lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-12-2019, 21:07   #40281
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 212 Post(s)

PC-ul meu

Da 99% din populație circulă prin troiene de zăpadă și terenuri accidentate...

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Old 24-12-2019, 21:16   #40282
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Majoritatea oamenilor se vor transforma in femei comode care vor cotiza la greu sau vor da teapa mai departe.
Am condus automate BMW X6, peugeot 3008, nu iau in calcul Chevrolet Avalanche ca ala are cutie automata clasica inventata in 1939, cred ca stiu ce vorbesc cand zic ca nu ai cum sa abuzezi de ele si sa stai linistit.
Singurul avantaj pe care il vad la cutia automata... pe langa faptul ca poate conduce orice femeie masina este ca la drum lung cand mergi pe cruise control indiferent de panta sau ce intalnesti pe drum isi schimba treptele si tureaza motorul automat ca sa mentina viteza stabilita.
Old 24-12-2019, 21:26   #40283
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

Mentioned: 64 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
Singurul avantaj pe care il vad la cutia automata... pe langa faptul ca poate conduce orice femeie masina este ca la drum lung cand mergi pe cruise control indiferent de panta sau ce intalnesti pe drum isi schimba treptele si tureaza motorul automat ca sa mentina viteza stabilita.
Dpmvd este gresita motivatia, principalul avantaj al cutiei automate este ca in oras nu mai stai in ambreaj/acceleratie si viteza 1/2 in cozile infernale.
In afara orasului eu mai trec destul de des in mod manual dar in oras e mana cereasca cand stai in coloana de masini.
Old 24-12-2019, 21:33   #40284
axxel4you
Senior Member

Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica. Tocmai in oras este cel mai nasol de utilizat cutia automata, uzura maxima este garantata la statul in coloana, pentru oras ai nevoie de electrica sau PHEV. Cutiile automate sunt consumabile !!!
Old 24-12-2019, 22:03   #40285
i860
Ancient friend

i860's Avatar

Mentioned: 251 Post(s)

Eu unul nu m-as intoarce la manuala. Pana atunci eram si eu din tabara "trebuie neaparat sa mestec din facalet".
Daca schimbi uleiul si filtru la timp in cutia automata te va duce ok chiar daca o abuzezi, acum depinde si de marca auto, baniesc ca nu toate sunt extraordinare la fel ca si motoarele.
Old 24-12-2019, 22:07   #40286
fullrespect
Ancient friend

fullrespect's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Eu regret acum că n-am luat ceva cu cutie automată, la următoarea tigaie va fi condiţie obligatorie.
fullrespect is offline   Reply With Quote
Old 24-12-2019, 22:12   #40287
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica. Tocmai in oras este cel mai nasol de utilizat cutia automata, uzura maxima este garantata la statul in coloana, pentru oras ai nevoie de electrica sau PHEV. Cutiile automate sunt consumabile !!!
Man, dupa principiul asta mai bine mergem pe jos.

Hai ca o dam in ridicol cu drobul de sare, nu mai este okay cutia de viteze automata pentru peste "n" ani poate o sa cada ceva la cutie.
Hai sa nu mai cumparam masini cu turbina pentru ca este mai putin fiabila decat o aspirata, cat mai putine sisteme electrice pentru ca risca sa cada si costa o avere reparatia etc...

Am avut ~4 ani/82k Km Kuga cu automata si n-a avut nici pe dracu, condusa in mod sport 90% din timp. Este de 3 ani la altcineva si nu are nicio problema nici omul (deja are ~7 ani masina) si e ford.
Acum, am de 3 ani un mondeo automat, condus doar in sport si n-are nicio treaba.
(am mai avut temporar DSG-uri dar pentru scurt timp si nu ma exprim).
Urmatoarea, peste vreo 2 luni cred, va fi tot automata (ZF)...
Toate conduse 80% oras, 20% afara.

Sunt alte motive pentru alegerea unei automate, lag-ul, configurarea proasta a rapoartelor, diferenta de pret care la anumiti producatori poate fi materiala etc...
Old 24-12-2019, 22:23   #40288
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 626 Post(s)

PC-ul meu

Default Masinute - Discutii tehnice, sfaturi, pareri

Băi nene, după ce am numărat cuvântul femeie de 3 ori cred în ultimele posturi, ajung să cred că tu ai o problemă cu muďerile, tu ești cam misogin.

