lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old Yesterday, 09:36   #2281
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

Mentioned: 26 Post(s)

PC-ul meu

Pryda ~ Loving You (Original Mix)

Leadtek WinFast A350XT TDH - GeForce FX 5900XT - 128 MB Rev D1

Finally I get to post something after a long time!

Am reusit sa duc la bun sfarsit aproape toate proiectele pe care le-am avut in derulare. Mai am o singura placa de restaurat insa aceasta necesita ceva mai multa munca si atentie asa ca am lasat-o la urma.

Chestiile faine si incitante au cam disparut de la talacioc insa tot am mai pus mana pe ceva anul acesta. "Ingerul meu pazitor" in ale HW aka my main retro HW supplier aka Mr. X, a avut insa grija si mi-a mai "trimis" si el niste bunaciuni asa ca sa nu intru in sevraj. All in all expect at least 7 episodes over the following weeks!

Lets get on with the show!

Unde eram? Aaaa Good Ol' LEADTEK!

I loved Leadtek cards. Impreuna cu placile Gainward, acestea erau in topul preferintelor mele. Fel de fel de modele high end erau prezentate in review-uri iar eu visam cu ochii deschisi. Too expensive, was the word of the day...

Prima mea placa Leadtek a fost o 6600GT AGP insa aceasta nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor. Ventilatorul era de toata jena si s-a blocat de cateva ori. In cele din urma si-a dat obstescul sfarsit la verii mei in timpul unei sesiuni de Test Drive Unlimited urmare a unor supraincalziri succesive. Bye bye solder balls ...

Chiar si asa, I still love Leadtek cards si unde le gasesc le cumpar fara sa clipesc.

Am gasit placa prezentata in episodul de astazi la talcioc.

Placa arata mint si imediat cum am zarit-o am si pus mana pe ea. MINE!

Inainte de a demara procedurile de restaurare, avand in vedere ca placa arata incredibil de bine, am decis sa o testez ca sa vad daca este inca in viata. Doar am curatat de praf ventilatorul si placa iar apoi i-am dat o cheie.

All was OK!

Pe deplin multumit de rezultatele testelor am trecut la etapa de restaurare.

Stare initiala.

Robert B is offline   Reply With Quote
Old Yesterday, 09:37   #2282
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Some time later. Partile metalice nu au avut nevoie de polisare, doar le-am spalat cu apa calda si detergent de vase Fairy, apoi le-am uscat cu compresorul. Rezultatele finale mi-au intrecut asteptarile.

Inca de cand am cumparat placa, am observat ca heatsink-ul este fixat foarte bine cu un thermal pad roz pe baza de silicon. In trecut, cand m-am confruntat cu asa ceva, am incalzit heatsink-ul si am reusit ca prin rotire sa-l detasez fara probleme. Resturile de thermal pad le-am curatat cu mare atentie folosind acetona si IPA 99%. In acest caz insa am decis sa nu ma leg la cap daca nu ma doare, mai ales ca pe parcursul testelor temperatura chip-ului grafic nu a trecut de de 53 grade C.

Murdaria aderenta de pe spatele placii nu a fost impresionata de IPA 99% asa ca am spalat placa cu apa calda si detergent de vase Fairy, apoi am uscat-o cu compresorul.

Au urmat apoi mai multe spalari cu IPA 99% pana cand am obtinut rezultatele dorite.

Chiar daca heatsink-ul a ramas fixat pe placa, asta nu inseamna ca nu am acordat atentie la detaliu. Cateva aripioare de la heatsink erau putin indoite si au fost repuse pe pozitie.

Rezultate.

Pe parcursul testelor un fapt a devenit mai mult decat evident. Rulmentul de la ventilator was way past its prime. The rumble was present albeit it wasn't too loud.

That meant one thing. Tear it up and pack it up with fresh grease. Chiar daca am reusit sa scot protectia de la rulment cu urme minime de damage, cand a trebuit sa o pun la loc, pentru ca nu am putut sa scot rulmentul din suportul de plastic, ea s-a deformat putin la reintroducere. Am lasat-o asa insa am avut grija ca aceasta sa nu frece de bile. A trebuit sa incerc doua tipuri de vaselina pana cand am facut ca rulmentul sa functioneze silent. Dupa ce am pus vaselina proaspata am montat elicea si am lasat ventilatorul sa functioneze cateva minute iar apoi l-am desfacut si am inlaturat excesul de vaselina.

Cand am invartit la mana ventilatorul, inca am mai putut simti "uzura" rulmentului, insa cu vaselina proaspata i-am prelungit viata.

Why all this effort? There is no replacement for the original. As fi putut monta alt cooler insa placa si-ar fi pierdut din identitate.

Faptul ca placa este acum nu doar curata ci si silentioasa, este pentru mine un mare plus.

Perfect!

Last edited by Robert B; Yesterday at 10:08.
Old Yesterday, 09:37   #2283
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Final results!

Intr-o mare de placi FX 5200, FX 5500 si uneori FX 5600 sau FX 5700, placile FX 5800 si FX 5900 sant aparitii insolite care nu trebuie ratate.

If you find one buy it in a blink of an eye. They don't pop up very often.

I miss the old Leadtek but I also know that things can't be like in the past so I embrace the future with an open heart.

gallery: https://postimg.cc/gallery/T6D3n68

More later.

Last edited by Robert B; Yesterday at 10:23.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules