lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > User test & review
Connect with Facebook

User test & review Teste si articole facute de catre voi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-08-2009, 17:50   #1
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default TRUE vs CNPS10X EXTREME vs MEGAHALEMS



Ce au in comun True, Z600, Megahalems si Mugen 2?. Toate sunt coolere de top, sunt cele mai performante coolere pe care le puteti gasi la ora actuala, bineinteles fiecare cu specificul sau, adica optimizate pentru a functiona mai bine la un anumit airflow. Toate se bazeaza pe arhitectura tower, cea mai eficienta din punct de vedere a performantei obtinute.

CNPS 10X Extreme este primul cooler de la Zalman bazat pe arhitectura tower si este normal sa trezeasca un interes mare printre pasionatii racirii cu aer (si nu numai), mai ales ca pina acum toate coolerele produse de ei se bazau pe o arhitectura foarte eleganta si deosebita despre care nu putem spune ca nu oferea performante bune. Totusi eu de multa vreme astept de la Zalman un cooler cu adevarat performant care sa puna probleme virfurilor actuale.
Acest moment a venit si Zalman a introdus (fara prea multa "galagie") modelul CNPS10X Extreme. Am fost printre primii care au intuit potentialul acestui cooler si cum era de asteptat doream sa il testez.



Primele analize si observatii:

De indata ce coolerul a ajuns la mine am analizat citeva aspecte care ma interesau in mod special si pe care le voi enumera putin mai "jos". Dupa cum se stie sunt adeptul testelor mai extreme dar fara sa uit si de utilizatorii de rind care doresc performanta foarte buna in conditii de silentiozitate maxima, a metodologiei care imi asigura conditii de test cit mai identice pentru a putea crea o ierarhie cit mai corecta. Bineinteles testele mele nu sunt cele mai bune si nici intr-un caz complete dar acesta este specificul care l-am ales de la inceput, nimeni nu poate atinge toate aspectele intr-un test si de aceea fiecare mod de a testa isi are importanta si relevanta lui foarte bine venita (sau cel putin asa ar trebui vazute lucrurile).
Acum ca am facut aceasta paranteza voi enumera lucrurile pe care le-am verificat prima data:

- distanta dintre lamele, grosimea, prelucrarea si numarul lor

Se stie ca aceasta distanta trebuie sa fie mica pentru un cooler optimizat pentru high air flow si mai mare pentru cele care trebuie sa functioneze la turatii mici sau fanless. Distanta dintre lamele in cazul lui CNPS10X EX este la fel cu cea a lui True (1.5mm) si putin mai mica ca la Megahalems (2mm). Numarul de lamele este mai mare la Zalman, 56 lamele fata de cele 52 la True si 45 la Megahalems. Grosimea lor este la fel la cele trei coolere si anume ~0.5mm.
Lamelele sunt cromate, acest lucru ferindu-le de oxidare pe linga aspectul foarte placut oferit coolerului.

- constuctia bazei, numarul de heatpipe-uri si dispunerea lor



Baza lui 10X este suficient de mare, este perfect plana (verificata cu sublerul) si are o finisare "oginda", as putea spune ca este baza perfecta. Am mai intilnit o astfel de baza la Thermolab Baram, doar ca in cazul vintului corean baza este putin cam ingusta (probabil ca performantele nu ii sunt afectate dar am facut acesta precizare ca o preferinta personala, imi plac bazele solide)
Cu cele 5 heatpipe-uri nu are cel mai mare numar existent, dar bazindu-ma pe testele mele mai vechi (Tru vs True) unde 4 HP erau la numai 0.5c diferenta fata de 6 HP am considerat ca 5HP sunt suficiente.
Dispunerea lor este ceva mai "aerisita" ca la True ceea ce este un posibil avantaj in fata celui mai bun cooler de pina acum la turatii extreme.

- Sistemul de prindere: soliditate, constructie si presiune



Dupa cum am mai spus imi plac lucrurile solide, cum ar fi sistemul de prindere facut de cei de la Prolimatech pentru Megahalems (cel mai bun facut vreodata), faptul ca nu poti indoi True Copper "nici sa vrei", ca sa enumar doar citeva care imi vin acum in minte.

Sistemul de prindere facut de Zalman ar putea fi mai bun in toate privintele:
- soliditate (prinderea este in mare parte din plastic ceea ce nu ii ofera o rezistenta prea buna).
- simplitate (cel putin montarea pentru SK 775 implica punerea in niste gauri a unor bolturi care le mai poti si pierde, intr-un cuvint montarea este incomoda si asta o spune cineva care a montat destule prinderi modate bazate pe suruburi si tot felul de artificii, deasemenea dificil de instalat)
- presiune (presiunea putea fi mai buna si acesta este motivul pentru care nu am folosit prindere modata la True care poate aduce un cistig de ~1.5c).

In pofida acestor slabiciuni enumerate mai sus sistemul de prindere si-a facut foarte bine treaba (dupa cum veti putea observa) si pina la urma am vazut ca si un sistem de prindere foarte subred si simplu cum este cel bazat pe push pins isi face bine treaba. Eu am atins acest aspect deoarece judec lucrurile mai mult din punctul de vedere al unui entuziast, vreau ca totul sa fie perfect si de aceea sunt mai sever in analiza unui produs.

Ventilatorul nu m-a interesat prea mult deoarece testarea coolerului stock (cum vine el) nu este "specialitatea mea". Depinde cum privesti problema, poate fi un plus sau un minus acest ventilator: sustinatorii domeniului silent nu il vor agrea deoarece nu este cel mai eficient si silent, dar vine cu un controler de turatie si pot sa spun ca eu vad ca un plus acest ventilator si controlerul de turatie.
Un "silent freak" il va schimba oricum daca isi va cumpara acest cooler dar va cheltui in plus pentru acest lucru.
Coolerul arata foarte bine (la fel spun, aceasta este parerea mea) este elegant, are o calitate ireprosabila (este cromat tot) si ventilatorul luminat poate fi iarasi un plus pentru cei interesati de asa ceva.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	front.JPG
Views:	802
Size:	59.3 KB
ID:	431   Click image for larger version

Name:	10X.jpg
Views:	868
Size:	68.6 KB
ID:	432   Click image for larger version

Name:	baza.jpg
Views:	796
Size:	50.7 KB
ID:	433   Click image for larger version

Name:	P1080161.jpg
Views:	534
Size:	262.4 KB
ID:	434   Click image for larger version

Name:	P1080168.JPG
Views:	488
Size:	87.7 KB
ID:	435   Click image for larger version

Name:	P1080173.JPG
Views:	548
Size:	144.5 KB
ID:	436   Click image for larger version

Name:	P1080175.JPG
Views:	452
Size:	183.8 KB
ID:	437   Click image for larger version

Name:	P1080176.JPG
Views:	528
Size:	121.9 KB
ID:	438   Click image for larger version

Name:	P1080180.JPG
Views:	494
Size:	104.1 KB
ID:	439   Click image for larger version

Name:	P1080181.JPG
Views:	520
Size:	102.5 KB
ID:	440  

Click image for larger version

Name:	P1080185.JPG
Views:	471
Size:	101.1 KB
ID:	441   Click image for larger version

Name:	P1080189.JPG
Views:	534
Size:	103.7 KB
ID:	442   Click image for larger version

Name:	P1080191.JPG
Views:	471
Size:	86.0 KB
ID:	443   Click image for larger version

Name:	prindere.jpg
Views:	833
Size:	297.3 KB
ID:	444  

Last edited by poparamiro; 03-08-2009 at 21:33.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2009, 17:52   #2
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default Concurenti, metodologie si sistem de test

Deja am vorbit prea mult, ceea ce nu-mi place defel, asa ca vom trece la lucruri mai concrete:

CONCURENTI:

ZALMAN CNPS 10X EXTREME - prindere stoc, nelapuit
THERMALRIGHT ULTRA 120 EX - prindere stoc, lapuit
PROLIMATECH MEGAHALEMS - prindere stoc, lapuit

METODOLOGIE:

In testele mele am incercat sa am conditii cit mai egale pentru coolere deoarece pe acest lucru ar trebui sa se bazeze un versus:

- open stand
- ambient constant
- aceleasi turatii/aceleasi ventilatoare
- acelasi cpu, placa de baza, voltaje
- presiuni de prindere cit mai egale (unde este posibil)
- aceeasi pasta termica
- cooler lapuit, cpu lapuit (situatia ideala)

Temperatura in load a fost obtinuta prin rularea timp de 10 minute a programului prime 95 small fft (4 threads) dupa ce in prealabil am lasat 5 minute sistemul in desktop cu procesorul in repaos total. Pentru extreme TDP rularea programului prime 95 a durat doar 5 minute si 2 minute in repaos (dupa ~ 4 minute temperatura se stabiliza). Inregistrarea temperaturii a fost facuta cu programul realtemp, a fost trecuta in grafic media aritmetica a temperaturilor maxime obtinute de cele 4 core-uri. Temperatura specificata in grafic trebuie sa fie cea maxima pentru a observa distanta ramasa pina la TJmax deoarece daca procesorul depaseste TJmax va intra in throttle si performanta in primul rind va avea de suferit.

Programe folosite:

- prime95 v259
- realtemp 3.17
- cpu-z 1.50
- HWMonitor 1.31

SISTEM DE TEST:



CPU - Intel Core 2 Quad Q6600 lapuit
MB - DFI LP UT P35 T2R
RAM - 2x1Gb Mushkin Redline DDR2 1000
VGA – Asus Geforce 6600
PSU – Corsair HX1000W – 1000 watt
HDD - SAMSUNG HD321KJ
TIM - GELID GC-1
OS - Windows XP SP3

SETARI PROCESOR:

Pentru Extreme TDP
3827mhz - 1.616 vcore load

Pentru High TDP
3711mhz - 1.488 vcore load

Pentru low rpm (medium TDP)
3307mhz - 1.344 vcore load

VENTILATOARE:

Delta PFB1212UHE - 5500 rpm, 252 CFM
Scythe DFS123812H - 3000 rpm
Scythe Slip Stream SY1225SL12LM 1000 rpm - setat la 800 rpm
Scythe SFF21F - 1500 rpm

Se pot observa turatiile ventilatoarelor in fiecare screen de test.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	sistem.jpg
Views:	788
Size:	429.9 KB
ID:	445   Click image for larger version

Name:	CSC_4448.JPG
Views:	529
Size:	187.0 KB
ID:	446   Click image for larger version

Name:	CSC_4471.JPG
Views:	464
Size:	177.2 KB
ID:	447   Click image for larger version

Name:	CSC_4475.JPG
Views:	539
Size:	173.9 KB
ID:	448   Click image for larger version

Name:	DSC_4436.JPG
Views:	468
Size:	160.3 KB
ID:	449   Click image for larger version

Name:	DSC_4439.JPG
Views:	534
Size:	167.7 KB
ID:	450   Click image for larger version

Name:	DSC_4440.JPG
Views:	493
Size:	196.5 KB
ID:	451   Click image for larger version

Name:	DSC_4441.JPG
Views:	500
Size:	170.4 KB
ID:	452   Click image for larger version

Name:	DSC_4442.jpg
Views:	483
Size:	440.0 KB
ID:	453   Click image for larger version

Name:	P1080156.JPG
Views:	520
Size:	196.8 KB
ID:	454  

Click image for larger version

Name:	paste 10X.jpg
Views:	480
Size:	93.9 KB
ID:	455   Click image for larger version

Name:	paste mgh.jpg
Views:	508
Size:	122.9 KB
ID:	456   Click image for larger version

Name:	paste true.jpg
Views:	460
Size:	115.1 KB
ID:	457  

Last edited by poparamiro; 03-08-2009 at 03:02.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2009, 17:52   #3
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default Rezultate

Cind am spus mai sus ca am intuit potentialul acestui cooler credeam ca va fi un cooler bun dar nu ma asteptam la rezultate atit de bune. Dupa ce am analizat coolerul am vazut ca detine calitatile necesare pentru a ataca "greii racirii cu aer" si am spus ca True va avea probleme serioase.


~27oC AMBIENT

CONCLUZII SI OBSERVATII:

Testez coolere de mai mult de un an de zile si pina acum nu am vazut vreun cooler care sa invinga True la setari extreme. Lucrurile se mai schimba si pot spune ca ierarhia celor mai bune coolere in conditii de airflow mare/foarte mare s-a schimbat si ea. Zalman CNPS10X EXTRME este cel mai performant cooler din acesta categorie, el invingind si Megahalems-ul.

