lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 15-12-2017, 22:57   #161
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 299 Post(s)

PC-ul meu

1. Am zis ca i-am incercat de vreo 2-3 ori, insa nu am incercat alte modele.
2. Preturile la noi sunt foarte mari. Pi sentru erau 700lei Pro 2 si vreo 600lei v4...spanac, nu lucreaza tata la BNR.
3. Nu ti-am recomandat. Zicea ca mi-au fost recomandati si ca si Bushido arata misto, iar chiar daca poate era o recomandare in plus, oare strica sa ii incerci daca aveai posibilitatea sau sa te uiti la ei cum arata? Mie mi-au fost recomandati ambele modele. Nu fi rau
4. Nu merg pe brand, dar merg sa imi placa. Intr-adevar, uneori brandul impune calitatea, ca si pretul de altfel, dar inainte de asta trebuie sa imi placa, apoi restul. Dintre Pro 2 si 4, 4 mi s-a parut mai zdravand, nu stiu de ce, dar...negri, meh. Sunt satul de negru, in cateva zile voi fi chiar obligat sa il port. Chiar sunt satul, putina culoare nu strica, uite, cum sunt La Sportiva, parca plin de viata. Desi au si Salomon colorati de ce sa mint.

Legat de calitate, ai dreptate, asta se aplica si in alte domenii si cred ca toti am observat asta.

Intre timp, dorind sa ii arat cuiva ce tampenii am luat, am observat ca Salomon Romania au reducere, asa ca Pro2 sunt 499 lei, iar 4 sunt 429 lei, decent as zice.

Tu iesi si iarna la alergare? Mergi pe zona Codrisoru fiind mai apropiat de oras?

Sa stii ca sunt atent la sfaturi si si chiar daca as stii, ar mai fi loc intotdeauna de invatat Asa ca sunt ochi si urechi la ce imi zici. Mersi
Old 22-12-2017, 18:19   #162
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Am ajuns astazi acasa, am observat ca au venit, i-am incercat cateva clipe, insa cu sosete de casa, par ok, nu am nimic de spus momentan, yey ori ney. Am luat Pro 2 pana la urma.
Old 05-02-2018, 18:31   #163
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

Mentioned: 77 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2

Am nevoie de o pereche de bocanci impermeabili si un rucsac de 30L.

Momentan am ceva bocanci "waterproof" din Decathlon, dar nu stiu ce naiba se intampla, din ultimele 2 ture am venit fleasca la picioare.
Am pus ochii pe Scarpa Zodiac Tech GTX, dar mi-e sa nu fie prea overkill. Multi recomanda Salomon Quest 4D 2 GTX, dar eu nu am o istorie prea buna cu incaltamintele salomon. Nu ma intereseaza sa fie neaparat "winter" pentru ca, din ce m-am documentat, aia sunt mai grei pentru ca au mai multa izolatie. In temperaturi mai jos de -15 grade C nu cred ca o sa ies.

La rucsac, am ceva de la Kilimanjaro, dar ma enerveaza cadrul metalic incorporat. Pe langa asta sta foarte prost la chingi de prindere. As avea nevoie sa pot prinde rachetele in laterala si eventual jos sau sus o haina. Si sa pot si sa am acces la un buzunar cu apa/sandwich fara sa desfac cele mentionate mai sus.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2018, 21:36   #164
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

"impermeabili" in ce conditii de utilizare? Nu pot sa iti recomand ceva, dar Asolo, Scarpa, Garmont, Salewa, Mammut, etc, sigur iti gasesti ceva dupa piciorul tau si cel mai important aspect e sa il incerci prima data, chit ca il iei de pe net, recomand un drum de Cluj. La Nootka poate? Eu Garmont (Dragontail) de la ei i-am luat.

Ce buget ai? Un rucsac bunicel ajunge pe la 70euro in sus, dar o sa il ai pentru urmatorii 4-5 ani cel putin.

