lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 07-09-2015, 14:02   #23701
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 237 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Cand am fost la service in primavara, mi-a zis mecanicul ca la urmatorul service ar trebui sa schimb bucsele pentru ca sunt uzate. Are dreptate, adica se schimba dupa anumiti ani? Chestia e ca eu nu prea menajez masina decat foarte rar cand vine vorba de gropi si as vrea sa stiu daca schimba doar cauciucurile, care ma gandesc ca sunt ieftine, sau schimba cu tot cu partile metalice.
Si pe langa asta, pentru ca vad ca se tot vorbeste despre uleiuri, merita sa bag elf in loc de dacia oil? Eu conduc tare cand pot, adica tractorul vede 160 regulat, uneori si 170-180 daca e drum bun si liber. In ultimul an am inceput sa merg mai mult cu masina, in special mai multe drumuri Craiova-Bucuresti, dar si prin alte parti, si ma gandesc ca nu rezista uleiul Dacia un an. Estimez ca voi face cam cu 3-4000 de km in plus pe an, deci nu cred ca voi depasi 9-10000 de km pe an. Multumesc.
Pe drumurile din RO bucșele cam în 5-6 ani sunt praf. Bine, nu sunt o investiție mare dar bucșele/pivoții/capeții de bară schimbate la timp te scapă de bătăi de cap.
Ele sunt primele care se luptă in a prelua șocurile și a le amortiza. Când primul zid a căzut atunci amortizoarele și arcurile o să o ia direct în barbă - la fel și cauciucurile (se duce unghiul de fugă). Acolo să vezi investiție pentru că se schimbă în pereche și va trebui să schimbi și bucșe/pivoți/capeți de bară dar și telescoape (în set), iar dacă ai mers mai mult așa sigur gumele o să fie mâncate pe interior (deci luăm si două gume față noi)

Last edited by Enz0; 07-09-2015 at 14:06.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-2015, 14:20   #23702
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

Mentioned: 53 Post(s)

PC-ul meu

Salutare, ma gandesc sa fac o ceruire manuala daca tot vine vremea mai rea.

Daca va pricepeti careva, as vrea sa stiu cum rezista in timp? Daca trebuie repetata in fiecare luna nu ma leg la cap.

M-am uitat la produsele astea:

http://www.garagemall.ro/intretinere...retinere-auto/

Ar mai fi nevoie si de altceva? Ca si metoda de aplicare am vazut despre ce e vorba, nu e mare filozofie.

Si inca o chestie, daca ii fac o ceruire manuala, se mai da cu ceara cand ma duc la spalatorie sau mai bine nu?
Old 07-09-2015, 14:25   #23703
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 176 Post(s)

PC-ul meu

eu cu ce ulei ma dau ??
la mine in carte scrie sa folosesc acest ulei vw 50700 longlife service pentru motor cu filtru de particule. acuma treaba este ca nu zice cat ulei trebuie la un schimb . Din ce vad pe amazon cel mai cumparat este castrol edge voi ce parere aveti ? motor diesel 1.6tdi cod CAYC.
http://www.amazon.de/s/ref=nb_sb_nos...C3%85%C5%BD%C3 %95%C3%91&url=search-alias%3Daps&field-keywords=vw+50700
Old 07-09-2015, 14:35   #23704
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

Mentioned: 227 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus

Quote:
Originally Posted by Enz0 View Post
Pe drumurile din RO bucșele cam în 5-6 ani sunt praf. Bine, nu sunt o investiție mare dar bucșele/pivoții/capeții de bară schimbate la timp te scapă de bătăi de cap.
Ele sunt primele care se luptă in a prelua șocurile și a le amortiza. Când primul zid a căzut atunci amortizoarele și arcurile o să o ia direct în barbă - la fel și cauciucurile (se duce unghiul de fugă). Acolo să vezi investiție pentru că se schimbă în pereche și va trebui să schimbi și bucșe/pivoți/capeți de bară dar și telescoape (în set), iar dacă ai mers mai mult așa sigur gumele o să fie mâncate pe interior (deci luăm si două gume față noi)
Cauciucurile sunt noi si in cateva luni le voi pune pe cele de iarna. La cele originale, care au rulat vreo 8 ani, impreuna cu bucse, capete de bara etc. originale, nu am vazut sa fie tocite neuniform.
Ok, deci voi schimba bucsele. In primavara asta mi-a zis mecanicul ca nu am probleme cu telescoapele si ca ma mai tin cativa ani. Ce-i drept, masina nu prea a vazut foarte multi kilometrii, in 8 ani si jumatate are 41000 de km...

Cei care aveti Logan benzinar, ati folosit ELF?
augustus is online now   Reply With Quote
Old 07-09-2015, 14:35   #23705
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

@vibeup

Tu nu îți faci probleme de Castrol Edge de Turcia )) Poți merge cu ăla fără probleme.

În RO e problema mare cu Castrol fabricat în Turcia și cu etichetă de DE =)))
Cam orice ulei care respectă norma VW507.00 e bun atât timp cât nu meri cu el 15k km. Ai nevoie de 4.3L ulei pentru a face plinul deci cumperi 5L.

Last edited by Enz0; 07-09-2015 at 14:39.
Old 07-09-2015, 14:37   #23706
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

PC-ul meu

de ce zici asta ca in romania sunt mai putini turci ca in germania probabilitatea sa iau de pe amazon de la un magazin turc este foarte mare )
Old 07-09-2015, 14:38   #23707
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Cei care aveti Logan benzinar, ati folosit ELF?
Am folosit.
Acum folosesc Ravenol VSI sau VST. Mai scump de 90RON 3l nu merita. Tine minim 15.000Km.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 07-09-2015, 14:39   #23708
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

Si e vreo diferenta fata de Dacia Oil? Ma gandesc sa nu fie un ulei slab, avand in vedere ca motorul vede turatii ridicate cam tot timpul.
La mine nu se pune problema de km, nu depasesc 9000 pe an, moment in care fac revizia. Ma intereseaza ca in aia 9000 sa protejeze motorul cum trebuie, avand in vedere ca am un mers mai ,,agresiv".
Old 07-09-2015, 14:41   #23709
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

PC-ul meu

cum bre 15k km ca in carte zice 30k km cu uleiul recomandat vw 50700
Old 07-09-2015, 14:49   #23710
Kspic
Banned

Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
Salutare, ma gandesc sa fac o ceruire manuala daca tot vine vremea mai rea.

Daca va pricepeti careva, as vrea sa stiu cum rezista in timp? Daca trebuie repetata in fiecare luna nu ma leg la cap.

M-am uitat la produsele astea:

Ar mai fi nevoie si de altceva? Ca si metoda de aplicare am vazut despre ce e vorba, nu e mare filozofie.

Si inca o chestie, daca ii fac o ceruire manuala, se mai da cu ceara cand ma duc la spalatorie sau mai bine nu?
Finish kare 1000p
2 lavete ca asta pentru stergere http://ingrijireauto.ro/microfibre/3...-detailer.html
1 x http://ingrijireauto.ro/ceara-si-sea...pplicator.html

Un sealant e ideal pentru iarna. Ceara este de aspect mai mult si mai putin pentru protectie. Doua straturi te vor tine toata iarna daca nu te apuci sa speli masina prea des.
Aplici un strat pe 3 elemente-4. Lasi sa se usuce bine 10-15-20 minute in functie de cat de cald e afara ( cu cat e mai cald cu atat il lasi mai putin ). Dupa care stergi. Faci mai departe toata masina la fel si dupa ce termini repeti tratamentul. Cu 2 straturi 3 luni de iarna si maxim 5 spalari cu spuma activa treaba e buna.

Pentru intretinere a stratului de ceara intre 2 spalari ii poti da cu sonax brilliant shine detailer. Un pulverizator de 500 ml iti ajunge pentru 10 ture de masina daca nu faci risipa. Cred ca 30 lei... In orice caz, rezista bine la spalarea cu spuma activa. Si finish kare-ul si sonaxul sunt testate de mine si am trecut de iarna fara probleme cu 2 straturi de protectie si intretinere cu sonax.

@vibeup,
http://www.valvolineeurope.com/engli...l-iii_c3_5w-30

"Eftin" si bun. Pe tine te ajuta C3-ul pentru DPF.

Last edited by Kspic; 07-09-2015 at 14:53.
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 07-09-2015, 15:47   #23711
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
cum bre 15k km ca in carte zice 30k km cu uleiul recomandat vw 50700
Dacă vrei să folosești mașina și după ce iasă din garanție și să nu o vinzi (doar export) nu te duce la 30k că o omori. O să faci cel puțin un drum la Werkstatt pentru probleme la motor (turbo, pompă ulei, axe cu came șamd) in 100-150k km dacă schimbi uleiul doar la 30.000km.

Singurele uleiuri cu adevărat Long Life cu care poti să mergi fără jenă 30-50k km sunt cele de folosite la camioane-microbuze de transport. Uleiuri Heavy duty.
Vrei liniște în casă? Bagă uleiul OEM/Long Life mai ieftin pentru mașina ta și nu trece de 17-20k km.
Old 07-09-2015, 15:55   #23712
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

PC-ul meu

pana la 20-25k ma gandeam. acum am 12k si pare destul de negru uleiul ceea ce ma sperie si o sa-l schimb. o sa vad cum merge treaba dupa schimb... merg zilele astea pe la reprezentata sa intreb iar ca tot astept raspuns de 2 saptamani si nimic. nu stiu ce este asa greu sa faci o oferta de schimb ulei(tipic deutschland)
Old 07-09-2015, 16:08   #23713
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Îi doare la pwla că ei sunt Werkstatt. Vezi daca ai ATU pe lângă tine. Ei sunt service autorizat Amazon și dacă nu mă înșel sunt omologați și pentru VAG.
Te rezolvă băieții în max 1h.
Ca idee până prin 2004-2005 mai toți producătorii de mașini recomandau primul schimb de ulei să fie făcut la 7-8000km (dacă aveau Long Life) sau 5000km la normal pentru că motorul lasă șpan.

După aceea brusc toate motoarele au fost perfecte și poți schimba uleiul la 15-30k km?
Am I missing something? Au apărut tehnologii noi sau au fost sfințite de Jesus?

La fel și la cutiile de viteze. Polo/Golf 3-4 recomandau să schimbi uleiul în cutia de viteze la maxim 120-150k km. Odată cu Golf 5 au devenit imune și ori nu se schimbă ori se schimbă la 200k+ (deși au aceleași cutii de viteze). Cum sfinte c*cat?

No, mașinile trebuie să reziste cât sunt în garanție cu șanse de defecțiune minimă (sunt luate și alea în calcul) DAR ele trebuie schimbate după un timp. In general după ce iasă din garanție ține-te de cap bine că incep să cadă dacă respecți cartea la uleiuri ...

Last edited by Enz0; 07-09-2015 at 16:17.
Old 07-09-2015, 16:16   #23714
Otman
Senior Member

Otman's Avatar

Mentioned: 53 Post(s)

PC-ul meu

@Kspic mersi de sfaturi.

Dar cum e recomandat, daca ii fac ceruire manuala, dupaia cand ma duc cu ea la spalatorie, sa-mi dea si cu ceara sau nu?

Hmm daca citesti tot inveti.....ce zici ar fi bine facuta si o curatare cu argila inainte de ceruire?

http://ingrijireauto.ro/argila/291-a...ular-200g.html

Last edited by Otman; 07-09-2015 at 16:26.
Otman is offline   Reply With Quote
Old 07-09-2015, 17:17   #23715
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Si e vreo diferenta fata de Dacia Oil? Ma gandesc sa nu fie un ulei slab, avand in vedere ca motorul vede turatii ridicate cam tot timpul.
La mine nu se pune problema de km, nu depasesc 9000 pe an, moment in care fac revizia. Ma intereseaza ca in aia 9000 sa protejeze motorul cum trebuie, avand in vedere ca am un mers mai ,,agresiv".
Pai:
1. Sunt uleiuri sintetice comparativ cu Dacia Oil.
2. La mine in primul schimb a rezistat 15.000Km si al doilea are in prezent 19.000Km cu turatii de 6000rpm in fiecare zi. Si rezista.

Quote:
Originally Posted by Enz0 View Post
No, mașinile trebuie să reziste cât sunt în garanție cu șanse de defecțiune minimă (sunt luate și alea în calcul) DAR ele trebuie schimbate după un timp. In general după ce iasă din garanție ține-te de cap bine că incep să cadă dacă respecți cartea la uleiuri ...
La Leguma schimburile de ulei au fost facute la :
- 30.000Km si 6 luni de la ultimul schimb
- 60.000Km si 6 luni de la ultimul schimb
- 90.000Km si 6 luni de la ultimul schimb
- 120.000Km si 10luni de la ultimul schimb
- 142.500km si 18luni de la ultimul schimb
- acum are 149.000Km in 4 luni

Cred ca cel mai pacatos schimb de ulei a fost ala de la 142.000Km si 18luni nu alea la fiecare 30.000Km si 6 luni. Si ala l-am facut eu cu mintea mea.
Nu stiu daca am stricat masina, dar in continuare voi face schimburile la 1 an sau 20.000Km max.
Old 07-09-2015, 17:47   #23716
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Pai:
1. Sunt uleiuri sintetice comparativ cu Dacia Oil.
2. La mine in primul schimb a rezistat 15.000Km si al doilea are in prezent 19.000Km cu turatii de 6000rpm in fiecare zi. Si rezista.
Vad ca ce am eu bagat e full sintetic.
http://www.compari.ro/lubrifiante-c3...4l-p174522411/
Old 07-09-2015, 18:19   #23717
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

Eu vad: "obtinut pe baza de tehnologie de sinteza".

Pe cand V-ul din VSI si VST vine de la vollsynthetisches. Adica full sintetic.

Oricum ideea e: incearca si vorbim apoi. Am folosit si eu Dacia Oil 5W30 si stiu cum e.

Last edited by madhorsefuzzy; 07-09-2015 at 18:22.
Old 07-09-2015, 18:53   #23718
Kspic
Banned

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Otman View Post
@Kspic mersi de sfaturi.

Dar cum e recomandat, daca ii fac ceruire manuala, dupaia cand ma duc cu ea la spalatorie, sa-mi dea si cu ceara sau nu?

Hmm daca citesti tot inveti.....ce zici ar fi bine facuta si o curatare cu argila inainte de ceruire?

http://ingrijireauto.ro/argila/291-a...ular-200g.html
Daca iti permiti si chiar tii la masina da. E buna curatarea cu argila pentru ca decontamizeaza lacul iar ceara/sealant-ul va face priza perfecta cu lacul.
bilt hamber soft cu apa face o treaba excelenta. Dupa asta folosesti IPA ( alcool izopropilic ) diluat in apa. 40-50% alcool in apa. Asta pentru a degresa lacul perfect si pentru a asigura priza maxima.

Spuma activa nu e substanta de spalare ci de prespalare. Baietii baga doza mare si curata mai bine mizeria. Dar totusi mai ramane depusa pe lac si la stergere iti face panza de paianjen.
Daca vrei super safe wash pentru masina ia si Valet Pro citrus pre wash de 500 ml. Inainte sa dea cu spuma pulverizezi pe masina ameste de valet pro citrus cu apa pe toata suprafata ei. Ii spui sa dea cu apa dupa care sa dea cu spuma lor magica.
Acel valet pro face diferenta la spalare. Asa mi-am facut varza hayonul pentru ca mizeria nu se spala complet mai ales iarna si a frecat talentatul cu carpa magica pana mi-a facut panza de paianjem la greu.

La stergere daca esti in banuti ii dai sa stearga cu prosopul tau de stergere
2 x http://ingrijireauto.ro/accesorii-pe...une-60cm_40_cm
Cu primul ia grosul de apa iar cu al 2-lea finalizeaza.

Cand aplici sonax-ul daca vrei sa dai banii si pe el, dupa ce a sters cu primul prosop dai o cursa de pulveriator pe element iar cu un prosopel de buff mic cum ti-am recomandat mai sus stergi elementul. La final cu alt prosopel de buff finalizezi. La 2 spalari iarna un strat de sonax e super indicat.

Mai mult detalii si metode gasesti pe detailing club. Ala este forumul pasionatilor de detailing. Nu ii incurcam pe baieti prea mult aici cu discutia asta pentru ca bibileala nu e pentru toti

Pe scurt, eu la audi am 2 straturi de wolf's chemical bodyguard + 1 strat armor all shield + 3M quick detailer ( mi-a remas de multa vreme si am zis sa il folosesc ).
Pentru iarna o sa fac si eu pregatire peste cele 2 straturi de protectie wolf's alte 2 straturi de fk1000p + sonax deasupra. Si toata iarna o sa o mentin din sonax pentru ca la spalare stratul de sonax e ciupit prima data.

Ti-am prezentat mai sus metoda perfecta dar suficient pentru tine este sa faci :
- decontaminare
- curatare cu IPA si apa
- 2 straturi de ceara cu metoda de mai sus. De preferat cu o pauza de 2 ore intre straturi.
- la spalare putin valet pro cu apa in pulverizator
- si daca vrei stergere super safe prosoapele

Pe prosoape dai banii o data si te tin mult si bine. La fel si lavetele de stergere ceara.
Sealantul ala o sa iti expire ca nu apuci sa o termini.
Sonaxul e un plus car care... merita banutii cel putin iarna.

Last edited by Kspic; 07-09-2015 at 19:02.
Old 07-09-2015, 18:58   #23719
Kspic
Banned

PC-ul meu

Quote:
Vad ca ce am eu bagat e full sintetic.
http://www.compari.ro/lubrifiante-c3...4l-p174522411/
SHC ( synthetic hydrocracked ) nu full sintetic. E facut de elf.

Full sintetic inseamna baza 4 sau 5 full ceea ce vezi doar in uleiuri super scumpe
SHC vezi in toate uleiurile sintetice care au baza 3 - hidrocracata.

Vibeup, incearca sa nu sari de 15-20k pentru ca o sa umpli motorul de sludge. Nu de alta dar mersul pe oras il termina repede. Best buy e ce ti-am recomandat mai sus. Eu aia bag in CDTI-ul familiei. Da-i PM pe clubaudi lui borsy si vezi ce iti recomanda el si la ce interval. Tipul e tare.

Last edited by Kspic; 07-09-2015 at 19:02.
Old 07-09-2015, 19:00   #23720
augustus
Ancient friend

augustus's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Eu vad: "obtinut pe baza de tehnologie de sinteza".

Pe cand V-ul din VSI si VST vine de la vollsynthetisches. Adica full sintetic.

Oricum ideea e: incearca si vorbim apoi. Am folosit si eu Dacia Oil 5W30 si stiu cum e.
Ok, la urmatoarea revizie voi schimba uleiul cu altceva in afara de Dacia Oil, in functie de ce au pe stoc.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules