lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-12-2016, 00:10   #401
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,338
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Jocker, nu ma deranjeaza absolut nimic, vreau doar sa inteleg DE CE face asta, nu CUM face asta. Daca da FULL din prima nu face nicio boacana, asta incerc eu sa-ti zic, si de-aia nu vad rostul lui Limited pus ca default.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now  
Old 05-12-2016, 00:20   #402
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
@Jocker, nu ma deranjeaza absolut nimic, vreau doar sa inteleg DE CE face asta, nu CUM face asta. Daca da FULL din prima nu face nicio boacana, asta incerc eu sa-ti zic, si de-aia nu vad rostul lui Limited pus ca default.
Tot n-ai inteles Bog? "Limited-range" la NVidia it's a "feature" not a minus, asa zice Joker...Iar AMD sunt "nesimtiti" fiindca ii doare undeva de monitor si dau "Full range" tot timpul:

http://forum.lab501.ro/showpost.php?...9&postcount=51

Imi pare rau ca nu-mi mai amitesc daca am setat manual sau nu "full-range" la monitorul meu cu 10bits/chanell, poate as mai fi avut ceva de spus in privinta asta....
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 05-12-2016 at 00:27.
rage fuury is offline  
Old 05-12-2016, 00:26   #403
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Thread curatat...atat cat m-au tinut nervii. Mutat si celelalte doua threaduri legate de subiectul asta tot aici. Continuati discutia fara atacuri la persoana, jigniri si alte alea. Nu aveti actiuni nici la Nvidia nici la AMD. Si dincolo de teste mai depinde si de gust.

Daca m-ar suna cineva acum sa ma intrebe de placa video in zona asta i-as spune clar... eu personal, pentru gustul meu, pentru ca imi place linistea si briza racoroasa dinspre PC as lua GTX 1060. Cine prefera AMD... sa ia RX 480, ca nu este nici un capat de tara. Punct. Depinde, futu-i mama ma-sii si de gust. Si asta v-o spune un om care a testat peste 40 de placi video anul asta. Trust me... stiu ce naiba spun, va certati degeaba. Si mai uitati-va si pe articole ca nu le scriem degeaba.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline  
Old 05-12-2016, 00:35   #404
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

... http://lab501.ro/placi-video/review-...gaming-x-8g/21
Subscriu din toata inima la acest paragraf din concluzii: " Sper totusi ca am invatat cu totii lectia si anume faptul ca nu putem afirma “GTX xxx este mai puternica decat Radeon yyy” fara sa luam in calcul implementarea, racirea, frecventele si cantitatea de memorie. Nu exista adevar absolut, exista implementari care se descurca mai bine sau mai rau. "

Only a Sith deals in absolutes... Sunt o multime de nuante de luat in considerare, nu se reduce totul la culori primare, adica fie ROSU(sau nimic), fie VERDE (sau nimic).
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 05-12-2016 at 00:39.
rage fuury is offline  
Old 05-12-2016, 00:57   #405
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,313
Mentioned: 49 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce m-am saturat de thread-ul asta......
Robert B is offline  
Old 05-12-2016, 01:25   #406
tphase
Senior Member
 
Join Date: Jul 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,427
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multumesc Monstru.

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Ce m-am saturat de thread-ul asta......
Te rog nu mai intra atunci aici, nu am chef sa fie sters din nou. Care nu va place threadul, nu intrati, nu postati offtopic, nu postati injurii, nu postati bullshit-uri. Unii avem ce posta si ce discuta pe el.

Revenind la RX 480 si 8GB memorie RAM si fps drop datorita activitatii HDD... continuati.
__________________
IMAWO INC : Proiectul de suport al micilor antreprenori prin soluții informatice personalizate.
www.imawo.ro

Last edited by tphase; 05-12-2016 at 01:27.
tphase is offline  
Old 05-12-2016, 01:39   #407
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,796
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

DIn ce vad, defapt nu mai e a vs b ci a ajuns la rezolvati-mi problema )

eu cred ca e de la joc si sustin, are leaking like hell si doar producatorul o poate rezolva 90% din cazuri, sanse 9% sa se rezolve prin driver fix si 1% workaround by you, am incetat de multa vreme sa mai dau banii pe jocurile de KKT ca duc la investitii aiurea, care duc la alt nervi, care duc la .... you got the big picture.

ai pus jocul pe ssd ?

LE: nu jocurile sunt de cacao ci producatorul il doare la bascheti de optimizari de multe ori.

Last edited by agarici cu pedale; 05-12-2016 at 12:13.
agarici cu pedale is offline  
Old 05-12-2016, 15:55   #408
tphase
Senior Member
 
Join Date: Jul 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,427
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Este absolut frustrant ca jocul sa aiba frame drop si sacadari datorita citirii aleatorii de pe hard disk pe un sistem modern de gaming cu 8GB RAM si RX 480 cu 8 GB VRAM, HDD WD Black la 7200rpm si sa mearga absolut fluid fara niciun frame drop, fara nicio sacadare, fara nicio citire aiuristica pe hdd pe un PlayStation 4 care are specificatii MULT mai modeste. Am incercat si un Seagate de 1 TB si problema se manifesta in egala masura, deci nu e nici de la HDD.

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
LE: nu jocurile sunt de cacao ci producatorul il doare la bascheti de optimizari de multe ori.
De cacao pare sa fie doar versiunea de PC.

Cred ca uit de fiecare data cand sunt tentat sa am o placa grafica in PC de motivele pentru care am vrut sa renunt la PC gaming in ultimii ani. Dar imi readuc aminte ori de cate ori dau de probleme de genul asta.

Mi-am petrecut (a se citi pierdut) un weekend intreg cu teste de HDD, teste de GPU sa vad daca placa nu face throttling, teste de temperaturi, draci, laci din dorinta de a rula Infinite Warfare la rezolutie setari si framerate superior unui PS4. Pacat de timpul pierdut, puteam sa ma relaxez.

Asta e motivul pentru care niciodata PC Gaming-ul nu va deveni mainstream. Sunt beneficii? CLAR. Dar cand sunt probleme, sunt atat de frustrante si cauzeaza atatea batai de cap si timp pierdut incat incepe sa merite tot mai putin pentru tot mai multa lume. Pacat, eu chiar vroiam. Dar e mult prea obositor.

Asta e experienta mea personala desigur, doresc sa ramana threadul pentru a aduna informatii utile de la posesorii ambelor placi video.
__________________
IMAWO INC : Proiectul de suport al micilor antreprenori prin soluții informatice personalizate.
www.imawo.ro

Last edited by tphase; 05-12-2016 at 16:02.
tphase is offline  
Old 05-12-2016, 16:49   #409
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,180
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu poti compara windows cu ps4 .... in cele mai moderne sisteme de gaming jocurile stau pe SSD. Degeaba testezi hdd-ul ca ala este limitat din punct de vedere mecanic si pe langa asta nu se stie ce hiba are din fabricatie chiar daca in teste pare ok.
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline  
Old 05-12-2016, 17:24   #410
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by tphase View Post

Asta e motivul pentru care niciodata PC Gaming-ul nu va deveni mainstream.
Sorry to break this to you dar PC Gaming-ul este mainstream de mult iar numarul de gameri este de cateva ori mai mare decat pe console. Faptul ca producatorii sunt niste jigodii care nu sunt in stare sa porteze cum trebuie un joc e partea a doua, iar o mica parte din vina o au si spalatii pe creier care cumpara titluri de genul CoD an de an pe console.

Exista insa si jocuri facute cu bun simt si exista si sisteme configurate mai bine decat al tau
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline  
Old 05-12-2016, 18:00   #411
tphase
Senior Member
 
Join Date: Jul 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,427
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sigur ca da. E mainstream in teoria pieselor ieftine si a marketingului Intel, AMD si NVidia, in practica vanzarilor de jocuri nu e deloc mainstream.

Battlefield 1 sales:

PS4: 2.98 milioane copii
XBone: 1.48 milioane copii
PC: 0.24 milioane copii

4.46 milioane de copii pe console, 240 de mii de copii pe PC...

E o smecherie mare de tot PC Gaming-ul, se vede de la an la an. Ce nu e de mirare, e faptul ca pe PC se optimizeaza cu fundul, prost sau deloc.
__________________
IMAWO INC : Proiectul de suport al micilor antreprenori prin soluții informatice personalizate.
www.imawo.ro
tphase is offline  
Old 05-12-2016, 18:24   #412
one111
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 848
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

tphase de ce nu iei un kit 2x8gb,ca preturile la memorii sunt destul de mici,totodata elimini si ideea ca de acolo e(eu crdd 99% ca ai putin ram "doar "8gb).

Nu compara memoria de la ps4 cu un pc cu windows si nspe mii de balarii in background.

LE;dai 10-13mil pe o placa video si nu mai dai 2-300ron sa iei memorii sau un ssd de 250gb?

Last edited by one111; 05-12-2016 at 18:30.
one111 is offline  
Old 05-12-2016, 18:26   #413
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Omul sta pe HDD, cu 8 GB RAM si RX 480 si se intreaba de ce are frame drops... Does that answer your question?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline  
Old 05-12-2016, 18:31   #414
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

OP, pana la urma ce placa ti-ai cumparat ? Daca inca nu ti-ai cumparat, atunci parerea mea este asta: evita 1060 3GB, este prea la limita cu vram-ul. La fel si rx 470 8GB, este prea scumpa si are pret asemanator cu rx480 4GB. Variantele cu 4GB sunt OK, in unele jocuri va trebui probabil sa reduci texturile o treapta, asta in cazul in care cei 4GB isi ating limita.
Asa ca ai de ales intre 470 4GB, rx 480 4/8GB si 1060 6GB, care au cam acelasi raport pret/performanta, vezi pe unde prinzi vreo reducere.
adrian3 is offline  
Old 05-12-2016, 19:04   #415
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Sigur ca da. E mainstream in teoria pieselor ieftine si a marketingului Intel, AMD si NVidia, in practica vanzarilor de jocuri nu e deloc mainstream.

Battlefield 1 sales:

PS4: 2.98 milioane copii
XBone: 1.48 milioane copii
PC: 0.24 milioane copii

4.46 milioane de copii pe console, 240 de mii de copii pe PC...

E o smecherie mare de tot PC Gaming-ul, se vede de la an la an. Ce nu e de mirare, e faptul ca pe PC se optimizeaza cu fundul, prost sau deloc.

PC vs Console - a neverending story

Bun, pentru ca stiu ca o sa insiste cu prostia cu "Consoles are z3h gr3@t3st", they always do, o sa incerc sa explic cat de succint pot parerea mea legata de chestia asta. Nu o sa incep prin a spune ca nu am nimic cu consolele pentru ca asta ar fi o prostie. Nu numai ca nu am nimic, dar am crescut, la fel ca toata lumea, cu jocuri pe o forma de consola sau alta. Putini gameri pot spune ca nu au pus mana in viata lor pe o forma de consola. Am Playstation acasa, imi plac fighting games si cred ca stie oricine ca pe console avem o abundenta de titluri. Sunt multe adventure-uri care sunt gandite pentru a fi jucate cu controller-ul in mana in fata TV-ului. Si sunt convins ca majoritatea gamerilor au acasa atat PC cat si cel putin o consola... e cam greu sa nu le ai, daca esti pasionat.

Acum...toata povestea asta cu PC vs console a aparut pe internet initial ca o gluma (PC Master Race), un mod de tachinare intre prieteni. Din pacate, oameni cu intelect limitat exista din belsug, prin urmare rivalitatea a depasit cu mult gluma initiala. In Romania din pacate, se intampla cateva lucruri foarte neplacute. Unu la mana oamenii sunt saraci, iar argumentul "consola e mai ieftina" a prins repede. Doi la mana, multi dintre cei care propovaduiesc console gaming-ul cu disperare sunt angajati la publisheri si este normal sa isi apere painea, chit ca uneori o fac in moduri grotesc de agresive. Trei la mana, atat magazinele cat si publisherii prefera sa faca bani, prin urmare se axeaza pe platformele care nu sufera la fel de mult de pe urma pirateriei.


De aici s-a ajuns la discutii stupide, argumente puerile si mituri numai bune de polarizat fraierii in tabere. Pe console totul merge perfect, pe PC te costa mult mai mult sa te joci, gaming-ul pe console domina piata si alte asemenea aberatii fatate de mintea unor oameni care au uitat ca in primul rand sunt gameri, indiferent de platforma pe care se joaca. Din punctul meu de vedere, ambele platforme au avantaje si dezavantaje iar un gamer va avea in casa atat PC cat si consola. Cred ca exista potential pentru ambele platforme iar experienta pe care o ofera fiecare chiar merita investitia, indiferent ca discutam despre PC, PS4, Wii, Xbox s.a.m.d. Pe de alta parte nu imi plac neadevarurile Prin urmare, situatia sta cam asa...

Conform IGN, in 2015 PC Gaming-ul a generat venituri de ~32 miliarde de dolari, mobile gaming (smartphone, tablete) ~ 25 miliarde de dolari iar console gaming-ul ~ 25.1 miliarde de dolari. Venitul pe PC-uri se datoreaza in mare parte platformelor de distributie digitala, jocurile F2P aducand ~17 miliarde de dolari anul trecut, in timp ce venitul pe console se bazeaza in principal pe vanzari retail, din 25.1 miliarde de dolari doar 4 miliarde au fost realizati prin mijloace digitale. Anul acesta segmentul mobile a intrecut deja atat PC-ul cat si consolele, dar si aceste categorii au sustinut o crestere procentuala fata de anul trecut, prin urmare doar ordinea s-a schimbat (Mobile->PC->Console), venitul total adus de fiecare categorie crescand year to year.