Coolerul de la Zalman are o comportare foarte buna in toate testele si se mai poate vedea ca la turatii foarte mici a iesit doar cu ceva in urma lui Megahalems, dar acest lucru este normal deoarece CNPS10X EX nu este optimizat pentru silent cooling. O temperatura ambientala mare este cu siguranta relevanta pentru utilizatotul obisnuit, dar nu va favoriza diferentierea mai accentuata a coolerelor.
Un lucru pe care il consider un minus la acest cooler este faptul ca nu exista posibilitatea montarii a doua ventilatoare, desi observam in teste (unde am modat putin coolerul pentru a monta doua ventilatoare) ca scaleaza bine in configuratie push-pull. Din nou putem trage concluzii diferite in functie de cum privim problema:

1. - ok, nu are suport pentru doua ventilatoare dar raceste foarte bine cu unul singur si pina la urma in cazul high air flow (pentru care este optimizat) nu se cistiga mare lucru la montarea a doua ventilatoare.
2. - nici un cooler nu este perfect dar probabil ca daca Zalman construia coolerul cu suport pentru doua ventilatoare nu mai putea pastra eleganta lui, care este unul din punctele lui forte.
3. - un entuziast nu va avea nici o problema in a moda coolerul si a-i pune orice fel de ventilatoare.
4. - una din situatiile in care montarea celor doua ventilatoate conteaza mai mult este cea a racirii silentioase, unde se cistiga cel mai mult la folosirea configuratiei push-pull, dar si aici Zalman se descurca bine cu doar un ventilator (trebuie sa tineti cont ca nu este optimizat pentru silent cooling)

Am divagat destul pe tema ventilatorului, mai mult decit trebuia, asa ca vom trece la concluzii:

Megahalems ramane cel mai bun cooler silent (alaturi de Z600) si cel mai complet dintre cele trei, iar True desi nu a reusit sa cistige nici o categorie in acest test ramane un cooler foarte performant la airflow extrem.

Chiar daca pretul lui CNPS10X EX este mare, cu siguranta este pe deplin justificat de calitatile lui, parerea mea este ca Zalman ofera utilizatorilor un pachet complet prin CNSP10X Extreme, performanta de top, prindere pentru cele mai noi socketuri, pasta buna, ventilator si chiar controler de turatie elegant integrat in cooler. Este greu sa nu fii multumit daca achizitionezi acest pachet.

Sper ca va placut acest versus si astept mai ales critici si observatii din partea dumneavoastra
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	CHART.PNG
Views:	897
Size:	32.6 KB
ID:	458   Click image for larger version

Name:	10x_800_low.png
Views:	444
Size:	77.0 KB
ID:	459   Click image for larger version

Name:	10x_800x2_low.png
Views:	485
Size:	77.5 KB
ID:	460   Click image for larger version

Name:	10x_1500_high tdp.png
Views:	425
Size:	75.8 KB
ID:	461   Click image for larger version

Name:	10x_1500_low.png
Views:	481
Size:	75.7 KB
ID:	462   Click image for larger version

Name:	10x_1500x2_high tdp.png
Views:	416
Size:	77.9 KB
ID:	463   Click image for larger version

Name:	10x_3000_high tdp.png
Views:	486
Size:	77.0 KB
ID:	464   Click image for larger version

Name:	10x_3000x2_high tdp.png
Views:	418
Size:	78.1 KB
ID:	465   Click image for larger version

Name:	10x_5500.png
Views:	473
Size:	74.0 KB
ID:	466   Click image for larger version

Name:	mgh_800_low.png
Views:	420
Size:	72.7 KB
ID:	467  

Click image for larger version

Name:	mgh_800x2_low.png
Views:	493
Size:	74.6 KB
ID:	468   Click image for larger version

Name:	mgh_1500_high tdp.png
Views:	420
Size:	73.7 KB
ID:	469   Click image for larger version

Name:	mgh_1500_low.png
Views:	480
Size:	72.3 KB
ID:	470   Click image for larger version

Name:	mgh_1500x2_high tdp.png
Views:	426
Size:	72.7 KB
ID:	471   Click image for larger version

Name:	mgh_1500x2_low.png
Views:	460
Size:	74.8 KB
ID:	472   Click image for larger version

Name:	mgh_3000_high tdp.png
Views:	398
Size:	72.2 KB
ID:	473   Click image for larger version

Name:	mgh_3000x2_high tdp.png
Views:	468
Size:	74.5 KB
ID:	474   Click image for larger version

Name:	mgh_5500.png
Views:	414
Size:	60.0 KB
ID:	475   Click image for larger version

Name:	True_800_low.png
Views:	474
Size:	73.3 KB
ID:	476   Click image for larger version

Name:	True_800x2_low.png
Views:	401
Size:	72.9 KB
ID:	477  


Last edited by poparamiro; 03-08-2009 at 04:58.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2009, 18:17   #4
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default screen-uri teste

Nu au incaput toate screen-urile intr-un post asa ca am pus restul aici.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	True_1500_high tdp.png
Views:	426
Size:	74.4 KB
ID:	478   Click image for larger version

Name:	True_1500_low.png
Views:	354
Size:	75.4 KB
ID:	479   Click image for larger version

Name:	True_1500x2_high tdp.png
Views:	389
Size:	75.0 KB
ID:	480   Click image for larger version

Name:	True_1500x2_low.png
Views:	358
Size:	72.4 KB
ID:	481   Click image for larger version

Name:	True_3000_high tdp.png
Views:	398
Size:	75.2 KB
ID:	482   Click image for larger version

Name:	True_3000x2_high tdp.png
Views:	343
Size:	76.4 KB
ID:	483   Click image for larger version

Name:	True_5500.png
Views:	373
Size:	73.2 KB
ID:	484  
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2009, 19:36   #5
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mda...Frumoasa surpriza au facut cei de la Zalman.Intr-adevar un heatsink extraordinar si complet capabil sa faca fata tuturor cerintelor.Un produs pe cinste , cu toate ca nu credeam in forta lui si chiar credeam ca o sa se faca de ras in fata vechilor campioni ,ma vad nevoit sa zic un mare BRAVO producatorului pt ca a facut posibila existenta lui.Unul dintre minusurile pe care le pot gasi este pretul prohibitiv cu care se comercializeaza pe la noi din vina unui anume importator.Asteptam alte surse mai ... "comerciale"
Alt minus ar fi posibilitatea accesibila de a monta 2 fan-uri in push-pull pe dansul.Insa cum nu ducem lipsa de inventivitate sunt convins ca cine doreste sa scoata tot ce este mai bun in el va reusi sa puna 2 fan-uri fara prea mult deranj.
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments

Last edited by Triplu_Z; 01-08-2009 at 19:40.
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2009, 19:52   #6
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Mi-am adus aminte ca nu degeaba ne place noua sa vorbim doar dupa ce testam. Uite ca in cazul acestui heatsink mi-am dat cu parerea inainte si am gresit, CNPS10X chiar se ridica la inaltime si se incadreaza perfect alaturi de TRUE si Megahalems. Un produs reusit, care intra direct intre greii greilor si care nu este deloc "vinovat" de pretul practicat la noi in tara. S-ar parea ca limitele racirii pe aer in momentul de fata au fost atinse, deci o sa mai avem probabil parte si de alte suprize d egenul asta in urmatoarea perioada. Bravo Zalman si bravo Ramiro, frumos test!
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2009, 19:55   #7
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ca bine zici Monstrule.Imi aduc eu aminte o anume conversatie in care discutam performantele lui 10X in necunostiinta de cauza.Uite ca ne-au ajuns blestemele
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2009, 21:42   #8
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,803
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Oricum din ce vad in test cu un ventilator pana in 3000RPM (adica zona suportabila ) tot Megahalems e mai bun si in plus e si mai ieftin (chiar daca adaugam un ventilator). Oricum, abia astept sa testez si eu Zalman-ul pe i7 !
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2009, 23:05   #9
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Poate ai vrut sa spui 1500, iar ventilatorul si smirghelul costa mai mult decat diferenta.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2009, 23:08   #10
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pai pana in 3000 rpm ...implicit zona de sub specificatie.Glasspapier-ul e ieftin ... ventilatorul ..depinde de preferinte
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2009, 23:12   #11
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Eu am testat in conditii de egalitate (cpu lapuit, cooler cu baza buna sau lapuit unde nu era ok)
Baza foarte buna a lui 10X este posibil sa nu se potriveasca prea bine cu un ihs concav, caz in care baza convexa a lui Megahalems ar fi mai potrivita, dar doar speculez aici, de asta sunt folositoare si testele "real life".

Last edited by poparamiro; 01-08-2009 at 23:40.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2009, 23:32   #12
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

La 2x1500 vad egalitate, abia la 1x1500 este batut de Megahalems cu un grad. Megahalems 245 lei, ventilator banal 25 lei, Zalman 10x 280 lei, iti mai raman 10 lei pentru frecat, nu-ti ajung.

Daca era si Z600 in teste era ideal, erau prezenti toti titanii.

Last edited by Jocker; 01-08-2009 at 23:37.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2009, 23:48   #13
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,803
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Nu prea conteaza atat de tare lapping-ul in cazul Megahalems
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 01-08-2009, 23:56   #14
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Asa pot spune si eu ca aia 10 lei fac toti banii pentru performanta high si extreme TDP . Alta era treaba cu Z600 si cei 180 lei ai sai.

Last edited by Jocker; 02-08-2009 at 00:08.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2009, 00:28   #15
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

Quote:
Originally Posted by Jocker View Post
La 2x1500 vad egalitate, abia la 1x1500 este batut de Megahalems cu un grad. Megahalems 245 lei, ventilator banal 25 lei, Zalman 10x 280 lei, iti mai raman 10 lei pentru frecat, nu-ti ajung.

Daca era si Z600 in teste era ideal, erau prezenti toti titanii.
Zalman-ul vine si cu fan-controller Eu nu consider pretul chiar asa de mare, avand in vedere ca TRUE Black cam tot pe acolo se invarte.

Sa fim seriosi, iti iei MGH si un amarat de ventilator de 25ron?

Iar de Z600 se stie deja, nu se descurca extraordinar la extreme tdp, zona in care ii place lui e sub 1500rpm. Iar acolo este o adevarata bijuterie.
__________________
eXpanding Limits
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2009, 00:30   #16
poparamiro
Super Moderator
 
poparamiro's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 5,876
Mentioned: 33 Post(s)




Send a message via ICQ to poparamiro Send a message via AIM to poparamiro Send a message via Yahoo to poparamiro Send a message via Skype™ to poparamiro
Default

Intr-adevar Z600 are un raport pret performanta foarte bun. La low rpm este putin mai bun ca ca Megahalems (depinde si de conditiile de test).
Am ales sa includ Megahalems in acest versus deoarece este unul din cele mai complete coolere existente, se comporta foarte bine si la low rpm si la extreme cfm.
poparamiro is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2009, 01:20   #17
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by eXpander View Post
Sa fim seriosi, iti iei MGH si un amarat de ventilator de 25ron?
In cazul asta nu mai are sens afirmatia lui matose .
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2009, 01:22   #18
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

"Amaratul" ala ar putea fi un Yate Loon
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2009, 01:34   #19
eXpander
Ancient friend
 
eXpander's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Bistrita
Posts: 682
Mentioned: 0 Post(s)


Send a message via Yahoo to eXpander Send a message via Skype™ to eXpander
Default

Good point Am uitat de ele. Eu ma gandeam la un GT, Noctua etc
__________________
eXpanding Limits
eXpander is offline   Reply With Quote
Old 02-08-2009, 01:49   #20
xwoodoo
VIP
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 26
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Ramiro felicitari pentru review, ca de obicei la inaltime.
Eu as interpreta altfel rezulatele:
- mi-ar fi greu sa desemnez un castigator absolut.
- diferentele sunt foarte mici, foarte apropiate de marja de eroare a testului
- totusi as spune ca TRUE este lasat usor in urma de ceilalti contracandidati
- la turatii de "real life" Prolimatech-ul obtine rezultate mai bune pe toata gama de incarcare.
- la turatii extreme Zalman obtine rezultate putin mai bune.
Avand in vedere ca diferentele la high cfm sunt de 0.5-1 grad as spune urmatoarele :
- in sfarsit zalman are un cooler demn de top #3
- faptul ca dupa mai bine de 2 ani de suprematie TRUE este batut la o diferenta mica ne arata ca suntem foarte aproape limita de racire a design-ului tower + heatpipe.
Alegerea potentialilor cumparatori ramine in continuare subiectiva.
xwoodoo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Doua heatsink-uri noi de la Zalman – CNPS10X Extreme si CNPS10X Quiet Monstru Stiri 0 26-07-2009 17:17

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,116
Total Online: 4103

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.