lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-11-2015, 16:11   #25081
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

Mentioned: 51 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
Eu am facut un tratament de sealant+ceara dupa recomandarea lui si is foarte multumit de rezultat.
Pentru care logica sa freci la o bucata de fier? Adica pentru ce iti pierzi 2-3 ore din viata (si scurta pe deasupra) si ce rezultat sa ai? Nici unul....

O duci la spalatorie o data pe saptamana ca si asa e 20 lei int-ext si aia e. In Romania unde este praful de pe lume si mizeria sta munti pe strazi vii tu cu carpa ca sa faci ce?

Ce asa de mare lucru ti se pare ca a dat niste sfaturi cu privire la cum sa freci masina cu carpa? Orice oaie teleghidata stie cum sa stearga o masina cu carpa!

Daca vezi in masina mai mult decat un obiect din fier (care trebuie sa fie ok dpdv tehnic si estetic... spalata nu cu noroi pe ea) care te duce zilnic/ocazional de la punctul A la punctul B ai o problema psihica foarte mare si trebuie sa mergi urgent la tratament ca s-ar putea sa dai in altele si mai nasoale gen f***t cainele vecinilor sau bagat pl pe teava de esapament... grow up!
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2015, 16:23   #25082
parpales
Senior Member

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Mno cam exagerezi ... Ce rost ar mai avea chiar si topicu' asta daca masina fiecaruia ar fi tratata /folosita ca o bucata de cornier?
Masina de cand a aparut a generat pasiuni pt viteza, design ,competitii etc , anyway e un obiect si util si estetic (uneori) ...
Old 02-11-2015, 16:33   #25083
Kspic
Banned

Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Steve-o View Post
Mă kāșpic, lăsānd bălăriile la o parte. Ce dreaq ți-a trecut prin cap cānd te-ai hotărāt că-ți cumperi un economat? Mai mult decāt atāt, un motor ciumă despre care toată lumea zice că e praf. Uleiurile ajută la fiabilitate īn timp dar nu fac minuni. Īn altă oridine de idei, la banii ăia īți luai o Corsa OPC, dacă tot vroiai Opel și mașină de condus cu camera la bord.
Nop man, am vrut sa iau o masina fiabila. Daca stateai sa citesti cu atentie codurile de motoare si problemele lor ai fi vazut ca generatiile vechi de 160 cp au avut probleme mari.
La CAXA si CAXC e doar distributia. Masina nu are nici o vina pentru lucrarea proasta facuta la autotop. Asta este... Audi are vina pentru faptul ca a scos masina cu defect....
Corsa .... mda.... e de gagicuta masina. Eu sunt mare .... nu e de mine. Am 1.82 h ... si abia e loc la audi in spate dar intr-o corsa. Sa gandim conform varstei masina....

Cei la la porsche ro mi-au confirmat faptul ca revizia de distributie din 2012 a rezolvat problemele. Revizie pe care o voi monta cat de curand gratis la piese.

Quote:
Originally Posted by Seatpower View Post
Pentru care logica sa freci la o bucata de fier? Adica pentru ce iti pierzi 2-3 ore din viata (si scurta pe deasupra) si ce rezultat sa ai? Nici unul....

O duci la spalatorie o data pe saptamana ca si asa e 20 lei int-ext si aia e. In Romania unde este praful de pe lume si mizeria sta munti pe strazi vii tu cu carpa ca sa faci ce?

Ce asa de mare lucru ti se pare ca a dat niste sfaturi cu privire la cum sa freci masina cu carpa? Orice oaie teleghidata stie cum sa stearga o masina cu carpa!

Daca vezi in masina mai mult decat un obiect din fier (care trebuie sa fie ok dpdv tehnic si estetic... spalata nu cu noroi pe ea) care te duce zilnic/ocazional de la punctul A la punctul B ai o problema psihica foarte mare si trebuie sa mergi urgent la tratament ca s-ar putea sa dai in altele si mai nasoale gen f***t cainele vecinilor sau bagat pl pe teava de esapament... grow up!
Ce logica are sa te speli la cwr daca te caci ? No ? Pe principiul asta mergi ? Nu mai bine pierzi 2-3 ore din viata stand in casa, la caldurica, cu un joc in fata decat sa pui osul la treaba ?

Tu nici macar oaie teleghidata inseamna ca nu esti =))))))

Asa cum am spus, cine o da in prostie ca si kretzu77 ( liderul prostiei ) poate sa ma bage la igg si sa nu ma asculte. Cine vrea sa ma asculte va avea de castigat atat la uleiuri cat si la produse de cosmetica.

Last edited by Kspic; 02-11-2015 at 16:52.
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2015, 16:43   #25084
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

Rostul topicul este cu totul altul nicidecum cele 40.000 de posturi legate de ceara/sampon/moloz/malaciuca ....
Old 02-11-2015, 16:44   #25085
andreea
Senior Member

Mentioned: 22 Post(s)

PC-ul meu

Kspic, nu mai intra in clinciuri, nu are rost si nici nu face bine forumului. Poti da sfaturi fara sa te uiti in spate, fara sa raspunzi la vre-o provocare? Eu zic ca e mai bine asa, pt. mine unul anumite sugestii ale tale imi pot fi de folos.
@Seatpower te intereseaza o pereche d-asta? http://www.be-loud.ro/produse/Difuzo...son/Prima/AP1/ Stau prin dulap fara sa fie folosite si le pot da la juma' de pret

Last edited by andreea; 02-11-2015 at 16:46.
andreea is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2015, 16:48   #25086
Kspic
Banned

Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by andreea View Post
Kspic, nu mai intra in clinciuri, nu are rost si nici nu face bine forumului. Poti da sfaturi fara sa te uiti in spate, fara sa raspunzi la vre-o provocare? Eu zic ca e mai bine asa, pt. mine unul anumite sugestii ale tale imi pot fi de folos.
@Seatpower te intereseaza o pereche d-asta? http://www.be-loud.ro/produse/Difuzo...son/Prima/AP1/ Stau prin dulap fara sa fie folosite si le pot da la juma' de pret
Ai dreptate... ... pnm

Last edited by Kspic; 02-11-2015 at 16:51.
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2015, 16:51   #25087
Seatpower
Senior Member

Seatpower's Avatar

Quote:
Originally Posted by andreea View Post
te intereseaza o pereche d-asta?
Andreea, hai pe privat .... am luat niste DLS Nordica 1 dar parca imi fac cu ochiul si astea ale tale!
Old 02-11-2015, 20:56   #25088
booster
Senior Member

Mentioned: 44 Post(s)

Send a message via Yahoo to booster

Cine stie o vulcanizare buna in Cluj? Am nevoie ca sa fac o pana.
[email protected] GHz 1.2V,Custom Loop,Asus Maximus VII Gene,8Gb Corsair Vengeance ,Zotac 1070 AMP! Extreme,SSD OCZ Vertex 3,WD 250gb,WD 500gb,Toshiba DT01ACA300 3TB,Haf 922,Corsair VX550, DELL U2312HM,3xscythe slip stream 1900rpm,CM MegaFlow 200mm,fan controller Scythe KazeQ
booster is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2015, 21:02   #25089
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

Mentioned: 55 Post(s)

PC-ul meu

@Seatpower Vai de capu tau........tristule.

In primul rand, masina mea nu e o bucata de fier, asa cum nici dormitorul meu nu e o bucata de lemn. Stau cam mult cu fundul in ea si imi place sa arate bine, sa fie curata si sa miroase frumos.
Am dat o gramada de bani pe ea si vreau sa ma folosesc cat mai mult timp de ea, in stare cat mai buna.

Nu pierd 2-3 ore din viata, ba chiar castig timp, ca daca vreau sa-mi arate masina asa cum arata ea acuma la 2 sapt dupa ce am spalat-o, ar trebui sa fiu la spalatorie tot a treia zi si la spalatorie stau minim 1 ora de fiecare data, ca sa nu mai vorbesc de ce frumos se duce luciul vopselei intr-un an daca tot la spuma activa esti cu ea...

Sambata am facut 350 km cu masina si a fost exact la fel de curata seara cand am ajuns acasa ca dimineata cand am plecat.

Nu am dat-o doar cu ceara, i-am facut decontaminare, dat cu sealant, apoi ceara, etc.....kspic m-a scutit de ceva vreme pierduta cautand cele mai bune produse, de la lavete la ceara.

Da mersi oricum pentru complimentul cu oaia si grija pentru sanatatea mea psihica.

Ce sa facem bre, nu e toti asa dăştepţi ca tine......dai tot asa inainte ca doar traiesti in Romania, jegul, mizeria si praful te reprezinta se pare, poarta-le mandru pe fierul tau.

Last edited by Otman; 02-11-2015 at 21:06.
Otman is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2015, 21:03   #25090
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1046 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

In ce zona?
Old 02-11-2015, 21:06   #25091
booster
Senior Member

In Manastur dar poate sa fie si in alta zona numai sa faca treaba buna.
[email protected] GHz 1.2V,Custom Loop,Asus Maximus VII Gene,8Gb Corsair Vengeance ,Zotac 1070 AMP! Extreme,SSD OCZ Vertex 3,WD 250gb,WD 500gb,Toshiba DT01ACA300 3TB,Haf 922,Corsair VX550, DELL U2312HM,3xscythe slip stream 1900rpm,CM MegaFlow 200mm,fan controller Scythe KazeQ
Old 02-11-2015, 21:23   #25092
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 230 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

@Otman Chill. Masina e un fier. O cumperi, iti faci treaba cu ea, dupa care o schimbi. Punct. Nu e nimic in neregula sa ai grija de ea, in special pe partea tehnica, dar sa dai pe smecleu cat dai pe benzina sau sa stai sa freci cu orele la ea, mi se pare pierdere de vreme. Eu o spal la 2-3 luni, daca ploua si e noroi, ma urc asa in ea etc. E un fier si nimic mai mult. Vezi sa nu dai in extreme si sa ajungi sa o pretuiesti mai mult decat e necesar.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2015, 21:26   #25093
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1046 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Quote:
Originally Posted by booster View Post
In Manastur dar poate sa fie si in alta zona numai sa faca treaba buna.
In manastur - EuroMaster, langa metro la iesirea catre Floresti.

Cel mai bun service de roti mie mi se pare ADAX. Eu acolo mi-am facut service-ul cand am avut masina personala. Adresa: Strada Aurel Vlaicu nr 148-150.
Old 02-11-2015, 21:48   #25094
andreea
Senior Member

Mentioned: 22 Post(s)

PC-ul meu

Pentru unii masina e doar un fier, pentru altii e ceva mai mult. Fiecare are dreptul la opinie, gresesc eu cu ceva? Care vreti, ignorati-l (Kspic), care nu, nu. Doar ca e pacat sa ajungem din nou la jigniri. E doar parerea mea.
andreea is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2015, 21:53   #25095
booster
Senior Member

Multumesc mbc. O sa ma duc la EuroMaster ca e mult mai aproape si pana in capatul celalalt al orasului,mai ales dimineata cand ma duc,fac un milion de ani.
Old 02-11-2015, 22:04   #25096
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

Mentioned: 55 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
@Otman Chill. Masina e un fier. O cumperi, iti faci treaba cu ea, dupa care o schimbi. Punct. Nu e nimic in neregula sa ai grija de ea, in special pe partea tehnica, dar sa dai pe smecleu cat dai pe benzina sau sa stai sa freci cu orele la ea, mi se pare pierdere de vreme. Eu o spal la 2-3 luni, daca ploua si e noroi, ma urc asa in ea etc. E un fier si nimic mai mult. Vezi sa nu dai in extreme si sa ajungi sa o pretuiesti mai mult decat e necesar.
Eu is foarte chill, domnu cu Seatu se agita si se teme ca o dau in zoofilie daca am masina ceruita.

Nu am facut pe smecherul, nu am povestit de benzina sau cate ore am frecat pe ea. Cum am zis, eu am recuperat de mult timpul "pierdut" cu ceara, din mai putine plimbari la spalatorie.
Nu stiu daca la voi e pustiu in spalatorii, dar eu nu cred ca am fost o data fara sa am macar 2 masini in fata, ceea ce inseamna mai mult de 1 ora pierduta.

Nu stiu ce extreme tot visati voi si cum as ajunge sa pretuiesc masina mai mult decat e necesar. Ce inseamna asta?
Nu o sa-i dau nume sau sa vorbesc cu ea, noaptea tot in pat langa nevasta ma duc....

Dar nici fier pentru mine nu e. Daca iti descri masina ca fier inseamna ca te doare in c*r de ea.
Mie de un fier nu-mi pasa ca e ruginit, indoit, frecat, aruncat pe nu stiu unde.

Am muncit pentru banii pe care i-am dat pe masina mea, cu timpul meu am platit pentru ea si nu ma deranjeaza ca tot cu timpul meu sa o si intretin in cea mai buna stare.

Last edited by Otman; 02-11-2015 at 23:14.
Otman is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2015, 22:29   #25097
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 230 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Da, ma doare in cur de ea. De aspirator te interesezi atat? Il cureti la o saptamana? Frigiderul? Il stergi de praf in fiecare saptamana?
Ok, ai o pasiune, bravo tie. Dar multi exagereaza si pierd bani si timp pe frecat cu ceara si alti draci, vine ploaia/zapada, eventual cu sare/nisip de pe jos si se duce tot. Pentru mine masina e exact cum e frigiderul, o necesitate. Bag in ea strictul necesar, nu o menajez, nu stau sa o fac sa straluceasca. Am vecini care spala masina si o curata/aspira in fiecare zi sau la 2 zile, fie vara, fie iarna.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2015, 22:40   #25098
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 666 Post(s)

PC-ul meu

Bai, pana la urma, fiecare cu nebuniile lui. Si eu am zgarieturi pe ea de cand am luat-o, de acum 3 ani. La exterior, tot ce-am facut a fost sa colantez stalpii ca erau decolorati. Treaba de 30 min, si acum am inca 20cp de la imitatia de fibra de carbon. )

La motor in schimb, acolo am eu piticii activi.

Imi aduc si eu aminte de unul de acum cateva luni de la nu stiu ce salon auto, cu un Logan in care a bagat ~10.000 euro... si cand l-a intrebat duduia cu microfonul "La motor ati modificat ceva?" el a raspuns nu. Asadar tot 1.4 de 75cp care urla NFS pe strada are, dar daca ai un "trabant" cu chip il lasi in spate.

Chestiile de genul nu le inteleg eu personal, dar pana la urma fiecare are voie sa faca ce vrea cu masina lui. Ceruitul si chestii de genul poate le-as face si eu daca as avea curte. Dar sa frec la masina in fata blocului mi se pare aiurea.

Atat timp cat TU esti multumit cu proprietatea TA... sanatate si numai bine.
Old 02-11-2015, 22:43   #25099
Dashu
Senior Member

Mentioned: 27 Post(s)

Problema pe topicul asta ca nu se ia nimic cu moderatie. Toata lumea detine adevarul absolut.

Pentru unii masina e doar un fier, nu-i intereseasa. Si totusi sunt pe topicul asta, adica nu-i doar un fier si atat. Sau poate se plictisesc.

Pentru altii e doar un obiect necesar, aici ma includ si eu. Nu stau toata ziua cu carpa pe ea, dar nici nu m-as urca intr-o cocina. Ii fac revizia la timp si pa!

Mai sunt unii pentru care masina-i pasiune. Vor ce-i mai bun, le place fierul ala, cum unora le plac procesoare deblocate, mod-uri si latente mici.

Ce naiba-i asa de greu pe restul topicurilor sa fie ok, si aici zici ca-i orientul mijlociu?
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2015, 22:46   #25100
Steve-o
Ancient friend

Steve-o's Avatar

Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Cum să bagi 10k īntr-un Golan? Eștinebuncucapu'?

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules