lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-12-2016, 17:12   #1081
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,846
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Just... do it!
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 10-12-2016, 03:43   #1082
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Just... do it!
Nike! It works! Muah!

Da' tot nu imi place soarecu

Doream sa schimb 502 RGB cu 502, dar am vazut ca e chiar acelasi lucru, precum banuiam. Lasand RGBul la o parte, ce imi place la 502 normal e ca are dunga albastra care se pupa cu dunga de la 910. Am gasit si eu un motiv ca sa il pastrez ))

LE are cineva SS 4HD, cum se impaca ca mousii de la Logitech? Am pus 502 pe un QCK+ Zici ca era alt mouse, de aruncat la gunoi.


__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci

Last edited by mirciusx; 10-12-2016 at 03:51.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 10-12-2016, 23:37   #1083
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Incepe sa imi placa G403...wheel-ul asta e chiar misto fata de bucata aia de metal. Pot sa le schimb intre ele oare si sa il vand apoi? )
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 11-12-2016, 11:00   #1084
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

G403 îmi apare ca HID-compliant mouse în device manager pe Win 8.1.
Am încercat update driver, îmi zice că e updated.
La voi cum e?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Capture.PNG
Views:	384
Size:	20.4 KB
ID:	56755  
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 11-12-2016, 11:57   #1085
blue34
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 373
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Robÿ View Post
G403 îmi apare ca HID-compliant mouse în device manager pe Win 8.1.
Am încercat update driver, îmi zice că e updated.
La voi cum e?
La fel in Win 10.
blue34 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-2016, 12:55   #1086
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,846
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Si la mine e la fel, win10.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 11-12-2016, 15:14   #1087
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Înseamnă că e ok, totuși vechiul G9x apărea corespunzător în Device manager...
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 11-12-2016, 16:53   #1088
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pe w7 nu am verificat. Îmi apare în LGS, unde pot controla dpi-ul.

Una peste alta, mouseul e chiar mișto, însă are niște minusuri foarte mari, care, după părerea mea nu îl fac un mouse de 350lei (~89 usd). Legat de preț, deși la noi la preț întreg sunt 350 lei ambii mousi, pe siteul Logitech sunt G403 69e, respectiv G502 94e. O diferență de preț foarte corecta.

Inca nu am facut un test comparativ la sensibilitate în Ps ca sa văd care ar fi mai precis, însă cu G403 nu pot să sar peste 2400 dpi. Momentan lucrez de test la 1800, în 4 pași, 1800, 2400, 3200, respectiv 4000.
Za G403's wheel is by far much better that annoyingly G502's wheel. Nu știu a cui a fost ideea, dar sper sa îl bata masa cu bătătorul de covoare. Mă doare degetul de la rotita aia și nu o folosesc foarte des.
Ce e nasol la G403 e Click wheelul, foarte handicapatic as zice. Pe lângă faptul ca merge aiurea, nu are nici stânga dreapta. Tastele și clickurile sunt ușor infecte, a cheap feel, plastic feel, you name it.
Ce e foarte misto, cel puțin pentru mine, cu sau fără greutate, pe moment, e forma și roll up ul wheel - ului. Și merge brici mouseul. Mi-a luat o zi sa mă obișnuiesc cu el. Foarte opus fata de G502, a cărui forma nu s-a acomodat cu palma mâinii mele nici după 2 luni. Wth?! N-am mai pățit ăsta pana acum. Și nu îmi place nici acum G502 ca și forma. Dar rotita e cea mai de cacao chestie ever la mouseul ăsta.

O sa iau altceva, cândva. G602 ar fi pe lista. Măcar de test, ulterior returnat. Cu toată rușinea până cade la un preț bun. Pe G502 am plătit parcă full price, aproape 400 lei (deși nu sunt sigur)

sent from tapatalk
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 11-12-2016, 17:46   #1089
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Una peste alta, mouseul e chiar mișto, însă are niște minusuri foarte mari, care, după părerea mea nu îl fac un mouse de 350lei (~89 usd). Legat de preț, deși la noi la preț întreg sunt 350 lei ambii mousi, pe siteul Logitech sunt G403 69e, respectiv G502 94e. O diferență de preț foarte corecta.
Prețul oficial este de 69,99$, un preț foarte corect, după părerea mea.
Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Inca nu am facut un test comparativ la sensibilitate în Ps ca sa văd care ar fi mai precis, însă cu G403 nu pot să sar peste 2400 dpi. Momentan lucrez de test la 1800, în 4 pași, 1800, 2400, 3200, respectiv 4000.
Ambele au același senzor deci nu are cum să fie diferențe semnificative între ele.
Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Za G403's wheel is by far much better that annoyingly G502's wheel. Nu știu a cui a fost ideea, dar sper sa îl bata masa cu bătătorul de covoare. Mă doare degetul de la rotita aia și nu o folosesc foarte des.
Ești prea cârcotaș, rotița se simte chiar foarte mișto.
Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Ce e nasol la G403 e Click wheelul, foarte handicapatic as zice. Pe lângă faptul ca merge aiurea, nu are nici stânga dreapta. Tastele și clickurile sunt ușor infecte, a cheap feel, plastic feel, you name it.
Eu aș spune că din contră, wheel click-ul dă un feeling foarte bun, iar faptul că nu are stânga-dreapta e un plus, pentru mine cel puțin. Din cauza acelui stanga-dreapta mi s-a futizat G9x-ul.
Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Ce e foarte misto, cel puțin pentru mine, cu sau fără greutate, pe moment, e forma și roll up ul wheel - ului. Și merge brici mouseul. Mi-a luat o zi sa mă obișnuiesc cu el. Foarte opus fata de G502, a cărui forma nu s-a acomodat cu palma mâinii mele nici după 2 luni. Wth?! N-am mai pățit ăsta pana acum. Și nu îmi place nici acum G502 ca și forma.
Aici îți dau dreptate, forma la 502 este nașpa. Vroiam să îl cumpăr, dar după ce l-am testat la un prieten am renunțat pentru că nu îmi venea bine în mână.

