lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-09-2019, 14:40   #181
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 724 Post(s)

PC-ul meu

Vezi că scrie și īn clipul ala pus, "Why would anyone crimp an XT60 connector is beyond me".

Daca se cracaneaza pinii aia e bulletproof chit ca e fake.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
Old 14-09-2019, 15:26   #182
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

Mentioned: 207 Post(s)

PC-ul meu

Is eu prost. Acum am văzut ca am scris exact pe dos. Anyway, ținānd cont ca nu īși prea are rostul, e mai simplu sa renunti la el.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2019, 18:21   #183
Dashu
Senior Member

Mentioned: 35 Post(s)

Vazusem un film acu vreo saptamana, era o nenorocire de XT60. Intra/iesea foarte lejer.

Am avut XT60 de pe HobbyKing cumparati odata cu primu heli (pe vremea cand abia aparuse XT60, multi inca foloseau T plug). Am avut de pe e-bay, am avut de pe BG. Niciunu nu s-a comportat cum era ala in film. Ori au avut un batch cu probleme ori creality a luat cei mai ieftini XT60 produsi in china de la cel mai dubios producator. Cand au aparut problemele probabil au schimbat producatorul.

Edit: N-am vazut ca-i scris si pe pagina asta. XT60 e bun, e folosit de majoritarea alora din lumea RC, e noul standard pentru baterii de o buna perioada de timp. La imprimanta mea am verificat tot inainte s-o bag in priza. Inclusiv broboane de fludor pe placa de baza.

Edit 2: Merci de orice sfat, chiar daca in cazu asta XT60 ramane. Orice informatie in plus e bine venita.

Last edited by Dashu; 14-09-2019 at 18:32.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 14-09-2019, 19:09   #184
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 557 Post(s)

PC-ul meu

Teoretic treaba e așa.

Conectorii care se mișcă frecvent (firele sunt supuse la forțe mecanice) e bine să fie sertizați. Motivul e simplu. Pui flux, se infiltrează pe lițe, pui fludor prin capilaritate este tras sus īn interiorul firului, din cauza temperaturii firele (lițele) devin casante și riscul de rupere īn zona de lipire este mare.

Soldering-ul asigură un transfer de curent superior față de sertizare. Ăsta ar fi avantajul.

Īn cazul XT60 nu avem ce discuta, conectorii ăștia sunt făcuți pentru solder, sertizarea este irelevantă īn acest caz. Nu ai cum practic... nu ai clește, nu ai conector pentru așa ceva.

De ce ia foc un XT60. Īn mod normal nu are de ce să ia foc. Foc ia doar atunci cānd un contact este imperfect, nu are suprafață de contact, adică mufele nu se pupă bine, nu se freacă bine. Dacă conectorul nu face contact bun, atunci crește rezistența, automat crește temperatura și inevitabil ia foc.

Dacă XT60, cel mai praf și ordinar conector este inspectat și pinii fac contact bun, atunci nu ai de ce să īți faci griji.
Dacă comectorul alunecă ușor și se desface singur atunci sigur are o problemă.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 22-09-2019, 00:01   #185
Dashu
Senior Member

Mentioned: 35 Post(s)

Wăăăă, am dat peste asta. Probabil ca trebuie niste PETG si/sau Nylon. Prea multe idei si prea putin timp liber. Cred ca d'aia umbla unii cu cate 2-3 imprimante.

BTW Ender 2 e 99$ doar in europa. Cat o mai tine, cred ca-i lichidare.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 27-09-2019, 19:45   #186
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 122 Post(s)

PC-ul meu

Voi folositi printheads si fir doar de 1.75? A facut cineva schimbare de la 1.75 la 3mm?
kobro is offline   Reply With Quote
Old 27-09-2019, 19:47   #187
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

De ce-ai vrea 3mm?
Old 27-09-2019, 20:07   #188
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

PC-ul meu

Am de unde sa iau chiar azi.. In plus, am apucat sa imi arunc ochii aici: https://filament2print.com/gb/blog/3...175mm-3mm.html .
Old 27-09-2019, 21:02   #189
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

PC-ul meu

Quote:
This reduction favors when making long-lasting 3D prints, since with the filament of 1.75mm the motors can get overheated by the rapid movements you need to do to push and retract the material, lose steps and ruin the entire piece that was to be printed. Another advantage of having less filament feed is that the pinion marks less amount of filament at the time of making the retractions.
BUUULLLSHIIIT.

Cu cat face mai multe turns si e mai subtire filamentul, cu atat poate sa extrudeze mai precis.

Never, ever, in cati ani de cand am imprimanta nu mi s-a incins motorul de la extruder, chiar daca am extruderul strans atat de tare pe filament incat atunci cand e blocaj, motorul da in gol, nu rașchetează filamentul. Cu toate astea, abia a devenit caldut ca "maximum temp".

Plus ca 1.75 e mai "universal", gasesti pe toate gardurile, oricand. Am prieteni care incepusera pe 3mm si au facut toti conversia pe 1.75, dar niciunul invers.
Old 27-09-2019, 21:59   #190
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

PC-ul meu

In regula. Mersi.
Ma intereseaza asta pentru ca abia peste o saptamana poate sa-mi ajunga ceva, asta daca nu ajung personal s-o ridic din capitala.
Tinand cont ca sunt la inceput si pretul pentru ABS de 3mm e prea bun, nu-i problema asa mare daca risc cu o rola de 1kg.
Old 28-09-2019, 12:13   #191
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

PC-ul meu

Nu īți bate capul cu filament de 3mm.Ce te interesează pe tine e sa găsești filament cāt mai precis (cu tolerante cāt mai bune).
Devil Design are 0.05 parca, dar Prusament are 0.02.
Diferenta se vede cānd ai o imprimanta bine calibrata
Și decāt sa īți bați capul cu ABS și chestiile pe care le emana cānd printezi, mai bine bagi PETG.

Bonus: Poza cu o miniatura de 3.5 cm printata cu PETG.

Last edited by kpy_here; 28-09-2019 at 12:17.
Old 12-10-2019, 13:30   #192
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

PC-ul meu

Ok,
N-am avut timp mai deloc sa pun rezultatul experientelor.
Mi-a venit intr-o luni imprimanta si am montat-o intr-o zi, la serviciu, printre alte treburi. Am fost foarte atent la montaj si am urmarit rapid 3 tutoriale, care iti dau cateva idei faine: cum se face paralelismul intre pat si bratul cu capul de printare, schimbarea ventilatorului din header-ul initial in cel k, bed autolevelling-ul in 2 trepte. Partea electrica am reusit s-o fac fix dupa o saptamana, cand am si facut reglajele fine.
Prima printare a fost o pisica pentru fie-mea, direct de pe card, astfel ca nu am reusit sa estimez cantitatea de fir. Fiindca am avut actiune de noapte la munca, am intrerupt printarea si m-am intors cu rola de PLA de la serviciu dupa vreo 6 ore.
Am fost atent sa bag firul nou de filament cand trebuia si nu am avut probleme la trecerea intre straturi. Singura problema a fost ca durata mare a pauzei a dus la lipsa de adeziune intre acele straturi.
Eu am fost foarte multumit de rezultat, fiind prima mea printare.
http://sendvid.com/3tl7ut3m
Desi nu se cunostea rau, a reusit fie-mea "sa-i rupa capul" la pisica.
Urmeaza reparatie cu acetona cand gasesc timp. Pana atunci o iubeste si cu capul retezat
Old 12-10-2019, 14:42   #193
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

PC-ul meu

Vezi ca PLA-ul nu se lipește cu acetona. Merge doar la ABS

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Old 12-10-2019, 15:26   #194
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

PC-ul meu

Nu mai stiu unde am vazut 2 metode: cu acetona si cu pistol de lipit.
Uitasem ceva super tare: https://www.thingiverse.com/thing:1943463, cum zice si titlul.
Pentru redimensionare se foloseste aplicatia portabila de vreo 15 MB OpenSCAD si se incarca modelul.
Poate fi editat foarte simplu si adaptat nevoilor. Dupa utima previzualizare se randeaza si apoi se exporta in .stl
Eu am facut niste "dibluri" de 4.5 x 25mm pentru gaurile de la biroul Neoset.
Don't forget to TURN OFF "SHOW SLICE", so you'll get a full cap when you generate it.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules