lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-06-2018, 02:31   #301
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Zbang, 40$ aici, cu tot cu shipping.

https://www.aliexpress.com/item/IN-S...b-438431374d4d
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 02:36   #302
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

38. Da' numa neagra ^^ Rau nu arata, dar as mai astepta nitel sa vedem ce zic reviewurile.

Btw, i-am pus-o la pisica (bratara ) si nu apare nici un pas. As face cumva sa o pacalesc sa o prind altfel bratara decat de gat. M-ar tenta si monitrizarea somnului. Ceva idei?
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 02:56   #303
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Monitorizarea somnului... la pisica?

L.E. Mi Band 3 la $34.99 aici, pe magazinul oficial de pe Ali.
https://www.aliexpress.com/item/Orig...ceBeautifyAB=0

Cand eu ziceam ca 35$ e cat face, voi batman-batman.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 12-06-2018 at 03:03.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 03:31   #304
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai pisica nu doarme? too crazy? Bine, atunci încerc la câine.

Deja su scos și alte culori pentru brățări. Ce repede se mișcă. Arată tare mișto. Spot on!


Ps: căutam doar întrebuințare la v1. @Boggy

__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 03:36   #305
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

V1 are intrebuintare, dupa cum o tot folosesc pe-a mea. Daca n-ai nevoie de ceas si a vedea mesajele/cine te suna pe bratara, V1/ V1s sunt perfecte.
Senzorii si softul de miscare lucreaza dupa un algoritm special construit dupa miscarile mainilor oamenilor, ba chiar te si intreaba pe ce mana e pusa. Evident ca n-o sa functioneze la pisici, caini si lilieci.

BTW, pasii se inregistreaza doar dupa al 10lea pas consecutiv intr-o anumita perioada de timp, pentru a scadea posibilitatea inregistrarii de rezultate false. Daca pisica nu se zguduie intr-o anumita directie repetata de cel putin 10 ori, normal ca n-o sa inregistreze.

Bratari 3rd party o sa poti lua cu carul in urmatoarele zile/saptamani, toti vor incepe sa le scoata. Eu mi-am comandat una metalica pentru V1s (ceea ce regret acum, pentru ca s-ar putea sa n-o port niciodata. 15Ron wasted ) ).
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 03:51   #306
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default Mi Band

Uite, la lilieci nu m-am gândit. Ar trebui sa pun câte una pe fiecare aripa ca sa nu se descentreze.

Stim cum funcționează, doar ca pisica calca prea moale pentru a înregistra. Eram și eu curios, can you blame me? [emoji3] Are mai multe kg decât câinele, trebuie sa o pun la Pilates, ceva.

Da e mișto sa știi cât e ceasul. Sau s-a pierdut moda cu agățatul cât e ceasul? Oare vecina...action camera, fit bracelet, youp...

Pune-o pe olx brățara respectiva, cu 18 lei și bei și o Cola )
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 03:59   #307
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

No way man, mai sta 2 ani pana-i moare bateria la mine pe mana. N-am nevoie de ceas, scot telefonul din buzunar. Vreau doar sa ma anunte din celalta camera cand suna telefonul / primesc notificari, fara sa o trezesc pe a mea cand doarme. Sau sa-mi masor pulsul cat fac jogging. De-aia nici macar nu iau MiBand3, cu toate ca pretul e tare fain acum.

Iar treaba cu "cat e ceasul" functioneaza oricum, cand il scoate din buzunar sa-ti zica cat e ii zici "Daca insisti, bine, 07xxxx". Cu bratara ti-ar fi zis imediat cat e ceasul si s-a taiat macaroana. )
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 04:06   #308
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu ți-ai pierdut îndemânarea )

Legat de alergat, preia date din GPS ul telefonului. Poți alerga cu telefonul pana acolo. Oricum îți trebuie sa fie la tine când alergi, nu?

Ai încercat sa iei o centura cardio pe BT și sa o combini la cartela cu Strava/ you name it aplicație VS brățara GPS preluat și pulsul de pe ea?
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 04:48   #309
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Amazfit bit- ul pe care l-am sugerat mai sus

1. Are 30 zile autonomie
2. Are GPS incorporat
3. Are sleep monitor
4. Are cam tot ce tebuie la un smartwatch ( exceptie aplicatie de pay ... ma rog o are pe ai chinezeasca)
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 05:14   #310
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Nu ți-ai pierdut îndemânarea )

Legat de alergat, preia date din GPS ul telefonului. Poți alerga cu telefonul pana acolo. Oricum îți trebuie sa fie la tine când alergi, nu?