Per total e un mouse excelent mai ales pentru cei care l-au prins la 150 de lei, nu există concurență la prețul ăsta. E drept că prețul full de la noi e nesimțit, dar asta e valabil cam pentru toate componentele la prețuri românești.
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 11-12-2016, 17:48   #1090
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Aici un mic/mare top 40 gaming mouse 2016.

__________________
- USER OFFLINE -
R2Strike is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2016, 12:41   #1091
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Robÿ, am o vaga idee ca postul meu l-ai inteles altfel decat ar fi trebuit


- pretul e 69e, locuim in Europa, deci e pret in euro. Nu stiu si nu sunt la nivelul de marketing incat sa pot sa apreciez cat de mult valoreaza un mouse vs altii, pe piata. Spun doar ca e diferenta reala intre G502 si G403, fata de pretul de la noi
- zici tu? eu le am conectat pe amandoua. Si da, e o diferenta intre ele. Totusi, ca sa nu dau cu batul in balta, diferenta poate fi dictata de greutate si de aici sa fie sensibilitatea simtita altfel, dar totusi, raman la parerea mea momentan, diferenta intre cele doua fiind undeva la 400 dpi, asa, la mana
- carcotas legat de ce? Am zis ca rotita de la G403 se simte foarte bine fata de G502. Sunt carcostas legat de G502? Go away!
- care e plusul unui minus? Ai impresia ca rotita e un joystick, de ala cu ventuze, care se misca aiurea stanga dreapta? Sau ai mana mare si nu poti fi finut cu roata aia? Merge greu clickul. Punct. De unde stiu? Stau prea multe ore cu mouseul in mana si depinde prea mult de mouse in domeniul meu de activitate
- aici nu stiu ce sa zic, e de feeling la fiecare om.

Una peste alta, imi place mouseul tot mai mult. Are niste minusuri super enervante, care ma opresc sa fac switchul inca. Momentan, ce pot spune e ca am un randament cu cel putin 15-20% mai mult decat cu G502. Iar rotita, desi e departe de a fi perfecta la G403, totusi e mult mai ok decat la G502.

Momentan variez in zona 2000 dpi, dar agata cumva, ceva nu pare ok. Nu are smoothul lui G502, fluiditatea lui. Ce am realizat e ca G403 pe SS 4HD aluneca muuult mai bine pe el fata de G502. Si cred ca asta imi place la el, ca sa nu zic ca butoanele (stanga dreapta) sunt usor mai finute, dar cheap cumva, nu le simt ca si cum ar fi de anduranta mare. Totusi, chiar si cu greutate, peste 3000 dpi e can can, nu am nici o precizie cu el, e tare usor.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2016, 12:44   #1092
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

3000 DPI? Eu stau pe 600. Treapta 6 viteza mouse din Windows. Mama nene. Probabil istoria mea de gaming m-a facut sa ma obisnuiesc asa. Legat de topul de mai sus, mi se pare irelevant. Ce conteaza la un maus este sensorul. Dupa ce ai gasit sensorul cel mai bun, cauti forma pentru mana ta si priza. Pixart 3360 si 3988.

Last edited by DeDeRa; 12-12-2016 at 12:47.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2016, 16:00   #1093
scutyjunior
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj
Posts: 2,587
Mentioned: 39 Post(s)


Default

Si cand ma gandesc ca eu folosesc G500 la 4000dpi de cativa ani...
scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2016, 17:27   #1094
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
3000 DPI? Eu stau pe 600. Treapta 6 viteza mouse din Windows. Mama nene. Probabil istoria mea de gaming m-a facut sa ma obisnuiesc asa. Legat de topul de mai sus, mi se pare irelevant. Ce conteaza la un maus este sensorul. Dupa ce ai gasit sensorul cel mai bun, cauti forma pentru mana ta si priza. Pixart 3360 si 3988.
Total gresit, in ziua de azi ai senzori destui de buni pe piata, chiar si ala incearca sa explice asta in video. Ala are peste 18 ani de Quake si experienta in FPS la nivel competitiv, plus ca colaboreaza cu firme de mouse de gaming spre imbunatatirea lor. Are un numar mare de mouse de gaming testati sa-si poata exprima opinia fata de unul ca tine sau ca mine care a avut doar cativa mouse de gaming (amatori), si chiar nu conteaza parerea noastra pe langa ce zice ala. Cel mai important lucru la un mouse este forma, click-urile si apoi implementarea senzorului. Insa forma este pe primul loc in ziua de zi, pentru ca acum mai toti mouse de gaming au senzori de buna calitate, de la OK pana la foarte OK. Nu mai traim ca acum in urma cu 10 ani cand erau daor cativa mouse de gaming ok. Mai bine asculti la ala ce zice in loc sa zici ca e irelevant, ca omul stii foarte bine ce zice, comparativ cu ce zice un amator.

Este mai degraba irelevant sa zici ca eu joc la X dpi si Y sensibilitate in XYZ joc. Asta este complet irelevant, mai relevant e sa zici ca fiecare joaca la ce DPi si sensibilitate crede ca e mai bine pt. el. Zic asta pentru ca aud destui care se mira cand aud cum joaca altu, la ce setari. Asta e, sunt pro playeri care joaca la DPi mare, sunt pro playeri care joaca la DPi mic, la fel si sensibilitatea in joc. Fiecare joaca cum e mai bine pt. el, si asta la nivel de pro gameri. Daca ai mouse-ul care te impaci cel mai bine ca forma, click-uri si senzor, in rest nu mai conteaza, fiecare il seteaza cum crede ca e mai bine pt. el. Nu trebuie sa alegi cel mai bun mouse de pe piata cu cel mai bun senzor, trebuie sa alegi cel mai bun mouse de pe piata pentru tine, sa ti se potriveasca cel mai bine in mana si sa te poti juca cu el foarte bine bine, indiferent de senzor. Degeaba ai cel mai bun mouse cu senzor daca nu te poti juca cu el, ca nu ti se potriveste in mana ca forma, e complet useless. Parerea mea...
__________________
- USER OFFLINE -

Last edited by R2Strike; 12-12-2016 at 18:54.
R2Strike is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2016, 18:31   #1095
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by R2Strike View Post
Aici un mic/mare top 40 gaming mouse 2016.

https://www.youtube.com/watch?v=-J14fyar5ns
Mi-a scăpat ăsta cumva. Reiau, revin, redau

sent from tapatalk
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2016, 21:29   #1096
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,846
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Dragi tovarasi si pretini. Puneti Mark's DPI fix pentru windows-ul pe care il aveti (7,8 sau 10). Degeaba aveti voi setat mouse-ul la 2000 dpi cand nu e mapat 1:1 cu monitorul.

De dragul exemplului, eu folosesc mouse-ul la 1100 DPI. Am inceput la 800, am urcat pana la 1500 si la 1100 este 100% pe gustul meu.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2016, 22:01   #1097
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

The Marks DPi Fix sufera de acceleratie pozitiva in Windows 10. De-aia nu se mai foloseste de mult timp, mai ales in FPS Games precum CSGO. Daca te uiti pe blogul http://donewmouseaccel.blogspot.ro/2...ation-fix.html din 2012 nu a mai fost updatat. Proiectul pare a fi abandonat. Tot in commenturi poti afla ca are bug-uri de genul acceleratie pozitiva, din cate spun diversi useri. Asa ca, nu stiu, cine vrea poate sa-l foloseasca, eu unul nu ma risc cu el.

Din cate stiu eu, in win 10, nu mai e nevoie de asa ceva. E suficient sa-ti setezi in windows sensibilitatea la mouse la 4, 5 si 6 si esti in regula (5 si 6 sunt cele mai bune).


Si aici ai un exemplu intre High Dpi si Low Dpi

__________________
- USER OFFLINE -
R2Strike is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2016, 22:27   #1098
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,846
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Poti face testul usor sa vezi daca are sau nu are accelerare. Eu am testat si nu are.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2016, 23:03   #1099
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sens mai mare si dpi minuscul, chiar 200-400. Vazusem demonstratie fizica, stiintifica.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2016, 23:18   #1100
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Lasa stiinta ca nu te ajuta in jocuri cu nimic. Ai mai sus un video, experimeteaza fizic ce face ala ca sa te convingi si singur ca e mai bine sa ai DPi mare si low sens, decat DPi mic si high sens. Mai simplu de atat nu se poate convinge un om.
__________________
- USER OFFLINE -
R2Strike is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
mouse, news

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre monitoare matose Periferice 3828 Yesterday 13:48
Discutii despre tastaturi matose Periferice 2364 10-01-2024 10:06

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,165
Total Online: 1894

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by matose
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 04:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.