lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


 
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
Old 01-05-2017, 15:45   #1
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default Remediere zgomot ventilatoare pe SLEEVE BEARING - PUDRA DE GRAFIT / GRAPHITE POWDER

Inainte de toate, tin sa subliniez ca incercarea mea nu a fost incununata de succes insa ce voi posta mai jos poate va ajuta pe cineva.

Datele problemei:

1. Ventilator Bitfenix Spectre PRO 230 mm - pe SLEEVE BEARING sau denumire din brosura Fluid Dynamic Bearings (FDB) .. tot aia...
https://www.bitfenix.com/global/en/p...s/spectre-pro/
2. Orientare orizonatala ca ventilator de exhaust in top-ul carcasei Bitfenix Colossus. Fiind vorba de un ventilator pe sleeve bearing e clar ca nu avea cum sa aiba viata lunga in acest caz. Totusi timp de 3 ani de zile a mers foarte bine. Pretul unui ventilator nou este de circa 100 de lei insa chiar si daca l-as fi cumparat nou este posibil sa fi avut aceeasi problema.
3. Zgomote in functionare chiar daca avea ulei destul.
4. Ventilatorul are o mica bataie pentru ca palele sigur nu sunt echilibrate. Bataia este vizibila la ambele ventilatoare pe care le am. Acest fapt a dus la uzura axului si a bucsei / sleeve bearing-ului.

Obs. Ventilatorul Bitfenix Spectre Pro de 230 mm facea zgomot doar in orientarea orizontala. Daca il puneam vertical era silentios si nu avea nici un fel de zgomot.

Solutii:

1. Adaugare ulei MF - nu a dat rezultat
2. Am vrut sa incerc vaselina insa in trecut nu a dat rezultate deoarece vaselina iesea afara si dupa o perioada axul nu nu mai avea ungere mai ales ca sleeve bearing-ul are nevoie permanent de o pelicula de ulei.
3. Adaugarea de ulei MF / subtire si praf de grafit.
http://articlebin.michaelmilette.com...d-system-fans/
http://www.hardwarecanucks.com/forum...card-fans.html

Chestia asta cu pudra de grafit o citisem acum ceva timp si era ceva ce nu incercasem. Eram circumspect insa deh, hai sa o incerc si pe asta...

Pudra de grafit am gasit in Brasov: http://www.kaleido.ro/K9756-Pudra-grafit-80-g.html

Prin urmare am facut urmatoarele:

1. Am cumparat pudra de grafit: 20 de lei
2. Am desfacut ventilatorul.
3. Am curatat uleiul vechi.
4. Am adaugat ulei de MF si am turnat pudra de grafit.

Atentie! pudra de grafit este foarte fina si imediat este miscata de cel mai mic curent de aer. In plus murdareste orice orice suprafata. Un punct se trnsforma intr-o pata cat ai bate din palme. Daca o scapati pe haine este jale. Eu nu m-am murdarit deloc Am reusit sa curat zonele de pe rama ventilatorului, care s-au patat, doar cu alcool izopropilic 99%.O simpla stergere cu o carpa uscata sau servetel de hartie inrautateste situatia

OBS. Pudra de grafit este conductor electric si daca puneti prea mult ulei sau prea multa pudra si intra la motor sau la placa de circuite o sa dati de naiba. In acest caz little is more!

Am lasat apoi ventilatorul Bitfenix Spectre Pro de 230 sa mearga. Initial s-a auzit ceva zgomot insa dupa ce pudra de grafit si uleiul si-au facut treaba, the "grinding noise" s-a redus.

PROBLEMA mea insa nu s-a rezolvat. In orientare verticala ventilatorul era la fel de silentios. Cum il puneam orizontal acelasi zgomot ca o hasaiala continua...ma cam asteptam eu sa fie tot asa. Toata treaba asta imi suna ca si cu apa sfintita....

Am desfacut din nou ventilatorul si a trebuit sa curat toata mizeria. Negreala de la praful de grafit si uleiul MF a fost greu de curatat. Am bagat la greu alcool izopropilic cu seringa si multe betigase cu vata.

Ce este de facut?

M-am uitat mai bine la ax si se vedeau niste urme de la uzura doar in partea superioara. Dupa cum va spuneam ventilatorul are si o mica bataie.

Cu distantierele din fabrica elicea are un mic joc inainte-inapoi in lagar. Se simte la mana cand tii de rama si apesi pe elice.

Pana la urma am inlocuit un O-ring mai subtire cu unul putin mai gros in asa fel incat sa elimin jocul inainte-inapoi a elicei in sleeve bearing/lagar/busca. Am adaugat un ulei mai gros Renthal Chain Lube si astfel am reusit sa recuperez ventilatorul si sa-l pot folosi in continuare in top-ul carcasei. Acum este perfect silentios. Cel putin pana cand axul o sa aiba uzura mai mare sau sleeve bearing-ul se duce si el direct la Creator.... NOTA. O-ringul este de mici dimensini si este prins intre doua mici saibe de metal. Axul este tinut de o saiba in forma de potcoava. Ca sa o dau afara am luat o forfecuta mica i-am indoit putin varful si am departat varfurile "potcoavei".

OBS.

Mina de creion nu este indicata daca vreti sa incercati asa ceva. Ea cotine mai putin grafit pe langa alte elemente mai abrazive. Cea mai indicata este pudra de grafit 90% +

Am avut ventilatoare cu ball bearings in top-ul carcasei. Erau 2x120 mm Scythe Gentle Typhoon. Acestea aveau insa un timbru sonor la rulmenti de ma scoteau din sarite si efectiv nu le-am suportat

La urmatoarea problema o sa incerc doua ventilatoare Thermalright TY-141 pe ball bearings.

Dupa toata chestia asta cu pudra de grafit nu ma pot pronunta daca este buna la ceva sau este vorba de snake oil.....este posibil ca in cazul unor ventilatoare mai uzate sa isi faca treba daca sunt folosite in orientare verticala / normala. De asemenea este posibil sa elimine baraitul sau alte zgomote mai puternice insa dupa cum se spune your mileage might vary. In cazul meu nu a rezolvat nimic.

CONCLUZIA? Hmmm sometimes is better to buy a new or a better fan. In cazul meu insa la 230 de mm nu aveam variante cu ball bearings.

Am incercat in trecut sa iau rulmentii de la un Scyhthe Gentel Typhoon si sa-i pun la alt ventilator cu sleeve bearing dupa ce am scos bucsa afara. A mers insa nu a fost ceva ideal. Axul avea joc in gaura de la rulmenti.

News flash over

gallery: https://postimg.cc/gallery/xnwcoe8q/ https://postimg.cc/gallery/1tni1j2ae/



Last edited by Robert B; 02-08-2018 at 23:43.
Robert B is offline   Reply With Quote
 

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Arta Celor de la Grafit Studio LAB501 Nivelul2 0 22-10-2016 14:00
Zgomot retea (tiuit) periferice alex17 GTX Periferice 7 01-03-2014 11:19
Sandia Air Bearing - o noua tehnologie de racire cu aer eugenius Racire 1 15-07-2011 21:36
Zgomot fundal Creative X-Fi Bobby Periferice 7 12-01-2011 23:24

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,150
Total Online: 4814

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 15:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.