lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi de baza
Connect with Facebook

Placi de baza De la pico-ITX pana la extended-ATX


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-05-2020, 22:24   #761
dixy
Member
 
Join Date: May 2020
Posts: 238
Mentioned: 2 Post(s)


Default

A crescut spatiul de pe chipuri?
dixy is offline   Reply With Quote
Old 19-05-2020, 22:38   #762
bmf
Senior Member
 
bmf's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Arad
Posts: 1,770
Mentioned: 39 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by poker_x View Post
Bun, atunci inseamna ca se poate si pe X370/B350
Nope..
Quote:
A crescut spatiul de pe chipuri?
)
Vor lansa un bios beta, pt cei doritori. Insa.. ai nevoie sa faci dovada că ai ryzen gen 3. Pe acel bios nu ai și microcode pt toate procesoarele precedente!
bmf is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2020, 18:37   #763
Adrenaline
Member
 
Adrenaline's Avatar
 
Join Date: Nov 2018
Posts: 61
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by bmf View Post
Nope..

)
Vor lansa un bios beta, pt cei doritori. Insa.. ai nevoie sa faci dovada că ai ryzen gen 3. Pe acel bios nu ai și microcode pt toate procesoarele precedente!
Eu am B450 Tomahawk si Gaming Pro Carbon, non MAX, sunt curios daca imi dau teapa MSI, ca parca m-ar interesa Ryzen 4000 series. Daca ma ard e clar ca nu mai cumpar in vecii vecilor amin placi de la ei, cu toate ca astea doua sunt super ca VRM si toate cele.
__________________
Desktop: AMD Ryzen 7 [email protected] | MSI B450 Tomahawk | 16GB ADATA XPG Z1 3000MHz | ADATA XPG GAMMIX S11 250GB/ADATA SU650 480GB/SanDisk 128GB | Sapphire Nitro+ RX 480 | Dell S2419HGF | Bitfenix Whisper Gold 750W/Zalman i3
Laptop: Intel i5 8300H | 16GB 2666MHz | WD Green SSD 240GB/ADATA SU650 480GB | Nvidia GTX 1060 Max-Q
Adrenaline is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2020, 18:59   #764
OctavianH
Member
 
OctavianH's Avatar
 
Join Date: Apr 2020
Posts: 15
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Pai si dovada aia cum o faci?
OctavianH is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2020, 22:28   #765
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by Adrenaline View Post
Eu am B450 Tomahawk si Gaming Pro Carbon, non MAX, sunt curios daca imi dau teapa MSI, ca parca m-ar interesa Ryzen 4000 series. Daca ma ard e clar ca nu mai cumpar in vecii vecilor amin placi de la ei, cu toate ca astea doua sunt super ca VRM si toate cele.
Non MAX au BIOS mic, cel mai probabil nu vei primi.


Dragilor, poate ar fi cazul sa intelegeti un lucru. Nu va da nimeni teapa, nu v-a promis nimeni cand v-ati luat placa de baza ca o sa puteti folosi pe ea 10 generatii de procesoare si nu este normal sa fie asa.

Ce s-a intamplat acum, cu niste imbecili inapti care au facut *****ul praf pe internet, e jenibil.

Adica producatorii de placi de baza, in marea lor majoritate taiwanezi, oricum nu cei mai straluciti programatori de biosi, in loc sa se concentreze naibii sa faca BIOS-ul BETON pentru 2 generatii de proace, pe 2 chipset-uri, isi vor imparti acum FIX ACELASI TIMP pe care il aveau pentru asta ca sa asigure compatibilitatea cu procesoare din seria 2000, de exemplu.

Ceea ce este o tampenie sinistra. Ai 2700K si vrei B550 sau X570? Pe bune? Asta e o problema? Pentru ce anume vrei asta, pentru PCI-E 4? Pai tu nu ai proc de PCI-E 4... Vrei functii noi? Ia proc nou. Sau stii ceva...poate nu ai nevoie totusi sa dai bani aiurea...mai stai o generatie ffs.

Daca erai pe Intel si aveai 9900K, acum ce mai ziceai la socket LGA1200?

Totul are o limita si limita ar trebui sa fie bunul simt. Din pacate AMD au cedat unor presiuni de imagine de tot rahatul ca sa fie ei baietii buni.

Tineti minte ce va spun... cand va veti cumpara seria 3000 si B550 si nu veti intelege de ce rahat e BIOS-ul retardat si nu merg chestii simple, sa le multumiti alora care vor sa puna 1700X sau 2700X pe B550.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2020, 22:40   #766
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,294
Mentioned: 880 Post(s)

PC-ul meu

Default

Chiar daca au cedat, ne arata modul de gandire in comparatia cu Intel. Oricum, e aberant sa ceri suport, cand el, din promisiunile oficiale trebuia sa se incheie in 2019 (?). Oricum, faptul ca folosesc acelasi socket mi se pare exceptional, mai ales ca-s arhitecturi diferite. Alo, Intel++++++++, auzi?

Sa zicem acum ca toti cer suport pentru placile vechi, AMD, dupa gandirea unora, ar trebui sa se concentreze sa faca procesoarele astea noi atat super-mega-smechere, cat si compatibile cu orice mobo din ultimii 5 ani? In era in care acum 5 ani aveam 1gb pe telefon si ziceam "saracule, eu am flagship". Lolicu', ba, unde ati gasit iarba pe timp de carantina?

Anyway, aici se vede inca pozitia de underdog, Intel nu dadea nici macar un press release daca se punea problema sa zica unii (care probabil nu-s nici macar 1% din internauti) ca "omege, nu-mi merge procul nou pe placa veche". Si-asa, backward compatibility pentru previous generation e super.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 20-05-2020, 22:48   #767
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Da...si din pacate sa stii ca utilizarea socket-ului AM4 le-a pus probleme si a ridicat limitari serioase. Cand se va schimba socket-ul va fi un boost imens.

Anyway, ai dreptate si nu e vorba numai despre pozitia de underdog. Le si place sa fie laudati si iubiti si daca pot sa le faca pe plac utilizatorilor vor incerca sa o faca.


Si eu nu am o problema cu asta. Problema este ca la fel cum in cazul Z490 am injurat bios-ul la 7 placi din 10 si astia sunt Intel si dau banu gros sub forma de MDF la producatorii de placi de baza, imi e groaza ca pun mana in curand mana pe B550 si vad cum se comporta ca o gaina lobotomizata la un simplu OC. SI e frustrating as fuck... In 2020 comportamentul ar trebui sa fie

Setez ceva -> merge -> Windows -> tine sau crapa la stabilitate.

Nu merge - F1 boss ca esti golan si dai prea tare.

Si din pacate prea putine placi fac asa. Majoritatea intra in cate un loop de reciti in minte Scrisoarea a III-a pana se termina.


Si asta este doar OC. Dar sa vorbim de USB 3.2 Gen 2 si cat de bine storc ce se poate din controller-ul ala, ca de aia iti iei placa noua. S.a.m.d. Dar, din pacate, oile, cu toti guristii inutili de genul derbauer si alte animale in frunte... hurr, durr, ce rai sunt amd ca nu suporta proace de acum 3 generatii pe viitoarele placi de baza. Genul ala de animal care nu se plange ca Intel in 5 ani, pe aceeasi arhitectura si proces de fabricatie au scos 2 FUCKING SOCKET-uri in segmentul mainstream, iar AMD au acelasi socket de 4 ani (in Septembrie) si urmatoarea generatie va aparea pe acelasi socket.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 20-05-2020 at 22:53.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2020, 22:55   #768
dread
Member
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 107
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Desi iti inteleg punctul de vedere, Monstrulet, aici nu ai dreptate.

Nu cred ca vrea nimeni sa puna Zen 1 pe X570/B550, dar unul dintre punctele pe care se baza AMD pentru vanzarea placilor de baza cu chipuri B450 si X470 era faptul ca vor fi compatibile cu Zen 3 - si erau prezentate peste tot ca atare.

Adauga la asta faptul ca au amanat aproape un an lansarea chipului B550, si te alegi cu un scandal monstru plus procese pentru publicitate mincinoasa.

Poate ca la noi un asemnea proces nu inseamna mare lucru, dar afara este o amenintare serioasa.
dread is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2020, 22:56   #769
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ok, poate eu imi ard prea mult neuronii in teste si nu dau atentie slide-urilor. Arata-mi te rog unde au zis AMD ca B450 si X470 vor fi compatibile cu Zen 3. Repet, poate au zis si nu am vazut eu. Dar as vrea sa vad negru pe alb (sau ma rog... portocaliu pe negru) unde a fost promisa chestia asta

Si atentie... nu confunda AMD Ryzen 3000 (Zen 2) series cu Zen 3 (AMD Ryzen 4000 series)
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2020, 23:03   #770
poker_x
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 802
Mentioned: 10 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Ok, poate eu imi ard prea mult neuronii in teste si nu dau atentie slide-urilor. Arata-mi te rog unde au zis AMD ca B450 si X470 vor fi compatibile cu Zen 3. Repet, poate au zis si nu am vazut eu. Dar as vrea sa vad negru pe alb (sau ma rog... portocaliu pe negru) unde a fost promisa chestia asta

Si atentie... nu confunda AMD Ryzen 3000 (Zen 2) series cu Zen 3 (AMD Ryzen 4000 series)
uite aici:
Articol din 2017

https://hothardware.com/news/amd-con...rocessors-2020
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2020, 23:11   #771
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Vezi ce inseamna sa citesti selectiv?

Quote:
AMD Confirms AM4 Socket Will Support Future Ryzen Processors Through 2020
Correct, 3100X si 3300X tocmai s-au lansat, acum, in 2020 si sunt suportate. Apoi urmeaza un slide cu roadmap-ul in materie de arhitecturi. Doar ca ...ei se refereau la socket, nu la chipset. Si socket-ul mai traieste cel putin pana in 2021, deci au fost chiar conservatori

Vreau sa vad in ce slide au trecut AMD "Zen 3" sau "AMD Ryzen 4000" support in dreptul la X470 sau B450. Link please.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 20-05-2020 at 23:18.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2020, 23:21   #772
dread
Member
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 107
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu am facut nici o confuzie intre modele.

Iti dai seama ca nu am facut nici un screenshot si nici nu le-am salvat, insa in mod sigur la placa de baza B450 Tomahawk Max era scris ca va fi compatibila cu Ryzen 4000.

Din pacate acum nu mai gasesc nimic pe google legat de asta.
dread is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2020, 23:23   #773
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Inseamna ca faci o confuzie intre AMD si MSI. MSI au scos seria MAX, cu BIOSI de 32MB, tocmai pentru a baga suport garla pentru proace. MSI... nu AMD... E posibil sa fie chiar la noi pe site slide-ul, in articolul cu conventia MSI din Girona.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2020, 23:31   #774
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Si ca sa detaliez putin, sa nu par rau.

Uite.. ASRock parca ofera suport pentru 9900K pe Z170 OC Formula. E un feature de la producatorul placii de baza pe care a dorit sa il ofere ca sa iasa in evidenta. La fel ca MSI cu seria MAX. Si e foarte ok chestia asta.

Dar una e sa oferi tu ca producator de placi de baza suport pe un model sau o serie si alta e sa te oblige AMD sa oferi pe toate seriile, pe toate modelele. Si-l vezi pe Ling Ping, care saracu face biosi in timpul zilei si seara e femeie de servici, ca tocmai i s-a triplat treaba. Si dupa aia ne plangem ca pica driverul placii audio, de exemplu, sau nu atingem vitezele care trebuie pe USB 3.2 Gen 2, sau placa wireless se deconecteaza ca proasta.

Crede-ma... nu castig comision din vanzarea de placi de baza noi, deci nu am nici un interes sa nu fie compatibile, daca asta se poate fara ca prietenii din Taiwan sa fwta ceva. Dar, din experienta mea de alpha tester de 12 ani... nu prea se poate
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 20-05-2020, 23:56   #775
dread
Member
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 107
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nici pe mine nu ma afecteaza situatia in care este B450/X470 in vreun fel (cand am trecut de la Intel la AMD, am luat direct X570 si Ryzen 3600).

Sa zicem ca fac o confuzie, de ce sunt atat de multi oameni care au facut aceasta confuzie? Si de ce AMD nu a corectat pe nimeni pana acum?
Acel slide in care este aratata compatibilitatea intre diferitele generatii de chipuri si procesoare putea fi aratat atunci cand au lansat X570.

In fine, este o discutie inutila, dupa cum am spus in primul post pe tema asta, iti inteleg punctul de vedere si ai dreptate legat de BIOS-uri, este mai bine sa restranga numarul de procesoare suportate dar sa le faca stabile (si pentru mine este mai avantajos asa pentru ca sunt direct interesat de BIOS-uri stabile).
dread is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2020, 01:28   #776
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Pentru ca acel slide nu exista... oamenii au confundat socket-ul cu chipset-ul, atata tot. Nu e treaba celor de la AMD sa corecteze ce vorbesti tu pe forum, totusi
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2020, 05:10   #777
poker_x
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 802
Mentioned: 10 Post(s)


Default Placi de baza pentru AMD

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Pentru ca acel slide nu exista... oamenii au confundat socket-ul cu chipset-ul, atata tot. Nu e treaba celor de la AMD sa corecteze ce vorbesti tu pe forum, totusi

Nu sunt de acord cu ce zici tu aici. Nu interesează pe nimeni ca e același chipset când noile procesoare nu mai sunt compatibile cu plăcile de baza lansate anterior. Cu ce ma ajuta pe mine ca amd vine cu procesoare Zen 3 tot pe socket am4, dacă trebuie sa cumpăr platforma noua?

AMD a pus problema la modul ala fix în ideea ca procesoarele vor fi compatibile cu platformele deja lansate, si toată lumea a înțeles asta fix asa.

Și din punctul meu de vedere lumea are de ce sa fie supărată pe amd pe treaba asta. Eu dacă îmi cumpăr acum o placa b450 cu un procesor 3300x, as vrea sa pot peste 1 an sa fac upgrade la zen3. Altfel am cumpărat o platforma moarta, fără ca treaba asta sa fie specificata dinainte.


Sent from my iPhone using Tapatalk
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2020, 08:22   #778
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Daca iti cumperi B450 cu 3300X, statistic nu ai bani sau interes sa ii faci upgrade la seria 4 la anul. Si daca nu ai bani si nu esti early adopter, explica-mi si mie de ce ai schimba un procesor dupa un an?

Si daca ai toti banii din lume si nu esti early adopter, de ce, ca om normal, sa schimbi procul dupa o generatie? Ca daca esti early adopter sigur iti schimbi si placa de baza. Pana mea, nu e logic...

B450 a fost compatibil cu 3 generatii de procesoare. Iar AMD ti-au spus clar intentia de a opri suportul in momentul in care au anuntat B550.

Daca iti luai 9600K si Z390 cum era, ca e platforma moarta, hau, hau, noile proace nu merg pe ea?

Am explicat mai sus de ce consider compatibilitatea (atat de) extinsa o problema. Se pare ca tu faci parte din aia care cauzeaza problema asta. Rusine tie
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 21-05-2020 at 08:34.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2020, 08:40   #779
parpales
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 729
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cred ca cea mai deranjanta chestie pt multi e faptul ca nu mai beneficiezi de nici un fel de upgrade path la seria 4000 daca iti cumperi sa zicem un 3300X acum care este un procesor relativ ieftin. Amd poate face cum crede de cuviinta nu sunt partizanul nici unei parti doar incerc sa pricep si eu chestia.
__________________
N-am , nu pot , nu vreau , nu stiu !
parpales is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2020, 10:05   #780
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,350
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca ati fi fost de pe un forum de balerine, as mai fi inteles. Dar cum arhitectura asta a prevazut etape de dezvoltare care depasesc capacitatile unui chipset entry/mid level gandit pentru primele generatii de procesoare, nu stiu ce ati vrea sa faca acum AMD.
Pana la urma e un sfarsit natural si firesc al unei platforme bazate pe socketul AM4.
Daca mai punem la socoteala ca actualul socket AM4 nu mai poate sustine cresterea de performanta si tehnologii noi pentru generatiile urmatoare de cpu, e firesc sa se schimbe socketul.
Asa cum Intel a dezvoltat cate 2 (doar) generatii de procesoare pe acelasi socket dupa perioada sandy/ivy, de exemplu, care au fost apreciate.
Se numeste dezvoltare.
kobro is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Placi de baza pentru Intel Monstru Placi de baza 3071 18-10-2023 14:43

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,900
Posts: 782,720
Total Online: 2415

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by carlin
- by Kspic
- by Gotul
- by matose
- by Monstru

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:36.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.