Acum, revenind la subiectul threadului, un PC este o unealta care poate face multe alte lucruri in afara de gaming, iar gaming-ul poate arata altfel. Prin urmare este normal sa aibe si alt pret. Da, te poti juca ok in Full HD cu un sistem cum ar fi Toolcase, dar daca ai pretentii atunci un SSD de 480 GB pe care sa instalezi cele mai jucate jocuri este obligatoriu, 16GB RAM sunt obligatorii iar placa video de la care incepi sa te uiti se numeste GTX 1070. Daca pentru tine asta nu se numeste mainstream este pentru ca locuiesti in Romania... Surpriza... nu pentru Romania sunt gandite preturile.

Ti se pare prea mult fata de consola? Atunci joaca-te doar pe consola, nu este obligatoriu sa avem toti si una si alta. Dar nu imi da exemple cum au cumparat 4 milioane de oamenii BF1 pe console si doar 200 de mii pe PC, ca nici eu nu ti-am spus ca LoL este jucat de 100 de milioane de oameni in fiecare luna pe PC si pe consola de 0 oameni. Si daca vor sa cumpere oamenii BF1 pe PC, sa il optimizeze in ma-sa si pentru placile video mai vechi de Pascal / Polaris... ca de asta mi se plang toti
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 05-12-2016 at 19:22.
Monstru is offline  
Old 05-12-2016, 19:25   #416
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,796
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Bro, singurul joc il pe ssd este BF4 pt ca loading screen, in rest am doar pe HDD-uri jocuri,fie black fie de 5400RPM, eu de ce nu am fps drops si alte chestii in jocuri ?
Stai relax ca nu e de la HDD, e de la joc pentru ca e prost si atat, ceea ce ai tu pare ca un fel de microstutering, cauta si tu "micro stuttering infinite warfare fix" or smth.
Pe low de tot iti face probleme ?
Pe low cu vsync din driver iti face probleme ?
Face la fel pe driver mai vechi ? Dar pe ultimul ? Etc , ai inteles ce vreau sa zic.


ceva asemanator are un amic in titanfall2 cu pc mai bun decat al meu, chestia e random, cei de la TF2 au zis ca incearca sa fix-uiasca buba si au recunoscut ca e de la ei, restul de 10 playeri nu avem nici o problema, nici macar ala cu i3 si gtx 750, DA 750 non ti, el se joaca fluid pe low maxim.

Last edited by agarici cu pedale; 05-12-2016 at 19:39.
agarici cu pedale is offline  
Old 05-12-2016, 19:27   #417
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

A...era vorba despre Infinite Crap? Atunci poate sa isi ia orice, nu o sa faca diferenta ))

Realist vorbind totusi...toate jocurile din suita noastra de teste incap pe un SSD de 480 GB. Nu mi se pare o investitie chiar atat de colosala pentru un gamer.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline  
Old 05-12-2016, 20:11   #418
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,796
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

in caz ca era greu

https://www.reddit.com/r/Infinitewar...inite_warfare/
agarici cu pedale is offline  
Old 05-12-2016, 20:13   #419
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,180
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Sa nu uitam ca la un pc nu trebuie sa schimbam tot ansamblul sa primim un plus de performanta. Sunt destui care au acasa i5 2500k din 2011 la care au adaugat un nou gpu si se pot bucura de jocurile noi pe cand la consola trebuie sa renunti 4ever la ea si daca se strica ps3-ul nu le poti juca pe ps4pro ... deci ai pierdut toti bani pe care ii investeai din start pe un pc bun.
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline  
Old 05-12-2016, 20:18   #420
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,143
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Si lifespan-ul unei console era destul de mare pana la generatia asta, gandeste-te cat a tinut PS2 si cat a tinut PS3. Acum se schimba lucrurile si la console, dar pana la PS4 asta era unul dintre marile avantaje.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline  
Closed Thread

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
GTX 1060 vs PS4 Pro bro' tphase Gaming 8 07-11-2016 01:35
Review ? GIGABYTE GeForce GTX 1060 3GB G1 Gaming LAB501 Articole 3 24-10-2016 17:48
Nvidia VR Funhouse + HTC Vive + GTX 1060 LAB501 Articole 3 22-07-2016 08:12
Nvidia GeForce GTX 1060 se lanseaza pe 19 Iulie LAB501 Stiri 0 07-07-2016 18:10

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,884
Total Online: 1910

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by Miru
- by suzuki
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 17:30.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.