lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 23-09-2015, 19:06   #24321
Kspic
Banned

Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Frumoasa alfa aia... . Si chiar daca are bube minore, nu e doctoru cu ea mereu ?

Am eu o sticla de 710 motul ester line.
N-am simtit mare liniste in plus la astra cu el si am renuntat sa mai bag. Facea injectia mai galagioasa in doza mare deci... nu ma ajuta.
In doza de 1ml/ 1l e ok. Dar daca ii bagi 10 ml ... face urat motorul.

Aditiv si atat, n-ai nevoie de mai mult mad.... . Prea mult aditiv nu face bine deci ramai doar la rl-2 daca esti multumit de el.
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 23-09-2015, 19:22   #24322
Kspic
Banned

PC-ul meu

http://www.4tuning.ro/filme-masini/view/ENpgu3byi0R
Old 23-09-2015, 22:57   #24323
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 253 Post(s)

take-down executat perfect, ca la nfs
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 23-09-2015, 23:37   #24324
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 237 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0

Mirrors, who the f*ck needs them?
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-2015, 23:38   #24325
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 82 Post(s)

PC-ul meu

@Kspic: Nu ai simtit mare liniste in plus fata de ce cu Motul? Care era baza comparatiei?

Oricum nu aveam de gand sa bag mai mult de 5ml la l sau 50ml la 10l sau 1:200.
Ma gandesc ca Motul-ul asta e mai smecher decat Bixxol-ul full synthetic. Si cu ala acum 2 ani s-a simtit spectaculos cu 100ml la 66l. Si asta in maxim 2Km. Adica proportia era de 1,5ml la 1l. Adica 15ml la 10l adica 1:667.

L.E. De rahat Loganul. Nici macar pana la calea ferata nu a putut ajunge si a mai si ratat pietonul. Poate maine.

Zona aia e periculoasa: se merge tare si incrucisarile pe benzi sunt frecvente.

Last edited by madhorsefuzzy; 23-09-2015 at 23:44.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 23-09-2015, 23:52   #24326
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 662 Post(s)

PC-ul meu

IMHO si fara suparare mi se pare cam aiurea sa cauti aditivul minune cand schimbi uleiul si filtrele la 30k.
Old 24-09-2015, 00:05   #24327
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 237 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
IMHO si fara suparare mi se pare cam aiurea sa cauti aditivul minune cand schimbi uleiul si filtrele la 30k.
Auch.
Scuze, dar asta mi-a venit prima īn minte =))

Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-2015, 00:19   #24328
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

Auch auch. Dar cine a schimbat uleiul la 30.000Km?
Old 24-09-2015, 08:07   #24329
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 662 Post(s)

PC-ul meu

Din cate tin minte faci vreo 20k cu uleiul si 30k cu filtrele. Corecteaza-ma daca gresesc. Mie unul mi se pare borderline suicide, dar again, e doar parerea mea.
Old 24-09-2015, 08:16   #24330
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1026 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Adica schimbi uleiul si nu schimbi filtrul de ulei? Nu suna bine.
Old 24-09-2015, 08:42   #24331
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

Mentioned: 50 Post(s)

10.000km/1 an maxim se face revizia unde se schimba toate filtrele (la diesel obligatoriu cel de motorina iar la benzina filtrul se poate schimba si la 2 revizii) indiferent de ceea ce zice producatorul/cartea de service. Prevederile de acolo sunt valabile in tara de unde este fabricata masina nu si in RO.... unde e praf si mizerie in cantitati industriale.

Si omeneste vorbind... 300-350 lei o data la 12 luni nu e o avere dat fiind faptul ca unii nu isi dau curul jos din masina nici pana la paine la coltul strazii
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 24-09-2015, 09:49   #24332
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 509 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Seatpower View Post
(la diesel obligatoriu cel de motorina iar la benzina filtrul se poate schimba si la 2 revizii)
Mecanicul meu mi-a spu sca, daca iau filtru de origine (dar nu facut pe vapor), pot schimba la 2 revizii (20k km) fara probleme, chiar daca se merge preponderent in oras.
Mi-a explicat ca la cele aftermarket, nu neaparat calitatea materialelor este problema si gradul de filtrabilitate (micronii orificiilor plm). Nu stiu exact ce si cum, dar il cred pe cuvant.
Mi-a spus ca filtrul de aer si cel de habitaclu sa le schimb repede.
La ulei am doua variante: foarte bun si schimbat la 10k sau normal (gen elf), dar schimbat mai repede.
Old 24-09-2015, 10:29   #24333
Kspic
Banned

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Mecanicul meu mi-a spu sca, daca iau filtru de origine (dar nu facut pe vapor), pot schimba la 2 revizii (20k km) fara probleme, chiar daca se merge preponderent in oras.
Mi-a explicat ca la cele aftermarket, nu neaparat calitatea materialelor este problema si gradul de filtrabilitate (micronii orificiilor plm). Nu stiu exact ce si cum, dar il cred pe cuvant.
Mi-a spus ca filtrul de aer si cel de habitaclu sa le schimb repede.
La ulei am doua variante: foarte bun si schimbat la 10k sau normal (gen elf), dar schimbat mai repede.
Povesti pescaresti. Daca mergi mult in oras schimbi filtrul de motorina/benzina la 10-15k km

Logica mea spune ca masina cand merge pe oras papa mai multa motorina/benzina deci filtrul are mai mult de lucru. Doar ca toti mecanicii de cartier au ajuns mai smecheri, mai destepti decat inginerii care au proiectat masina sau consumabilul respectiv.

Filtrul de motorina OEM se schimba la maxim 15k si cel de benzina la fel. Asa spune cartea, asa se face. In plus cei 15k reprezinta maximul iar in Ro cum carburantul provine din rezervoare care nu sunt curatate nici la 10 ani .... hai sa ne mai gandim nitel daca suntem destepti sau prosti cand cu functia de mecanic recomandam asta clinetilor.

@Boggy, pe bune man ? Tu vorbesti ?
Ai masina buna, remapata, toate dracoveniile de sisteme de curatare motor facute de tine si mergi cu aceeasi zeama de varza numita wolf. I-ai mai dat putin gust cu Ceratec dar tot un ulei cu o baza ordinara ramane si care va face acelasi sludge indiferent de cat ceratec ii vei pune.

Si inca un lucru, cu mi s-a mai spus si mie, fiecare face ce vrea cu masina lui si poate sa se si pise in rezervor de diesel spunand ca i-a scazut consumul. Atacurile la persoana sunt fara rost si sa ajungeti sa va tiganiti intre voi pentru un ***** de ulei sau pentru un ***** de aditiv/filtru

Last edited by Kspic; 24-09-2015 at 10:36.
Old 24-09-2015, 10:59   #24334
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Din cate tin minte faci vreo 20k cu uleiul si 30k cu filtrele. Corecteaza-ma daca gresesc. Mie unul mi se pare borderline suicide, dar again, e doar parerea mea.
Nope:
- ulei+filtru - 22.500Km (1 an si 6 luni) -> am invatat ca nu mai depasesc anul
- filtru de aer - 15.000Km - pentru ca, comparat cu unul cu 30.000Km de DE arata la fel
- filtru de habitaclu - la primul semn ca baga aer greu/se aburesc geamurile. Pot fi si doar 6 luni sau mai putin
- filtru de motorina la 3,2 t consumate

Quote:
unii nu isi dau curul jos din masina nici pana la paine la coltul strazii
E fumata asta. Acum se face painea in casa.

Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
@Boggy, pe bune man ? Tu vorbesti ?
Ai masina buna, remapata, toate dracoveniile de sisteme de curatare motor facute de tine si mergi cu aceeasi zeama de varza numita wolf. I-ai mai dat putin gust cu Ceratec dar tot un ulei cu o baza ordinara ramane si care va face acelasi sludge indiferent de cat ceratec ii vei pune.
El foloseste Q8 nu Wolf. Sa nu le amestecam.
Old 24-09-2015, 11:09   #24335
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Doar ca toti mecanicii de cartier au ajuns mai smecheri, mai destepti decat inginerii care au proiectat masina sau consumabilul respectiv.
Esti complet retard.
Este seful mecanic de la Reprezentanta Renault si cel care prepara masinile patronului pentru raliuri. a plecat de jos si este unul dintre putinii scolarizati in Franta luni de zile.
Nu e bun ca sef, dar e un foarte bun mecanic.
Singura lui problema este ca e scump si nu prea are timp de cutii de conserve din astea normale.
Mi l-a recomandat fostul sef de atelier de acolo, inainte sa se pensioneze.
Ce este mai naspa este ca a fost diagnostocat cu cancer de curand

Last edited by kretzu77; 24-09-2015 at 11:17.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-2015, 11:09   #24336
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

Mentioned: 50 Post(s)

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
E fumata asta. Acum se face painea in casa.
Sa stau 3 ore sa se faca painea prefer de la panificatie ...

@kretzu, l-am cunoscut pe Bogdan Rusea recent la un raliu, mi se pare un baiat de nota 20. Si da, are mecanici de top!!
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 24-09-2015, 11:11   #24337
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Sa stau 3 ore sa se faca painea prefer de la panificatie ...

@kretzu, l-am cunoscut pe Bogdan Rusea la recent la un raliu, mi se pare un baiat de nota 20. Si da, are mecanici de top!!
Prgrameaz-o si o gasesti gata cand ajungi aca sa de la serv. Sau programeaz-o sa fie gata dimineata si se raceste pana te intorci de la serv.
Old 24-09-2015, 11:17   #24338
Kspic
Banned

PC-ul meu

Quote:
Esti complet retard.
Este seful mecanic de la Reprezentanta Renault si cel care prepara masinile patronului pentru raliuri. a plecat de jos si este unul dintre putinii scolarizati in Franta luni de zile.
Nu e bun ca sef, dar e un foarte bun mecanic.
Singura lui problema este ca e scump si nu prea are timp de cutii de conserve din astea normale.
Ce este mai naspa este ca a fost diagnostocat cu cancer de curand
Ba esti tare.

Deci el se ocupa de masini de raliuri si nu se ocupa de conserve dar da sfaturi pentru conserve....
A dat mecanicul asta al tau pentru care ma faci retardat un rezervor jos de la o coteatza de masina ca sa vada ce e acolo ? Nu cred.

Da-ti rezervorul jos sau curata-l si ai sa vezi ca smecherul tau recomanda pe burta goala in Ro filtru la 20k de motorina.

De la 140k km de cand avem opelul astra in familie la 50k i se curata rezervorul. Stii ce iese de acolo ? Cu motorina premium.
@madhorsefuzzy, Q8 e alta minunatie a tehnologiei.

@kretzu77, hai sa iti mai zic o bomba. Filtrul OEM are pori mai mici de filtrare pentru o filtrare mult mai buna. Stii ce inseamna asta ? Ca nu se schimba mai tarziu ci din contra mai des.
Exista si aftermarket cu ceea ce gasesti in cutia de OEM dar trebuie sa cauti.

Fa ce vrei cu masina ta, dar nu mai da sfaturi de genul si altora. Ca zis nu stiu cine ca nu stiu ce se face. Ca se ocupa de masinile de raliuri deci e Dumnezeu in carne si oase si tot ce zice e litera de lege.
De mecanicii de reprezentanta sunt satul si de smecherii de reprezentanta.

Un mecanic bun are in general service-ul lui. Un mecanic slab e sluga la altul.

La opel ai in cutia de OEM purflux pentru motorina. Si daca e sa cumperi purflux aftermerket ai 2 variante. Un mai EFTINA una mai SCOPMA. Ai mai SCOMPA e cea din cutia de OEM.
Daca ai prins FILTROL in cutie OEM iti bagi pla in el. Mai bine iei aftermarket purflux.

Last edited by Kspic; 24-09-2015 at 11:28.
Old 24-09-2015, 11:25   #24339
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Ba esti tare.
Deci el se ocupa de masini de raliuri si nu se ocupa de conserve dar da sfaturi pentru conserve....
A dat mecanicul asta al tau pentru care ma faci retardat un rezervor jos de la o coteatza de masina ca sa vada ce e acolo ? Nu cred.

Da-ti rezervorul jos sau curata-l si ai sa vezi ca smecherul tau recomanda pe burta goala in Ro filtru la 20k de motorina.
Ai idee cum s-a ajuns la cei 20k si cati sunt de fapt in afara la filtrul respectiv? Si care este diferenta intre ala facut in Turcia si vandut de reprezentanta din Ro si cel facut prin alte tari, mai cu apa calda si mai cu putini refugiati sirieni decat Turcia?
Nu, pentru ca esti prost si iti place sa dai din gura ca idiotul.
Mai pune un strat de ceara pe masina si taci dreac din gura.
Cum plm am ajuns sa-ti vad posturile din nou nu stiu. Cred ca am debifat deva cand am daugat si pe altcinea la ignore ultima data.

De acum poti s-o sugi la rece sau unsa cu cera 3M cat vrei, ca nu o sa mai vad.

@Enz0, inlocuiesc prost si idiot cu uber3Mbo$$ cand probabil imi expira suspendul.
Old 24-09-2015, 11:31   #24340
Kspic
Banned

PC-ul meu

Quote:
Ai idee cum s-a ajuns la cei 20k si cati sunt de fapt in afara la filtrul respectiv? Si care este diferenta intre ala facut in Turcia si vandut de reprezentanta din Ro si cel facut prin alte tari, mai cu apa calda si mai cu putini refugiati sirieni decat Turcia?
Nu, pentru ca esti prost si iti place sa dai din gura ca idiotul.
Mai pune un strat de ceara pe masina si taci dreac din gura.
Cum plm am ajuns sa-ti vad posturile din nou nu stiu. Cred ca am debifat deva cand am daugat si pe altcinea la ignore ultima data.

De acum poti s-o sugi la rece sau unsa cu cera 3M cat vrei, ca nu o sa mai vad.

@Enz0, inlocuiesc prost si idiot cu uber3Mbo$$ cand probabil imi expira suspendul.
BOSS, nu te duce capul.

1. Un om cu masina iesita din garantie trebuie sa fie prea prost sa se duca la reprezentanta pentru revizie. De ce ? OEM VW 90 lei acolo, la magazin 65 lei.
2. Poti sa iti muti cwru si sa iti iei tu filtrul pe care sa scrie made in Rahat cu varza care sa te multumesca
3. Eu n-am gasit filtre aftermarket pentru astra g si nici pentru audi facute in Turcia.
Toate sunt made in DE, Spain, Poland

Iti mai repet o data, FILTRUL OEM are pori mai mici pentru filtrare. Un aftermarket ieftin are pori mai mari.
Pori mici -> filtrare mai bun -> se duce dracu mai repede
Pori mai mari -> filtrare mai slaba - > se duce dracu mai greu ca nu acumuleaza asa multa mizerie.

Ai cap pe umeri nu doar pentru a face nevestei o placere orala sau ... in alta gaura din vecinatate. Ia-o logic, gandeste.
Dau cu ce vrea ciocanu meu pe masina.

Ai mancat rahat de mine si de ai mei acum ceva vreme si manaci rahat si acum. Mai incape ?

Last edited by Kspic; 24-09-2015 at 11:40.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules