lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-10-2014, 17:31   #1
GreuHip
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Illinois
Posts: 1,153
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu



Default Discutii despre Televizoare

Ma bate gandul sa-mi cumpar un TV, insa e foarte greu sa ma decid.
Pana acum am avut doar plasme, cum Panasonic a renuntat sa mai produca plasme nu stiu catre ce sa ma indrept.

- as dori un 50"-55" si ar fi de preferat sa nu coste peste 1500$ daca e ultra hd si sub 1000$ daca e 1080p
- comparand cu o plasma, la calitate panel din cate am inteles doar OLED e pe acolo sau chiar mai bun, insa singurele OLED-uri vazute de mine sunt niste LG-uri la preturi prea mari
- inca nu sunt decis daca sa fie ultra hd sau nu
- in ceea ce priveste brandul ma gandeam Sony sau Panasonic pana acum nu am vazut Samsung sau LG care sa ma impresioneze din punct de vedere al culorilor(poate nu erau bine configurate de propietari).
Prefer culorile naturale, cand vad o persoana la TV sa vad nuanta tenului, nuanta buzelor naturale(nu ma refer la cei cu un metru de fond de ten sau la persoanele rujate).

Ce parere aveti de acest Sony?

Last edited by GreuHip; 13-10-2014 at 17:51.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2014, 19:08   #2
alinescoo
Senior Member
 
alinescoo's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 1,792
Mentioned: 36 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu nu mai sunt la curent cu ultimele serii însă anul trecut am studiat bine terenul. Lg am înțeles ca au rămas la același panel ceea ce s-ar traduce in contrast slab si nivel de negru mediocru. Samsung stau ceva mai bine. Ce zici de un Sharp? Mie mi-a plăcut cum se vedea. Ce te mai interesează la el? Partea de Smart? 3D ?
__________________
Never tell your problems to anyone, 20% don't care and the other 80% are glad you have them.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2014, 20:18   #3
GreuHip
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Illinois
Posts: 1,153
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am vazut ca pe aici Sharp si Vizio sunt reprezentati destul de bine, ceea ce in Romania nu prea am vazut.
Daca e cea mai buna alegere in ceea ce priveste raportul pret/calitate sunt dispus sa cumpar orice brand, inclusiv Samsung sau Sharp.

Sincer nu am folosit pana acum partea smart de la TV pentru ca nu am avut nevoie. Mereu am avut un media pc conectat la TV si cred ca o sa fac acelasi lucru si aici.
Trebuie sa tin undeva toate filmele/muzica si pozele. Si am ales ca solutie un media pc, cu o carcasa orizontala si cu un raid 10 pe el, pe care il asez sub TV.

3d-ul...
Cel mai mult mi-a placut pe plasma Panasonic cu ochelari activi. Am incercat pe Samsung, LG si la cinema dar parca nu se vede la fel de bine. Oriunde am incercat 3D, chiar si cu ochelari activi, parca schimba putin culorile. Deocamdata pentru mine 3D inseamna sa sacrific calitatea imaginei pentru efectul de spatialitate. Sigur nu e must have 3D-ul, sa ziceam doar nice to have.

PS: Eu m-am gandit initial la Sony pentru ca detin o tableta Sony Z2 si ma gandesc ca poate au ceva software personale prin care sa le folsoesc impreuna(inca nu am cercetat bine sa vad ce si cum, insa am auzit ca Samsung au ceva de genul asta).

Last edited by GreuHip; 13-10-2014 at 20:29.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2014, 22:14   #4
Decebal
Member
 
Decebal's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 153
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am luat de curand samsung 32h5000 full hd (seria 5 din2014) si sunt foarte multumit.Calitate impecabila la imagine si sunet.Pentru cine nu doreste smart,acesta e un tv perfect
Decebal is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2014, 22:27   #5
tonito
Senior Member
 
tonito's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Timisoara
Posts: 877
Mentioned: 4 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Decebal View Post
Eu am luat de curand samsung 32h5000 full hd (seria 5 din2014) si sunt foarte multumit.Calitate impecabila la imagine si sunet.Pentru cine nu doreste smart,acesta e un tv perfect
Cine nu doreste smart ??!?!?!?
__________________
tonito is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2014, 23:07   #6
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce logica are un TV smart? La ce ajuta?
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 13-10-2014, 23:42   #7
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,968
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Îți permite să intri pe internet direct de pe telecomandă, eventual te lasă să conectezi tastatură și mouse la televizor, te lasă să faci browsing, etc. Te pot lăsa să îți sincronizezi și telefonul cu televizorul, nu neapărat prin Miracast.
În plus, furnizorul poate încheia parteneriate cu televiziuni sau producători de conținut online și poți primi respectivele emisiuni prin internet pe televizor.

Mai este și o chestie, funcționalitatea smart-tv îți este cam băgată pe gât. Adică, dacă vrei să cumperi un televizor mai șmecher așa, cu un panel excepțional, atunci nu poți să cumperi fără smart-tv, pentru că nu există așa ceva. Smart-TV-ul este single core, dual core, quad core. Desigur, quad core se mișcă cel mai bine, dar este doar pe vârful de gamă, deci bani să ai...
__________________
Using your brain is good for you.

Last edited by Arise; 13-10-2014 at 23:46.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2014, 09:13   #8
Decebal
Member
 
Decebal's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 153
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sincer,pe mine nu ma incanta sa ai smart tv .Pentru net intri de pe pc ,laptop,tableta,smartphone, eventual le poti conecta la tv pe hdmi + tastatura sau mouse wireless
Decebal is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2014, 09:48   #9
Enz0
Senior Member
 
Enz0's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Boosted zone
Posts: 9,932
Mentioned: 255 Post(s)

PC-ul meu



Default

De ce să te chinui?
Zicea un băiat pe forum de Mk III, ăla e exact Android stick de care ziceam eu pe alt thread .
Selectare sursă din meniul Tv, hdmi x, tadaaaa, ești în meniul unei tablete de 80-150cm. Iei frumos air mouse în mână și te "discrezi" (cum zice nepoțelul meu) pe net fără să îți bați capul cu cabluri sau alte softuri.
LG stă bine la SmartTv doar ca din păcate nu are suport Flash pe WebOs. Dacă te bate gândul să te uiți online la un film pe dupamasa.ro de exemplu, poți să uiți rapid acest gând. Nu face play, lipsa Flash Player.

Sent from Xperia Z1 Compact KitSlim_AMG [Evo 9] using Tapatalk.
__________________
MO POWAH BABEH!!

Last edited by Enz0; 14-10-2014 at 09:52.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2014, 11:59   #10
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,819
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Here we go again...
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2014, 12:28   #11
GENiEBEN
Senior Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 3,673
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Ce logica are un TV smart? La ce ajuta?
La e-peen desigur. Astept sa devina populara buda cu Wi-Fi, sa putem posta pe FB ultimele creatii.
GENiEBEN is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2014, 12:41   #12
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Epeen :X:X:X xoxoxo
Decebal si GENiEBEN - total de acord.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2014, 17:05   #13
GreuHip
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Illinois
Posts: 1,153
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am vazut review-uri bune despre AX800 de la Panasonic.
Trebuie sa apara AX900 asa ca sunt reduceri destul de mari la generatia 2014.
Singura problema e ca am citit ca in functie de cablul hdmi sau de placa video, televizorul poate sa redea 4:4:2/4:4:4 pe 8 bits sau 10 bits. Nu am inteles foarte clar de unde limitarea.
Am inteles ca pe display port poti avea 60hz si nu am inteles inca daca hdmi 2 o sa rezolve toate probleme de mai sus privind culorile si Hz.
In alta ordine de idei nu stiu daca sa astept black friday.

Last edited by GreuHip; 14-10-2014 at 17:08.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2014, 18:43   #14
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Oricum e clar ca in lumea TV, exista doar Panasonic, Loewe si Sharp. Iar cele mai proaste sunt no-name-urile evident, totusi, imediat dupa ele, fiind tot la fel de mizerii, desi sunt brand (vezi Doamne...) sunt Samsung, televizoare extraordinar de scumpe, dar jenante.
LE: Prevad un shit storm dupa postarea asta, fiind atat de multi cumparatori de Samsung. Va inteleg subiectivismul, e clar ca avand Samsung, inchideti ochii.

Last edited by DeDeRa; 14-10-2014 at 18:48.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2014, 18:52   #15
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,968
Mentioned: 789 Post(s)

PC-ul meu



Default

Plasmele Panasonic au fost destul de grosolane și scumpe. E normal ca mulți să se orienteze către Samsung, prețuri bune, panel-uri decente. Nu găsești LED-uri mai bune în bugete slăbuțe.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2014, 21:28   #16
GreuHip
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Illinois
Posts: 1,153
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu



Default

@Arise tine foarte mult de marketing si de spiritul de turma.
E adevarat ca la lansare plasmele erau scumpe insa de fiecare data cand se lanseaza generatia urmatoare de televizoare, cele vechi sunt la jumatate de pret.

Ultimul model de plasma cumparat de mine era subtire, arata foarte bine si consuma 135w.
Si cel mai important lucru e ca a fost mai ieftin ca un LED de la Samsung, LG sau Sony.
Stiu cel putin 2 persoane ca au ales LED mai scump in detrimentul unei plasme Panasonic.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2014, 21:51   #17
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Ce logica are un TV smart? La ce ajuta?
nu ca este smart ajuta, ci faptul ca la samsung cu cat e seria mai mare cu atat au diverse imbunatiri televizoarele in sine, iluminare, panou, hertzi etc.
bineinteles, pret mai mare, si briz-brizuri
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 14-10-2014 at 21:54.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 14-10-2014, 21:55   #18
ferdasyn
Member
 
ferdasyn's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Locking UK
Posts: 242
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Arise: nu toate Panasonic -urile au fost grosolane si scumpe, e chestie de gust vizavi de Samsung, de pilda fix in clipa asta daca ar fi sa imi doresc un televizor comparabil la calitatea imaginii cu ceea ce am, m-as orienta catre lichidarile de stoc la plasmele Panasonic de prin Europa (am cautat zilele trecute in Italia pt. un prieten) la Pansonic-ul ZT60E, ultima plasma fabricata de Panasonic modelul lor "beyond reference". La 2084 euro pretul cel mai mic de acolo insa exista inconveninetul de a avea pe cineva acolo care sa ti-l comande si trimita, nu stiu daca acel magazin livreaza in afara Italiei. Eu nu am nevoie de 3D si nici de smart-tv, tot ce ma intereseaza la un televizor e calitatea imaginii, si desi m-ar incinta pasul de la 50 de inch la 60 de inch, deocamdata ceea ce am e inca in virf la capitolul calitate a imaginii. Da am o plasma, un Pioneer KRP-500A cumparat in vara asta second hand din afara, la 4,3k ore de functionare. Imaginea e de vis Voi face pasul spre led atunci cind tv-urile cu oled 4k vor ajunge la niste preturi mai pamintene )

Edit: link

Last edited by ferdasyn; 14-10-2014 at 22:03.
ferdasyn is offline   Reply With Quote
Old 15-10-2014, 16:18   #19
Spawn
Senior Member
 
Join Date: May 2010
Posts: 620
Mentioned: 13 Post(s)


Send a message via Yahoo to Spawn
Default

Obs: no adblock = no deal.
Spawn is offline   Reply With Quote
Old 15-10-2014, 19:10   #20
GreuHip
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Location: Illinois
Posts: 1,153
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu



Default

58AX800 in USA il gasesc la 1.999$(2.799$fara reducere) in Ro la Avstore e 14.734 Ron si din cate stiu Avstore are preturi decente pentru Romania

Last edited by GreuHip; 15-10-2014 at 19:15.
GreuHip is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre monitoare matose Periferice 3800 06-03-2024 22:10
Discutii despre tastaturi matose Periferice 2364 10-01-2024 10:06
Discutii despre mousi matose Periferice 1664 29-11-2023 13:40

 
Forum Stats
Members: 9,573
Threads: 27,899
Posts: 782,715
Total Online: 2447

Newest Member: miyeyi1060

Latest Threads
- by Gotul
- by matose
- by Monstru
- by LAB501
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.