lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Extreme 501 > Modding
Connect with Facebook

Modding Electronica aplicata si alte practici oculte


 
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
Old 20-05-2017, 01:38   #1
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,316
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default InWin Ironclad - 4xUSB 3.0 HUB + Fan Controller Face Plate

Dupa modul asta facut acum o caruta de ani...

[yt]https://www.youtube.com/watch?v=1MMi7qX3hi8[/yt]

...am zis sa ma apuc in sfarsit de ceva ce voiam de mult sa fac.

Acum ceva timp am pus eu intr-un drive 5.25" o dracie de-asta:

SPOILER:


Abia dupa ce-am primit-o am descoperit ca cititorul de carduri e limitat la USB2.0. Iar ca sa fie treaba treaba, dupa ~1 an, s-a dus si sonda de temperatura care era pusa pe VRM-ul placii video. Imi arata "Lo" pe ecran.

Mi-am pus un termometru separat acum pe VRM, asa ca tot spatiul ala ocupat e folosit doar pentru cele 2 porturi USB 3.0. Nu tu cititor incet, nu tu ecran LCD folositor, nu tu audio, nu tu eSATA. Tot ce folosesc din tona aia de porturi sunt alea doua mici si albastre.

Am cautat mult timp un hub USB 3.0 care sa se bage acolo, dar singurele variante ieftine pe care le-am gasit au fost ori doar pentru floppy, ori au doar 2x porturi (mi se pare risipa de spatiu sa pui doar 2 porturi acolo).

Ce-am zis, daca tot am un hub 4x USB 3.0 de 4$ care merge bine(am testat cu un stick Kingston, a prins lejer maximul de 150/45 MB) si tot am imprimanta 3D, sa-mi fac singur un faceplate care sa se conecteze la headerul USB 3.0 de pe mobo.

SPOILER:


Ba mai mult de-atat, o sa-i pun si un fan controller de 3A, care vad ca acum au devenit super mici(vs ce folosisem pt proiectul anterior). Iar la 1.6$ bucata am comandat cam un sac... asa, sa am! Si sa le inlocuiesc pe alea vechi.

SPOILER:


Proiectul 3D arata cam asa:

SPOILER:


Dupa print arata cam asa(ma gandesc sa-i trag un strat de grund + spray negru mat).

SPOILER:


Iar asa ar arata bagat de proba in carcasa (il va inlocui pe ala de sus).

SPOILER:


Partea din jurul butonului de la fan controller va avea un led albastru + "sistem optic" facut din hot glue (probat cu succes in proiectul anterior) care va disipa lumina.

SPOILER:


Asta-i doar un prototip, ma gandesc sa schimb un pic design-ul "luminii" din jurul fan controllerului, dar trebuie sa-mi vina PCB-ul sa vad exact cat ma pot misca pe-acolo cu LED-urile.

De asemenea, daca tot are intrare auxiliara pentru asa ceva, HUB-ul va primi 5V dintr-un Molex. Asta ar insemna ca voi putea conecta la el chestii care vor trage cumulat +3.6A din USB (900mA x4porturi), lucru care nu s-ar putea daca va fi conectat doar la headerul de pe MoBo.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Capture1.JPG
Views:	453
Size:	95.7 KB
ID:	58962  
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 20-05-2017 at 01:42.
Boggy is online now   Reply With Quote
 

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Cum pot face downgrade la IOS ? elmysterio Telefoane mobile si alte gadgeturi 2 11-02-2017 14:05

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,119
Total Online: 3989

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:26.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.