lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 15-10-2019, 15:18   #1
blajik
Member

Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default To be or not to be DFP

DPF off, ilegal adica esti un taran barat. Nu iti mai cumpara masina daca nu iti permiti sa o intreti (adica sa ii schimbi filtrul de particule sau macar sa il trimiti la curatat).
Old 15-10-2019, 16:00   #2
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Mentioned: 156 Post(s)

Intrebarea este... de ce pl calului e ilegal sa anulezi DPF iar unu cu diesel non-euro merge bine mersi?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
Old 15-10-2019, 16:19   #3
Gaminggrade
Senior Member

Gaminggrade's Avatar

Mentioned: 41 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Gaminggrade

Quote:
Originally Posted by blajik View Post
DPF off, ilegal adica esti un taran barat. Nu iti mai cumpara masina daca nu iti permiti sa o intreti (adica sa ii schimbi filtrul de particule sau macar sa il trimiti la curatat).
O abordare foarte constructiva si imi place cum i-ai explicat punctul tau de vedere frumos si cu argumente fara sa il jignesti, etc,mai ales partea cand i-ai spus de ce nu e ok,nu am mai vazut de mult o insiruire de argumente punctate asa obiectiv.
In alta ordine de idei ,am cautat putin cam 350-400 euro e un filtru combatibil pentru masina lui,in caz ca intereseaza pe cineva.Poate sunt si mai ieftine
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 15-10-2019, 17:05   #4
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Intrebarea este... de ce pl calului e ilegal sa anulezi DPF iar unu cu diesel non-euro merge bine mersi?

Din acelasi motiv pentru care este ilegal sa scoti toba si sa mergi asa pe strada cu masina, chiar daca este non euro sau daca este euro 6d.

Sau mai pe scurt: deoarece intervii asupra sistemului de depoluare al masinii. Cel cu non euro nu o face.

Intrebare: de ce nu si EGR OFF din moment ce DPF OFF?
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 15-10-2019, 17:46   #5
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Nop, nu m-ai convins Ala non-euro merge si il doare la pwla, nu plateste nimic in plus fata de mine care am dpf egr, ad-blue, moloz pe tava. Eu vreau sa scot dpf si oricum voi polua mai putin ca harbul aluia, de ce e ilegal? Conform carui principiu? Nu aduc modificari la ansamblul de rulare, la dimensiunile masinii la nimic ce ar pune in pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.

In alta ordine de idei, alta aberatie, daca iti pui folie pe fata si cobori sub 80% transparenta iei ditamai amenda, ramai fara talon si trebuie sa o dai jos. Vine unu din UK si merge cu volanul pe dreapta, are vizibilitate proasta si e un pericol public in depasiri, ala merge bine mersi.

Sincer sa fiu, de ce sa cumpar masina EURO6 , sa dau o caruta de bani ca sa poluez mai putin, apoi pica filtrul de particule de exemplu, mai dau o caruta de bani ca nu care cumva sa poluez. Altii merg cu non-euro si nu platesc nimic in plus. Cum vine asta? Aaa, de acord cu amenzi si pedepse drastice pentru modificarile astea atata timp cat ala cu non-euro da bani pentru poluarea produsa.

Last edited by Iubitel; 15-10-2019 at 17:50.
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 15-10-2019, 17:59   #6
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 578 Post(s)

PC-ul meu

Masina este omologata cu acel DPF.
Daca il anulezi, trebuie sa refaci omologarea. Daca nu, nu iei ITP-ul.
E ca la si cum ai pune un motor mai puternic si mai putin poluant. Esti mai ok pe noxe, dar nu este omologata.
Cea noneuro asa a fost ea omologata la vremea respectiva. Chiar daca e noneuro, este omologata.
Cand exista in trecut taxa auto in functie de norma euro & shit, faceati gat. Acum, ca s-a scos, a aparut reversul medaliei.
Restul se rezolva din impozit diefrentiat pe norma euro si/sau cai putere. Cilindreea e criteriu stupid, ca unul cu masina noneuro de 1.4 ar trebui sa aiba impozit mai mare decat una euro6 de 2.5.
Iar unul cu motor de 1.6 si 250CP cred ca ar trebui sa platasca acelasi impozit cu unul de 3.0 si tot 250CP (asta daca ambele sunt in aceeasi norma de poluare).

Dar deja aberam pe topicul omului aiurea, ce dreac.

Last edited by kretzu77; 15-10-2019 at 18:39.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 16-10-2019, 02:54   #7
blajik
Member

Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Te-am jignit din postura de biciclist. Nici aia non-euro nu au ce cauta pe strada.
blajik is offline   Reply With Quote
Old 16-10-2019, 08:27   #8
pishky
Senior Member

pishky's Avatar

Mentioned: 33 Post(s)

PC-ul meu

biciclist in bucuresti inseamna ca iti place sa traiesti periculos
e periculos si cu conserva, dapai fara - si o zic la modu cat se poate de constructiv si politicos.
pishky is offline   Reply With Quote
Old 16-10-2019, 08:52   #9
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

@kretzu77: @Iubitel vrea sa scoata DPF pentru ca il incomodeaza si cauta o justificare. Nu o sa il convingem noi cu 1000 de argumente.

Toate argumentele lui sunt bazate pe o legislatie idioata care in momentul de fata nu taxeaza diferentiat normele de poluare (desi si cand erau taxate tot nu era bine dupa cum bine ai zis) si pe o lipsa de verificare stricta la ITP. Asadar se bazeaza pe anomalii.

Acum are sens sa ii explicam ca exista motoare non euro care polueaza mai putin decat cele noi euro 6? Crezi ca va accepta explicatia cu injectia directa si particulele rezultate, eficienta si particulele rezultate si mai ales proportionalitatea intre putere si particulele rezultate?
Old 16-10-2019, 09:48   #10
Iubitel
Senior Member

Iubitel's Avatar

Nu, nu vreau sa il scot, imi place sa merg linistit, discut un caz pur teoretic. Iar asta cu puterea taxata, pentru o anumita clasa de aici care considera 90 cp arhisuficienti, ar fi minunat. Pentru altii e o idiotenie. Vezi tu, in tot ceea ce fac imi place sa fortez limitele si niciodata nu sunt multumit cu ce vine din fabrica. Daca se poate modifica ceva , eu sunt pentru, daca poti sa scoti 200 mhz in plus sau 30 cp, eu sunt pentru. De ce plm sa ma multumesc cu ce pune ala din fabrica daca pot sa optimizez si sa mearga mai bine? Si da, urasc limitarile si regulile tampite facute de imbecili.

In plus, tu pui jante de logan pe alta masina, iei cauciucuri all seazon si ai vrea sa cred 2 litere din ce scrii legat de masini? Scuze, nu pot....

Old 16-10-2019, 10:03   #11
Gaminggrade
Senior Member

Gaminggrade's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
@kretzu77: @Iubitel vrea sa scoata DPF pentru ca il incomodeaza si cauta o justificare. Nu o sa il convingem noi cu 1000 de argumente.

Toate argumentele lui sunt bazate pe o legislatie idioata care in momentul de fata nu taxeaza diferentiat normele de poluare (desi si cand erau taxate tot nu era bine dupa cum bine ai zis) si pe o lipsa de verificare stricta la ITP. Asadar se bazeaza pe anomalii.

Acum are sens sa ii explicam ca exista motoare non euro care polueaza mai putin decat cele noi euro 6? Crezi ca va accepta explicatia cu injectia directa si particulele rezultate, eficienta si particulele rezultate si mai ales proportionalitatea intre putere si particulele rezultate?
Stii ce nu are sens ?) Ca ne batem cu pumnul in piept la tot ce apare pe piata ,motoare facute pe WC de 1 litru cu turbo mare la care ai cuplu ca la un suzuky la 200000 ture,downsizing,DPF/GPF pana si ultimele modele de masini pe benzina vin cu filtre unele chiar cu 2 parca si ala cu raba sau non euro merg linistit ca na el acum 17 ani a fost "omologat" si totul e bine si frumos.Hai sa incepem si mai din spate ca sa zic asa nu doar din fata si cu ce va urma,hai sa curatam si mizeria actuala.
@muff a scris clar ce vinde,e treaba fiecaruia daca vrea sa cumpere,daca isi asuma riscul omologarii etc,daca nu specifica atunci era o problema,pana atunci free up.

Last edited by Gaminggrade; 16-10-2019 at 10:05.
Old 16-10-2019, 10:37   #12
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 570 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Gaminggrade View Post
si ala cu raba sau non euro merg linistit ca na el acum 17 ani a fost "omologat" si totul e bine si frumos.
Nu e chiar bine și nici chiar frumos. Au și ei problemele lor, dar poate din sărăcie, comoditate, lipsă de alternative preferă să meargă în continuare cu mașina respectivă.
Au și ei bătăile lor de cap generate de legislație, dar nu poți să îi iei omului mașina și să îi zici, gata bă, are 17 ani, se confiscă.

E chestie neconstituțională, ca să faci așa trebuie să îi pui omului în vedere la momentul achiziției că mașina aia nu are viață mai lungă de 17 ani. Altfel nu poți să îi impui limite mai târziu.
E vorba despre dreptul de proprietate și de dreptul utilizării neîngrădite asupra bunului propriu.
Tot aici intră și chestia în care îi pui omului o lege care spune că mașinile de 17 ani vor plăti 5000 euro taxă anuală. (dau un exemplu). Când faci așa și mașina respectivă costă să zicem 1500 euro înseamnă că îi îngrădești omului dreptul de utilizare, se pot pune legal taxe dar nu poți pune taxe a căror valoare cumulată să constrângă omul să vândă mașina.

Deci legal poți impune orice pentru mașinile noi, nevândute. Mâine poți să vii și să dai o lege că dieselul este interzis și nu se mai pot vinde mașini NOI diesel. Dar cei care deja au, vor merge liniștiți și le vor putea vinde între ei.

Last edited by Arise; 16-10-2019 at 10:39.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 16-10-2019, 11:08   #13
muff
Senior Member

muff's Avatar

Mentioned: 21 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by blajik View Post
Amice cred ca ai ceva probleme grave la mansarda.. Nu ma cobor la nivelul tau; cel mai bine ar fi ca înainte de injurii sa înveți ceva gramatica, din câte vad nu prea stai bine la acest capitol.
Asa am luat-o, am băgat 2k euro în ea in 1 an și jumătate deci zic ca am întreținut-o.
DPF-ul aftermarket la acest model este perfect.. Dacă vrei sa iei foc
Old 16-10-2019, 11:24   #14
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Nu, nu vreau sa il scot, imi place sa merg linistit, discut un caz pur teoretic. Iar asta cu puterea taxata, pentru o anumita clasa de aici care considera 90 cp arhisuficienti, ar fi minunat. Pentru altii e o idiotenie. Vezi tu, in tot ceea ce fac imi place sa fortez limitele si niciodata nu sunt multumit cu ce vine din fabrica. Daca se poate modifica ceva , eu sunt pentru, daca poti sa scoti 200 mhz in plus sau 30 cp, eu sunt pentru. De ce plm sa ma multumesc cu ce pune ala din fabrica daca pot sa optimizez si sa mearga mai bine? Si da, urasc limitarile si regulile tampite facute de imbecili.

In plus, tu pui jante de logan pe alta masina, iei cauciucuri all seazon si ai vrea sa cred 2 litere din ce scrii legat de masini? Scuze, nu pot....
M-am gandit daca sa iti raspund sau nu. Dar meriti un raspuns ca esti baiat bun, chiar daca in ceea ce priveste masinile ai idei fixe (cu Audiurile A6 SH).

Cand a fost sa imi cumpar cauciucuri pentru Laguna 3 SH am cumparat jante de aliaj noi + cauciucuri noi de iarna GoodYear (pentru ca pe dimensiunea mea 225/50 R17, la momentul iarna 2013) erau cele mai bune in teste la un pret de 700 lei per cauciuc.
Apoi cand a fost vorba sa cumpar cauciucuri de vara am cumparat Michelin Pilot Super Sport 225/45 R18 la un pret de 825 lei per cauciuc. Mai scumpe si mai bune nu existau.

Dupa ce am dus Michelin-urile la garantie dupa 2 ani jumate pentru "lipsa aderenta" am cerut la schimb CrossClimate pentru cele 2 saptamani de zapada pe an.

Si da am pus cauciucuri all season pe Honda pe jante de Logan pentru utilizarea in Bucuresti la nivel de 6000Km/an. Daca ai argumente tehnice impotriva lucrului asta te rog sa le expui.

Acum daca tu zici ca vrei maxim din orice, inclusiv din masini dar le incalti cu cauciucuri Nokian de iarna care nu au iesit in nici un test pe locu 1 ... pe mine unul nu ma convingi.
Old 16-10-2019, 11:28   #15
Gaminggrade
Senior Member

Gaminggrade's Avatar

PC-ul meu

madhorsefuzzy )))mie mi se pare putin ciudat argumentul tau adica nu te supara,tu vi si spui ca domne nokian e un cauciuc maxim mediu(nu prea cred) si ca tu inainte ai avut pe masina numai cauciucuri de top si e bine sa ai asa,dar pe alta masina tot a ta pui all season cu argumentul ca tu mergi doar in oras))))Argumente ar fi faptul ca orice jeg de anvelopa de iarna (aproape) in conditii de iarna tot e mai ok decat ualseason. Adica nu stiu ai mers pe principiul faceti ce zice popa nu ce face el sau cum ?=))Cred ca putem sa cadem de acord macar cu un lucru,ca ce ti-ai pus pe masina sunt bune la de toate si in acelasi timp proaste la tot)) Nu ai cum sa critici nokian si tu sa pui allseason si sa zici ca sunt ok pentru Bucuresti doar,chiar mi se pare nu stiu ma depaseste.