Ai încercat sa iei o centura cardio pe BT și sa o combini la cartela cu Strava/ you name it aplicație VS brățara GPS preluat și pulsul de pe ea?
De ce as lua o centura cardio cand bratara e mereu acolo si foarte comoda? Telefonul poate avea pedometru, dar se intampla sa-l las in masina cand uit husa de braț acasa, pentru ca e incomod sa alerg cu el in mana. Plus, ca n-are HR monitor. Tu umbli cu telefonul in buzunar prin casa cand faci curat? Telefonul iti monitorizează somnul? Cand faci joging stai cu aplicatia de heart rate care foloseste ledul si camera puse pe deget?

Tu practic sugerezi sa te scarpini la urechea dreapta, cu mana stanga... a altcuiva. Le am pe toate intr-un pachet care e comod, si a carui baterie tine 40zile. Plus ca zi-mi tu cum stiu de notificari de la distanta cu telefonul pe silent cu centura cardio...

Cauti o bratara smart, dar 90% din functiile pe care le ofera nu te intereseaza, sau ai prefera sa le inlocuiesti cu alte 10 gadgeturi separate. E ca si cand ai vrea sa-ti iei generator pe benzina, legat la amplif de 15kg si la un vinyl player, ca sa asculti de pe ele la casti in metrou. Toate astea cand ai variante mai logice si cel puțin la fel de valabile de a aborda problema.

@rodarkone, chestia ta e tare faina, si are singurul lucru esential care lipsește de pe miband3, si anume GPS. Doar ca dupa cum ziceam, e alt form factor. E de vreo 3-4 ori mai mare decat MiBand. E ca si cand ai compara telefon cu tableta imho. Pe ambele poti face acelasi lucru si e mai usor sa faci browsing pe tableta, dar nici nu vorbești la telefon pe ea, si nici n-o ai mereu la tine. De-aia nici n-am trecut personal la smartwatch.
E chestia de preferinte personale aici, dar daca ignoram form-factor-ul e mai valida recomandarea ta vs MiBand3, cu toate ca e cu approx 50% mai scumpa.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 12-06-2018 at 05:23.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 06:03   #311
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Da .. e mai scump, cam de 3 ori mai scump - pretul oficial fiind 99 $

Insa ca marime in nici un caz nu e de 3-4 ori mai mare (poate e de 1.5x mai mare)

Nu este un smartwatch gen apple/samsung .. ci este mai mult o bratara de fitness cu functii mai avansate poate o ver 2 sau 3 va include mai multe chestii.

Ce mi-a placut la el, in afara de pretul redus acum, este ca e foarte light ... practic doar cureaua de la ceasul vechi este mai grea decat plasticul asta, e misto ca il poti purta la dus sau cand faci baie (este water resistent insa nu water proof - deci nu e recomandat sa inoti cu el)

Imi place ca imi mapeaza pe harta cand si cum merg pe bicicleta (deci nu mai e nevoie de accesoriu specializat) - viteza medie / maxima / distanta .. etc, foarte dragut doar sa nu uiti sa ii spui ca incepi activitatea cum am patit deja.

* am gresit la battery life si asta tot 45 zile dureza (http://amazfitcentral.com/amazfit-bip-specifications/ )

PS: ideea e ca a devenit daily driver pentry mine este peste Apple watch si Samsung Gear S2 - pe care le foloseam alternativ, insa datorita duratei de viata infime trebuie sa le scot de la mana, cam la 2 zile.

Last edited by rodarkone; 12-06-2018 at 06:05.
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 11:22   #312
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
De ce as lua o centura cardio cand bratara e mereu acolo si foarte comoda? Telefonul poate avea pedometru, dar se intampla sa-l las in masina cand uit husa de braț acasa, pentru ca e incomod sa alerg cu el in mana. Plus, ca n-are HR monitor. Tu umbli cu telefonul in buzunar prin casa cand faci curat? Telefonul iti monitorizează somnul? Cand faci joging stai cu aplicatia de heart rate care foloseste ledul si camera puse pe deget?