Adică hai o dată, hai de două ori, da ce ai frate cu ele? Ești incel din ăla?

E ok să consideri cutia automată un consumabil, dar și la manuală tot consumabil este kitul de ambreiaj.
Nu am nevoie să cobor în frână de motor, pentru că nu urc pe munte zilnic, în schimb ajung frecvent în aglomerația din jungla urbană unde pur și simplu e mult mai odihnitor cu automata. Și cu schimbul este complicat atunci când ai o cutie cu multe trepte, nu apuci tu să schimbi la cât de repede vrea ea, dacă mașina e făcută pentru a fi automată chiar nu mi se pare o idee ok să vrei manuală pe ea, va fi o cutie cel mai probabil rigidă iar consumul va fi mai mare decât ar trebui.

Pe logica asta o să vină cumnatu-miu și o să zică că și manuala ta e de kkt, el are din aia de calcă de 2 ori ambreiajul.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 24-12-2019, 22:53   #40289
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 212 Post(s)

PC-ul meu

Dana Budeanu?
Old 24-12-2019, 23:53   #40290
ryo
Senior Member

Mentioned: 23 Post(s)

Nici la cutiile manuale nu prea poti sa cobori mai mult de 2 trepte daca ai viteza mare , de ce ar face-o o automata?
ryo is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2019, 00:13   #40291
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 626 Post(s)

PC-ul meu

Old 25-12-2019, 00:21   #40292
guest13
Ancient friend

Mentioned: 18 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by sammurai View Post

Am avut ~4 ani/82k Km Kuga cu automata si n-a avut nici pe dracu, condusa in mod sport 90% din timp. Este de 3 ani la altcineva si nu are nicio problema nici omul (deja are ~7 ani masina) si e ford.
Acum, am de 3 ani un mondeo automat, condus doar in sport si n-are nicio treaba.
Si poate tocmai faptul ca sunt ford e un atu pt. automata. La americani automata e la ea acasa
guest13 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2019, 03:26   #40293
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 254 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by guest13 View Post
Si poate tocmai faptul ca sunt ford e un atu pt. automata. La americani automata e la ea acasa
Tocmai că Ford are procese peste tot in lume din cauza cutiilor cu dublu ambreiaj si automate. Sunt cele mai petarde cutii automate si cu dublu ambreiaj.

Am condus automată, nu imi place. Asta nu inseamnă că nu le recomand, cei care fac mult oraș ar fi extrem de mulțumiți cu o automată. Totuși pentru feeling pur de condus, că tu esti in control și nu e doar un joystick, nu, nu e pentru mine.

De ce? Păi că nu pot face heel and toe, pentru că nu pot schimba când și cum vreau eu, cele cu torque converter sunt mai leneșe in accelerații si schimbări viteze, iar cele cu DSG (termen general, intelegeti voi) sunt inca firave si daca le abuzezi ai belit falusul cu două mâini.

In oras 1 scurt, 2 in 40, 4 in 60 si apoi las in a 5-a la 1500rpm si apăs ocazional pedala câte 1cm pentru că e cuplu căcălău, cutia scurtă in 6.
Mașina are 380Nm la 3000, la 1500 are aproape tot atât cuplu cât avea BMW-ul E39 N/A 170hp la 3800rpm )
Uite așa merg normal si am consum pe conservă tot cât are o tigaie de E46 320i, când vreau să o ard, șpriț, sar din 6 in 4 și aia e.

"Dacă nu îți permiți nu îți iei" - Pe principiul ăsta ar trebui să ne ducem toți dracu și să ne luăm Logan, nu?
Să te văd cum stai tu cu masinuta ta când iasă din garanție si se duce mecatronicul in cutie. Să vezi ce fain e să dai 2-3k eur pe o reparație. In cazul meu un kit ambreiaj e 230EUR, Sachs (LUK e si mai ieftin), cost manopera? 1-2 lăzi de bere si vreo 8h de lucru pentru că e AWD si Mazda...
Beat that!