Un start pentru rucsac ar fi un filtru pe Bike24. In ultimul an am luat cativa rucsaci pentru "baicari", fie de daily use, fie de mers incolo si incoa, fie de bicla.
De curand am vandut un rucsac de la Jack Wolfskin (nou), care se incadra in cele mentionate de tine si anume Moab Jam 24, doar ca de 24L precum in descriere. Au model de capacitate si mai mare (30-34) si mai mica, in functie de necesitate; da un ochi.

Intre timp purtand acelasi numar ca tatal meu, cum el nu mai este de curand, au ramas o pereche de Adidas cu ceva boost, model mai vechi. Par destul de comozi, am iesit putin la plimbareala in fuga pe langa casa cu cainele. Oricum, par nitel mai pe piciorul meu decat cei de la Nike cu Lunarmon.
Old 05-02-2018, 22:22   #165
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

Cum adica in ce conditii? Drumetie...parazapezi cu GoreTex si rachete.
Prima tura a fost vreme foarte buna, chiar soare. Ultima tura a fost lapovita si ploaie marunta.

Tocmai pentru ca vreau sa ii incerc si vreau o oarecare garantie la ei o sa cumpar exclusiv din tara. Ca idee nu ma intereseaza faptul ca imi insiri brand-uri...asa pot si eu sa adaug Lowa, Meindl, Zamberlan.
Ma intereseaza strict pareri despre modele.
Dupa cum am spus Salomon Quest 4D 2 GTX apar in foarte multe topuri pe internet si sunt ridicati in slavi. Pretul pare a fi acceptabil (680 lei), dar ma ingrijoreaza talpa ContaGrip. Pe site-ul salomon se plang unii ca se cam dezlipeste cauciucul de pe ea. Pe langa asta si eu sunt patit cu o pereche de XA 3D PRO.

Scarpa Zodiac Tech GTX sunt aproape 1000 de lei...si cam asta ar fi limita mea de buget. Si ei sunt foarte laudati pe internet.

La capitolul rucsac, nu ma intereseaza rucsac de bike. Oricum cred ca am gasit ceva care, cel putin din poze, pare sa aiba tot ce imi doresc la un rucsac.
http://www.alpinexpe.ro/rucsacuri/ru...ml#prettyPhoto
Old 06-02-2018, 03:09   #166
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Ai zis ture. Ture poate însemna orice, motiv pentru care am și întrebat in ce condiții ... cum doresti sugestii de echipament fără detalii? Goretex se folosește și vara și iarna. Depinde de condiții, traseu, etc.

Nu înțeleg ce treaba are garanția cu țara noastră? Garanția e oriunde in lume indiferent de unde i-ai luat. Ți-am spus asta și in alte posturi. Ai primit o sugestie sa cauți intr-un oraș mai mare in speranța ca te poți lovi de mai multe modele și le poți proba fiind un aspect foarte important. Vizezi 3-5 modele și mergi și le testezi după o verificare in prealabil din experiența și probabil relatarea altora pe internet. Eu ți-am spus ce folosesc, dar nu pot sa îți spun i-ai ca-s perfecti. Trebuie sa îți placa, sa ii probezi pe piciorul tău, etc.

Nu ți-am recomandat rucsac “de bike”, rucsacul fiind unul de tura cum e și Alpine 30 de la Deuter doar ca are mai multe funcții. Totusi poți pune si casca de mtb dacă vrei. La fel și Osprey ( îmi scapă modelul). Ți-am spus ca am luat câțiva rucsaci și dacă găseați ceva poate se nimerește cu ce am luat și pot sa te sfătuiesc chiar sa îți trimit detalii.

Anul trecut am cumpărat echipament de câteva mii de euro, aproape tot de am cumpărat am făcut poze, uneori și filmat.

