lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-02-2016, 17:28   #1
AlexC47
Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 41
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default Vreau sa-mi iau aceleasi casti, dar poate aveti sugestii mai bune :D

Castile mele par sa fie pe duca, dar mi-au placut atat de mult incat mi-as lua acelasi model. Insa vreau sa vad daca nu cunoasteti alternative - casti pe care le-ati avut si voi si va sunt dragi, nu doar vazute in review-uri.

http://gaming.coolermaster.com/en/products/audio/sirus/

Da, sunt casti de gaming (mostly la asta le folosesc), am si sistem 5.1, stiu ca nu vor intrece niciodata o pereche de casti stereo cu difuzoare brici; sper sa evitam controverse legate de subiectul asta si sa discutam util

Asadar, ce mi-a placut la ele:
- extrem de comode (le pot purta toata ziua pe capul meu urias)
- cupe cu invelis textil
- surround - m-a ajutat de n ori in FPS-uri
- frecventele (10Hz - 20KHz) - se aud minunat, daca sursa e pe masura (flac-uri si dts-uri 5.1)
- cablurile sunt impletite

Va rog, fie-va mila de urechile mele indoliate

Daca cunoasteti alternative care sa implineasca conditiile de mai sus (obligatoriu) sau chiar sa le intreaca (inalte mai bune), please tell me.

Bugetul e 100E +/-

Va multumesc

Last edited by AlexC47; 04-02-2016 at 17:35.
AlexC47 is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2016, 18:06   #2
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Logitech G930 - din USA: Sunt pe la f'o 80 de dolari. Pe mine m-au costat 350 de lei cu tot cu transport acum vreo 18 luni.

Sau Tesoro Kuven Pro A1 - dacă ar fi fost wireless, asta ar fi fost alegerea principală.
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2016, 19:12   #3
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,362
Mentioned: 193 Post(s)

PC-ul meu

Default

Baga-te acum!!!
Asa da oferta
https://www.turtlebeach.com/product-...-force-i60/391
kobro is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2016, 20:04   #4
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cred ca toti stim ca nu costa 500 de euro in mod normal, dar merita acei 130 ?
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2016, 20:25   #5
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,362
Mentioned: 193 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am folosit castile astea si m-au incantat; daca la nivelul asta este ok, ma gandeam ca cele recomandate s-ar incadra.
http://www.turtlebeach.com/product-d...ar-force-z2/43
Ca idee am probat HyperX cloud si m-au deranjat dupa circa o ora de purtat.

Last edited by kobro; 05-02-2016 at 18:28. Reason: corectie
kobro is offline   Reply With Quote
Old 04-02-2016, 21:12   #6
carcozep
Senior Member
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,415
Mentioned: 33 Post(s)


Default

HyperX Cloud, Plantronics RIG Gaming, Sennheiser PC 330:

13 headsets review: Listen in higher quality

In primul si in primul rand acestea 3 sunt casti bune cu un microfon atasat. [esti liber sa te uiti si la celelalte casti din test, e hilar cat de catastrofal e raspunsul in frecventa la anumite modele mai scumpe]

HyperX Cloud [sau cu branding Qpad] sunt la baza Takstar Pro 80, care la banii lor se iau la tranta si chiar intrec in multe teste Audio Technica [au frequency resposne identic cu Beyerdinamic DT-770, posibil ca difuzoarele sa fie de fapt aceleasi]. Inaltele sunt foarte bune, cateodata stridente. La capitolul bass, fara un amplificator/DAC separat pentru casti, nu sunt tocmai grozave. Si asa, sunetul overall e destul de calitativ.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=qk1QnLH0iOE[/YT]

Pentru FPS-uri insa ti-as recomanda variatiuni ale Takstar Hi-2050, varianta "open". Evident, la un buget de 100 euro s-ar putea sa se incadreze chiar acel model de casti + AntLion ModMic sau microfonul acesta Sony.

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=tnJoN5zBFEg[/YT]

Pentru mine cand am achizitionat perechea mea de HyperX Cloud bugetul a fost mai mic [<80 eur] si aveam nevoie de casti bune, closed, cu paduri textile si un microfon atasat. HyperX Cloud fit the bill Pentru tine varianta "open" s-ar putea sa se potriveasca mai bine.

