lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi de baza
Connect with Facebook

Placi de baza De la pico-ITX pana la extended-ATX


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-05-2020, 13:14   #781
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by parpales View Post
Cred ca cea mai deranjanta chestie pt multi e faptul ca nu mai beneficiezi de nici un fel de upgrade path la seria 4000 daca iti cumperi sa zicem un 3300X acum care este un procesor relativ ieftin. Amd poate face cum crede de cuviinta nu sunt partizanul nici unei parti doar incerc sa pricep si eu chestia.
Beneficiezi - mai stai 2-3 saptamani si iti cumperi B550...


Quote:
nu stiu ce ati vrea sa faca acum AMD.
Pai au facut man. Au extins suportul. Ceea ce mie personal mi se pare gresit. Dar asta este.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2020, 13:59   #782
Adrenaline
Member
 
Adrenaline's Avatar
 
Join Date: Nov 2018
Posts: 61
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Non MAX au BIOS mic, cel mai probabil nu vei primi.


Dragilor, poate ar fi cazul sa intelegeti un lucru. Nu va da nimeni teapa, nu v-a promis nimeni cand v-ati luat placa de baza ca o sa puteti folosi pe ea 10 generatii de procesoare si nu este normal sa fie asa.

Ce s-a intamplat acum, cu niste imbecili inapti care au facut *****ul praf pe internet, e jenibil.

Adica producatorii de placi de baza, in marea lor majoritate taiwanezi, oricum nu cei mai straluciti programatori de biosi, in loc sa se concentreze naibii sa faca BIOS-ul BETON pentru 2 generatii de proace, pe 2 chipset-uri, isi vor imparti acum FIX ACELASI TIMP pe care il aveau pentru asta ca sa asigure compatibilitatea cu procesoare din seria 2000, de exemplu.

Ceea ce este o tampenie sinistra. Ai 2700K si vrei B550 sau X570? Pe bune? Asta e o problema? Pentru ce anume vrei asta, pentru PCI-E 4? Pai tu nu ai proc de PCI-E 4... Vrei functii noi? Ia proc nou. Sau stii ceva...poate nu ai nevoie totusi sa dai bani aiurea...mai stai o generatie ffs.

Daca erai pe Intel si aveai 9900K, acum ce mai ziceai la socket LGA1200?

Totul are o limita si limita ar trebui sa fie bunul simt. Din pacate AMD au cedat unor presiuni de imagine de tot rahatul ca sa fie ei baietii buni.

Tineti minte ce va spun... cand va veti cumpara seria 3000 si B550 si nu veti intelege de ce rahat e BIOS-ul retardat si nu merg chestii simple, sa le multumiti alora care vor sa puna 1700X sau 2700X pe B550.
Ba da, teapa se numeste. AMD a zis ca o sa aiba si B450 suport pt 4000 series, si ale mele sunt B450, asa ca vreau si eu. Simplu, nu?

De ce ti se pare OK sa se faca diferentiere intre placile B450, daca toate au chipset B450 si AMD au zis un lucru... Nu inteleg?

Sunt perfect de acord sa faca beta BIOS si sa pierd suportul pentru procesoarele mai vechi.
__________________
Desktop: AMD Ryzen 7 [email protected] | MSI B450 Tomahawk | 16GB ADATA XPG Z1 3000MHz | ADATA XPG GAMMIX S11 250GB/ADATA SU650 480GB/SanDisk 128GB | Sapphire Nitro+ RX 480 | Dell S2419HGF | Bitfenix Whisper Gold 750W/Zalman i3
Laptop: Intel i5 8300H | 16GB 2666MHz | WD Green SSD 240GB/ADATA SU650 480GB | Nvidia GTX 1060 Max-Q

Last edited by Adrenaline; 21-05-2020 at 14:07.
Adrenaline is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2020, 16:07   #783
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

AMD nu au zis asa ceva, ai inteles tu ce ai vrut. Am intrebat si pe pagima trecuta - link unde "au zis AMD" asta?

Daca MSI au scos o serie speciala, MAX, strict pentru asta, e partea a doua.

Repet.... din cauza astora care vor strutocamile si acum le primesc, o sa se planga oamenii cu proace de ultima generatie de diverse probleme. Si ASTA nu e ok.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2020, 17:33   #784
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,789
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Bai deci nu stiu cum sa o zic intr-un mod absolut adorabil dar scria clar cine ce si cum, daca nu intelegeti clar tehnologia ce si cum nu va plangeti aiurea pentru iluzia creata de voi.

Cand mi-am facut PC-ul in decembrie m-am dus nedormit la munca fiindca am facut noapte alba ca sa fac research pe placi de baza si arhitectura Zen si un lucru logic si destul de clar ca era AMD nu a anuntat oficial ca Zen3 aka Ryzen 4000 (a nu se intelege ZEN 3000 fiindca e Zen2) o sa fie suportat de nici un fel de chipset, erau doar ZVONURI.

Asa ca am sapat si mai mult despre arhitectura Zen 1, 2 si 3 + Chipseturi X470/X570 (chipseturile inferioare nu m-au interesat niciodata fiindca intotdeauna au dezamagit) iar singurul lucru related intre ele pe scurt a fost faptul ca PCI-E Gen 4 va fi standard pe Mobo si CPU asa ca am mers direct pe X570 chiar daca m-a costat mai mult, am zis fuckit, mai bine asa decat sa schimb placa iar, era singurul lucru logic.

Zvonuri stupide de genul ca anumite placi X470 sunt deja cablate pentru PCIE-Gen 4 sau ca Zen3 o sa fie suportat nu le-am luat in considerare nici macar o secunda fiindca ar fi fost o falsa realitate.
In primele zile am avut impresia eronata ca ca Seria 3000 = Zen 3 but it was so wrong.

My point: Daca nici macar pe Guru Monstru refuzati sa-l intelegeti atunci inseamna ca sunteti mai cu motz si pe cuvantul meu ca va cred dar daca recititi tot ce a scris el incet si nu in diagonala o sa vedeti ca are puncte de vedere absolut solide si logice vs ce ziceti voi acolo. Acelasi sfat valabil mai ales cand cititi pe site-uri lucruri, unde nu intelegeti documentati-va corect.

Nu ai cum sa tragi de un socket atat de mult, asta e prostul obicei facut de AMD care le-a adus si popularitate dar in acelasi timp i-a bagat in faliment incetul cu incetul, biosi sunt destul de praf.
Nu mai zic de faptul ca te limitezi tu ca producator foarte mult cu fiecare generatie chinuita pe un socket mort tehnologic, gandit si optimizat pe 2-3-4 generatii deja asta inseamna ca ramai in urma cu performanta, din motivul asta inca vom fi pe DDR4 inca o generatie in loc de DDR5.

Quote:
Originally Posted by Adrenaline View Post
Ba da, teapa se numeste. AMD a zis ca o sa aiba si B450 suport pt 4000 series, si ale mele sunt B450, asa ca vreau si eu. Simplu, nu?

De ce ti se pare OK sa se faca diferentiere intre placile B450, daca toate au chipset B450 si AMD au zis un lucru... Nu inteleg?

Sunt perfect de acord sa faca beta BIOS si sa pierd suportul pentru procesoarele mai vechi.
De cand chipsetul mic are pretentii de chipset highend ? Intelegeti un aspect... diferentierea asta este vina aproape in totalitate a producatorului de placi de baza nu a AMD-ului iar restul de vina este al cumparatorului ca nu stie ce vrea. Faptul ca tu esti pe mentalitatea asta blocata cu "vreau si eu daca se poate" o sa futa meciu rau dar mi-o doresc sa se intample ca sa invete toti ceva din ea.

Ma deranjeaza fenomental de mult ca vad BIOSi din ce in ce mai frumosi vizual cand in realitate imi placea mai mult interfata de Legacy care nici nu ocupa mult, asta din nou e vina Gugustiucilor care vor Briz Briz si RGB ca pomul de craciun care intra tot in categoria "Vreau si eu", din nou sper sa se intample ca sa fie o invatatura de minte.

Piata in general e suprasaturata de multe *****uri fiindca suntem o era de consumeri si e horror cand vrei sa iei ceva bun.

Last edited by agarici cu pedale; 21-05-2020 at 17:43.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2020, 17:56   #785
Adrenaline
Member
 
Adrenaline's Avatar
 
Join Date: Nov 2018
Posts: 61
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
AMD nu au zis asa ceva, ai inteles tu ce ai vrut. Am intrebat si pe pagima trecuta - link unde "au zis AMD" asta?

Daca MSI au scos o serie speciala, MAX, strict pentru asta, e partea a doua.

Repet.... din cauza astora care vor strutocamile si acum le primesc, o sa se planga oamenii cu proace de ultima generatie de diverse probleme. Si ASTA nu e ok.
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=emtRzJW7yrg[/YT]

Se pare ca au zis, ca altfel publicatia asta respectata nu ar fi facut videoclipul asta.
__________________
Desktop: AMD Ryzen 7 [email protected] | MSI B450 Tomahawk | 16GB ADATA XPG Z1 3000MHz | ADATA XPG GAMMIX S11 250GB/ADATA SU650 480GB/SanDisk 128GB | Sapphire Nitro+ RX 480 | Dell S2419HGF | Bitfenix Whisper Gold 750W/Zalman i3
Laptop: Intel i5 8300H | 16GB 2666MHz | WD Green SSD 240GB/ADATA SU650 480GB | Nvidia GTX 1060 Max-Q
Adrenaline is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2020, 18:04   #786
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ba tu traiesti pe planeta pamant? Sau nu ai citit nimic din ce am zis mai sus.

AMD nu au zis NICIODATA in viata lor ca basinile vechi vor suporta Zen 3. Am si anuntat asta clar pe 7 Mai.

De pe 7 Mai si pana acum 2 zile, o sleahta intreaga de labagii morti dupa trafic si scandal au facut pl mare ca vai, ce rai sunt AMD. Datorita acestor labe, ca altfel nu le pot zice, AMD au anuntat in urma cu 2-3 zile ca s-au razgandit si vor oferi acest suport (asta spune negru pe alb si filmul la care ai dat tu link). De aia injur eu aici de doua pagini, ca s-au razgandit, in loc sa lase timp producatorilor de placi de baza sa se concentreze pe BIOSI rock solid pentru proace noi.

Acum, revin la prostia debitata de tine mai sus cu teapa. Astept link unde plm au zis AMD ceva de suport Zen 3 pe X470 si B450, INAINTE DE ANUNTUL DE ACUM 2 zile. Ca presupun ca nu ti-ai luat "teapa" de pe 19 Mai pana pe 21 Mai...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 21-05-2020 at 18:07.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2020, 18:07   #787
Adrenaline
Member
 
Adrenaline's Avatar
 
Join Date: Nov 2018
Posts: 61
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Ba tu traiesti pe planeta pamant? Sau nu ai citit nimic din ce am zis mai sus.

AMD nu au zis NICIODATA in viata lor ca basinile vechi vor suporta Zen 3. Am si anuntat asta clar pe 7 Mai.

De pe 7 Mai si pana acum 2 zile, o sleahta intreaga de labagii morti dupa trafic si scandal au facut pl mare ca vai, ce rai sunt AMD. Datorita acestor labe, ca altfel nu le pot zice, AMD au anuntat in urma cu 2-3 zile ca s-au razgandit si vor oferi acest suport. De aia injur eu aici de doua pagini, ca s-au razgandit, in loc sa lase timp producatorilor de placi de baza sa se concentreze pe BIOSI rock solid pentru proace noi.

Acum, revin la prostia debitata de tine mai sus cu teapa. Astept link unde plm au zis AMD ceva de suport Zen 3 pe X470 si B450, INAINTE DE ANUNTUL DE ACUM 2 zile in plm.
Mhm... Observ ca e ceva la mijloc cu atitudinea ta, nu stiu sa zic exact ce e, dar ma intristeaza... AMD s-a razgandit,da? Au zis ca acum B450 o sa aiba suport. Deci nu au zis ce fel de B450, au zis B450 si atat. Nu ti se pare normal sa am si eu parte de suport? Sau altfel spus, nu ti se pare ca e lipsa de cinste sa nu imi updateze si mie placile daca au zis B450 in general?

Si cu privire la sleahta asta, daca tot mai intepat, de exemplu Hardware Unboxed mi se pare o publicatie mult mai relevanta ca a ta, daca e sa o dam pe labagii morti dupa trafic.
__________________
Desktop: AMD Ryzen 7 [email protected] | MSI B450 Tomahawk | 16GB ADATA XPG Z1 3000MHz | ADATA XPG GAMMIX S11 250GB/ADATA SU650 480GB/SanDisk 128GB | Sapphire Nitro+ RX 480 | Dell S2419HGF | Bitfenix Whisper Gold 750W/Zalman i3
Laptop: Intel i5 8300H | 16GB 2666MHz | WD Green SSD 240GB/ADATA SU650 480GB | Nvidia GTX 1060 Max-Q
Adrenaline is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2020, 18:10   #788
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Esti un imbecil. Du-te la youtuberii vietii si streseaza-i pe ei cu prostiile tale.

O sa ai suport boule, tocmai de aia sunt nervos, ca din cauza unor fomisti ca tine oamenii care isi cumpara 3900X sau 4900X vor avea parte de biosi cu probleme.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2020, 18:47   #789
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,870
Mentioned: 327 Post(s)




Default

=)) Cand intel iti da mumu si la fiecare generatie poc un chipset nou, nu comenteaza nimeni nimic. Mai ales ca au avut fix aceeasi arhitectura si au lipit de la 7700k la 8700k la 9900k la 10900k cate 2 core, nimic nou. La amd au mai schimbat una alta, proces nou, imc nou, ipc marit, alta configuratie la zen2 fata de alea vechi, cumulat le fac viata un cosmar producatorilor de placi de baza. Iar aia chiar muncesc ba, sa mergeti la un hq in Taiwan sa ii vedeti cum dorm pe mese cand au mici pauze. Aia vin dimineata si pleaca noaptea, si tot sunt mereu probleme de rezolvat . In fine, om vedea cum vor merge lucrurile, zen3 are foarte mari sanse sa ii trimita pe intel la plimbare daca tot ce se zvoneste si se promite va fi si realizat.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2020, 20:28   #790
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,009
Mentioned: 322 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

AMD au si ei o parte din vina, cand unii producatori sau revieweri ziceau ca seria 400 de chipseturi va suporta zen 3, a tacut, nu a zis nici da, nici nu. Plus ca au zis ceva de genul ,,uite ce rai sunt intel ca fac la 1-2 generatii de procesoare un socket nou". Si eu aveam impresia, pana sa iasa AMD sa spuna ca zen 3 va fi suportat doar de seria 500 de chipseturi, ca si seria 400 va suporta viitoarea generatie.
E si bine, e si rau. Eu cred ca se vor incurca multi utilizatori in detalii, plus, cum zice si Monstru, probabil calitatea BIOS-urilor va avea de suferit, in special la inceput. Dar e bine ca poti pastra o placa de baza decenta si sa iei un procesor bun.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2020, 21:13   #791
Dashu
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,009
Mentioned: 40 Post(s)




Default

Evident ca-n momentul in care ai inceput cu Zen1 = seria 1xxx si o lalai ca Zen+ e seria 2xxx la un moment dat lasi loc de confuzie: e zen 4? e seria 4xxx?. Evident ca entuziastii stiu, dar e simplu de trecut cu vederea. Sa nu mai vorbim de alea cu grafica incorporata, is cu o generatie in urma.

Pana la urma degeaba-mi pastreazi socketul AM4 daca n-am cum sa fac upgrade la cpu... e fix pix.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2020, 21:47   #792
dixy
Member
 
Join Date: May 2020
Posts: 238
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Faptul că au păstrat socketul a făcut lumea să se aștepte ca toate procesoarele cu acel socket să fie suportate de toate plăcile de bază.

Sincer, eu m-am mirat când am auzit știrea că nu vor suporta Zen 3 decât pe B550/X560. M-aș fi așteptat la suport și pe B350/X370.

Sunt vreo 4 categorii de cumpărători:

A. cei care-și fixează un nivel de performanță și vor cel mai bun raport performanță/preț la nivelul ăla de performanță

B. cei care-și fixează un preț și vor cel mai bun raport performanță/preț pentru prețul respectiv

C. cei care vor cea mai mare performanță

D. cei care vor cel mai bun preț

Eu mă raportez la A. Mi-ar plăcea să mărit un B350 anul ăsta cu un 3700x sau 3900X și la un an de la apariția Zen 3 cu 4700x sau 4900X.
dixy is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2020, 21:59   #793
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,009
Mentioned: 322 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Lumea trebuie sa inteleaga ca oricat si-ar dori sa puna pe un chipset un procesor cu 3 generatii inainte nu se poate, sunt limitari care nu pot fi trecute cu vederea.
Intel schimba socketul fara sa aduca mare diferente, sa zicem ca se schimba arhitectura, desi la ultimele generatii nici asta nu s-a mai intamplat. AMD au trecut prin 3 schimbari de nod si 2 arhitecturi, pci-e 3.0 la 4.0 etc., nu poti avea pretentia sa pastrezi compatibilitate cu un chipset care nu a fost gandit pentru asa ceva. Pe o placa de baza b350/x370 cu un vrm decent poti pune un 3950x. De ce ai avea nevoie de mai mult?

Ideea de a schimba procesoarele la fiecare generatie si a pastra placa de baza e cam intortocheata. Daca iti permiti sa schimbi procesoarele in fiecare an, atunci iti permiti o data la 2 generatii sa iei si o placa de baza.
Sa pui 3-4 generatii de procesoare pe un chipset inseamna cantitate, nu calitate. Sunt multi care prefera calitate, eu printre ei. Degeaba pot pune nspe generatii de procesoare daca imi crapa sistemul intr-o veselie.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 21-05-2020, 22:00   #794
Otorongo
Senior Member
 
Join Date: Dec 2018
Posts: 903
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

iese x670 deci x570 o sa fie mai ieftina.toti vor pomana
Otorongo is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2020, 03:58   #795
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

In fine... eu am exprimat o parere personala, sper sa am voie asta pe forumul meu

AMD au anuntat ca Zen 3 va merge si pe X470/B450. Mie nu mi se pare o idee buna si am explicat de ce. Desigur, nu le scriu lor sa le spun asta si nu retrag ei suportul pentru ca am eu parerea asta.

Dar mi se pare pacat sa cedezi in fata presiunii facute de niste fomisti dupa trafic si sa afectezi consumatorul care va da bani pe 4900X si 4950X...Parere personala
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2020, 12:52   #796
Dashu
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,009
Mentioned: 40 Post(s)




Default

Pai pe tine te doare ca alfa tester, pe mine nu, ca nu-mi cumpar nici placa, nici procesor in prima zi de aparitie, si ma astept sa mearga totul flawless.

Ah ca-s bizoni care se plang ca dupa 2 zile de la lansare nu merge nu-s ce... problema lor. Acum cand totul se lanseaza foarte repede, ala de scrie cod ce sa faca? Scoate update/fix pentru modelul vechi sau scrie bios alfa pentru modelul nou? E bine si cu consumerismul si avansul tehnologic, dar n-ai timp pentru teste cum trebuie, de vreo 10 ani simt ca se face beta testing pe clienti, dar si average customer ar vrea ceva nou... daca se poate de 10 ori pe an.

Depinde si cum o fac, pentru inceput mi s-ar parea normal sa ai doar compatibilitate de procesoare noi, pe placile noi. Problema principala a fost motivul capacitatii chipului de bios. Ceea ce sincer sa fim, nu-i tocmai un motiv intemeiat.

La o adica, poti face placa de baza si fara chipset, ca doar zen e soc, nu? Pentru un mITX ar fi deajuns.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2020, 14:07   #797
dixy
Member
 
Join Date: May 2020
Posts: 238
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Lumea trebuie sa inteleaga ca oricat si-ar dori sa puna pe un chipset un procesor cu 3 generatii inainte nu se poate, sunt limitari care nu pot fi trecute cu vederea.
Corect, dar cred că nimeni sănătos la cap nu se așteaptă la suport pentru PCI-E 4.0 pe B350, B450. Te aștepți la suport în genul că pui procesorul, îți booatează și poți folosi aceleași funcții pe care le puteai folosi și cu procesoarele din generațiile mai vechi.

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Ideea de a schimba procesoarele la fiecare generatie si a pastra placa de baza e cam intortocheata. Daca iti permiti sa schimbi procesoarele in fiecare an, atunci iti permiti o data la 2 generatii sa iei si o placa de baza.
Sa pui 3-4 generatii de procesoare pe un chipset inseamna cantitate, nu calitate. Sunt multi care prefera calitate, eu printre ei. Degeaba pot pune nspe generatii de procesoare daca imi crapa sistemul intr-o veselie.
Lumea vrea compatibilitate pentru că e mai ieftin. Chiar dacă și-ar permite să arunce cu banii pentru fiecare generație de CPU, am impresia că majoritatea userilor ar prefera să nu o facă. Pentru mulți un spor de 1% de performanță în benchmarkul X, ceva opțiuni de overclock, posibilitatea de a folosi memorie mai rapidă și mai scumpă, SSD pe PCI-E 4.0 sau USB 3.2 Gen 2 nu sunt lucruri importante. Pe vremuri mă entuziasma fiecare noutate hardware și fiecare spor de performanță oricât de mic. Acum mă interesează doar să-mi fac treaba în timp util și la un preț cât mai bun.

Există entuziaști și există și oameni care se uită la bani. Cred că amândouă categoriile pot fi servite si nu cred că trebuie servită una în detrimentul alteia. Entuziaștii se pot juca cu X570 si noi, ceilalți, aruncăm un B450 ieftin în cutia de tablă, doar ca să aibe procul pe ce rula.

Pe urmă, plăcile cu chipseturi mai modeste se pot cumpăra la prețuri mult mai bune. Pentru plăcile cu chipset B550, prețurile nu sunt tocmai prietenoase: https://www.anandtech.com/show/15810...pearing-online

Last edited by dixy; 22-05-2020 at 14:13.
dixy is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2020, 14:47   #798
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ma scuzați ca întrerup fluxul de adrenalina
https://www.msi.com/Landing/amd-ryzen-b550-motherboard

Eu am intrat sa vad când expira nda ul pt 550. Probabil seria A*** va fi la anu'?
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2020, 14:48   #799
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,009
Mentioned: 322 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Ok, lumea vrea si cu pwla in cwr si cu sufletul in rai. Dar mai intreb odata, de ce ai avea nevoie de ceva mai puternic decat un 3950x tu ca utilizator care vrea cat mai ieftin performanta cat mai mare? Adica te-ar ajuta 10% diferenta(ipotetica momentan) intre un 3950 si un 4950? Pentru ca la asta se reduce problema, majoritatea au sarit de cur in sus ca nu suporta zen 3, dar cred ca toate placile cu chipset 400 suporta zen 2. Chiar e atat de mare nevoie de suport pentru un procesor cu putin mai bun? Nu o sa aduca ddr5, nu o sa aduca pci-e 5.0, ci doar un ipc crescut, eventual si frecvente putin mai mari. Asta justifica nevoie de un presupus upgrade?
Pentru ca eu o gandesc asa: daca ai nevoie de procesor cat mai puternic si acum sa zicem ca ai un 2600 pe o b450, poti lua un 3700x, clar simti diferenta. Vrei ceva mai puternic? Atunci 3900x/3950x. Dar sa se faca scandal ca vai, AMD sunt rai, pentru ca nu poti pune un procesor cu 10% mai puternic decat echivalentul(4700x, 4900x, 4950x) mi se pare aberant.
Iar cine cumpara placa noua, cumpara din start b550, mi se pare absolut logic, deci suportul pentru seria 400 e irelevant si aici.
Ajungem deci la un procent foarte mic de utilizatori care ei vor neaparat suport pentru 10% spor de performanta, care daca e s-o dau direct, ori nu o simti pentru ca nu faci mare branza cu sistemul ori contezi pe fiecare 1% performanta in plus pentru ca faci mare branza cu sistemul si in cazul asta dai banul pentru ca stii ca scoti dublu in x zile, deci nu te intereseaza ce placa de buget de acum 3 ani suporta un procesor de ultima generatie de acum 3 zile.

Fara jignire la urmatorul punct, dar cine e rupt in cur si totusi are nevoie de un sistem, nu il intereseaza ultima generatie de procesoare si procesoare high-end, poate cumpara un b450 'eftin si procesorul pentru care are bani din seria 3000.
Ideea este ca AMD au dat posibilitatea utilizatorilor sa-si ia ce platforma au nevoie si isi permit, de la un a320 cu 1600af la pret de nimic pana la x570 si 3950. Faptul ca o generatie de chipseturi deja depasita psihologic nu suporta un procesor cu 2 generatii inainte nu mi se pare un capat de lume.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.

Last edited by augustus; 22-05-2020 at 14:52.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2020, 15:00   #800
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by Dashu View Post

Ah ca-s bizoni care se plang ca dupa 2 zile de la lansare nu merge nu-s ce... problema lor.
Nu e problema lor. Pentru ca "bizonii" aia sunt clientii care conteaza, aia care au cumparat 4900X si Godlike sau Xtreme in prima zi de aparitie. Si fara suparare, dar merita ceva mai mult pentru banii lor decat aia care vor sa puna Ryzen 5 4600 pe B450.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Placi de baza pentru Intel Monstru Placi de baza 3071 18-10-2023 14:43

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,898
Posts: 782,708
Total Online: 2370

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by LAB501
- by Kspic
- by matose
- by Gotul
- by LAB501

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 07:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.