LE: @sammurai Ai avut noroc cu Ford-ul, sunt enorm de multi care nu au avut noroc si au scos din buzunar.
Chiar tre sa schimb turbo pe MPS6 că s-au dus turbo seals pe apa sâmbetei si suge ulei ca vita, prefer să schimb un turbo (K04 turbo core mă costă 150EUR) decât să ajung la schimb cutie automată, reprogramare ecu etc. Nu, astea nu le faci in service la colț, mult succes la Ford, să îmi spui costul când se va întâmpla. Eu am rămas surprins să aflu aici in Germania că un rulment de presiune la cutie la un Vectra C, la Opel, costa cu manopera 1200EUR, deh, reprezentanță.

Last edited by Enz0; 25-12-2019 at 03:44.
Enz0 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2019, 09:13   #40294
sammurai
Ancient friend

sammurai's Avatar

PC-ul meu

Am vazut flota de ford-uri automate (30+ masini) si niciuna nu a avut probleme de cutie de viteze. Au cazut altele: clima, turbina, partea electrica dar nu cutia automata. Sigur cad si astea ca orice altceva de pe nicio masina pe care o stiu nu s-a intamplat.
Singurele masini cu cutie automata care au dat fail si pe care le stiu personal sunt doua Alfa 159.

Garantat nu o sa cada cutia automata pana voi schimba masina asa nu am ce sa-ti povestesc.

In rest, multe pareri radicale pe aici si fara o logica sustinuta in spate.

P.S. vorbim de masini noi nu de masini la mana "n" care nu stii cum au fost conduse/abuzate.

Last edited by sammurai; 25-12-2019 at 09:16.
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2019, 12:22   #40295
allexb
Senior Member

Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

@enzo nu stiu daca esti constient ca ce ai scris tu se aplica la mai putin de 10% din cei care scriu aici.

Cati au la dispozitie garaj cu scule unde sa lucreze la masina? Cati au indemanare? Cati au pasiune? Si cati au timp?

De multe ori, partea cu timpul e cea mai scumpa. Preferi sa stai la birou, duci masina frumos la service si nu te complici.

Ca sa nu mai zic de cei care au inca garantie la ele.
Au cam apus vremurile in care iti reparai dacia in fata blocului sau pe marginea drumului sau mai stiu eu unde...

allexb is offline   Reply With Quote
Old 25-12-2019, 12:57   #40296
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Asta e problema voastra ca sunteti prea comozi si e greu sa va mutati fundul. Din cauza asta se ajunge si la obezitate.

Nu, nu a apus vremea cand puteai sa repari masina, ci doar tehnologia a avansat si trebuie sa cunosti mecanica, nu mai poti merge bajbaind ci ai nevoie de OBD2 readers, trebuie sa ai cunostinte de engine management. Asta separă pasionații de enthusiast, deci despre ce vorbim?
Cu orice masină cu o cutie manuală pot merge la service-ul unde merg eu regulat când vin in RO si nu am chef să mă bag eu in masină (sau sub) și îmi pot lăsa mașina acolo 3-4 zile și o repară asa cum le cer eu, cum îmi cer mie TUV german (nu fușărai românesc a la Dorel cum primiți de multe ori).
MPS6 la fel ca WRX STI este una din cele mai "unreliable" mașini sport, după M3 V8, si totuși mi-o permit, chiar dacă e cu tehnologie nouă și are mai mulți senzori decât au mașinile a 80% dintre voi cei care sunteți aici pe forum. E reparabilă in garaj, important e CINE o repară.

Câți dintre voi aveți curaj să vă băgați la codaj cum se bagă @i860? Chiar și eu pe E39 am intrat la codat cu INPA, bagă și rumegă germană (și eram la începuturi pe aici).
Totuși, dacă îmi pică, cutia, o desfac, îi pot schimba rulmenți etc. Dacă îmi pică automata sau DSG sunt fütut pe românește.

Last edited by Enz0; 25-12-2019 at 13:02.
Old 25-12-2019, 13:01   #40297
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

Stau si citesc oare de ce romanii au mentalitatiile astea de glie? mitul cutiilor automate ca se foote si etc.. este apus demult , da sunt unele probleme inregistrate la dsg-uri , nu sunt asa fiabile ...
eu nu mai vreau manuala in viata mea , in afara ca masina de servici are manuala si sunt obigat sa o conduc ca deh e moca ...privata am automata ZF..din toate punctele de vedere e aur ... nu am avut probleme niciodata cu o cutie automata de cand am masini .
cand mergi pe autostraziile din DE ...( A5 si A6 care le fac zilnic) si ai ore de STAU ....sa vezi ce frumos e o automata vs o manuala ..
daca mi-as lua un cazan de cateva mii ...e logic ca mi-as lua manuala insa ce-i ce isi permit sa dea peste 30k pe o masina sa iti comanzi cu manuala e bataie de joc , automata este un extras la o masina .
Old 25-12-2019, 13:30   #40298
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Nu e mit, orice cutie se fute, ideea era de cost reparații. Tu crezi ca pe tine te inteleg 10% din cei de pe forum din ce faci cu electronica? Te-ai intrebat vreodata asta?
E o pasiune, prefer sa imi iau o masina cash pana in 10k, sa o modific cum vreau eu si apoi sa te mătur de pe Autobahn cu ea, pentru că pot și am cunoștințele necesare. Tu de ce modezi plăcile video și nu îți iei Kingpin Edition etc? Pentru că îți place ceea ce faci, iar acea nișă încă rămâne.
Pe automate e prea mare bătaia de cap și nu merită deranjul. In primul rând trebuie să ai grijă de limita de cuplu și tuningul îl faci in jurul limitei respective. Mentenanța e crucială și poți avea surprize pe auto chiar si cu masina nouă, nu mai zic de un SH. Când încep problemele, sa te văd cum faci credit pentru reparație, pentru că la 120EUR/h in Werkstatt plus cutie nouă plus chestii, te ajunge reparația un sfert din costul mașinii.
Numai candidați la Top10 Forbes...

Chiar nu mă așteptam la tine să comentezi in acest mod, dar hei, fiecare cu piticii lui.
Poate ne vedem vreodată pe Autobahn să ne comparăm "penisurile" automat vs manual ...

Last edited by Enz0; 25-12-2019 at 13:34.
Old 25-12-2019, 13:39   #40299
nachtfalke
VIP

nachtfalke's Avatar

Mentioned: 28 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Enz0 View Post
Nu e mit, orice cutie se fute, ideea era de cost reparații. Tu crezi ca pe tine te inteleg 10% din cei de pe forum din ce faci cu electronica? Te-ai intrebat vreodata asta?
E o pasiune, prefer sa imi iau o masina cash pana in 10k, sa o modific cum vreau eu si apoi sa te mătur de pe Autobahn cu ea, pentru că pot și am cunoștințele necesare. Tu de ce modezi plăcile video și nu îți iei Kingpin Edition etc? Pentru că îți place ceea ce faci, iar acea nișă încă rămâne.
Pe automate e prea mare bătaia de cap și nu merită deranjul. In primul rând trebuie să ai grijă de limita de cuplu și tuningul îl faci in jurul limitei respective.
Chiar nu mă așteptam la tine să comentezi in acest mod, dar hei, fiecare cu piticii lui.
Poate ne vedem vreodată pe Autobahn să ne comparăm "penisurile" automat vs manual ...
eu sincer , nu ma asteptam la un asa raspuns din partea unui om matur....

nu-mi cumpar masina sa mor cu ea in curte...am avut masini top si am sa mai am , insa nu am avut niciodata o problema cu o cutie automata , chiar si de cele "cu probleme" enumerate mai sus ...poate sunt eu norocos , insa cu manuala am avut .... tin sa mentionez ca nu tin niciodata masini ce trec de 100.000 km ....la marit rapid!!!

nu-mi cumpar masini sa le tunez eu .... daca vreau asta imi cumpar M , amg , rs ....imi permit!

"Poate ne vedem vreodată pe Autobahn să ne comparăm "penisurile" automat vs manual ..." sincer nu ai vrea .... daca ai calutii necesari sa te pui cu un B58B30..stock si cu o cutie ZF sport! atunci esti invitatul meu
Old 25-12-2019, 13:43   #40300
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Să pui și puterea jos tinere, la o liniuță s-ar putea să strigi Noo Monica! M2 2015 face 4.5s 0-100 in condiții ideale, cu 100+hp mai putin sunt la 1s
Loc am de urcat, mult chiar si a costat toata masina cat costă cutia ta daca e să pice.
Doar un upgrade de hpfp, BNR Turbo S3, downpipe si Cobb AP pe MPS6 si in afara de top speed, nu prea te văd bine

Last edited by Enz0; 25-12-2019 at 13:46.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules