lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > In the lab > Pe masa de teste
Connect with Facebook

Pe masa de teste Discutii si sugestii despre viitoare articole


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 07-05-2012, 16:01   #1
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default Sfatul cititorilor...

Sau cum ma mai sfatuiesc eu cu voi uneori cand nu sunt sigur 100% cum sa testez, iar parerea voastra ma intereseaza, pentru ca scriu pentru voi.

Caz concret - lansare GTX 670

Metodologie clara LAB501:
- produsul se testeaza vs concurenta vs produsul pe care il inlocuieste
-timpul e limitat deci nu pot testa mai mult de 3 placi (poate 4 daca dorm cu capul pe tastatura dar nu cred ca apuc).

Stadiul lucrarii:
HD 7950 - testat
GTX 670 - almost done
In mod normal ar trebui sa testez GTX 570, asta e metodologia clara LAB501.

Probleme:

- GTX 570 e o placa video care nu intereseaza mai pe nimeni pentru ca nu e foarte raspandita
- voi s-ar putea sa vreti sa vedeti HD 7950 si GTX 670 testate vs alta placa.


Vreau sa vad argumente pro si contra GTX 570 vs alta placa, si ce anume alta placa ati vrea sa fie inclusa in test. Regula - nu includ decat o placa daca a mai fost testata comparativ de curand, de exemplu dintre GTX 580, GTX 680 si HD 7970 nu as putea include decat una, celelalte fiind testate in comparatie cu placa inclusa de curand.

Deci voi ce ziceti? Ar trebui sa testez GTX 570 sau alta placa?
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 16:17   #2
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Eu as propune sa o compari cu GTX580
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 16:20   #3
madalin
Senior Member
 
madalin's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 2,436
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Default

+1^.
madalin is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 16:26   #4
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Baaah...serios ma, chiar cu aia? Nu, nu vad motive pentru a compara cu un produs EOL daca acel produs nu este cel pe care il inlocuieste
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 16:27   #5
Bogzilla
Moderator
 
Bogzilla's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Constanta
Posts: 4,827
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

7870 ai pe acolo? Ar fi ok sa vedem cum se incadreaza vs 670.
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 16:28   #6
madalin
Senior Member
 
madalin's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 2,436
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Default

Da. Dar ar arata cum se comporta fata de fostul varf de gama. Inteleg ca nu e timp, dar ar fi frumos sa vedem CAT MAI MULTE!! )

N-ai 580? Te ajut eu.
madalin is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 16:29   #7
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

7870? Dudes...eu intrebam daca vreti sa vedeti cu adevarat alta placa in loc de GTX 570. In mintea mea, daca ar fi sa pot justifica lipsa unui GTX 570 in teste as putea justifica numai daca v-ati fori voi mai mult sa vedeti cum se compara cu GTX 680 sau cu HD 7970. 7870 e din alt film
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 16:30   #8
Bogzilla
Moderator
 
Bogzilla's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Constanta
Posts: 4,827
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Atunci baga ambele varfuri de gama si da-le bice.
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 16:31   #9
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Pai atunci trebuie testate amandoua,vrem sa vedem cu cat este mai slaba comparat cu gtx680 si daca bate HD7970 la un pret mai mic.In ipoteza ta HD7950 nu mai trebuia testat :???
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 16:32   #10
GENiEBEN
Senior Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 3,673
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu



Default

580..
GENiEBEN is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 16:35   #11
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Ma baieti, GTX 680 vs HD 7970 vs GTX 580 tocmai ati vazut acum o luna, chiar trebuie sa testez de 10 ori pentru ca e prea greu sa extindem o comparatie? Nu am timp fizic pentru asa ceva, as testa toate placile vidoe din lume, insa trebuie musai sa fie aceeasi platforma si acelasi driver ca altfel testez degeaba. Ideea era un produs pe care il vreti voi neaparat comparat direct cu GTX 670 in loc de GTX 670, altfel ma tin in continuare de o metodologie pe care am pus-o la punct de ani de zile si a functionat de minune pana acum.

Prin urmare, pana termin toate testele cu GTX 670, mai imi ramane timp de testat o placa video (maine toata ziua), facut poze, editat poze, facut grafice, editat grafice (pus din Excel in imagine), facut structura articolului, introdus poze si grafice in articol, scris articolul. Cam asa merge realizarea unui articol
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 16:40   #12
Toshy
Member
 
Toshy's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: brasov
Posts: 203
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu e chiar specific pentru testul asta, dar ma intreb de ce trebuie retestat totul pentru un test? Nu imi e foarte clar cum faceti voi, deci s-ar putea sa fiu usor in plus cu ce zic, dar...
Eu cand faceam teste, acum multi ani ce-i drept, aveam o platforma pe care testam tot si cand venea un produs nou aveam deja toate seturile de rezultate pentru comparatii si imi ramanea de testat doar acel produs, iar daca se schimba ceva la platforma sau la procedura aveam o tona de timp sa refac testele la produsele anterioare dupa noile criterii, atunci cand eram in "downtime editorial".

LE: acum am vazut ca mi-a luat-o Monstru inainte si a raspuns, dar ce am zis eu ramane valid. Sunt o multime de lucuri care se pot face ca sa salvezi timp la teste iar versiunile noi de drivere cad in capitolul retestari din downtime - am fost si eu in situatia asta de zeci daca nu sute de ori.

Last edited by Toshy; 07-05-2012 at 16:50.
Toshy is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 16:50   #13
ursulache
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Île-de-France
Posts: 1,833
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

La metodologia ta, Toshy, problema este ca nu apar diferentele din dirvere si io stiu ce alte update la sw. Pentru a avea imaginea exacta metodologia lab501 e cea mai buna. Cum zici tu e ok pentru o imagine de ansamblu sa zicem, pentru o comparatie grosiera (poate grosier e cam mult spus:P, sa zicem in nici un caz exacta).

Last edited by ursulache; 07-05-2012 at 16:52.
ursulache is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 16:53   #14
Toshy
Member
 
Toshy's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: brasov
Posts: 203
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

ursulache, asta e unul din riscuri, dar pentru a vedea daca intr-adevar apar diferente foarte mari intre versiuni diferite de drivere, se pot face teste "prin sondaj" si, crede-ma ca poate sa fie foarte exacta "metoda mea"
Acum sper ca e toata lumea constienta ca driverele de 670 in mod aproape sigur nu vor aduce nimic nou pentru 580 sau 570.
In orice caz, nu vreau sa dau lectii nimanui, sa nu se inteleaga asta

Last edited by Toshy; 07-05-2012 at 16:56.
Toshy is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 17:07   #15
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Probabil nu ai inteles cum lucram noi

1 - noi testam intotdeuna cu aceeasi driveri, asa ni se pare corect si precis si asta este standardul de calitate lab501
2 - driverii pentru placi video noi lansate sunt disponibili doar cu cateva zile inainte de lansare. Recte, eu nu pot testa din timp placi mai vechi cu driverul respectiv, nici placa noua nu vine prea devreme, de unde rezulta un timp prea scurt pentru articol. In practica, eu am inceput ieri cu HD 7950, si Joi public.
3 - la noi nu prea exista "downtime editorial". Terminam o lansare, ne apucam de alta. Nu sunt lansari - avem alte produse despre care sa scriem. Plus ca nu suntem redactori la o revista, asta este site-ul nostru, asta este forumul nostru, trebuie sa si editam articolele celorlalti colegi, trebuie sa mai fim atenti si la ce se intampla pe forum, trebuie sa ne si intalnim cu producatori, sa mergem la conferinte, sa facem un milion de chestii. Motiv pentru care, de doua ori pe an, deobicei odata prin iarna si odata prin vara/toamna, fiecare dintre noi isi ia 2-4 saptamani de "downtime" aproape total, in care ne incarcam bateriile, ca altfel am ajunge sa fim cu capul
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 17:10   #16
ursulache
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Île-de-France
Posts: 1,833
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
...
Motiv pentru care, de doua ori pe an, deobicei odata prin iarna si odata prin vara/toamna, fiecare dintre noi isi ia 2-4 saptamani de "downtime" aproape total, in care ne incarcam bateriile, ca altfel am ajunge sa fim cu capul
Ati ajunge? :P
ursulache is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 17:26   #17
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

=)))))))))

NU ma intelegeti gresit, imi place foarte mult ce fac, altfel nu faceam, asta e clar. Dar uneori poate fi si obositor. Uite un exemplu clar:

22 Martie - articol de lansare GTX 680, multa multa munca si mult stres
Treburi de fundal pentru site, etc
26 Martie - preview Biostar - lejer, nu presupuneri mari probleme dar tot munca se cheama
31 Martie - particip la evenimentul Maguay
1 Aprilie - preview Gigabyte, idem

Aranjat detalii colaborare evomag, aranjat o gramada de chestii cu colegii de la Next

5 aprilie - anunt colaborarea cu evomag, o gramada de treaba

7 Aprilie - articol despre evnimentul Maguay / incep sa testez ultrabook-ul maguay

10 aprilie
- in timp ce testez ultrabook-ul, hai sa mai fac un preview, la ECS

12 Aprilie
- public ultrabook-ul maguay - practic articolul pe baza caruia sta toata metodologia NEXT de testat laptop-uri


13 - 16 - Pastele - as fi muncit dar am plecat din localitate unde la tara unde nu am net

17 Aprilie - O gramada de agitatie cu next, metodologii, si alte nebunii. Incep articolul cu Ivy Bridge, am E0 dar astept si E1, ma lupt cu biosi, pun la punct metodologia de testare pentru ecrane, etc.

23 Aprilie - public articolul cu Ivy Bridge

Alte batai de cap cu Next, discutii cu potentiali noi colaboratori (Victor), etc

26 Aprilie - incepe nebunia cu 690

1 Mai - teaser cu 690 - 2, teste pentru articol

3 mai
- publica 690

Trebuie vazut ce si cum testeaza Victor la surse, colegul orlov la xperia, colegul george la un alt ultrabook. Astept driveri de la Nvidia pentru 670

6 Mai
- incep testele cu 7950
7 Mai - testez 670

pana pe 10 mai trebuie sa mai testez o placa, sa editez un articol de surse al colegului Victor, si sa am articolul gata pe 10.

10 Mai - public GTX 670

Cam asta e programul meu pe ultima luna si ceva, minus un milion de chestii pe care le-am uitat, intalniri si conferinte, discutii si sfaturi cu colegii, s.a.m.d. Rezultatele muncii le vedeti pe site. Acum ziceti voi...stau degeaba?

Si nu ma plang, doamne fereste, am lucrat si la birou, si freelancer, stiu cum e sa muncesti. Da...am si eu chef sa stau 3-4 zile sa lenevesc fara sa imi bat capul
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...

Last edited by Monstru; 07-05-2012 at 17:33.
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 17:57   #18
Toshy
Member
 
Toshy's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: brasov
Posts: 203
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Monstrule, nu m-ai inteles tu pe mine Inca o data, nu vreau sa dau lectii sau sa par superior, iti respect munca, mai ales ca sunt unul dintre putinii care stiu cum iti este programul pentru pentru nu s-a schimbat nici partea de PR nici partea de teste de cand nu m-am mai ocupat eu de asta
Eu faceam pur si simplu niste sugestii, pentru ca stii si tu ca exista marje de eroare si alte alea. De exemplu, pentru articolul asta, n-aveai treaba cu partea AMD pentru ca deja era testate si aveai de bagat doar 670-ul si inca ceva mai din urma cu driverele noi - pentru ca banuiesc ca 680/690 le aveai deja de acum cateva zile cu driverele up to date.
Ma rog, eu spuneam astea pentru ca lucrul asta a mers perfect cu 3 oameni si cu un flux de produse infinit mai mare decat aveti voi acum, de la placi de retea la unitati CD-RW (si ca a venit vorba de CD-uri, astea ti le spune un om care a scos peri albi importatorilor ca sa aduca cate 500 de medii din fiecare culoare din acelasi lot ca sa se pastreze consistenta rezultatelor pe parcursul unui ciclu).

In fine, iarta-ma ca m-am bagat in seama cu niste lucruri asa de generale cand era vorba despre ceva specific aici si esti si in criza de timp.
Toshy is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 18:06   #19
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Man, nu am de ce sa te iert. Orice sugestie este binevenita, intotdeuna. Dar in cazul de fata, nu aveam ce sa fac cu 7950 pentru ca nu il testasem pe Ivy, si asta schimba tot. Si dupa Ivy am testat 690. Si apoi, nici nu vreau un articol de lansare Nvidia in care driverul AMD are zece ani. Daca au lansat ei ceva de ieri pana joi, sa fie sanatosi. Dar daca testam cu 12.2 nu prea era funny

Legat de teste si produse, eu stiu ca au existat publicatii cu un flux infinit mai mare de produse la test. Exista o diferenta insa intre ce intelegeau ei prin test si ce inteleg eu ( si cititorii mei) prin test
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2012, 18:07   #20
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu as include 2 placi, sa-ti dau de lucru...

1. 7970.
Pentru ca daca GTX 670 are performante apropiate sau egale in multe cazuri cu 7970 lucrul asta trebuie vazut. 7950 oricum e la pret deja egala cu GTX 670 sau chiar sub, sunt deja placi reference la 1650-1700 lei.
Dar intrebarea e cum se descurca GTX 670 cu 7970, daca o scoate din joc pe 7970 cu performanta.

2. GTX 570
E cam EOL placa dar daca mai vinde multe Costa la 850-900 lei posibil numarul de utilizatori sa nu fie in graba acoperit de 7870.
E interesant de studiat cam care o sa fie diferenta la performanta intre generatii aka GTX 580-> GTX 680.
GTX 570-> GTX 670.

Cat despre GTX 680 intr-o luna si ceva n-au venti 10 drivere, nici nu cred ca 1-2 drivere au adus cine stie ce imbunatatiri.
Daca e folosit acelasi sistem ca si la GTX 680 si cam aceeasi metodologie, se pot compara rezultatele GTX 670 cu GTX 680 din reviewul ei.

Pardon acu' vad ca era vorba de GTX 580 si aia apare in review la GTX 680 deci se poate compara in conditiile de mai sus.

Oricum 7950 e GTX 580 + 7-10% deci se poate aproxima.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.

Last edited by xdan; 07-05-2012 at 18:16.
xdan is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,097
Total Online: 3413

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.