lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-04-2012, 19:58   #1
Kspic
Banned
 
Join Date: Sep 2011
Location: Brasov
Posts: 1,521
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Default Sfat achizitie router wireless

Salut.
Detin un router wireless tp-link tl-wr941n si inca un model asemanator. Ceea ce pot spune de cele 2 e ca sunt destul de slabe calitativ, adica din senin te trezesti ca nu mai ai conexiune la internet si nici in control panel-ul lui nu poti intra.
Vreau sa le inlocuiesc pe cele 2 jucarii cu ceva de doamen ajuta si nu stiu ce sa aleg. ( Din start NO ASUS )
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2012, 08:29   #2
BlackLoTuS
Senior Member
 
BlackLoTuS's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Location: Germany
Posts: 2,186
Mentioned: 8 Post(s)


Send a message via Skype™ to BlackLoTuS
Default

Poti argumenta sau sa ma faci sa inteleg de ce nu ASUS ? Nu de alta, dar tare curios m-ai facut din ce cauza nu doresti ASUS.

Totodata pentru sfaturi, poti detalia putin cum va fi folosit routerul? Doresti stabilitate pe fir, doresti calitate mai mare pe wireless ?
__________________
Only God can Judge me...others are IgnoreD
BlackLoTuS is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2012, 11:24   #3
Kspic
Banned
 
Join Date: Sep 2011
Location: Brasov
Posts: 1,521
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Default

Poate ca am fost eu mai baftos sa am parte de lucruri proaste de la asus dar ...
Acum cativa ani am luat un router wireless ASUS cu zeci de review-uri de 5 stele, laudat etc etc.
Eu am fost total dezamagit de ASUS, dupa 1 an si ceva de functionare a crapat, iar vechiul router wireless la care am renuntat( MSI ) ca sa iau asus-ul a mai dus 1 an pe langa cei 2 pe care ii avea inainte de asus.
O ultima experienta pentru mine cu asus o reprezinta asus xonar d1, placa audio super buna super aia super ailalta, care are la probleme de imi vine sa revin la audigiul meu vechi.
Asus pentru mine e un gigant si atat.Eu calitate lafirma asta nu am vazut.
Vreau un router care sa fie teapan in semnal, stabil etc
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2012, 11:27   #4
Bogzilla
Moderator
 
Bogzilla's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Constanta
Posts: 4,827
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si eu am TP-Link WR740N, am instalat si un Asus la cineva si nu au probleme. Ciudat ca tie iti pica. Un update de firmware ai facut? Am avut astfel de probleme cu D-Link, dar nu cu astea doua.

Iar legat de placa de sunet, desi nu e topicul, ce probleme ai avut? Eu nu am nici una cu Asus-ul, dar am avut din plin cu Creative-ul.
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2012, 12:21   #5
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Tot nu ai spus ce vrei mai exact. Faptul ca o dai ca nu te-a incantat Asus si ca TP-Link si alte 2 sunt slabe e nimic.

Dupa cum a spus si BlackLoTuS. Ce vrei? Gigabit? Dual-Band? Ce ISP ai? In principal il folosesti pe fir? Ce legi la el? Unde il pui?
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2012, 00:33   #6
Kspic
Banned
 
Join Date: Sep 2011
Location: Brasov
Posts: 1,521
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Default

Vreau un router wireless stabil care sa bata cat se poate de mult.
Il folosesc pentru 2 calculatore, 2 televizoare ce folosesc canalul n, 3 telefoane mobile, si 3 laptop-uri. Nu toate in acelasi timp desigur.
Pozitionarea lui este in garaj.... ecranat la greu dar ....
Asus-ul xonar d1 face urmatoarele figuri:
1 canalul fata e mort pe urmatoare setare 5.1 6 canale PCM 96khz. Daca il trec pe 192khz apare si canalul fata dar se aude mult mai tare decat celelalte si distorsionat.
2 in momentul in care modific lfe-ul apare un zgomot in woofer
3 am mai patit ca toate canalele sa se auda mult mai tare decat este normal pe acel volum si sa distorioneze la greu la volum mic.
4 rareori apre pe fiecare canal un zgomot destul de deranjant un fel de poc scurt si enervant.
Oricum pe langa parti rele are si parti bune ( atunci cand nu apar fenomenele de mai sus )
Sunet mult mai placut decat pe creative audigi, bass-ul suna total diferit cu asus-ul.
La cat a costat placa asta audio.... eu zic ca nu avea voie sa faca figurile astea.
Oricum asus in ultima vreme au inceput sa faca de toate si in acelasi timp nimic de doamne ajuta.

Last edited by Kspic; 01-05-2012 at 00:36.
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2012, 00:36   #7
Bogzilla
Moderator
 
Bogzilla's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Constanta
Posts: 4,827
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce buget ai pentru router?

Ma gandesc inclusiv la o antena extensibila, sa o scoti undeva in afara garajului.
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2012, 01:03   #8
ibm390s
Janitor Member
 
ibm390s's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,503
Mentioned: 9 Post(s)


Default

Dacia bugetul nu e o problems majora eu iti recomand mikrotik. Sunt in opnia mea cele mai bune routere ale momentului.
__________________
Nu am nimic impotriva miscarii feministe... numai sa fie ritmica.
ibm390s is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2012, 01:34   #9
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

Eu am avut multe chestii de la asus chiar foarte multe si nu am intampit nici o problema cu nici una din ele, fiecare componenta s-a comportat atat cat bugetul si clasa din care facea parte i-a permis, stii cum se zice cand se ciocnesc doua masinii ? ca era defecta piesa dintre volan si scaun dar asta e alta problema.

Cum zice Bogzila ca a avut probleme cu D-Link eu pot sa iti zic ca am un D-Link DIR-655 de ceva timp, deci merge 24/7 de ceva timp bine si ca si idee am un server local de jocuri pe care se joaca tot felu de narozi cand vor ei, eu ma joc pe console, torentele sunt nonstop, nu mi-a picat niciodata nimic, conexiunea la net odata nu a fost nevoie sa dau restart la router sau sa mearga prost sau sa ma supere cu ceva in orice moment al zilei testez banda e ok.

Cat despre wireless nu prea am avut pe ce sa il testez dar de pe iPhone 4S cu Speedtest.net am urmatoarele rezultate:

Ping: 18ms
Download: 31.05Mbps
Upload: 11.80Mbps

Banuiesc ca atat poate telefonul cu un calculator sau laptop poate as avea viteza mai mare, oricum ma multumeste avand in vedere ca seara cand vin acasa si parchez in spatele blocului se conecteaza tel la Wifi si stau la etajul 4 iar routerul nu e tocmai langa geam sau aproape de unde trag eu masina, chiar am copiat un MP3 odata din masina prin WiFi si asta cand aveam telefonu vechi ca mi-a fost lene sa mai urc in casa si sincer sa fiu s-a copiat destul de repede. Costa in jur de 300 RON acest router, am ultimu FW pus. ISP-ul e RDS FiberLink 2 cel de 100mbps, in speedtest.net am valorile din poza (momentan e ping-ul mai mare ca am 8 torente deschise, se joaca lumea pe serverul meu de UT si eu sunt intr-un turnet King of the Hill online pe Xbox in Mortal Kombat Komplete Edition. Parerea mea ca merge destul de bine routerul si daca faci niste setari bune pe StreamEngiene o sa ruleze totul perfect fara lag, la mine torentele sunt nonstop.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	PC.jpg
Views:	925
Size:	132.1 KB
ID:	27105   Click image for larger version

Name:	Telefon.PNG
Views:	918
Size:	456.8 KB
ID:	27106  
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2012, 01:40   #10
Bogzilla
Moderator
 
Bogzilla's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Constanta
Posts: 4,827
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am avut un DIR-600, revizie 2.1 si nu se putea conecta prin PPPoE. Dar poate al meu a fost caz izolat(am incercat doar unul). L-am returnat si am luat TP-Link WR740N.

DIR-655 este deja in alta liga.
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2012, 01:44   #11
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

Al meu are si PPPoE cu IPV6 chiar am sa incerc odata ca RDS suporta sa vad cum merge, ah are gigabit pe WAN si pe porturile LAN si port USB. A costat ceva mai mult dar eu unul sunt f multumit de cum merge al meu e Rev. B1 e intradevar un router performant pe fir sigur pe wireless nu am altceva decat telefon si ala pare sa mearga f bine. In meniu are tot ce vrei, e ideal daca ai multe console si folosesti multe chestii pe net gen torente, server de jocuri, radio online, gaming online si altele server ftp etc toate simultan chiar face o treaba excelenta am pus reguli pt fiecare (se descurca bine si pe auto) dar acum e Flawless e ca si cum as avea o linie de net pt fiecare nu simt ca sunt 9 dipozitive care impart o singura linie simultan
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2012, 13:13   #12
Kspic
Banned
 
Join Date: Sep 2011
Location: Brasov
Posts: 1,521
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Default

Interesanta jucaria shimano.
De cat tip il ai ?
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2012, 13:28   #13
ducool2001
Ancient friend
 
Join Date: Jan 2011
Location: BUCURESTI
Posts: 1,292
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ducool2001 Send a message via Skype™ to ducool2001
Default

recomand cu caldura dlink dir-615. am avut un edimax si un asus care scadeau mult viteza pe torrente(in prima jumatate de ora de la reset merge cu 4mb, apoi scadea sub 2). cu modelul asta merge in full downloadul de torrente si e ok si pe wireless. este pana in 150 de lei
ducool2001 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2012, 13:30   #14
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

Nu stiu exact peste un an oricum cred ca doi aproape timp in care nu a fost niciodata scos din priza sau oprit decat la update de firmware, merge brici si am 9 dispozitive conectate la el toate folosind net.

Trag de pe torrent cu 10-11mb/s
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2012, 14:10   #15
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cred ca am instalat vreo 5 dir-600 de astea ieftine (revizii mai noi) pe RDS si toate fac PPPoE fara probleme. Singura problema pe care am intampinat-o la un router pe RDS a fost ca nu facea throughput suficient (prea slab routerul).
mbc is online now   Reply With Quote
Old 01-05-2012, 14:12   #16
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

La dir 655 nu e cazul de aia l-am si recomandat si nu am recomandat modelele ieftine e un router f puternic si pe fir si pe wireless si are si management de banda bun exact ce vrea omu
__________________
There is no knowledge that is not power.

Last edited by Shimano; 01-05-2012 at 14:41.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2012, 19:15   #17
Kspic
Banned
 
Join Date: Sep 2011
Location: Brasov
Posts: 1,521
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multumesc mult pentru sfaturi si recomandari.
Am pus ochii pe dlink-ul lui shimano si acuma fac cerere la fonduri ca de e pentru toata familia
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2012, 19:18   #18
Shimano
Senior Member
 
Shimano's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,460
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Shimano
Default

I-al ca nu vei regreta e un router f performant si are tot ce iti trebuie.
__________________
There is no knowledge that is not power.
Shimano is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2012, 21:03   #19
poker_x
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 802
Mentioned: 10 Post(s)


Default

De TP-LINK TL-WR1043ND ce parere aveti? As vrea sa inlocuiesc un Linksys wrt54gl care e foarte stabil dar are throughput f mic, deci ma intereseaza sa nu ma mai limiteze cand trag de pe torenti si bineinteles sa fie stabil.

Pe partea de wireless ma intereseaza sa fie comparabil cu linksys-ul de acum ca range, iar ca viteze cred ca ar trebui sa fie putin mai bun, avand in vedere ca stie standardul N.
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2012, 10:02   #20
Kspic
Banned
 
Join Date: Sep 2011
Location: Brasov
Posts: 1,521
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Default

Firmware Version:
3.13.10 Build 120210 Rel.62735n
Hardware Version:
WR1043ND v1 00000000
Asta este al 2-lea router wireles al meu care facea aceeasi problema.
Ii mai dau 1 saptamana 2 pentru teste pentru ca are un update facut de mine ieri si sa vedem daca s-a vindecat. ( nu am nimic de pierdut ci doar de castigat )
pokerx stai cuminte cu tp-link-ul asta. 1 an 1 an jumate merge parfum. Dupa .... iti tragi palme. Shimano si asta a prins pe torent 10.7 -10.9 mb la download doar ca ma oftica faptu ca face figuri atat de repede.
Am mai vazut tp-link-uri bestiale ca performanta doar ca la 1-2 zile trebuiau resetate manual. ( scos din priza, bagat in priza )
Kspic is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Router Wireless & utorrent mascotzel Periferice 76 10-08-2012 21:36
Sfat achizitie router wireless 150 ron ionutigna Cutia de sub birou 18 13-01-2012 01:22
Recomandare router non-wireless blackiller Periferice 7 26-09-2011 08:23
Recomandare router wireless 802.11n practice Periferice 6 09-03-2011 13:17

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,109
Total Online: 4104

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by matose
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 18:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.