Dacă oricum iei ce crezi și nu vrei sfaturi sau nu sunt pe măsura nevoilor tale, probabil ai alte pretenții, nu intrebi unde trebuie.
Old 06-02-2018, 03:15   #167
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Daca consideri ca un bocanc de preț mediu face mai mult decât altul te înșeli. Trebuie sa îți placa vizual și sa ii încerci, degeaba are pe net reviewuri bune când tie nu ți se potrivește.
Un exemplu banal a fost astăzi când am dus niște bibs Assos cuiva dar lui ii plăceau Sugoi. Poți sa te pui cu vântul? Nu. Dacă pentru el Sugoi RS e mama lor, aia e. Deși Assos e tatăl bibs-ilor, calitatea fiind departe de multe branduri. Însă cunosc și unii care au făcut 14-15.000km anul trecut cu ceva pantaloni luați din Decathlon.
Old 06-02-2018, 07:47   #168
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 570 Post(s)

PC-ul meu

Haix mai aveau niste modele din astea hidro si termoizolante, dar nu stiu exact ce si cum. Stiu ca ei erau buni pe echipamente de protectie in general.
Old 06-02-2018, 09:40   #169
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Ai zis ture. Ture poate însemna orice, motiv pentru care am și întrebat in ce condiții ... cum doresti sugestii de echipament fără detalii? Goretex se folosește și vara și iarna. Depinde de condiții, traseu, etc.

Nu înțeleg ce treaba are garanția cu țara noastră? Garanția e oriunde in lume indiferent de unde i-ai luat. Ți-am spus asta și in alte posturi. Ai primit o sugestie sa cauți intr-un oraș mai mare in speranța ca te poți lovi de mai multe modele și le poți proba fiind un aspect foarte important. Vizezi 3-5 modele și mergi și le testezi după o verificare in prealabil din experiența și probabil relatarea altora pe internet. Eu ți-am spus ce folosesc, dar nu pot sa îți spun i-ai ca-s perfecti. Trebuie sa îți placa, sa ii probezi pe piciorul tău, etc.

Nu ți-am recomandat rucsac “de bike”, rucsacul fiind unul de tura cum e și Alpine 30 de la Deuter doar ca are mai multe funcții. Totusi poți pune si casca de mtb dacă vrei. La fel și Osprey ( îmi scapă modelul). Ți-am spus ca am luat câțiva rucsaci și dacă găseați ceva poate se nimerește cu ce am luat și pot sa te sfătuiesc chiar sa îți trimit detalii.

Anul trecut am cumpărat echipament de câteva mii de euro, aproape tot de am cumpărat am făcut poze, uneori și filmat.

Dacă oricum iei ce crezi și nu vrei sfaturi sau nu sunt pe măsura nevoilor tale, probabil ai alte pretenții, nu intrebi unde trebuie.

Iara vorbim doar de dragul de a vorbi? Parca intentionat cauti sa te contrezi cu mine...
Ti-am spus clar ce vreau la rucsac si tu imi zici de Deuter ala, care NU ARE!
https://static.zajo.net/content/medi...pes/X/4968.png
Vezi in partea de jos cele 2 "curele" ce tin de buzunarul mesh? Noh, alea pot tine o haina fara sa imi incurce accesul la compartimentul principal.

Ti-am spus, si nu e prima data...nu caut neaparat brand...vreau utilitate. Daca ai vazut ceva asemanator...ascult. Crede-ma, m-am uitat si pe bike24 si nu am vazut nimic.

Quote:
Daca consideri ca un bocanc de preț mediu face mai mult decât altul te înșeli. Trebuie sa îți placa vizual și sa ii încerci, degeaba are pe net reviewuri bune când tie nu ți se potrivește.
Un exemplu banal a fost astăzi când am dus niște bibs Assos cuiva dar lui ii plăceau Sugoi. Poți sa te pui cu vântul? Nu. Dacă pentru el Sugoi RS e mama lor, aia e. Deși Assos e tatăl bibs-ilor, calitatea fiind departe de multe branduri. Însă cunosc și unii care au făcut 14-15.000km anul trecut cu ceva pantaloni luați din Decathlon.
Again this shit?! Sa iti placa vizual...cmon...
Degeaba imi dai exemplu cu nustiu ce rahat de echipament de firma pentru bicicleta pentru ca NU MA INTERESEAZA.

Ma intereseaza daca cineva a avut un bocanc de munte anume (marca, model) si cum se comporta (uzura, intretinere, utilizare).
Old 06-02-2018, 11:00   #170
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Crezi ca mergi pe Valea Costilei sau reasta Vaii Albe? Ma gandesc ca mergi pe trasee gata facute, carari turistice unde poti merge cu aproape orice bocanc. Deci dacă iei ceva ok, va fi mai bun decât 90% din bocancii pe care îi vezi la oameni pe munte. Ce e important e talpa. Asolo, Scarpa sunt firme bune si sigur gasesti la un pret moderat pentru ce ai nevoie si la nr de iesiri pe care le faci pe an.

Eu umblu cu 3 sezoane in general, dedicati de iarna nu am. Daca te ajuta cu ceva astia ar putea fi. Daca ar fi sa iau ceva de iarna as lua astia.

Rucsacul e o alegere personala in functie de nevoie, fiecare cu ale lui. JW avea ce aveai nevoie, dar nu ti-a placut. Nu e nici o problema, ti-am dat ce am avut de curand.
Altfel doar trekking Mammut Trion 28 sau Mutant 28. Tine cont ca la trekking, daca mergi doar pe o zi, 20L e mai mult decat suficient.

https://www.mammut.com/p/2510-03480-0213/trion-zip-28/
https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=144792

https://www.ospreyeurope.com/shop/eu_en/mutant-28
https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=216347

Bafta!

"Degeaba imi dai exemplu cu nustiu ce rahat de echipament de firma pentru bicicleta pentru ca NU MA INTERESEAZA. " - era un exemplu paralel ca sa intelegi despre ce e vorba; stii cum se zice ca puterea exemplului e mai descriptiva.
"Parca intentionat cauti sa te contrezi cu mine..." - mereu am aceeasi impresie, ca le stii pe toate si nu ai nevoie de sfaturi decat doar ce crezi tu ca e bun, motiv pentru care o sa dau unsubscribe la thread.

"Ti-am spus clar ce vreau la rucsac si tu imi zici de Deuter ala, care NU ARE!
https://static.zajo.net/content/medi...pes/X/4968.png
Vezi in partea de jos cele 2 "curele" ce tin de buzunarul mesh? Noh, alea pot tine o haina fara sa imi incurce accesul la compartimentul principal."

Si asta e Deuter Alpine 30, rucsac care l-am intors pe toate partile si se putea aplica nevoilor tale, inclusiv ce ai zis legat de haina, bete, etc. Iar de Moab Jam 30 iar nu ti-a placut probabil. Plus ca e mai universal decat cel prezentat de tine. Ambele au sisteme gandit si testate pentru spate, inclusiv de mine si altii, de unde si recomandarea deloc facuta din auzite sau realizat de vreo firma facuta pe genunchi. Pana la urma sunt banii tai, e alegerea ta, dar daca un om iti sugereaza ceva testat, nu il face de ***** ca asa iti place tine (mereu) doar pentru faptul ca tine "NU" iti place.

Last edited by mirciusx; 06-02-2018 at 11:10.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 06-02-2018, 11:30   #171
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Nu ma intereseaza sa fie neaparat "winter" pentru ca, din ce m-am documentat, aia sunt mai grei pentru ca au mai multa izolatie. In temperaturi mai jos de -15 grade C nu cred ca o sa ies.
Dupa cum spuneam...si mi-a cam confirmat si o tipa de la AlpinExpe. Iarna nu ies in temperaturi foarte scazute (nu ca ar fi la noi in ultima vreme) si nici pe trasee foarte periculoase. Iar daca e zapada foarte mare pun rachete.

Garmont aia de 3 sezoane par interesanti, dar comparandu-i cu Scarpa Zodiac Mid sau Zodiac Tech observ:
+ sunt mai ieftini o idee decat Scarpa Zodiac.
+ cand am drum la Cluj pot sa ii probez pe loc.
- nu au galosare completa. Nici Zodiac Mid nu au, dar sunt mai usori.

Trebuie sa fiu atent la talpa, mai ales la Zodiac Tech si la Garmont...e posbili sa fie rigida, ceea ce nu e foarte confortabil pentru ce activitati am eu.

LE: Acum sper ca intelegi ce vreau la rucsac....

Last edited by ithanium2; 06-02-2018 at 11:40.
Old 06-02-2018, 13:06   #172
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

O sa ajung in Bistrita spre sfarsitul lunii, merg la un workshop in Cluj si nu ai nevoie curand si porti 44 pot sa ti dau sa ii incerci nitel. Eu umblu cu Garmont prin oras, insa in ultima vreme am renuntat in ideea ca imi fac talpa praf.

Tech au talpa mai dura nitel. La fel si Garmonturile de iarna din link. Motiv pentru care si iau 3 sezoane in general ca sa pot umbla si in restul anotimpurilor cu ei. Dar daca vrei neaparat pentru iarna si doar pentru, nu te gandi la 3 sezoane si nu te astepta sa fie talpa moale. Totusi nu confunda un bocanc 3 sezoane cu unul de iarna, sunt lucruri diferite. Vezi si astia sau astia de la Mammut. Totusi depinde de traseu ceea ce e un factor important pentru ceea ce vei alege pe viitor ca incaltaminte si cat de des mergi bineinteles. Bocancul de iarna se uzeaza mai ales in varf, altfel mergi pe zapada cu coltari, etc, si nu se uzeaza asa de repede.

Am un prieten care are Salomon (Pro Ice din 2007 - a mers enorm cu ei si incat mai rezista) si ceva de la Asolo 3 sezoane (tocmai ce a renuntat la ei). Ce au vazut aia doar Dzeu stie. E un tip off road. Fiind un model vechi, nu stiu ce sa iti spuna, nu ti-l poate recomanda caci nu mai exista, dar iti poti face o idee dupa imagini. Mi-a mai zis ca :

"iti trebuie experienta sa mergi unde chiar ai nevoie de bocanci de iarna
daca cineva isi face probleme ca ar fi prea dura talpa n-are nevoie de ei iarna n-ai ce cauta unde ai nevoie de bocanci de iarna
de ex
creasta pietrei craiului iarna
n-ai ce cauta acolo fara ceva experienta de iarna
si experienta aia o faci in locuri in care n-ai neaparat nevoie de bocanci de iarna
tehnici
adica daca nu stie ce bocanci ii trebuie
sigur nu are nevoie de un bocanc tehnic
sa isi ia un bocanc mai zdravan si sa iasa la ture"

Sper sa te ajute.

Ca idee, spatiu marcat de tine cu "haina" din poza e pentru sacul de dormit. Da, am inteles pentru ce ai nevoie. Ideea e ca sa il mai folosesti si la altceva pe langa, vacanta, etc, astfel incat sa nu dai banii doar pe ceva specific, cel putin nu la inceput, pana te acomodezi cu ideea. Mie mi-ar place sa am o gasca pe aici sa fac ture de genul, asa ca nu pot zice decat ca te invidiez.

Last edited by mirciusx; 06-02-2018 at 13:08.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 06-02-2018, 20:30   #173
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

Bineinteles ca nu fac Piatra Craiului iarna. Mergem in general in Rodnei sau Calimani...si oricum iarna nu mergem in zone cu risc.
La ture ies cat de des pot, oricum nu chestii extreme. "Gasca" nu e foarte numeroasa...media de varsta cred ca sare de 50 de ani "Liderul" este un pensionar militar pasionat de munte. Omul e foarte meticulos in ceea ce priveste planificarea turelor...practic mergem cu el pentru ca stim ca mergem la sigur. Ritmul este destul de lejer, atmosfera placuta, fara chestii teribiliste.

Ma mira cum nu gasesti tu in Bucuresti...sunt mult mai multi iubitori de munte. In Bistrita sunt extrem de putini. Cand am mers pe munte...o singura data am mai intalnit alti turisti. Activitatea Salvamont BN este inexistenta...
Ca idee, la Bistrita, sa mergi la munte inseamna: iti pui curu in masina, te duci la Colibita, tragi 2-3 poze pe baraj, tragi 2-3 poze pe ponton la Fisherman's, mananci ceva mancare de rahat cumparata din Kaufland de la "restaurantele" din zona.
Old 06-02-2018, 21:46   #174
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Din pacate eu nu prea ies din casa pe aici si nu am cercuri prin care sa ma invart tare mult, fie din natura jobului ocupat in weekend, fie ca ... oamenii sunt nitel diferiti fata de zona de nord a tarii.

Cat despre ceea ce ai spus de Colibita, Doamne cum era acum 20 de ani si ce a ajuns acum. M-am intristat foarte mult cand am ajuns acolo, plus ce am mai citit pe net. Noi mergeam cu cortul, pescuiam cu creanga, treceam lacul in inot si luam una alta de la magazin si ne intorceam uneori tot asa...Ce vremuri! Tare mult ma intristeaza ce a ajuns locatia respectiva. Cand am citit ca nu ai cum nici macar sa ajungi la lac din cauza vilelor si spagii si coruptiei din zona, care mai e farmecul?! Nici macar nu au voie sa faca case la o distanta x de zona lacului. E legal?! Wtf...

Cand vin, vin cu curisera, poate reusesc sa merg pana la Gura Humorului sau daca nu, macar dus-intors pana in Vatra Dornei. Dar asta dupa luna mai ca sa treaca zapada. Daca vrei sa iesi, mers lejer, 25km media, count me in.

Suna bine sa ai un nene pe langa, in special ca cei mai in varsta au niste povesti de tin cu gura pana la urechi. Iar daca e atent asa cum zici, e minunat sa ai de la cine invata un ABC old school, ajuta tare mult, plus chestii care nu cred ca vreodata ai sa le inveti de pe net sau din carti. Fain!
Old 13-02-2018, 10:22   #175
Ncmihai
Ancient friend

Ncmihai's Avatar

Mentioned: 45 Post(s)

PC-ul meu

Dude, abia ce am gasit thredul asta
De cand am inceput liceul m-am inscris in lotul de orintare, fara sa stiu ce ii aia orientare, de atunci pana acum am participat la vreo 3 concursuri, urmatorul fiind pe 24 luna asta.
Am vazut si vad o crestere a rezistentei in mine, de la abia alergat 500 m am ajuns la 8 km.
Aaa si inca un lucru, de ce nu m-am lasat pana acum, ii altfel fata de atletism, mai greu si nu alergi in cerc pe un stadion, care ii boring af, tre' sa iti mintea la contributie, ii super fain

Last edited by Ncmihai; 13-02-2018 at 16:24.
Ncmihai is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2018, 10:24   #176
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Hi5, @Ncmihai! Bafta la concursuri! Iar legat de alergare sunt de aceeași părere.
Mult succes!
Old 13-02-2018, 10:59   #177
ithanium2
Senior Member

ithanium2's Avatar

PC-ul meu

Am fost ieri pana la Nootka.
Am incercat https://www.lasportiva.com/en/trango...?options=26336
Erau marimea 42 si imi erau cam ficsi, dar ca si feeling pareau comozi pe interior. A zis omul ca imi poate aduce 43.

Chestia e... nu prea gasesc nimic review-uri despre ei pe internet. Nu sunt de piele, si au sus un fel de parazapada de neopren care se muleaza pe picior ca sa nu intre pietricele sau apa. Problema...e neopren... mi-e frica sa nu imi fiarba picioarele.

Am incercat si Scarpa Zodiac...cei tip adidas, sunt cam dezamagit pentru ca pentru mine sunt cam ingusti, si ma gandesc ca asa o sa fie si Zodiac Plus sau Tech.

De la Garmont am incercat ceva...dar mi se par tancuri.
Old 13-02-2018, 13:52   #178
khrypt
Ancient friend

Mentioned: 3 Post(s)

Send a message via Yahoo to khrypt

@ithanium2,
Salomon Quest 4D 2 GTX am eu. Is bunicei, nu cred ca si-au meritat pretul de asta vara (~850 ron). Sunt impermeabili... dar daca transpiri... na.. iese mai greu . I-am folosit si in vara, si in toamna si oleaca pe zapada. Si.. sunt destule situatii in care o sa vezi ca aluneca.
O ciudatenie, desi par niste tancuri(is butucanosi si solizi si grei), asta toamna cand am incercat sa urc pe Musala, oamenii care se intorceau de pe varf sau de pe drum... imi tot spuneau ca nu sunt portriviti pentru zapada. Spre varf ajungea si la 1.5m zapada.. Nu am inteles de ce.
Apa nu intra in ei.. am urcat pe ploaie aproape torentiala, am intrat in parau.. sunt in regula...

Sper sa-ti fi fost de vreun folos. (Nu de alta, dar review-urile de afara pt Salomon... asa am aruncat eu banii)
khrypt is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2018, 18:30   #179
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Duminica am urcat pana la cabana Curmătura. Am fost cu un tip care face excursii. TED Adventure. Poate ați auzit de el, fain gagiu. Ca fapt divers avea Lowe, verzi, desi la prima vedere puteam zice ca sunt Garmont. Vremea a fost faina, dar gheata sub zapada, drept urmare a fost o distractie. Traseul a fost mediu, usurel as zice. Insa au fost necesare gheare.

Eu neavand momentan altceva am urcat cu Garmont Dragontail low, de care v-am mai spus. Totul a fost ok, singura sperietura a fost cand am coborat dimineata din pat aveam 2 genunchi. Am luat fasa, unguent aveam ceva expirat din 2015 cu arnica, am luat niste pastile la mine, desi imi era de raul din bus decat cel pe urcare, oricat de nasoala ar fi fost ea era simplu, urc sau nu urc. Traseul a fost ~ 2:30-3:00, nu mai stiu exact, cu o diferenta de nivel de ~900 metri. Mancarea la cabana Curmatura e tare buna, cel putin zama, felul 2 so so, prajitura buna, si sa nu uitati de vin fiert, eu am aflat doar la sfarsit dupa ce m-am chinuit sa beau un ceai cu rom (la propriu)

Cu o zi inainte facusem 101km, iar ultimii 32km i-am pedalat intr-un picior datorita unul genunchi sufletist si care mi-a facut probleme urate. M-a recuperat cineva cu masina de la 17km dupa ce la a 3-a incercare de a pleca m-am gasit pe jos. In genunchi simteam un scurtcircuit parca. Am astepta intr-o coferarie, oameni tare faini, m-au lasat sa sun, eram praf...am baut o cafea tare proasta, dar vreau sa zic ca fiind degerat, a fost cea mai buna cafea pe care am baut-o vreodata. Temperatura de la 7-10 grade a scazut la 0 grade si ceva mai jos ulterior, caci media la sfarsit mi-a dat 2 grade per total. Maini, picicioare, bale, muci, tot ce vrei...a fost cea mai nasoala tura de cand m-am dat pe bicicleta. La un moment dat, desi aveam pulsul ok, nu mai vedeam bine...am crezut ca raman in camp, m-am speriat si am pedalat de nebun, cum am putut.

Over all, am avut un weekend de pomina

Ce vreau sa zic e faptul ca Garmonturile si-au facut treaba cu brio. Eu am mers si pe strada cu ei, in perioada asta. Insa daca ar fi sa iau de iarna ar fi printre primele perechi pe care le-as testa. Soseta de lana sau mai groasa, cauti niste scari si urci si cobori. Sau poate au altceva de test pe acolo, nu doar sa faci 5 pasi stanga- dreapta cu ei in picioare.

Ma bucur ca ai mers si ai testat, asa cum ziceam, Cluj e aproape si e la indemana. Desi nu i-am pipait, insa nu arata rau. La Sportiva, pe langa Salewa, NorthFace, Scarpa, Asolo, Mammut, ar fi topul meu in firme de bocanci, iar la alergat top 3.
Old 13-02-2018, 18:48   #180
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

PC-ul meu

Poti incerca si la nimereala. Eu pana acum doar online am luat inclusiv Garmonturile Call me crazy.

Hanwag-urile astea arata bine pentru ce ai nevoie. Lowe ceva mai "grei" si ceva Millet mai soft. Presupun ca nu e cazul de astia de la Salewa, desi par usori intra la categoria grea.

-

Nu dau link in engleza, se gaseste usor online, s-a auzit de el. Ce parere aveti de Il Camino?

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules