lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Closed Thread

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-03-2016, 21:24   #1
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

Mentioned: 236 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Enz0 Send a message via Skype™ to Enz0
Default Instalatiile sanitare salveaza watercooling-ul

Adevărat ce spui tu @Iubitel dar am pățit-o la Zalman Reserator 2 ca după demontare și curățare în apă cu oțet (20% concentrație), fitingul la 90 grade de la GPU să curgă.
Nu mai etanșa bine la filet, iar asta se poate întâmpla si la un fitting pe compresie si la unul cu colier.

Tocmai din cauza asta recomandam banda teflon pe filet pentru că dacă strânge omul prea tare fitingul poate deteriora o-ringul. Așa te asiguri de două ori, totuși ai niște componente destul de scumpe în sistem.

Eu am EK Supreme HF WB (plexi și acetal) , Zalman ZM-GWB3 GPU WB cu fitting straight si Black Ice GT Stealth X Flow 360 si ca să fiu sigur am montat fitingurile cu bandă teflon.
Chiar nu vreau să risc nici măcar 0.05% si nu ma doare mâna sa dau o înfășurare scurtă de teflon pe filet știind că sunt 0% șanse să curgă.
@Monstru

Punem pariu ca un sistem watercooling de pe ebay budget (rad de 240) iasă cu cel putin 70EUR mai ieftin decât un sistem similar de pe aquatuning iar diferențele mici de temperaturi nu justifică diferența de preț?

Îți cumpăr 2-3 baxuri de bere dacă mă înșel (dar sunt slabe șanse)

Last edited by Enz0; 19-03-2016 at 21:38.
Enz0 is offline  
Old 19-03-2016, 21:45   #2
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 454 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Cred ca nu ai inteles...ma refer la furtune si fitting-uri. Si la fiabilitatea in timp.

Eu nu as economisi 70 de Euro la un sistem de 1000 sau mai multi la capitolul asta. Si carcasa poti sa o faci din carton daca vrei si economisesti mai mult daca e sa o luam asa...

Repey..fiecare foloseste ce vrea...inclusiv piese de pe ebay. Dar nu mai sariti sa recomandati improvizatii incepatorilor cum apare subiectul WC in discutie. Parca ati fi sectanti...

Last edited by Monstru; 19-03-2016 at 21:51.
Monstru is online now  
Old 19-03-2016, 21:53   #3
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Cat despre diferenta de pret...de ce rahat nu as lua un NH-D14 daca tot nu ma intereseaza cateva grade???

Diferentele de temperatura tin de contact si TDP...nu conteaza atat de mult ce folosesc pe un procesor daca am contact bun si TDP mediu. Ia raceste-mi tu un SLI de 980Ti OC sa vezi cum se schimba treaba...
Old 19-03-2016, 22:04   #4
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Done!
Radiator 360 - 55EUR
Pompă DDC1 - 25EUR
GPU waterblock - 2x 18EUR
Rezervor Innovatek - 40EUR

Cost total ~170EUR cu tot cu furtun tygon și radiatoare de memorii si răcești fără probleme un SLI de GTX 980Ti.
Acelasi setup cu 360mm, laing ddc1 și rezervor de 250mm iasă ~400EUR cu tot cu furtune si fitinguri pe Aquatuning. E o mare diferență, nu?

Last edited by Enz0; 19-03-2016 at 22:12.
Enz0 is offline  
Old 19-03-2016, 22:14   #5
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Aha...iti urez sa folosesti solutia aia acasa pe doua Ti-uri si sa imi spui cum a fost. La waterblock-uri ma refer, restul arata ok.

VRM-ul arzand nu o sa arate ok, dar asta e partea a doua.
Old 19-03-2016, 22:20   #6
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Partea de VRM și memorii se rezolvă ușor cu radiatoare dedicate pe ele. Se găsesc pe ebay, nu ar fi problemă.

Dacă lui Boggy îi ține la 45 grade in load SLI GTX570 oc la 950, eu zic că ar trebui să faca o treabă decentă acele GPU WB, la fel ca un Koolance 210 universal GPU (nu am zis ca vor fi top cooling).
Seria 4xx si 5xx chiar au fost foarte fierbinți.
Enz0 is offline  
Old 19-03-2016, 22:24   #7
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Bai...nu mai faceti recomandari dupa ce ati vazut in poze, va rog eu. 980Ti nu are nici o legatura cu 570, hint - 570 avea 4 faze pe referinta...

Mai grav...poate citeste un incepator aberatia pe care tocmai ai scris-o si isi arde placa...
Old 19-03-2016, 23:03   #8
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Tudor, cred că tu esti cel care nu intelege aici.
Radiatoare pentru 980ti. With pleasure ...

Eu vorbeam de CPU WB si tu imi zici de VRM. Nici macar un GPU WB universal de pe Aquatuning care costă 90EUR nu va răci VRM-ul, pentru asta e nevoie de full block sau radiator pe VRM si ventilator/ventilatoare laterale care să răcească acel radiator.

Doable? Yes!
Cheaper than full cover WB? Yes.
Further using on other videocards when upgrading? YES!

E nevoie de puțin mai multa muncă si pricepere dar pentru unul ca mine, Boggy, Neo, Wanted (și mai sunt mulți care pot face asta) e chiar simplu chiar dacă se achizitionează așa ceva.
Dremel, burghiu de 3 si in 2 min e gata radiatorul pentru VRM, radiator pe care va sufla un ventilator gen AC F12 Blue si cu thermal tape s-a incheiat povestea.

Nu e chestie de imposibil si nici nu e vorba de vreo recomandare de răcire pentru 980Ti aici. Aia cu SLI de 980Ti ai adus tu in discutie iar eu am demonstrat că se poate face la mai putin de jumătate de preț din componentele de pe eBay.
De diferența de preț cred că rămân bani și de full cover WB și poți spune si tu că acele componente în 160EUR pe care le-am afișat sunt nu "bune" ci foarte bune pentru prețul la care sunt achizitionate.

EK parcă avea varianta Nickel pentru Gigabyte pe la 110EUR, deci îți iei full cover doar din diferența de preț dintre eBay si Aquatuning.

Când ai o placă video care costă 600EUR ar fi și culmea să recomanzi cuiva să se înarmeze cu un flex, dremel si sa se apuce de creație.

Se poate face ușor, se poate face profi. Nu suntem toți cu două mâini stângi și unora le place să se implice mai mult decât în asamblarea unor componente care ajung să coste 50-75% din prețul plăcii video.

PS: Când ai GTX 980Ti sau Titan X, eu cred că îți permiți un full cover GPU waterblock si nu ești chiar așa rupt în qur încât să mergi pe "el cheapo" ebay cooling.

I say we call it a day and recommend some AIO configs to this man ...
Am luat-o pe arătură rău si i-am făcut Offtopic săracului. Chiar imi cer scuze pentru asta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	980ti.JPG
Views:	244
Size:	78.2 KB
ID:	52935  

Last edited by Enz0; 19-03-2016 at 23:20.
Enz0 is offline  
Old 19-03-2016, 23:25   #9
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 601 Post(s)

PC-ul meu

VRM-ul meu este racit de ventilatoarele (si astea anemice) de pe laterala. Mi-am pus si un senzor de temeperatura de curiozitate pe el(pus cu pasta termo cat mai jos pe radiator). Acum fara load am 38.8, si dupa 15 minute de Valley am ~60ish. Hai sa mai punem 10-15 grade, ca poate atat o fi fix in chip-urile respective. Tot e mai mult decat acceptabil si o alternativa la folosirea unui waterblock full board.. Pe memorii nu mai zis, tin mana lejer pe radiatoare in full load.

In legatura cu furtunurile nu cred ca trebuie sa dai mult pe ele in conditia in care le gasesti la 1.5-3 lei metrul. Nu au nevoie sa reziste la presiuni, nu au nevoie sa reziste la nu stiu ce temperaturi colosale(oricum astea siliconice duc 250C). Da, vrei un anumit look, sau vrei sa faci cot de 90C fix direct pe furtun... hai cu banu'.

Chestia asta Ghetto functioneaza bine daca ai cunostinte minime in legatura cu ce faci. Pana la urma e decizia fiecaruia daca se inhama la asa ceva, si daca are incredere ca-i iese. Da, n-ai cunostinte sa lipesti un radiator, sau sa dai o gaura suplimentara, du-te pe solutii "de firma". Sau chiar daca ai si nu vrei sa-ti bati capul, la fel.

P.S. Daca esti prost, iti curge apa si cu solutii "de firma"

Last edited by Boggy; 19-03-2016 at 23:28.
Boggy is offline  
Old 19-03-2016, 23:57   #10
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Ok, hai sa lamurim asta once and for all, ca vad ca este al doilea thread pe care il distrugeti cu aberatii doar pentru ca aveti senzatia ca ati gasit adevarul absolut.

In primul rand, ma distrez teribil cand vad oameni care uita cu cine stau de vorba sau de ce sunt aici. Hai sa o luam altfel - cand taiam radiatoare cu bonfaier-ul ca sa pregatesc o placa video pentru azot unii care dau sfaturi pe aici nici nu cred ca stiau sa demonteze un cooler stock de pe placa video. Nu imi spune mie ca merge, ca stiu... Am facut tuburi de azot in **** ma-sii, cred ca stiu ce merge si ce nu in cazul unui amarat de watercooler. Scuze Enzo, Boggy si alti mari maestrii pentru ca imi permit sa va deranjez cu parerea mea umila....

Doi la mana...cat de orbit poti fi de o prostie (care oricum nu conteaza pentru majoritatea oamenilor) ca sa incerci sa imi explici ca e mai bine sa folosesti furtun de gradina pentru ca faci economie 20 lei, dar manutele tale fine nu pot taia decat cu dremel-ul... Merge si cu bonfaierul, crede-ma...si e mai ieftin....

Trei la mana.... hai sa incercam sa gandim in **** ma-sii....

Am un sistem, vreau sa imi cumpar racire pentru procesor. Ce imi cumpar. Un cooler. Bun...de ce as lua un AIO sau un custom loop? Pentru ca fie nu am loc pentru un cooler de mari dimensiuni, fie vreau ca procesorul meu sa fie mai rece, fie vreau ca sistemul meu sa fie si rece si silentios.

Bun, castig 3-4 grade la un AIO, castig si spatiu deasupra placii de baza. De ce as lua altceva? Pentru ca, dupa cum spuneam si mai sus, fie vreau ca procesorul meu sa fie mai rece, fie vreau ca sistemul meu sa fie si rece si silentios.

Caz in care, nu am buget, fac un loop cu componente de pe ebay. E mai rece sistemul decat cu un AIO? Este diferenta suficient de mare ca sa merite sa imi bat capul? Este mai silentios? Daca raspunsul este da si nu iti crapa nimic intr-un an, bravo, ai facut o alegere reusita.

Daca te-ai kkt pe tine si ai facut economie de 100 RON pentru 6 fitting-uti amarate si 2m de furtun si dupa ceva vreme incepe sa iti curga capodopera, sa imi spui cata economie ai facut in final.

In principiu, eu cred ca un loop pentru CPU sau pentru o placa video normala poate fi construit cu astfel de piese si poate functiona bine mersi. Eu nu as face economie la furtune si la fiting-uri, dar este alegerea fiecaruia, atata timp cat se face in cunostiinta de cauza. Pe de alta parte, sa sfatuiesti de fiecare data un om care nu a mai facut un loop in viata lui sa foloseasca furtune de gradina si coliere de 2 lei pentru ca a mers in cazul tau mi se pare iresponsabil si prostesc.

Revenind la discutia cu 980Ti - ti-am dat exemplul asta pentru ca evident omiti aspecte elementare in momentul in care esti atat de fixat pe o prostie. Nu am facut un sistem cu 980Ti...am facut mai multe. Si iti spun ca placa asta este un monstru. GTX 570 prin comparatie este o basinuta timida.

In cazul unui Ti, vrei sa racesti VRM-ul cum trebuie. Adica nu doar cu un radiator pasiv. Daca pui ventilatoare pe ea, tocmai ai fwtut conceptul de "vreau mai rece si mai silentios". Daca nu pui, o sa friga mai tare cu o mizerie din aia de WB de 20 de dolari decat cu racirea stock. Daca nu stii de ce, nu mai da sfaturi altora....

Ramiro foloseste WB universal in multe bench-uri. Asa este...uitati-va insa si ce WB foloseste si ce mai pune pe langa pe placa... daca discutam despre placi puternice. A...da...niste Delte. Baga-ti asta in sistem daca asa crezi ca ai facut mare scofala si ai demonstrat cat de dibaci esti.

Pana una alta, asculta-i pe aia care chiar au pus mana pe asa ceva, ca nu iti spun chestiile astea ca sa vanda EK full block-uri - ma doare in cuc si intotdeuna m-a durut in cuc, de aia nici nu recomand racirea cu apa pe VGA decat celor care chiar stiu ce fac.

In final, intelegeti naibii ca nu este vorba daca se poate - da, in majoritatea cazurilor se poate. Dar exista produse pe piata tocmai ca sa o poate face oricine, nu doar cei care au o placere morbida in a manji fitting-urile cu silicon. Un incepator trebuie sa aibe grija oricum, chiar daca foloseste numai EK sau Bitspower or whatever dafaq vrea el sa foloseasca.

Un loop il faci daca are rost, nu pentru ca ai tu un fetish cu furtunul de gradina. E dreptul tau sa ai fetish-ul asta dar nu mai propaga prostiile astea oricui (gen incepatori). Daca investesti bani in PC poti investi si in racire, sursa si celelalte chestii mici care conteaza mult. Poti tine un sistem puternic si pe un Delux, asta nu inseamna ca trebuie sa o recomanzi oricui.

Si acum hai sa iti raspund si punctual...

Quote:
Radiatoare pentru 980ti. With pleasure ...
Normal ca nu inteleg, sunt mai prost de felul meu si nu prea ma pricep la astea cu calculatoare and shit...sunt aici ca sa invat de la maestrii...

Quote:
Eu vorbeam de CPU WB si tu imi zici de VRM. Nici macar un GPU WB universal de pe Aquatuning care costă 90EUR nu va răci VRM-ul, pentru asta e nevoie de full block sau radiator pe VRM si ventilator/ventilatoare laterale care să răcească acel radiator.
De aia folosim GTX 980 Ti cu WB full cover. Fix de aia.

Quote:
Doable? Yes!
Cheaper than full cover WB? Yes.
Further using on other videocards when upgrading? YES!
Doable? Nu. Cheaper? Nu, ca o sa trebuiasca sa iti iei alta placa video. Upgrade proof? Da, desigur

Quote:
E nevoie de puțin mai multa muncă si pricepere dar pentru unul ca mine, Boggy, Neo, Wanted (și mai sunt mulți care pot face asta) e chiar simplu chiar dacă se achizitionează așa ceva.
Dremel, burghiu de 3 si in 2 min e gata radiatorul pentru VRM, radiator pe care va sufla un ventilator gen AC F12 Blue si cu thermal tape s-a incheiat povestea.
Si eu noob-ul care pana acum am facut-o cu bonfaierul...damn

Quote:
Nu e chestie de imposibil si nici nu e vorba de vreo recomandare de răcire pentru 980Ti aici. Aia cu SLI de 980Ti ai adus tu in discutie iar eu am demonstrat că se poate face la mai putin de jumătate de preț din componentele de pe eBay.
Am adus in discutie Ti pentru a-ti aduce aminte ca TDP-ul conteaza si ceea ce spui nu e universal valabil. Nu doar ca nu ai demonstrat nimic, dar ai si aratat cu sa distrugi placi video in valoare de 1300 Euro. Daca tu ai pune asa ceva pe ele, eu chiar as vrea sa fiu acolo ca sa filmez asta.

Quote:
De diferența de preț cred că rămân bani și de full cover WB și poți spune si tu că acele componente în 160EUR pe care le-am afișat sunt nu "bune" ci foarte bune pentru prețul la care sunt achizitionate.

EK parcă avea varianta Nickel pentru Gigabyte pe la 110EUR, deci îți iei full cover doar din diferența de preț dintre eBay si Aquatuning.
Alo....despre full cover vorbeam si eu. Aia e problema cu ce ai recomandat tu, nu pompa sau radiatorul.

Quote:
Când ai o placă video care costă 600EUR ar fi și culmea să recomanzi cuiva să se înarmeze cu un flex, dremel si sa se apuce de creație.
Atunci de ce o faci?

Quote:
Se poate face ușor, se poate face profi. Nu suntem toți cu două mâini stângi și unora le place să se implice mai mult decât în asamblarea unor componente care ajung să coste 50-75% din prețul plăcii video.
Teach me more...please...

Quote:
PS: Când ai GTX 980Ti sau Titan X, eu cred că îți permiți un full cover GPU waterblock si nu ești chiar așa rupt în qur încât să mergi pe "el cheapo" ebay cooling.
My point exactly...atunci de ce ai abera recomandand waterblock de 20 USD pentru o astfel de placa?
Old 20-03-2016, 00:00   #11
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Tu ai aberat, nu cred ca eu sau Boggy. Cât despre montaje samd, cred ca avem destule chestii făcute DYI care merg ca sa spuna "stim ce facem".

Vezi posturile mai sus maestre. Eu am recomandat pentru CPU si tu imi ceri pentru 980Ti.

Elimini eBay GPU WB, pui full cover si gata ai pretul mai mic ca si Aquatuning FĂRĂ cele doua full waterblock.

Sorry, eu nu primesc piese moka pentru revies pe care sa le pot folosi in sistemele mele. Eu trebuie sa economisesc la fel ca multi altii. Nu ne permitem piese de 400EUR pentru răcire și nici 980Ti.
Cine își permite 980Ti își ia full cover, cine își permite o placa de maxim 200EUR va căuta soluție de compromis iar acolo imi permit să spun ca avem mai multe cunoștinte decât ai tu si am avut curajul să testam de pe eBay.

Tu ești genul de om care preferă sa cumpere gata făcut mai scump decât să le facă, cât mai ieftin și bun.

Last edited by Enz0; 20-03-2016 at 01:31.
Enz0 is offline  
Old 20-03-2016, 00:08   #12
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Am inteles, dupa ce ca o gherlesti si vorbesti prostii, acum esti si nesimtit. Ok... mare om...mare caracter. Asa, nu ca ar mai conta, la cat de plin de ura esti, dar tu ai spus asta:

Quote:
Monstru

Punem pariu ca un sistem watercooling de pe ebay budget (rad de 240) iasă cu cel putin 70EUR mai ieftin decât un sistem similar de pe aquatuning iar diferențele mici de temperaturi nu justifică diferența de preț?
iar eu ti-am raspuns cu asta

Quote:
Diferentele de temperatura tin de contact si TDP...nu conteaza atat de mult ce folosesc pe un procesor daca am contact bun si TDP mediu. Ia raceste-mi tu un SLI de 980Ti OC sa vezi cum se schimba treaba...
ca sa intelegi ca nu poti improviza oricand, ca TDP-ul conteaza iar in cazul unei placi video puternice nu poti folosi orice improvizatie.

Dar am inteles, e ok, eu primesc moka piese pentru review, iar tu nu iti permiti. Este vina mea, imi cer scuze ca am muncit 10 ani ca sa ajung aici si ca am bagat mai multi bani in chestia asta pe parcurs decat o sa o faci tu intr-o viata. Evident tu te pricepi mai bine iar eu sunt un oportunist jegos care nu lasa oamenii sa vada adevarata lumina propovaduita de tine.

Quote:
Tu ești genul de om care preferă sa cumpere gata făcut mai scump decât să le facă, cât mai ieftin și bun.
Esti baut? Sau uiti cu cine vorbesti?

Last edited by Monstru; 20-03-2016 at 00:12.
Monstru is online now  
Old 20-03-2016, 00:09   #13
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Ca fapt divers.... sa-ti fie rusine, mi-e scarba de tine pentru ca poti gandi asa.
Old 20-03-2016, 00:13   #14
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

Ti-am zis să o lăsăm moartă. Avem opinii diferite asupra răcirilor dar avem un punct comun in general. Ambii suntem destul de liberi la gură si uneori mai nesimtiti in exprimare
Nu ma cunosti, nu arunca afirmatii gratuite. Nu știi cine sunt, ce am făcut, de câți bani dispun șamd.

Important e să nu ajungem să jignim oamenii pentru că asta denotă lipsa de respect față de om indiferent de nivelul IQ-ului persoanei respective.
Eu unul nu imi permit să te jignesc, dar tu, continua. E forumul tău.

Last edited by Enz0; 20-03-2016 at 00:20.
Enz0 is offline  
Old 20-03-2016, 00:30   #15
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Quote:
Quote:
Tu ai aberat, nu cred ca eu sau Boggy. Cât despre montaje samd, cred ca avem destule chestii făcute DYI care merg ca sa spuna "stim ce facem".
Quote:
Sorry, eu nu primesc piese moka pentru revies pe care sa le pot folosi in sistemele mele. Eu trebuie sa economisesc la fel ca multi altii. Nu ne permitem piese de 400EUR pentru răcire și nici 980Ti.
Cine își permite 980Ti își ia full cover, cine își permite o placa de maxim 200EUR va căuta soluție de compromis iar acolo imi permit să spun ca avem mai multe cunoștinte decât ai tu si am avut curajul să testam de pe eBay.
Quote:
Nu știi cine sunt, ce am făcut, de câți bani dispun șamd.
Quote:
Quote:
Eu unul nu imi permit să te jignesc, dar tu, continua. E forumul tău.
Cum spuneam, mi-e scarba...

Ai nimerit insa un lucru... este forumul meu. Acum incearca sa iti aduci aminte de ce...
Old 20-03-2016, 00:34   #16
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

O seara faină și spor la bere in continuare
Eu mă opresc aici.
Cine vrea să ceară un sfat pentru DIY și are încredere în ceea ce recomand poate să o facă pe PM sau FB/YMSGR. In discuții publice nu mă mai bag pentru că uite unde se ajunge.
Enz0 is offline  
Old 20-03-2016, 01:12   #17
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 227 Post(s)

Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is online now  
Old 20-03-2016, 01:26   #18
Enz0
Senior Member

Enz0's Avatar

PC-ul meu

That one tear though...

Last edited by Enz0; 20-03-2016 at 01:28.
Enz0 is offline  
Old 20-03-2016, 03:07   #19
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 431 Post(s)

PC-ul meu

Abia am venit de la botez si am citit asta.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 20-03-2016, 03:25   #20
war4peace
Ancient friend

Mentioned: 159 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to war4peace Send a message via Skype™ to war4peace

Un 980 Ti cu watercooling 'eftin de la Dedeman e ca un Lambo cu uşa legată cu sfoară şi benzină de la băjeţi. O să meargă, da' dă-o-n spanac de treabă...

Quote:
Originally Posted by Hemisphere View Post
Dacă vrea să se sinucidă, e de ajuns să urce la nivelul ego-ului său și să se arunce la nivelul IQ-ului său...job well done!
war4peace is offline  
Closed Thread

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules