lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-04-2013, 15:28   #201
CyberCSX
Senior Member

CyberCSX's Avatar

Mentioned: 3 Post(s)

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Pardon, eu personal nu te numesc in nici un fel. Ei insa te vor considera mereu un emigrant jegos din Romania care s-a dus acolo sa le ia lor locul de munca odata cu turcaletii. Indiferent ce cetatenie ai. Indiferent ca ti-o spun sau nu tie. Asa le e natia.
Nu taticule !
Gresesti !
Uite ca iar s-a dus pe pu** topicul si TREBUIE sa devin PERSONAL ca sa evit anumite NEĪNTELEGERI:

Asa pt. tine:

Nemtii nu ma considera cioara si nici emigrant romān ci REPATRIAT deoarece parintiimei sīnt nascuti AICI. Mama īn Dortmund si tata īn München.
Bunicii mei, Parintii parintilor mei am mers īn RO sa munceasca TRIMISI DE NEMTI.
Pe vreme aceea mama a avut abea 1 an. Asta a fost īn 1936. Ce era īn 1936 nu cred ca trebuie sa-ti povestesc. Realizezi si singur.

Eu, sīnt singurul din familie nascut pe pamīnt romānesc si asta datorita faptului ca ceausescu dupa ce a venit la putere a īnchis frontierele si familia mea nu a mai putut veni acasa. Daca idiotul asta n-ar fi īnchis granitele, m-as fi nascut aici īn DE

Īn situatia asta au fost aprox. 600.000 de familii de nemti nascuti īn DE blocati īn RO īn zona banatului timp de 40 de ani daca nu si mai mult.

Parintii tatalui meu, bunicul din partea tatalui, a lucrat TRIMIS DE NEMTI la fabrica de locomotive din Resita - actualul UCMR (unde se facea pe vremea aceea trancote de razboi) iar bunicu din partea mamei a fost TRIMIS DE NEMTI la minele din Doman (10 km de Resita) unde a lucrat ca maistru artificier, meseria lui care a practicat-o si īn minele de carbune de pe līnga Dortmund NRW.

Parintii mei, s-au cunoscut pe teritoriul romānesc unde s-au casatorit si m-au creat pe mine.

Eu īn 1990 cīnd am venit aici, practic am venit ACASA. La 3 luni dupa venirea īn DE si rezolvarea formalitatilor birocratice, am primit buletin german ca orice neamt bastinas.

Cred ca cu asta am lamurit niste lucruri si se poate reveni la tema de baza.

Last edited by CyberCSX; 16-04-2013 at 15:35.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 16-04-2013, 15:32   #202
Bogzilla
Moderator

Bogzilla's Avatar

Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

O, vai, scurge-ne. Nu esti adoptat... repratiatul lui mama... ce m(s)ila imi e de tine. 40 de ani de suferinta si acum cunosti adevarul suprem!!!! Lumineaza-ne!
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 16-04-2013, 15:34   #203
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 559 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Am inteles Herr Cyber, vielen dank pentru explicatia detaliata. Asta explica multe. Acum inseamna ca iti pot spune :

"Pai bine ma 'reai al reaq de cotropitor, natie de sugator de aur din Ardeal sute de ani, nascut cu lingurita de aur in gura, popor de exterminator de evrei si ciorditor de orice resursa posibila din orice colonie, nu ti-e rusine sa faci morala si sa discuti despre situatia din Romania? Vezi-ti de nemtia ta si lasa-ne in saracia noastra, rea-ti ai 'reaq cu UE-ul vostru de profitori ordinari ce sunteti. Huo ba, sa va fie rusine ba, criminalilor!".

E mai bine asa?
Old 16-04-2013, 15:38   #204
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Oooohh boy...singura chestie care diferențiază putin topicul asta de o telenovela e ca nu ati inceput sa vorbiti in spaniola.
A venit caldura, mai iesiti si voi la o terasa, la o bere...

Sent from my S500
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 16-04-2013, 15:40   #205
CyberCSX
Senior Member

CyberCSX's Avatar

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Am inteles Herr Cyber, vielen dank pentru explicatia detaliata. Asta explica multe. Acum inseamna ca iti pot spune :

"Pai bine ma 'reai al reaq de cotropitor, natie de sugator de aur din Ardeal sute de ani, nascut cu lingurita de aur in gura, popor de exterminator de evrei si ciorditor de orice resursa posibila din orice colonie, nu ti-e rusine sa faci morala si sa discuti despre situatia din Romania? Vezi-ti de nemtia ta si lasa-ne in saracia noastra, rea-ti ai 'reaq cu UE-ul vostru de profitori ordinari ce sunteti. Huo ba, sa va fie rusine ba, criminalilor!".

E mai bine asa?
AMIN !!!!

Referitor la UE:

V-o obligat careva sa intrati īn UE ? Nu !

Ce-si face omu cu mīna lui.............

Si īnca una de...............suflet:

Ce n-a reusit hitler sa faca cu violenta, reuseste Merkel cu UE
Daca stai sa te gīndesti scopul e acelasi numai procedura alta
Old 16-04-2013, 16:56   #206
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 559 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Nu-i bai amice, pentru ca sclavul de rand ca tine beleste sula exact la fel cum o belesc eu, fie ca suntem nemti sau romani. Ca nu pentru binele tau trag aia ci pentru al lor. Asa ca fi fericit ca ai mai putin de trait decat mine si poate nu prinzi adevaratele mizerii
Old 16-04-2013, 17:59   #207
ibm390s
Janitor Member

ibm390s's Avatar

Mentioned: 9 Post(s)

[yt]http://www.youtube.com/watch?v=Zf2FvAnTAI4&bpctr=1366126057[/yt]

TRA LA LA LAAAAAAAAAA CYCLON B !!!!!!!!!!
Old 16-04-2013, 18:08   #208
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 143 Post(s)

Tara asta de prosti mioritici se ducea dracu daca nu intra in ue,ne duceam la mama Rusie si traiam la fel ca moldovenii de peste Prut.
Old 16-04-2013, 18:09   #209
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 549 Post(s)

PC-ul meu

Domle, dar e Zyklon B (gazul), nu Cyclon B (eventual aspiratorul).
Arise is online now   Reply With Quote
Old 16-04-2013, 18:56   #210
war4peace
Senior Member

Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Īn RO poti cīstiga si mai mult de 2500 Euro daca-ti merge mintea. Din pacate din 23 milioane de suflete ce traiesc īn RO
Sub 20 de milioane.
Apoi, problema majoră īn Romānia nu e dacă poţi să cāştigi mai mult, e că oricāt ai cāştiga tot īn Romānia te afli. Adică īntr-o ţară care e frumoasă doar acolo unde nu e populată. Oriunde sunt oameni, ţara e sluţită, fiindcă ăsta e poporul. Degeaba cāştigi o gălăgie de bani dacă te duci la supermarket şi dai de nişte acrituri la casă; degeaba īţi iei maşină sport dacă dai īn toate gropile cu ea. Degeaba īţi iei īncălţări Nike dacă la fiecare 10 metri trebuie să ocoleşti rahaţi de cāine sau de om, şi asta nu pe cāmp, ci īn miezul oraşului. Degeaba īţi cumperi vilă īn Pipera dacă n-ai canalizare.

Ăia care pleacă din RO o fac din două motive:
- din cauza sărăciei (cei din mediul rural, numiţi "căpşunari")
- din cauza silei (cei care ar putea să o ducă bine financiar şi īn ţară, dar sunt complet īngreţoşaţi de societate).
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 16-04-2013, 20:08   #211
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 567 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Asa pt. tine:
Eu īn 1990 cīnd am venit aici, practic am venit ACASA. La 3 luni dupa venirea īn DE si rezolvarea formalitatilor birocratice, am primit buletin german ca orice neamt bastinas.
Pot sa te numesc @Auschwitz de acum incolo?
Old 16-04-2013, 20:27   #212
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 549 Post(s)

PC-ul meu

Dacă ești atāt de neamț precum pretinzi, eu nu pricep cum dracu de vorbești și scrii mai bine romānește comparativ cu Seatpower.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 16-04-2013, 20:41   #213
CyberCSX
Senior Member

CyberCSX's Avatar

@ war4peace

Ai dreptate dar pīna la un punct.
Problema romānului e ca e... FILOZOF si īi place sa traiasca īn trecut.. īi place sa filozofeze si sa despice firu-n patru pt. orice rahat, sa nu mai vorbesc ca pune orice nimic la suflet facīnd din tīntar, armasar pīna la limita depresiei.

Sincer sa fiu si eu am facut acelasi lucru cīt eram īn tara dar m-am debarasat de mentalitatea asta pe parcurs aici.

Si aici e plin de ***** de cīine pe trotuar, si aici ai babe senile care se caca pe ele īn tramvai, si aici īs betivi ce-ti borasc īn autobuz, si aici ai drifteri de miez de noapte prin sensuri giratorii, si aici ai anumite drumuri marginase de-i plīngi suspensiei de mila. Nu exista tara perfecta, nu exista padure fara uscaturi.

Trebuie sa fi indiferent dupa metoda "shitt of" si viata e OK.
viata e prea frumoasa ca sa ti-o distrugi pt. fiecare bou ce-ti taie calea.

Alt cusur tīmpit e traitul asta īn trecut dupa metoda....... "La trecutu-ti, mare, mare, viitor" blablablabla. lauda asta de sine interminabila, cīt am fost noi de grozavi si acu n-e dam cu caramida-n piept pīna pocneste jelind-ul pe eminescu, caragiale, stefan cel mare / mic / mijlociu, cuza voda, sa vezi ardealu, sa vezi.. vai tepes voda blablabla īn loc sa traim in prezent si īn viitor. Atīta timp cīt o natie īntreaga e obsedata de trecut si se ocupa numai ciu acesta, nu-i mai ramīne timp de prezent si viitor.

Ca exemplu pe pagina Info CS:

http://www.infocs.ro/exclusiv-video-...de-azi-someri/

Se anunta intrarea īn somaj a 250 de suflete la UCMR.

Vezi video-ul de pe pagina ca sa realizezi la ce ma refer. 10 minute de VAICAREALA, MAMA CE GROZAV A FOST UCMR pe vremea lui ceasaca si ce grozav a fost īn 1771 la īnfiintare dar nu se pomeneste NICI UN CUVĪNT de viitor. Pe cine p*** mea intereseaza ce a facut UCMR si ce grozav a fost pe vremea lui ceasca? Cu ce ma īncalzeste si ce ma fu** grija de trecut? Ce a trecut a trecut īn p** calului si nu mai intereseaza pe nimeni.
Intereseaza ce dracu se īntīmpla ACUM si īn VIITOR!

Atīta timp cīt obiceiul asta prost tipic romānesc de a scarmana permanent īn *****ul trecutului nu se va termina, tot prost va merge nici daca se mai fac 20 de revolutii.

La intrare īn Resita e o tabla pe care scrie ORAS MARTIR !

Frumos !

N-o sa mai dureze mult si va scrie pe aceeas tabla, ORAS FANTOMA datorita saraciei, lipsa locurilor de munca si īn cele din urma, lipsa populatiei!

@ Arise

Poate pt. ca pe vremea mea cīt eram īn scoala, n-aveam smartphone cu care sa postez infantilitati pe facebook īn loc sa-mi vad de īnvatat

Last edited by CyberCSX; 16-04-2013 at 20:43.
Old 16-04-2013, 21:53   #214
Bogd4n
Ancient friend

Bogd4n's Avatar

Mentioned: 31 Post(s)

PC-ul meu

Nasoale orase alea in care calci in cakat de caine pe strada...
Eu sunt la tara si nici macar aici nu se kaka cainii pe strada. Am impresia ca exagerati un pic.

Ca e nasol in Romania..e adevarat. Ca sunt si tari in care e mai nasol decat in Romania e iar adevarat. In strainatate nu e doar lapte si miere iar o fi adevarat.
La noi nu se poate schimba ceva decat printr-o revolutie, cel putin eu la concluzia asta am ajuns dupa protestele pasnice de asta toamna.

Deja suntem rau pe langa subiect.

Last edited by Bogd4n; 16-04-2013 at 21:56.
Bogd4n is offline   Reply With Quote
Old 16-04-2013, 22:07   #215
war4peace
Senior Member

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Random View Post
Nasoale orase alea in care calci in cakat de caine pe strada...
Eu sunt la tara si nici macar aici nu se kaka cainii pe strada. Am impresia ca exagerati un pic.
Exagerez pe dracu. Stau pe Ştefan cel Mare īn Bucureşti şi e plin de rahaţi de cāine peste tot. Am pus pariu cu nevastă-mea că nu găseşte un punct pe stradă, cāt e ea de mare, īn care să stai şi să NU vezi un rahat de cāine pe nicăieri. Am cāştigat.

La ţară, din punctul ăsta (strict) de vedere e mai bine, dar sunt şi acolo multe alte probleme (de la canalizare ioc pānă la căcăstoare īn curte şi locuri de muncă din părţi).
Old 16-04-2013, 22:28   #216
coiotHK
Senior Member

coiotHK's Avatar

Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
căcăstoare īn curte
Nimic nu se compara cu "feelingu" care il ai cand te caci intr-un w.c facut din lemn de brad,fumand o tigara si ascultand zgomotul greierilor/broastelor in miez de noapte.

/Ma fac poet in plm!
coiotHK is offline   Reply With Quote
Old 16-04-2013, 22:30   #217
CyberCSX
Senior Member

CyberCSX's Avatar

@ Random

Pai la tara nu se caca cīinii pe strada ca nu sīnt strazi

Daca īncearca sa se cace pe mijlocul vreunui drum national sau european ce traverseaza satul, risca sa ajunga emblema de radiator la vreo masina si īn rest..........unde atītea strazi?

Īn rest, revolutie? Ce vrei sa faci cu o revolutie? Ce vrei sa.... revolutionezi? Manelisti fara numar, fara numar, fara numar, fara numar, fara numar, fara....... minte? Hai sa fim seriosi?
Old 16-04-2013, 22:30   #218
war4peace
Senior Member

PC-ul meu

Da, cale de vreo 2 luni pe an. Īn rest asculţi ploaia cum bate īn scānduri şi se strecoară prin crăpături pe poponeţ şi spate, dārdāi īn frig īn timp de te pişi ţurţuri, te īneci īn duhoare la 40 de grade, o fericire...
Old 16-04-2013, 22:35   #219
CyberCSX
Senior Member

CyberCSX's Avatar

Pai e al dracului de igienic si sanatos sa stai cu curu peste o groapa plina cu o tona de ***** plin de viermi si bacterii si cīnd iesti mai fericit ti se pune o musca din aia care a savurat mizerie din groapa, taman pe capu pu*** si-ti trage o infectie de nu mai sti de unde sa te aduni.

............ si cīnd te gīndesti ca sīntem īn secolul 21
Old 16-04-2013, 22:40   #220
coiotHK
Senior Member

coiotHK's Avatar

Mentioned: 16 Post(s)

PC-ul meu

Eu incercam sa fiu pozitiv si voi ati stricat tot.
coiotHK is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules