lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Notebooks & netbooks
Connect with Facebook

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 30-07-2013, 02:42   #41
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

6990M era pe MXM? Aș vrea să-i dau o tură de teste
Old 30-07-2013, 08:00   #42
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 470 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Și īmi place că tu continui să fii sarcastic cu vizita inginerului. Ce naiba pot să mai spun mai mult decāt ce-i īn avatarul meu?
Nu am de ce să fiu hater, dar tu parcă prea vezi inginerul ăla ca un fel de Mesia. De parcă dacă vine ăla nu trebuie să facă și el o diagnosticare și să īncerce să īnțeleagă care e problema.

Eu dacă observ că am probleme cu temperatura,īmi intră īn throttling, sincer... nu sun la Dell, că nu am de ce. Pun māna pe șurubelniță, verific singur răcirea, văd ce pot face. Dacă e de reaplicat pastă termică, atunci eu o fac mai cu grijă, mai cu pasiune, mai cu delicatețe decāt o face tehnicianul ăla. Și de strāns pentru priză bună și de verificat pentru contact perfect cu procesorul tot eu o să o fac mai bine.

De ce o să o fac eu mai bine? Pentru că mie īmi pasă, de aia!

Se strică placa de bază, apare un pixel mort, se buleste un modul de memorie, atunci da, inginerul ăla e bine venit. Cu cāt mai repede cu atāt mai bine. Nu ne supărăm.

Continui postul mai tārziu, am ceva treabă acum.

Last edited by Arise; 30-07-2013 at 10:41.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2013, 10:39   #43
Pirat
Ancient friend

Pirat's Avatar

Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

rodarkone - deocamdata 780m are probleme de overheating, partea buna, nici la 90*C nu intra in thottling.

Arise, nimic personal, dar esti parte din cei 1% care stiu ce fac. La Alienware nu se tolereaza faptul ca modifici configuratia si incepi sa surubaresti cum doresti prin laptop. De mult prea multe ori sunt clienti care se dau drept IT guru si ajung sa distruga cabluri, placi video, placi de baza. Ce le facem, le trimitem o oferta frumoasa si asteptam sa plateasca deoarece demontarea racirii(heatsink) nu este acoperita in contract.

Ai voie sa umblii doar daca ai certificat Dell Certified Systems Expert (DCSE).

La noile modele sunt obligati technicienii sa foloseasta torque screwdriver(surubelnita cu cuplu sau cum se zice) pentru demontarea si montarea racirii. Acum mai sunt si primatele care prefera ciocanul in locul unei scule fine, dar ei sunt responsabili pentru gama low end.

Ca la orice companie, scopul este profit, margin, nimic nou aici.

Cand ajungi sa lucrezi cu sistemele in pricina, se schimba cu totul situatia. De exemplu, sistemele cu placi video AMD crapa mai rar decat cele cu Nvidia.

Si ca sa inchei, un top personal cu sistemele cu care nu m-as face de rusine: Alienware m15x cu gtx 460m, m17x r2 cu 5870m in CF, m17x r4 cu 7970m.

Modelul de 18" e mai mult o demonstratie de putere bruta, ridicola in un laptop.

Aici ai cuvintele sincere din partea mea, angajat Dell, in departamentul Tehnic Alienware responsabil pentru EMEA.

Regards,

Pirat
Old 30-07-2013, 11:02   #44
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Cred că de fapt avem și īn Romania treaba asta cu Next Day Service. Am experimentat-o cu "Rețeaua de Service Micadan" cānd mi s-a stricat cuptorul.
I-am sunat, mi-au făcut programare, adică mi-a luat datele și a doua zi m-a sunat un băiat și a venit la mine să īmi repare cuptorul.
Băiatul ăla a venit cu două truse mari de scule diverse, dar cānd a trebuit să scoatem cuptorul īncastrat afară nu a avut o șurubelniță electrică. Așa că a dat la manual pānă a scos afară 4 șuruburi de 20 cm fiecare.
S-a remediat "problema" majoră, de fapt nu intru īn detalii aici că mă fac de rās , dar ca să nu zic că a venit băiatul degeaba i-am zis să īmi rezolve soneria. Sonerie care nu o folosesc niciodată, dar care se stricase din a 4-a zi.
A dat băiatul soneria jos, zdrăngănea ceva īn ea, a zis că trebuie īnlocuită și că trebuie comandată că nu e pe stoc. Soneria aia a venit cam īn două săptămāni.

Mă rog. Ce vreau să spun e că dacă se bulește placa de bază la un laptop, degeaba e a doua zi inginerul la tine, o să īți zică că trebuie comandată altă placă de bază și va pleca. Mi se pare mai puțin probabil ca acel inginer să scoată o placă de bază din buzunar.

Referitor la peltier, nu cred că Alienware va pune așa ceva īn sistemul de răcire. Sistemul de răcire actual este ok-ish, există loc de īmbunătățire (radiator mai mare, dublăm numărul de heatpipes, contact mai bun īntre heatpipe și radiator, alt ventilator, alte turații, alte profile pentru ventilator īn funcție de temperatură, etc), dar există și suficiente metode să limiteze artificial procesorul din BIOS ținānd-ul īn frecvențe scăzute, throttling agresiv și limitarea curentului. Adică vreau să spun că Dell nu are de ce să se complice cu un peltier cānd are alte chestii mai simple la īndemānă. Și nici concurența nu face nimic deosebit, so...

@Pirat: la nici un producător nu se tolerează intervenții ale userului asupra sistemului de răcire. De fapt e clar că nu se tolerează nici măcar scoaterea capacului.

Personal eu nu pun botul la vrăjeala asta. Cumpăr ceva nou atunci īl țin o lună de zile īn burn-in. Dacă īn prima luna nu crapă, atunci e ok, am timp suficient să īi observ comportamentul "stock" să văd ce probleme are, etc. După o lună īmi bag picioarele īn garanție și pun māna pe șurubelniță dacă vreau temperaturi mai bune, sau să schimb ODD-ul cu un SSD, etc. Lucrez īngrijit, dacă nu sunt element de tipul "warranty void if seal broken" nu īmi fac griji cu trimiterea la garanție.

Iar īn unele cazuri oricum sunt obligat să fac asta, dacă se strică laptopul 100% de la mine nu va pleca cu HDD-ul original pe care sunt datele.
Old 30-07-2013, 11:03   #45
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1046 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Asus garantie ok? =)) LOL Ha Ha. Not funny at all. Asus nu sunt ok la garantii.

Dell sunt excelenti in ceea ce priveste garantiile, nu am absolut nimic de reprosat. Mai bine un Dell refurbished decat un Asus nou.
Old 30-07-2013, 11:28   #46
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Eu cānd văd "refurbished" īmi pun mari semne de īntrebare.

Unii vor să dea impresia că refurbished īnseamnă o zgārietură pe capac.

Emag are și vinde memorii "refurbished". Majoritatea memoriilor "refurbished" de la ei sunt memorii defecte, le pui și nu īți trec un Memtest. Le trimiți īnapoi, le reambalează și le vānd ca refurbished.

Dacă īți cumperi un laptop refurbished pentru că are zgārieturi minore și el de fapt are și 3 pixeli morți parcă deja e altă poveste.
Ce apare īn ofertele de la [email protected] nu arată a Alienware-uri refurbished, arată a laptopuri făcute din dezmembrări. Nu, mulțumesc īn banii ăia īmi customizez un Clevo (brănduit de Maguay) sau iau un Asus G750 și crede-mă că o să mă doară la banană dacă se strică ceva. Am mai mare īncredere decāt īn garanția care se laudă că mi-o dă [email protected] sau cum īi cheamă.

Pe mine mă bucură prezența [email protected] pe piață, arată că īncep lucrurile să se miște și la noi, dacă ai un fix pe alienware e bine că ai o alternativă īn plus.
Old 30-07-2013, 12:08   #47
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 523 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Din nou asta este o aberație, am tot explicat de ce plusul la cașcaval este justificat -> suportul tehnic. Īndeasă ideea asta și pune-ți căștile. Gata? Trecem mai departe
La Latitude/XPS&Co nu ai acelasi suport tehnic? Ca tot Dell sunt. Despre ce vorbim.

Quote:
Ruptul gurii tārgului cu Apple mi se pare prostituție jenantă și problema este că la prezentări clienții pun botul la tāmpenii de genul. Degeaba ai powerhouse de computer, scoate altu' un măr din geantă și brusc este centrul atenției lol. Dau vina pe cretinismul, prostia și ignoranța clienților aici (presupun că ăia de la voi care fac design pe M6600 se duc la client cu Mac-ul? ), dar asta-i lumea īn care trăim...
Degeaba razi dar trebuie sa te mulezi pe client. Clientul nu se va mula dupa tine decat dupa ce l-ai agatat (daca ai cap).
Da, de agatat clienti agati mai usor cu o jamghina de MacBook Air scos din geanta decat cu un Latitude ultimul racnet in materie de hardware.
Da, am cunostinte in domeniul procesarii Audio-Video care lucreaza pe scule puternice dar la prezentari&shit se duc cu Apple-ul. Pentru ca da bine la prostime.
Unul din ei mi-a spus asa: "Am lucrat in TV&Shit. Am facut procesare sunet si procesare video de mi s-a acrit. Si un semihabarnist, cu 50% softuri piratate, care lucra numai pentru nunti si botezuri a avut mai mare credibilitate la o prezentare decat mine; si nu prin calitatea imaginii, nu prin sculele alese echilibrat, nu prin fidelitatea sunetului. Prin faptul ca al avea marul pe carcasa. 60% din intrebarile oamenilor au fost legate de Mac (compatibilitate cu nu stiu ce soft, daca e mai rapit decat nu stiu ce laptop, etc). Eu aveam un amarat de Vaio."

Probabil avea Vaio cand Vaio era ceva. Ca acum sunt cam dezamagit de ele.

Quote:
Din nou, soluția nu ar fi cu peltier direct pe proc, și īntre heatplate-ul procului și heatpipe. Se pot produce piese a.ī. asamblarea să fie pe principiu Lego, mai complicat ar fi să asamblezi o placă de bază. Izolație din nou, nu ai avea nevoie, dar chiar și așa, s-ar putea face după același principiu.
Interesant ce zici tu aici.
O exista macar vreun prototip cu asa ceva?

Last edited by kretzu77; 30-07-2013 at 12:22.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2013, 12:12   #48
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1046 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

Well... pana la Madd. Cine dracu' ia de la Madd? Decat Dell de la ei, mai bine Asus nou, e adevarat. Credeam ca ne referim la vanzarile oficiale de Dell refurbished.
Old 30-07-2013, 12:52   #49
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Păi să ne īnvețe Pirat de unde să cumpărăm Alienware original. New sau refurb.
Old 30-07-2013, 14:53   #50
rodarkone
Senior Member

Mentioned: 61 Post(s)

Din cate stiu eu Dell nu vinde Alienware oficial in multe tari din Easter Europe. Singura solutie e sa comanzi prin Re-selleri, care te vor "taxa" cu comisioanele lor, probabil ca pretul va ajunge ca la unul nou.

Cel putin anul trecut in Polonia am avut EXTREM de mari probleme, eu imi doream un M17x R4 - ei incercau sa ma convinga sa cumpar un M18x R1 (la un pret mai mare, dar nu ca la emag si o performanta mai mica, comparata cu R4)

Solutia ar fi sa cumperi la risc (de pe forumuri / ebay and co) sau de la micii bijnitari de second hand (pcmadd / pcrefurbished etc) evident pentru un incepator aceasta este un hit and miss, dar nu cred ca e cineva aici care nu e in stare sa isi dea seama daca un laptop (sau un sistem de calcul in general) are probleme sau nu, facand cateva basic checks de bun simt. Evident pretul platit nu trebuie sa fie nicidecum unul premium, garantia este probabil facuta "pe genunchi" si de cele mai multe ori probabil in cazul unei placi de baza defecte, sau a unei placi grafice high end defecte solutia e inevitabila - va oferim un alt model (de la alt producator) la schimb pentru acesta defect, in caz ca mai este in ganratie, evident nu suma de bani inapoi si in acel moment te simti violat.

Pirat - poti face rost si de componente (de la laptopuri defecte) am nevoie de un x-bracket pentru ATI 6990m ... (eventual tot ansamblul de racire) - contra cost evident. (multumesc in avans pentru orice raspuns pozitiv sau negativ).
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2013, 16:19   #51
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Arise, stii ca de fapt diagnosticarea in cazurile mele cel putin s-a facut via telefon, nu? A venit inginerul cu placi de baza (ca sa nu fie vreuna doa), proace, placi video. A schimbat ce a fost nevoie, a plecat. Am fost sincer uimit sa vad cum se schimba mobo la m6600 in 30 min flat.

Poti continua spergingul, eu unul ma retrag.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 2
Old 30-07-2013, 16:35   #52
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 523 Post(s)

PC-ul meu

Baaaaaaaaaa
Nu te retrage.
Macar spune-mi de racirea aia.
E chiar faina ideea si vreau sa stiu daca exista vreun proiect cu asa ceva.
Old 30-07-2013, 16:36   #53
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Deci am mai zis, nu știu cum este și pānă nu văd parcă nu pot să cred. Pānă atunci nu e bai, avem loc de chițibușat.
Old 30-07-2013, 17:03   #54
Pirat
Ancient friend

Pirat's Avatar

Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by rodarkone View Post
Pirat - poti face rost si de componente (de la laptopuri defecte) am nevoie de un x-bracket pentru ATI 6990m ... (eventual tot ansamblul de racire) - contra cost evident. (multumesc in avans pentru orice raspuns pozitiv sau negativ).
racire completa 6990m part number YHP1P - gasesti pe ebay, vezi sa intrebi daca e si bracket in pachet. De la Dell vine cu bracket dar nu se vinde la privat.

Last edited by Pirat; 30-07-2013 at 17:06.
Pirat is offline   Reply With Quote
Old 31-07-2013, 00:32   #55
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Baaaaaaaaaa
Nu te retrage.
Macar spune-mi de racirea aia.
E chiar faina ideea si vreau sa stiu daca exista vreun proiect cu asa ceva.
Pentru m11x R2 este doar proiectul meu. De care nu am timp nici bătut, dar o să-ncerc ceva pānă la finele anului

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Deci am mai zis, nu știu cum este și pānă nu văd parcă nu pot să cred. Pānă atunci nu e bai, avem loc de chițibușat.
Deja aberezi de dragul aberatului, meri și dormi oleac'
Old 14-09-2013, 00:26   #56
rodarkone
Senior Member

Bon - deci am comandat o racire noua pentru 7970m (doar pentru rahatu de xbraket)

Si un CPU nou - abea astept sa-mi ajunga, sa speram ca nu vor fi probleme de "overheating".

I will keep you posted.

Mi-a ajuns racirea

Last edited by rodarkone; 17-09-2013 at 22:23.
Old 24-09-2013, 17:41   #57
rodarkone
Senior Member

Bon ... deci mi-a venit 2960XM ul.

Il pun la treaba serios si va tin la curent (ca de obicei cu suita de teste futuremark)

PS: nu sunt cele mai bune rezultate din lume - insa "it's a start"
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	pi_2960xm@4000.jpg
Views:	366
Size:	348.9 KB
ID:	38878   Click image for larger version

Name:	2960+7970m.jpg
Views:	361
Size:	29.5 KB
ID:	38879  
Old 24-09-2013, 17:52   #58
Arise
VIP

Arise's Avatar

PC-ul meu

Dă-i īn goarnă. Intel XTU merge cu toate alea active?
Old 24-09-2013, 17:59   #59
rodarkone
Senior Member

Trebuie o versiune mai veche, ultima versiune, pe care o aveam eu instalata initial - nu imi dadea voie sa fac nimic, insa dupa ce am pus una mai veche (cred ca sunt toate active )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	iXTU.jpg
Views:	350
Size:	265.4 KB
ID:	38888  
Old 25-09-2013, 17:03   #60
rodarkone
Senior Member

Doar o chestie sa gasesc driverii potriviti - se pare ca nu ii folosesc pe cei mai performanti pentru 3dmark (2013)

http://www.3dmark.com/is/917268

Cu setari similare unii au sarit pe la 140+ (deci cam 10K puncte in plus) singura diferenta (dupa opinia mea) doar driverii - overclockul minimal la placa video poate aduce maxim 1K ... in nici un caz 10K)
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules