
R2Strike
Senior Member

Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Asta e valabila doar la modelul FE (PCB de refernita) sa-i ridici voltajul, nu si la cele facute de parteneri. N-are rost sa-i mai dai voltaj, placa oricum are voltajul mai ridicat decat una FE, si automat boost-ul o sa se mentina mai sus si o sa intre mult mai greu in throttle fata de FE.

Pana si GTX 1060 G1 Gaming-ul meu cu voltajul stock are un consum de 180W (fata de 120W FE) iar daca-i mai ridic power target-ul la 111% atinge 200W (fata de FE care atinge maxim 150W).

Acelasi lucru se intmapla si cu GTX 1070/1080/1080Ti, unde partenerii construiesc PCB-uri cu voltaje diferite in functie de model. N-are rost sa-i mai ridici voltajul daca atingi un OC bun in conditiile astea. Mai bine incerci pe voltaj default sa vezi pana unde poti ajunge stabil. Dupa care, in caz ca e nevoie, incepi sa ridici treptat core voltage, in timp ce power target-ul poti sa-l dai la maxim, ca ala are un impact mai mic fata de core voltage.

Last edited by R2Strike; 12-06-2017 at 10:33.
R2Strike is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2017, 10:21   #28
war4peace
VIP

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by R2Strike View Post
Pana si GTX 1060 G1 Gaming-ul meu are voltajul stock la 180W (fata de 120W FE) iar daca-i mai ridic power target-ul la 111% atinge 200W (fata de FE care atinge maxim 150W).
Voltage.
Wattage.

Quote:
Old 12-06-2017, 10:23   #29
R2Strike
Senior Member

PC-ul meu

Asa si cu ce am gresit ? Cu cat ridici voltajul, automat cresc si Wati. Daca deschizi un bios, o sa iti arate clar tabelul de voltaj lucrul asta.

Last edited by R2Strike; 12-06-2017 at 10:31.
Old 12-06-2017, 10:28   #30
war4peace
VIP

PC-ul meu

Nu are noimă să zici "voltaj la 180W". Voltajul nu se măsoară în waţi, se măsoară în volţi.

Quote:
Old 12-06-2017, 10:31   #31
R2Strike
Senior Member

PC-ul meu

Da stiu ce zici. M-am exprimat gtesit. Ma refeream ca daca ridici voltajul, automat cresc si Wati. In bios iti arata mai clar daca-l deschizi. La X volti ai un consum de Y wati.

Last edited by R2Strike; 12-06-2017 at 10:33.
Old 12-06-2017, 12:49   #32
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

PC-ul meu

Stati chill....

On.
In placa am dat voltaj si power target maxim sa vad cat de tare se incalzeste si cum evolueaza temps. La 55 grade max e super. In jocuri si daily use nu va vedea incarcarea din Ungine cu totul max. Estimez un maxim 45-50 grade in jocuri, deci racirea e tapana.

Singura problema e coil-ul ala care mie imi sta pe creier. Am un amic care a venit la mine si pe el nu-l deranjeaza si imi zice ca bat campii.
Chestiune subiectiva.

Ce-i drept coilul e parfum fata de zgomotul ventilatoarelor la placile pe aer
Old 12-06-2017, 21:13   #33
R2Strike
Senior Member

PC-ul meu

Sincer nici pe mine nu ma deranjeaza. Am avut mai demult un 8800 Ultra cu coil whine la greu. Pe vremea aia nici nu stiam ce e ala sincer. Nu prea se pomenea de asa ceva pe atunci, faza cu coil whine e mai recenta si tine de pretentii mai mult, nu ca ar fi un defect, e doar un efect.
Old 12-06-2017, 23:05   #34
kvarq
Senior Member

PC-ul meu

La partea de sunet (ventilatoare si/sau coil whine/noise) treaba este cat se poate de subiectiva si fiecare are dreptate in felul sau.

Poate ca tehnic si garantial coil whine/noise nu este considerat ca fiind un defect. Pe de alta parte mi se pare neadecvat ca o placa video de 4000 lei+ sa tiuie, sa faca ca greerii sau sa bâzâie sau toate la un loc.

Oricum la 1080Ti e aproape imposibil sa ai clock steady, sa fie rece si silent in acelasi timp.
Daca ai noroc sa nu bâzâie sau sa aiba coil si sa tii venturile la max 50-60% pe aer, va fi hot.
Daca pui apa cu AIO, va trebui sa pui vent de presiune care in niciun caz nu e silent.
Daca pui custom va bâzâi pompa sau venturile cu presiune de pe ventilator se vor auzi sesizabil si adio liniste.

In orice caz e ultima data cand mai cumpar vreo chinezarie marca MSI.
Old 12-06-2017, 23:07   #35
tonito
Senior Member

tonito's Avatar

Mentioned: 4 Post(s)

MSI GTX 1060 Armor 6G, din PC specs, la fel coil noise in meniu in jocuri cand am 999+ fps ), insa de cele mai multe ori port casti si nu ma deranjaza asa rau.
MSI, msi, ce tot faci cu coilu?
Old 12-06-2017, 23:13   #36
kvarq
Senior Member

PC-ul meu

=))
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	msi.jpg
Views:	114
Size:	278.0 KB
ID:	59259  
Old 12-06-2017, 23:39   #37
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

PC-ul meu

Ma, tu esti sadic de-a dreptul
Old 12-06-2017, 23:57   #38
R2Strike
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kvarq View Post
La partea de sunet (ventilatoare si/sau coil whine/noise) treaba este cat se poate de subiectiva si fiecare are dreptate in felul sau.

Poate ca tehnic si garantial coil whine/noise nu este considerat ca fiind un defect. Pe de alta parte mi se pare neadecvat ca o placa video de 4000 lei+ sa tiuie, sa faca ca greerii sau sa bâzâie sau toate la un loc.

Oricum la 1080Ti e aproape imposibil sa ai clock steady, sa fie rece si silent in acelasi timp.
Daca ai noroc sa nu bâzâie sau sa aiba coil si sa tii venturile la max 50-60% pe aer, va fi hot.
Daca pui apa cu AIO, va trebui sa pui vent de presiune care in niciun caz nu e silent.
Daca pui custom va bâzâi pompa sau venturile cu presiune de pe ventilator se vor auzi sesizabil si adio liniste.

In orice caz e ultima data cand mai cumpar vreo chinezarie marca MSI.
Eu am asamblat 3 PC-uri cu GTX 1080Ti de la MSI Gaming X si n-am observat mare tiuit sau bazait cum zici tu ca are. Tu ori esti extrem de pretentios, ori ai urechile ascutite si auzi mai tare decat restul. Noroc cu returul asta, ca de nu era, acum va iesea pe nas naravul asta cu retur pentru putin coil whine.
Old 13-06-2017, 00:24   #39
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 666 Post(s)

PC-ul meu

Ba le poti avea pe toate, cu conditia sa legi placa la radiator +360mm, cu fan-uri silent in push/pull. Cu toate ca un 120mm se descurca sa tina in frau un GPU, trebuie sa treaca ceva aer prin lamele ca sa scape de toata caldura aia. In schimb la radiator mare ai suprafata mult mai mare de transfer si n-ai nevoie de viteze/presiuni mari la fan-uri.

Sunt si pompe dead silent, chinezaria mea de 500lph de 100Ron lucreaza la 5500rpm la viteza maxima si e inaudibila cu urechea langa ea.
Old 13-06-2017, 00:26   #40
kvarq
Senior Member

PC-ul meu

Da, sunt foarte maniac cu silentiozitatea

My point era ca nu le poti avea pe toate trei simultan.

Mizeria mea de GamingX nu are coil ca placile de la postul #14, dar partea de silent vine cu un downside, e cam hot. Sigur, pot sa mai umblu putin in profil de vent si sa am constant sub 70C inseamna deja sa am turatii peste 70%, si deja nu mai e silent chinezaria.

Am avut o tentativa esuata de a pune un AIO, dar ca sa am temps decente ventilatorul de pe radiator trebuie sa faca zgomot.

Iar D5 & Vardar & shit nu-mi pun, pentru mine sunt zgomotoase saraciile alea

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules