lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > User test & review
Connect with Facebook

User test & review Teste si articole facute de catre voi


 
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
Old 28-08-2009, 16:18   #25
Miru
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,518
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Un sistem rece si performant nu este silentios domnul meu. La fel cum un sistem rece si silentios nu este performant. La fel cum un sistem performant si silentios nu este rece. Intelegi cam ce vreau sa spun?

Contrar a ceea ce ar putea crede majoritatea userilor, un procesor Intel poate functiona ani de zile chiar daca sta non-stop la 10 grade de TjMax. Pentru asta sunt facute. Mai multa atentie ar trebui sa acordati etajului de alimentare al procesorului, etajului de alimentare al GPU-ului sau chip-urilor RAM. Pe de alta parte, eu nu spun ca nu este bine sa fiti precauti, ba chiar va recomand asta. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa incercati sa insuflati aceasta atentie fata de temperaturi si altora, atata timp cat oamenii stiu despre ce este vorba. Nu uitati ca dintre atributele performanta, silentiozitate si temperaturi mici nu puteti avea simultan decat doua, este un compromis firesc, pe care fiecare il face conform dorintelor si pasiunilor personale.

Eu am inteles destul de bine, imi plac jocurile de cuvinte. Insa si un sistem performant il poti tine destul racoros si chiar silentios cu mai multe ventilatoare, important este sa stii cum sa amplasezi acele ventilatoare. Oricum aerul miscat de ventilatoare se va aude, oricat de mic ar fi el. Orice este in miscare se aude, numai fanless este tacut. Eu sincer prefer uneori sa aud calculatorul sa stiu daca mai functioneaza.
Miru is offline   Reply With Quote
 

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,146
Total Online: 4847

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.