Tu practic sugerezi sa te scarpini la urechea dreapta, cu mana stanga... a altcuiva. Le am pe toate intr-un pachet care e comod, si a carui baterie tine 40zile. Plus ca zi-mi tu cum stiu de notificari de la distanta cu telefonul pe silent cu centura cardio...

Cauti o bratara smart, dar 90% din functiile pe care le ofera nu te intereseaza, sau ai prefera sa le inlocuiesti cu alte 10 gadgeturi separate. E ca si cand ai vrea sa-ti iei generator pe benzina, legat la amplif de 15kg si la un vinyl player, ca sa asculti de pe ele la casti in metrou. Toate astea cand ai variante mai logice si cel puțin la fel de valabile de a aborda problema.

@Boggy gizzz, dude, eu discutam de total complet altceva. Am inteles, alergi de hobby, ai niste info pe bratara legat de cati pasi ai facut. Si atat. Adica nici o treaba cu niste informatii mai exacte legat de ceea ce faci. Dar te pot eu convinge de altceva, aici pe forum? Daca iti voi arata, o sa zici ...aaaaa!

HR de pe bratara e aproximativ, nici are nici o treaba cu partea reala cardio, bratara nu iti ofera harta pe unde alergi, nu stii sigur cat ai alergat, nu ai informatii de lap, pace, etc. Vorbim de o bratara, man, nu de un gadget facut pentru sport, cred ca realizezi asta, nu? Mai ales versiunea 1, indiferent care din cele doua, nu au fost gandite pentru asa ceva. Nu stiu restul, nu am verificat, nu m-a interesat si nici nu o sa ma intereseze.

Ce legatura are centura HR cu notificarile si cum ai ajuns sa faci comparatie, zau daca stiu. Eu povesteam de sport, nu de notificari. E alegerea fiecaruia daca doreste sa stea "online" sau nu. Eu nu doresc sa fiu online cand fac sport, indiferent ce fac, bicicleta sau alergare, caci de asta o fac, sa fac ceva. Fiecare lucru are locul lui.

Ce legatura are alergatul cu telefonul si pedometrul, iarasi, nu inteleg. Eu ziceam de GPS, ce sa fac cu un pedometru la alergat? GPS-ul iti da viteza, cadenta, etc cu care mergi, asta daca nu ai vreun gadget prins pe adidas.

Am impresia ca nu ai inteles nimic din ce am scris. Uite o poza, sa intelegi la ce ma refer.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Screenshot 2018-06-12 11.20.06.png
Views:	316
Size:	207.7 KB
ID:	62951  
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci

Last edited by mirciusx; 12-06-2018 at 11:34.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 11:28   #313
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Umm.

SPOILER:
Name:  Screenshot_20180612-112629.jpeg
Views: 305
Size:  29.9 KBName:  Screenshot_20180612-112630.jpeg
Views: 228
Size:  29.0 KBName:  Screenshot_20180612-112632.jpeg
Views: 302
Size:  85.9 KBName:  Screenshot_20180612-112634.jpeg
Views: 298
Size:  35.9 KBName:  Screenshot_20180612-112638.jpeg
Views: 296
Size:  34.9 KBName:  Screenshot_20180612-112639.jpeg
Views: 297
Size:  39.6 KB


Sent from my SM-G900F using Tapatalk
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 12-06-2018 at 11:31.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 12-06-2018, 11:52   #314
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sa inteleg ca alergi cu telefonul la tine? Caci din ce am inteles, era in masina. Avand in vedere ca bratara nu are GPS, eram curios cum inregistrezi cu exactitate ceea ce faci. Harta si conexiunea BT care este limitata ca distanta, sunt curios cum primesti notificari, desi, discutam despre altceva, notificarile raman la alegerea fiecaruia, pentru mine ies din discutie. Totusi, daca ai telefonul la tine (cum am mentionat) sau un ceas smart, poti activa prin telefon acelasi aspect mentionat de tine.

Totodata raman la ceea ce am scris mai sus : HR nu este exact pe bratari, chiar si la ceasurile care sunt de 400usd vs bratara de 20usd, dar probabil e hobby e suficienta o bratara, la fel ca si telefonul. Chiar si centura HR, care este dedicata pentru HR si nu ofera notificari , are erori de pana la 10%.

O centura HR legata la BT-ul telefonului, iar telefonul conectat la Strava sau orice alta aplicatie, consider ca e mai precisa decat ceea ce iti ofera Xiaomi. Cand ajung acasa o sa iti pun un test facut de care am precizat in alte posturi - Garmin Fenix 3 HR (pe ceas), Suunto cu centura HR, Suunto HR (pe ceas), Xiaomi v1 si v2, Garmin Edge 520 (doar centura HR).

Nu folosesc Samsung de mult timp, dar am testat cu tensiometru si pulsul respectiv pe Samsung Alpha, e destul de imprecis. Cum ai Samsung probabil cu HR, V1s si probabil un tensiomentru, poti face si tu un test simplu.

ps: Un aspect pe care probabil trebuia sa il mentionez la inceputul postului ar fi ca stii ca avem aceeasi bratara, a mea fiind fara HR. Totusi, daca nu as fi multumit de ceea ce ofera pentru mine, as fi renuntat de mult la ea. Din contra, sunt foarte multumit.

"Cauti o bratara smart, dar 90% din functiile pe care le ofera nu te intereseaza, sau ai prefera sa le inlocuiesti cu alte 10 gadgeturi separate. "

Am, nu caut. Si ma intereseaza sa faca ceea ce si face si sunt foarte ok cu ea, somn orientativ si pedometru. Desi am renuntat si la pedometru in ultimele luni. Motiv pentru care nu am simtit nevoia sa fac upgrade. As face la Mi Band 3 pentru ca arata mai bine si na, moral, si-a facut treaba cu varf si indesat.

Ca sa inchid pledoaria, pentru hobby si ce pret are, e excelenta, nu ma intelege gresit. Chiar am recomandat la toti care m-au intrebat. Dar daca vrei ceva dedicat, nu se poate compara.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci

Last edited by mirciusx; 12-06-2018 at 11:59.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 29-06-2018, 10:14   #315
Miru
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,518
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pentru mi band 2 ce program folositi, mi band master sau mi fit? Cred ca mi fit nu merge cu senzorul de heart rate.
Miru is offline   Reply With Quote
Old 03-07-2018, 13:50   #316
Miru
Ancient friend
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,518
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mda, am mers pe mi fit, doar am dat unpair la cealaltă brățară și am pus-o pe asta nouă. Și-a făcut update și merge brici.
Miru is offline   Reply With Quote
Old 03-07-2018, 19:37   #317
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am v1 si folosesc Mi Band. Trecerea de la versiunea hack (cea pe care o instalai manual) vs cea pe care o iei din store, am pierdut totul. Am luat-o cea din store si aia e.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 03-07-2018, 20:05   #318
bmf
Senior Member
 
bmf's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: Arad
Posts: 1,770
Mentioned: 39 Post(s)




Default

Am mi band2
Îmi face cu ochiul mi band 3
Din ce vad doar varianta China ii la vânzare momentan. Iar pt limba engleza trebuie update de fw prin ceva app neoficial! Are cineva 3?! Funcționează operațiunea?!
bmf is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2018, 10:53   #319
crissQ6700
Member
 
Join Date: May 2013
Location: Valencia/Spain-Cluj/Romania
Posts: 184
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to crissQ6700 Send a message via Skype™ to crissQ6700
Default

Am la mi band 3 , si mi se pare un pas destul de mare in comparație cu mi b2


Enviado desde mi Redmi Note 3 mediante Tapatalk
crissQ6700 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2018, 10:54   #320
crissQ6700
Member
 
Join Date: May 2013
Location: Valencia/Spain-Cluj/Romania
Posts: 184
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to crissQ6700 Send a message via Skype™ to crissQ6700
Default

Quote:
Originally Posted by bmf View Post
Am mi band2
Îmi face cu ochiul mi band 3
Din ce vad doar varianta China ii la vânzare momentan. Iar pt limba engleza trebuie update de fw prin ceva app neoficial! Are cineva 3?! Funcționează operațiunea?!
Locuiesc in Spania si sa actualizat ieri la mi fit cu noile limbi europene

Enviado desde mi Redmi Note 3 mediante Tapatalk
crissQ6700 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
TP-Link N600 Wireless Dual Band Gigabit Router ? Concurs LAB501 Articole 0 16-10-2013 10:40
TP-Link N900 - Wi-Fi Dual Band Router LAB501 Articole 0 04-06-2013 10:00

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,092
Total Online: 3452

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:00.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.