Bafta la shopping
carcozep is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2016, 18:26   #7
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,362
Mentioned: 193 Post(s)

PC-ul meu

Default

As merge pe Plantronics. Am un model ieftin, pe USB (Audio 500), dar este impecabil.
Pentru cineva cu "capul mare", HyperX lasa urme pe lobul urechii dupa nici o ora de utilizare, cel putin in cazul meu.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 05-02-2016, 20:21   #8
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Tata si mama la toate castile de gaming, hahaha. Daca aduni toate magazinele alibaba, castile astea au comenzi de peste 75.000 bucati iar nota minima e 4,2.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 14:56   #9
AlexC47
Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 41
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Aproape toate cele pomenite de voi sunt stereo. Da, e vina mea ca nu am specificat surround real, nu virtual.

Nu stiu ce ma fac. Nu gasesc nimic pe masura, iar Sirus-urile nu se mai gasesc la noi.
AlexC47 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-2016, 22:13   #10
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,628
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Vezi pe la LTB daca gasesti ceva: http://www.ltbaudio.com/index.html
Stiam ca au chestii ok pe surround.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2016, 00:44   #11
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Quote:
Originally Posted by AlexC47 View Post
Aproape toate cele pomenite de voi sunt stereo. Da, e vina mea ca nu am specificat surround real, nu virtual.

Nu stiu ce ma fac. Nu gasesc nimic pe masura, iar Sirus-urile nu se mai gasesc la noi.
Read again: Tesoro Kuven Pro A1.

Quote:
True 5.1 / Virtual 7.1 with surround sound.
Quote:
Sub: 40mm*2 Cen: 30mm*2 Front/Rear: 30mm *4
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2016, 03:22   #12
AlexC47
Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 41
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

******Aproape toate******
AlexC47 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2016, 13:26   #13
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

...continuat de "nu găsesc nimic pe măsură".
Care e problema cu ce ţi-am pus acolo?
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2016, 13:39   #14
Seatpower
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Bucuresti
Posts: 5,270
Mentioned: 53 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by AlexC47 View Post
frecventele (10Hz - 20KHz) - se aud minunat, daca sursa e pe masura (flac-uri si dts-uri 5.1)
m-a lovit conjunctivita cand am citit acest rand ... dts 5.1 la casti ... d-zeule mare
Seatpower is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2016, 16:23   #15
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,180
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

http://www.ttesports.com/productpage...r#.Vrs5MfkrIuU
vezi sa nu faci otita
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2016, 16:43   #16
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cele mai bune casti pe care le-am avut vreodata au fost niste A4Tech luate din Flamingo daca va mai amintiti magazinul si nu era nici pe departe cele mai bune din gama lor (si asa proasta, sunt totusi niste...A4Tech), ci am dat 330.000 lei cum erau banii pe vremea aia, cele mai bune fiind undeva la 900.000 lei. Astea au fost singurele casti pe care le-am avut vreodata si jucandu-ma Counter Strike, stand in baza CT auzeam ce arme (fiecare arma are un sunet cand o cumperi, AWP un sunet, Deagle alt sunet) isi cumpara T la ei in baza. Auzeam PERFECT si fara drept de apel daca inamicii veneau din stanga sau dreapta, de sus, de la acelasi nivel sau de jos. Repet, singurele casti care puteau sa faca asa ceva, nu am mai intalnit in ultimii 10 ani asa ceva si sincer va zic, m-am jucat si pe Sennheiserul ala de gaming, nu se compara.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2016, 19:15   #17
war4peace
Senior Member
 
Join Date: Mar 2013
Location: Bucureşti
Posts: 8,448
Mentioned: 287 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace
Default

Eu recunosc că nu înţeleg surround-ul în căşti. Ori e de la soft, ori e dintre urechile mele.
Mă refer la faptul că dau enable la 5.1 / 7.1, testez cu softul căştilor (Logitech Gaming Software) şi ce aud nu se pupă cu ce îmi spune softul că ar trebui să se audă. Back-left nu e simetric cu back-right, side-left şi side-right se aud cam din spate, front-left şi front-right sunt mai mult în faţă decât în laterale.
În multe jocuri sunetul se aude mai tare în dreapta decât în stânga (de exemplu muzica de fundal la Armored Warfare). În alte jocuri stânga e inversată cu dreapta sau o sursă de sunet se aude mai încet din spate decât din faţă (distanţa virtuală fiind aceeaşi).
__________________


Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2016, 19:28   #18
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

La mizeriile alea de casti A4Tech de 300 mii de acum 10 ani aproximativ, nu doar ca auzeam stanga dreapta, sus, la acelasi nivel si jos de unde vin sunetele, dar se auzeau in fiecare directie si in functie de distanta, mai incet cand erau departe si din ce in ce mai tare cum se apropiau de mine. Daca cineva imi arata o pereche de casti care face asa ceva in prezent, dau cat e nevoie. Am fost acuzat de zeci, literalmente zeci de ori de coduri. Atat de exceptionale erau. Draci, daca eram in CS pur si simplu stiam dupa pasii auziti in casca ca unul vine de departe stanga, dar de sus si unul e mai aproape in dreapta, jos. Imaginati-va...pe bune acum...
PS: Nu zic asta sa arat mama ce casti aveam eu, Dumnezeul gamerilor...ci sa va fac sa intelegeti cum functionau si ca mi-as mai dori asa ceva si azi. Si nu erau mizerii inutile, aberante, cretine si care NU fac nimic 5.1 sau 7.1 care e doar marketing absolut stupid. Erau niste casti de la o firma slaba, nici macar mediocra si pe deasupra, de acum aproximativ 10 ani, poate chiar 12. Ori sunt castile acum facute mai prost, ori jocurile, ori ambele, nu stiu... Dar eu n-am mai gasit asa ceva.

Last edited by DeDeRa; 10-02-2016 at 19:35.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2016, 20:06   #19
kvist
Senior Member
 
Join Date: Dec 2010
Location: bucharest
Posts: 535
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu vreau sa intram in diverse discutii contradictorii....dar jocul nu iti permite ce zici tu.

Sent from my XT1572 using Tapatalk
__________________
i7-4790K|NH-D15|MSI Z97-GD65 GAMING|Kingston 12GB PC3-12800|GTX1070|Xonar Essence STX|Fractal Design Define XL R2|Seasonic X-750|Samsung 850 EVO 250GB|Zowie FK1|Razer Goliathus Speed|CMStorm Trigger|ASUS ROG Swift PG279Q|Sennheiser HD 700|SteamID:kvistul
kvist is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2016, 20:11   #20
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Deci sa inteleg ca nu castile sunt de vina in prezent, ci jocurile? Pai cum mama naibii CS 1.6, joc cu ani si ani si ani in spinare, putea si mizeriile asa zise moderne, nu? WTF!!! E bine macar ca ne-ai zis, ca eu eram ferm convins ca astia fac casti din ce in ce mai proaste, dar din ce zici, se pare ca jocurile sunt niste tampenii.
LE: Google-it rapid...CS 1.6 e din 2003 si permitea ce iti povestesc eu, sonorizare spatiala sau cum s-o chema stiintific si vrei sa spui ca jocuri din 2014-2016 nu?
Si in cazul in care crezi ca exagerez sau ceva, tin sa precizez ca am jucat 2 sezoane CS 1.5 in PGL si restul de 7 cat am jucat in total in liga profi de CS au fost in 1.6. Deci iti poti imagina ca macar o idee, nitel acolo, putintel, stiu despre ce vorbesc. Colegii de echipa (eram B1) aveau numa' Logitech si Razer. Doar eu A4Tech.

Last edited by DeDeRa; 10-02-2016 at 20:18.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
5.1, casti, gaming, sugestii, surround

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Orori bune anul are, orori bune de trecut – în revista. LAB501 Nivelul2 0 26-04-2014 02:30
Sfaturi pentru Amplificator casti + casti .... ady86 Periferice 2 11-08-2012 12:32
Ce trepiede aveti si ce parere aveti despre ele? tiribomba Foto/Video 15 08-08-2011 21:52

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,965
Posts: 783,871
Total Online: 1954

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:54.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.