Last edited by Gaminggrade; 16-10-2019 at 11:32.
Old 16-10-2019, 11:43   #16
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

Nu m-ai inteles:

1. Been there, done that! Not worth it for me!
2. In cazul lui: vreau maxim dar pun Nokian.
3. All season vs. iarna vs. vara ... e mult de discutat. Si cele mai bune sunt concluziile trase pe propria piele.

Quote:
Originally Posted by Gaminggrade View Post
Argumente ar fi faptul ca orice jeg de anvelopa de iarna (aproape) in conditii de iarna tot e mai ok decat ualseason.
Cu partea cu bold nu pot fi de acord. Oricum e o contradictie in sine: orice si aproape denota nehotarare.
Old 16-10-2019, 12:04   #17
Gaminggrade
Senior Member

Gaminggrade's Avatar

PC-ul meu

Man eu inteleg ce vrei sa spui,dar la punctul 3 " 3. All season vs. iarna vs. vara ... e mult de discutat" nu e mult de discutat,aici chiar totul e clar,o anvelopa mediocra cum mai ziceau colegii " hankook,bfgoodrich" etc nu are cum sa fie mai proasta decat all season,si la fel e si pe vara gen fulda etc .Nu ai cum sa spui ca sunt bune mai ales cand la noi vara chiar este cald si iarna sunt perioade in care chiar ninge calumea,deci nu ai o clima de toamna permanent sau conditii pentru allseason.Poate pentru tine merita,poate ai un stil mega prudent nu stiu,dar nu are ce sa fie mult de discutat aici,lucrurile sunt clare la all season,sacrifica din fiecare caracteristica cate putin ca sa faca un struto magar,descrierea de mai sus e foarte buna"bune la tot si proaste in orice" cam asa e.
Old 16-10-2019, 12:22   #18
madhorsefuzzy
Senior Member

madhorsefuzzy's Avatar

PC-ul meu

Eu nu am spus ca un all season Gy, Michelin sau Conti e mai bun decat un cauciuc de vara Michelin, Conti sau GY vara si nici mai bun decat un cauciuc de iarna Michelin, Conti sau GY (desi la franare pe zapada GY all season bate Conti de iarna si la handeling in zapada Nokian all season bate Conti de iarna - link).

Eu spun ca un All Season de firma bate lejer toate mediocritatile de iarna si de vara de pe piata si bate mai putin lejer patura medie de cauciucuri.

Daca cauciucurile premium (cele 3) dedicate au deja 3 ani un all season premium nou (tot cei 3) le bate si vara si iarna.

Am vazut diferenta la 20-25 grade C schimband un Dunlop de vara de 6 ani cu GY all seson nou pe uscat. O sa vina Iubitel acum sa spuna ca Dunlop-ul trebuia aruncat acum 1 an ca el dupa 5 ani le arunca. Dunlop-ul nu dadea semne ca nu mai franeaza bine, decat poate un pic pe ud si rece. Dar ...

Pana nu testezi personal nu ai o imagine completa. In plus in functie de dimensiune unele se comporta intr-un fel, altele altfel.

Eu i-am spus lui Iubitel sa cumpere Continental de iarna daca vrea performanta maxima.

Last edited by madhorsefuzzy; 16-10-2019 at 12:24.
Old 16-10-2019, 12:47   #19
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1196 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to mbc Send a message via Skype™ to mbc

DPF OFF, EGR OFF ar trebui sa insemne talon retinut sa posibilitatea de a-l lua inapoi la RAR, intr-o tara normala. In Romania nu inseamna mai nimic, doar poate mai multa spaga la ITP, pentru ca cineva care face *****uri de astea, are si alte probleme cu masina.
Old 16-10-2019, 12:50   #20
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 570 Post(s)

PC-ul meu

Și un reșapat de iarnă frânează mai bine decât all season dacă ai zoaie pe jos. All season nu poate să bată un cauciuc de iarnă pe zăpadă și mâzgă, dar îl poate bate lejer pe ploaie de exemplu.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules