lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-05-2018, 19:54   #1
unnamed-
Member

unnamed-'s Avatar

Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default Multiple VPN

Noroc colegi,

Am zis sa postez aici ca e mai "liber" la discutii.

Ma tot chinui de ceva vreme sa gandesc un sistem de VPN pentru sa spunem 15 calculatoare(laptopuri) care sunt in 2-3 locatii diferite, toate conectate la internet(provider cel mai probabil diferit), care sa le pot conecta pe toate la un singur VPN pentru a face share de pe unul singur catre celelalt al fisierelor de pe hard. Exact la fel cum faci share files cu reteaua de acasa, doar ca prin VPN.

Ma puteti ajuta cu o idee sau doua despre cum sa procedez?

Am incercat sa instalez un Windows Server 2012 R2, dupa ce l-am configurat am constatat ca nu se poti conecta prin PPP pe el, folosind conexiunea VPN windows builtin. Altfel nu stiu sa ma conectez la VPN si nu as vrea sa folosesc o solutie de 3rd party app VPN sau cu stocare cloud.

Am 15 laptopuri, al 15lea sa dea share la un folder, cele 14 sa poata accesa acel folder, din locatii diferite conectate la internet provideri diferiti.
unnamed- is offline   Reply With Quote
Old 04-05-2018, 21:01   #2
globula_neagra
Senior Member

Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by unnamed- View Post
Noroc colegi,

Am zis sa postez aici ca e mai "liber" la discutii.

Ma tot chinui de ceva vreme sa gandesc un sistem de VPN pentru sa spunem 15 calculatoare(laptopuri) care sunt in 2-3 locatii diferite, toate conectate la internet(provider cel mai probabil diferit), care sa le pot conecta pe toate la un singur VPN pentru a face share de pe unul singur catre celelalt al fisierelor de pe hard. Exact la fel cum faci share files cu reteaua de acasa, doar ca prin VPN.

Ma puteti ajuta cu o idee sau doua despre cum sa procedez?

Am incercat sa instalez un Windows Server 2012 R2, dupa ce l-am configurat am constatat ca nu se poti conecta prin PPP pe el, folosind conexiunea VPN windows builtin. Altfel nu stiu sa ma conectez la VPN si nu as vrea sa folosesc o solutie de 3rd party app VPN sau cu stocare cloud.

Am 15 laptopuri, al 15lea sa dea share la un folder, cele 14 sa poata accesa acel folder, din locatii diferite conectate la internet provideri diferiti.

Un ftp server nu e mai usor?
Fara vpn, cu encryption.
globula_neagra is offline   Reply With Quote
Old 04-05-2018, 21:46   #3
nikalai
Member

Mentioned: 10 Post(s)

Salut!

Softethervpn. Este free. https://www.softether.org/

Sau G Suite / Office 365!?
nikalai is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2018, 23:23   #4
unnamed-
Member

unnamed-'s Avatar

PC-ul meu

Salut baieti, multumesc pentru sfaturi.

Legat de ftp, nu am nevoie de ftp, am nevoie ca acele computere sa se vada in retea, ca intr-un lan, deschizi network si vezi computerele.

Cat dewspre Softeher vpn, l-am instalat, am reusit sa il configurez, e ok ca numar de conexiuni, din pacate ma dezamageste la viteza, este foarte foarte incet la transfer de fisiere.

Nu am nevoie sa transfer giga sau sute de mega, dar o conexiune stabila, o mica banda garantata am nevoie.

Continui sa caut si alte solutii.

Cat despre G Suite, la fel, nu stiu cat de mult ma ajuta sa vad calculatoarele in retea.
Old 05-05-2018, 23:34   #5
war4peace
VIP

Mentioned: 206 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

OK, întrebarea evidentă este "de ce vrei să se vadă calculatoarele în reţea?"

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 05-05-2018, 23:49   #6
unnamed-
Member

unnamed-'s Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
OK, întrebarea evidentă este "de ce vrei să se vadă calculatoarele în reţea?"
Folosesc un program care scrie catre un server care se bazeaza pe lan network. Defapt deschid o instanta pe un calculator, prin lan network de pe computerul principal. O alta instanta de pe alt calculator si tot asa.
Old 06-05-2018, 00:22   #7
M3kk
Ancient friend

Mentioned: 51 Post(s)

Omul vrea site-to-site vpn. Foloseste openvpn, server-client. Recomand pfSenfe pe partea de server, pe urma clientii sa se conecteze pe baza de certificat + user si parola.

Sent from my R5 using Tapatalk

Last edited by M3kk; 06-05-2018 at 08:23.
M3kk is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2018, 13:52   #8
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 84 Post(s)

PC-ul meu

Cumperi echipamente Cisco sau Mikrotik sau Fortigate ca sa ai incredere in VPN pentru fiecare locatie sau platesti o firma sa-ti manage-uiasca VPN-ul + echipamentele, dupa ce ai VPN totul e simplu... ideea e ca va costa, soluti gratis in firme nu recomand, de ce ? pentru ca tu te vei ocupa la orice ora de probleme si iti garantez ca vor fi probleme garla si bani pentru asta nu vei primi in plus.

Totodata un must dupa ce faci asta e sa pui un server bazat pe 2013/2016 in picioare, faci un AD ca sa ai si securitate si optional profilele sincronizate pe server (tot ce lucreaza pe desktop si documente se sync cu server-ul pe un quota de 30G per persoana sa zicem).

De ce AD ? (active directory) pentru ca tu vei face share-uri, shareruri in care toata lumea va avea acces si vor disparea date fara numar daca nu ai AD.

Varianta mai cheap si mai putin complicata e sa iei un NAS si sa faci share-uri, fiind in VPN toate locatiile se poate face mapdrive direct in windows si se poate accesa oricand si oricum. In felul acesta nu mai ai nevoie de AD dar iti recomand sa bagi si un AD.

Avand deja VPN fizic intre locatii fara third party software restul ce vrei sa faci e banal si la alegerea ta. Ce ma zis mai sus e cum as face eu.

Last edited by agarici cu pedale; 06-05-2018 at 13:56.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2018, 13:58   #9
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

Mentioned: 189 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to kpy_here

Îmi place ca toată lumea oferă soluții complicate, când toată povestea se poate rezolva cu Dropbox/OneDrive/Google Drive.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2018, 13:59   #10
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Se poate dar e distractie cand se lucreaza pe cloud in realitate din 15 locatii simultan.
Old 06-05-2018, 14:11   #11
war4peace
VIP

Mentioned: 206 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Quote:
Originally Posted by kpy_here View Post
Îmi place ca toată lumea oferă soluții complicate, când toată povestea se poate rezolva cu Dropbox/OneDrive/Google Drive.

Nu și dacă citești ce nevoi are omul. A răspuns clar că are o aplicație care funcționează doar pe infrastructură de tip LAN.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2018, 14:58   #12
unnamed-
Member

unnamed-'s Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kpy_here View Post

Personal lucrez cu dropbox, google drive, e o solutie buna pentru home pc, smartphone, dai un share 2 prin link unde exista un om care sa dea click pe link sau sa citeasca ce trebuie sa faca.

In realitate am nevoie de lan network over internet.

Am 3 locatii cate 5 laptopuri in fiecare locatie, 3 lan network-uri, conectate prin internet sa vad cele 15 laptopuri in lan. Can google do that?

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Cumperi echipamente Cisco sau Mikrotik sau Fortigate ca sa ai incredere in VPN pentru fiecare locatie sau platesti o firma sa-ti manage-uiasca VPN-ul + echipamentele, dupa ce ai VPN totul e simplu... ideea e ca va costa, soluti gratis in firme nu recomand, de ce ? pentru ca tu te vei ocupa la orice ora de probleme si iti garantez ca vor fi probleme garla si bani pentru asta nu vei primi in plus.

Totodata un must dupa ce faci asta e sa pui un server bazat pe 2013/2016 in picioare, faci un AD ca sa ai si securitate si optional profilele sincronizate pe server (tot ce lucreaza pe desktop si documente se sync cu server-ul pe un quota de 30G per persoana sa zicem).

De ce AD ? (active directory) pentru ca tu vei face share-uri, shareruri in care toata lumea va avea acces si vor disparea date fara numar daca nu ai AD.

Varianta mai cheap si mai putin complicata e sa iei un NAS si sa faci share-uri, fiind in VPN toate locatiile se poate face mapdrive direct in windows si se poate accesa oricand si oricum. In felul acesta nu mai ai nevoie de AD dar iti recomand sa bagi si un AD.

Avand deja VPN fizic intre locatii fara third party software restul ce vrei sa faci e banal si la alegerea ta. Ce ma zis mai sus e cum as face eu.
Am incercat cu acel Softether, merge, dar este greoi, am facut si cu NAS si map network drive in windows, functioneaza dar la fel foarte greoi.

Cu echipamentele e deja mare bataie de cap si costa, nu fac asta zilnic, poate de vreo 2 ori pe an, timp de cateva zile, nu am nevoie de o solutie permanenta. Desi ideea nu este rea si cum ai spus si tu, e bine sa stii ca te poti baza pe ele.

De asa mare securitate nu am nevoie, nu sunt date sensibile.

Nu stiu ce acces am la setarile de net si retea din acele 3 locatii. Cel mai probabil imi arata priza din perete si imi zice "ip pe automat" sau "ip-ul asta'. :P
Old 06-05-2018, 15:52   #13
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Cheap = slow si unreliable.
Scump = bun si rapid si reliable dar inseamna investitie.

Vrei cheap din ce zici.
Ce inseamna ca functioneaza greoi ?
Ce volum de date trebuie sa muti ?
Banuiesc ca echipamente actuale sunt cele de la provider.
Reteaua e macar pe GBT ? Ca daca e pe 100 doar e groaznic.

Last edited by agarici cu pedale; 06-05-2018 at 15:54.
Old 07-05-2018, 10:43   #14
unnamed-
Member

unnamed-'s Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Cheap = slow si unreliable.
Scump = bun si rapid si reliable dar inseamna investitie.

Vrei cheap din ce zici.
Ce inseamna ca functioneaza greoi ?
Ce volum de date trebuie sa muti ?
Banuiesc ca echipamente actuale sunt cele de la provider.
Reteaua e macar pe GBT ? Ca daca e pe 100 doar e groaznic.
Eu o sa am asa. 3 hoteluri, 5 laptopuri per hotel legate la switchul meu, sau router, conectat la priza din perete a hotelului. Nu am control asupra nimic legat de providerul de net.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Old 07-05-2018, 14:39   #15
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 509 Post(s)

PC-ul meu

OpenVPN ce are?
Iti trebuie soar un server si o banda care sa-ti tina cele 5-10 conexiuni
Old 07-05-2018, 23:13   #16
globula_neagra
Senior Member

Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Hamachi ?
globula_neagra is offline   Reply With Quote
Old 22-05-2018, 10:40   #17
taribo
Junior Member

taribo's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

Quote:
Originally Posted by unnamed- View Post
Personal lucrez cu dropbox, google drive, e o solutie buna pentru home pc, smartphone, dai un share 2 prin link unde exista un om care sa dea click pe link sau sa citeasca ce trebuie sa faca.

In realitate am nevoie de lan network over internet.

Am 3 locatii cate 5 laptopuri in fiecare locatie, 3 lan network-uri, conectate prin internet sa vad cele 15 laptopuri in lan. Can google do that?

Am incercat cu acel Softether, merge, dar este greoi, am facut si cu NAS si map network drive in windows, functioneaza dar la fel foarte greoi.

Cu echipamentele e deja mare bataie de cap si costa, nu fac asta zilnic, poate de vreo 2 ori pe an, timp de cateva zile, nu am nevoie de o solutie permanenta. Desi ideea nu este rea si cum ai spus si tu, e bine sa stii ca te poti baza pe ele.

De asa mare securitate nu am nevoie, nu sunt date sensibile.

Nu stiu ce acces am la setarile de net si retea din acele 3 locatii. Cel mai probabil imi arata priza din perete si imi zice "ip pe automat" sau "ip-ul asta'. :P
Iei un pc mai vechi, instalezi untangle sau pfsense si il faci router in locatia "mama" sa zicem, apoi folosesti openvpn.
taribo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules