lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 07-12-2016, 09:40   #461
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Joker, te-am avertizat sa nu te uiti la link-urile despre Dishonored 2 ca nu mai atingi punctul culminant. Nu m-ai ascultat si vad ca esti iarasi nervos.
Iar review-ul Hardware Canucks e o "facatura" fiindca nu-ti convin tie rezultatele nu? Tu esti ca Gigi Becali- review-urile care iti plac le subliniezi cu verde si le mai citesti odata iar cele care nu-ti plac le subliniezi cu rosu si nu le citesti deloc.
Si sa nu uitam ca AMD triseaza din drivere, ai descoperit tu (din tot Internetul) asta in StarWars Battlefront, nu?

Oricum, n-am luat la purecat review-ul respectiv, posibil sa aiba unele greseli, dar nu e lipsit de buna-credinta (Hardware Canucks e un site onest pana la proba contrarie) asa cum suieri tu pe aici. Adica tu care esti un monument de impartialitate ( ) vorba aia...
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"

Last edited by rage fuury; 07-12-2016 at 09:56.
rage fuury is offline  
Old 07-12-2016, 10:00   #462
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,628
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Cineva se plictiseste. ) Banuiesc ca ajunsese la 68c dupa 15-20 min, mai mult de-atat e complet inutil.
Unele pramatii din astea scapa de zumzet si alte sunete de pasarele daca le stresezi grav.

Nu am vazut venind absolut deloc imbunatarirea 480-ului asa de repede din driveri. Ma asteptam la asa ceva, dar intr-un an, coroborat cu ciuntirea din driveri a verzilor, odata cu noile lor placi. Daca pe parte de HW nu a evoluat cine stie ce AMD, recunosc evolutia spectaculoasa pe parte de dezvoltare driveri. Pe vremuri iti era frica sa scoata AMD vreun detonator, ca riscai sa reinstalezi sistemul de operare de multe ori. Acum .......
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 07-12-2016 at 10:12.
kretzu77 is offline  
Old 07-12-2016, 10:02   #463
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Revenind la subiect, cei care si-au luat 1060 au facut bine... Si cei ce si-au luat 480 au facut bine, performantele s-au imbunatatit pe masura ce driverele s-au maturizat, si se pare ca se lucrurile se vor imbunatati si in continuare daca AMD nu face promisiuni fara acoperire:

"AMD Radeon Chill Feature Helps Improve Power Efficiency and Temperatures
One of the new features to slide their way into Crimson ReLive Edition is Radeon Chill. This is a new power saving feature that dynamically regulates framerate based on in-game movement. In tests, the Radeon Chill features up to 31% lower average GPU power. "


More here:
http://wccftech.com/amd-radeon-softw...e-driver-leak/
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"
rage fuury is offline  
Old 07-12-2016, 10:14   #464
rage fuury
Senior Member
 
rage fuury's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 2,839
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Unele pramatii din astea scapa de zumzet si alte sunet de pasarele daca le stresezi grav.

Nu am vazut venind absolut deloc imbunatarirea 480-ului asa de repede din driveri. Ma asteptam la asa ceva, dar intr-un an, coroborat cu ciuntirea din driveri a verzilor, odata cu noile lor placi. Daca pe parte de HW nu a evoluat cine stie ce AMD, recunosc evolutia spectaculoasa pe parte de dezvoltare driveri. Pe vremuri iti era frica sa scoata AMD vreun detonator, ca riscai sa reinstalezi sistemul de operare de multe ori. Acum .......
Ca de obicei AMD incep cu stangul (si au de pierdut din cauza asta) si apoi incearca sa recupereze- boala veche.
Partea buna pentru cei ce si-au luat GTX970, 980 sau 980Ti de exemplu e ca PASCAL nu e foarte diferita de MAXWELL (NVIDIA au tweak-arit la arhitectura ca sa poata scoate frecvente f. mari), asa ca nu cred ca vom vedea aceleasi pierderi de performanta pe care le-am vazut in cazul Kepler. Poate 970 o sa aiba probleme din cauza memorie in segmentate in unele jocuri, dar nu cred ca va fi castrata de drivere...
Eu am Titan X Pascal acum dar recunosc ca inca am oarecare nostalgie pentru my ex (Gigabyte 980 Ti G1 (83% ASIC)), probabil cea mai reusita placa video pe care am avut-o vreodata.
__________________
Retro Vizion:"Jignesti ceilalti membrii gandind astfel"
rage fuury is offline  
Old 07-12-2016, 17:34   #465
one111
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 848
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pana si monstru a precizat ca nu sunt asa mari diferente intre cele 2placi.De unde atata inversunare,chiar nu inteleg.Parca una consuma 1000W in idle si este dx8 si alta consuma 0.1W si are dx13.

Placile sunt foarte echilibrate,ambele au plusuri si minusuri,nu exista diferente ca in alti ani,de genul ati 5xxx vs thermi, gtx970 vs r9 2xx,3xx(thermi),fx5800(a mai petarda placa nvidia) vs 9700, 5900 vs 9800xt, 8800 vs fail ati (2xxx) etc.

Chiar s-au mai echilibrat apele genratia asta pe mainstream,probabil cand vor lansa vega,va fi la fel cu un plus de performanta amd,dar si un plus de consum.
Cand era petarda aia de thermi-fermi,nu vedeam atatea discutii ca acum pentru cateva zeci de w.Parca s-a scumpit curentul,asa de mult se discuta de 10-40W.

Sunt 2 branduri ce vor sa faca bani,sa nu aud de amd vrea binele poporului,ca mor de ras .Numai ca unii au creier in marketing si altii sunt prosti de dau in gropi.Pariu ,ca daca de maine s-ar schimba echipele intre nvidia si amd,dar ar ramane toate asseturile la fel,echipa amd baga pe minus nvidia in 2 -3 ani?
one111 is offline  
Old 07-12-2016, 17:38   #466
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu cred ca Nvidia si-au invatat lectia cu driverele in cazul Kepler, ca vad ca Maxwell inca se tine bine, chiar daca a iesit Pascal pe piata. N-au mai redus nivelul de performanta din drivere. Eu cred ca totul a fost doar o neintelegere, au avut atunci o problema si articolele pe net au explodat, evident cum o fac si acum la orice rahat, inducand lumea in eroare de cele mai multe ori, chiar daca problemele se rezolva dupa aia, cum a fost si cu AMD cu problema la consum, cum se mai intampla cu anumite drivere lansate cu probleme si a doua zi se rezolva... si multe altele.
Acum ma uitam pe net, articolele au explodat ca Intel o sa foloseasca chip-uri AMD pentru iGPU-urile lor. Nici macar n-au semnat ceva si cei care publica articolele deja pun titluri de genul "AMD si Intel fac asta sa combata puterea celor de la Nvidia de pe piata" ca sa intelegeti cat pot de mult sa induca in eroare, omanii mai putin cunoscatori, aceste mizerii de articole lansate pe net la intamplare. Cei care cunosc lucrul asta, clar nu vor pune bot, dar cine nu, o s-o ia in serios. Eu personal nici nu mai citesc ce se scrie pe net, prefer sa astept un articol bun cu dovezi, nu asa dupa cum bate vantul si vestea.
__________________
- USER OFFLINE -

Last edited by R2Strike; 07-12-2016 at 17:41.
R2Strike is offline  
Old 07-12-2016, 18:13   #467
laser
Senior Member
 
laser's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 667
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pentru cei care au placi Nvidia din generatii mai vechi de 900, zic eu ca pot linistiti sa isi pastreze driverele mai vechi care aduceau o performanta buna la momentul respectiv. Nu cred ca e nevoie ca de fiecare data sa faca update la driver, si asa update-urile sunt de multe ori doar pentru jocurile noi lansate, pe care nu le joaca toata lumea.
Am avut si eu instalat geforce experience pentru update-uri chiar pana la versiunea 3 cand mi-am dat seama cat de inutil este programul, mai ales ca nu folosesc ShadowPlay.

Last edited by laser; 07-12-2016 at 18:15.
laser is online now  
Old 07-12-2016, 18:36   #468
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu e vorba de jocurile noi lansate, e vorba ca mai aduc si fix-uri pt. tot felul de bug-uri raportate de userii in decursul timpului. Cam asa merge treaba cu update-urile. Ca mai dai de un driver defect, asta-i partea urata, dar si funny.

Mai mult de 5-10% n-ai cum sa primesti performanta in plus pt. o arhitectura din drivere, si asta in decurs de 1-2 ani. Asa ca tot ce ramane si pentru ce faci update-uri, este doar pt. jocuri noi si bug fix-uri. Eu mai folosesc si geforce experience ca mi-e lene sa fac setari din jocuri, mai repede le fac din ala, sa nu mai stau sa intru in joc, sa ies iar... save some time. Si ShadowPlay il mai folosesc din cand in cand, e chiar foarte bun.
__________________
- USER OFFLINE -
R2Strike is offline  
Old 07-12-2016, 18:37   #469
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,338
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu a trebuit sa fac update la ultimul ca sa beneficiez de accelerare OpenCL in anumite softuri (non-gaming related).

Am dat benchmark-uri dupa update la ultimul(dupa ceva 34x.xx driver ce aveam inainte de prin 2014). Same shit, ba parca am observat o fluiditate mai mare cu ultimul in Valley.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline  
Old 07-12-2016, 18:43   #470
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da, mai baga si update-uri pt. Vulkan, PhysX, OpenGL, OpenCL... corect, de astea am uitat. Cel putin la Vulkan au facut update la versiunea 1.0.26.0 si inainte era o versiune mai veche, lucru care s-a cunoscut in Doom, jocul merge mai bine acum, fata de vulkan 1.0.8.0, in timp ce AMD stiu ca era deja updatat la Vulkan 1.0.17.0 in drivere la momentul cand abia aparuse GTX 1060 pe piata si faceau astia comparatie intre placi. O mica-mare diferenta acolo, care nu s-a luat in calcul.
__________________
- USER OFFLINE -

Last edited by R2Strike; 07-12-2016 at 18:48.
R2Strike is offline  
Old 14-12-2016, 14:05   #471
tphase
Senior Member
 
Join Date: Jul 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,427
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce parere aveti de implementarea asta:
http://www.emag.ro/placa-video-zotac.../pd/DV63K2BBM/

Si la RX 480, ce model ati recomanda intre astea doua:

http://www.emag.ro/placa-video-gigab.../pd/DG8ZF2BBM/

si

http://www.emag.ro/placa-video-sapph.../pd/DWR7F2BBM/
__________________
IMAWO INC : Proiectul de suport al micilor antreprenori prin soluții informatice personalizate.
www.imawo.ro
tphase is offline  
Old 14-12-2016, 14:20   #472
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Zotac-ul este misto. La RX 480, pentru GIGABYTE ai review pe site. Sapphire nu am testat-o dar am vazut-o pe viu si pare teapana.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline  
Old 14-12-2016, 15:04   #473
tphase
Senior Member
 
Join Date: Jul 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,427
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Gigabyte G1 gaming pare cea mai putin zgomotoasa dintre toate implementarile de RX 480 din ce am vazut din teste. Mai silentioasa decat XFX RX 480 (dar si mai calda).
__________________
IMAWO INC : Proiectul de suport al micilor antreprenori prin soluții informatice personalizate.
www.imawo.ro

Last edited by tphase; 14-12-2016 at 15:39.
tphase is offline  
Old 14-12-2016, 15:31   #474
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,142
Mentioned: 774 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Din moment ce nu am testat-o pe cealalta nu am de unde sa stiu...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline  
Old 14-12-2016, 15:39   #475
tphase
Senior Member
 
Join Date: Jul 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,427
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Era o constatare. Intrebarea era (care e sfatul expertului) - sa iau in calcul o varianta mai zgomotoasa dar mai rece (din prisma fiabilitatii intreb) in locul uneia mai silentioase dar mai calde? M-a intereseaza stabilitatea, fiabilitatea si sa evit GPU throttling-ul.
__________________
IMAWO INC : Proiectul de suport al micilor antreprenori prin soluții informatice personalizate.
www.imawo.ro
tphase is offline  
Old 14-12-2016, 15:44   #476
one111
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 848
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Tphase ,fara gigabyte,are pcb-ul cel mai ieftin,este mai calda,consuma mai mult etc.Powercolor red devil si g1 sunt cele mai proaste implementari rx480.
Locul 1 sunt la bataie intre msi si xfx gtr,sapphire e si ea pe acolo.
one111 is offline  
Old 14-12-2016, 15:55   #477
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,796
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

nu se mai ard placile cum se adreau inainte.

normal daca iei una cu PCB solid asta conteaza
silentiozitate ti-o faci cum vrea piticu cu controlul turatiei, nu cred ca exista 480 dead silent in load, poate 1060 dar nici asa nu sunt sigur. totusi daca vrei dead silent in gaming max out si buget ia-ti gandul.
toate sunt stabile , throttle vei avea intotdeauna mai mare cu vrei mai multa silentiozitate.

daca vrei 3d mai simplu mergi pe verzi, vad ca ai tv 3d la specs.
agarici cu pedale is offline  
Old 14-12-2016, 16:04   #478
tphase
Senior Member
 
Join Date: Jul 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,427
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by one111 View Post
Tphase ,fara gigabyte,are pcb-ul cel mai ieftin,este mai calda,consuma mai mult etc.Powercolor red devil si g1 sunt cele mai proaste implementari rx480.
Locul 1 sunt la bataie intre msi si xfx gtr,sapphire e si ea pe acolo.
Din review-ul lui Monstru, Gigabyte pare cea mai silentioasa si cu consumul cel mai mic dintre toate implementarile de RX 480 iar XFX cu consumul cel mai mare si mai zgomotoasa... sau??
__________________
IMAWO INC : Proiectul de suport al micilor antreprenori prin soluții informatice personalizate.
www.imawo.ro
tphase is offline  
Old 14-12-2016, 16:09   #479
one111
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 848
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu doar ce mi-am cumparat,sa am de rezerva:

http://www.pcgarage.ro/coolere-placi...-fan-blue-led/



one111 is offline  
Old 14-12-2016, 16:21   #480
tphase
Senior Member
 
Join Date: Jul 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,427
Mentioned: 25 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by one111 View Post
Eu doar ce mi-am cumparat,sa am de rezerva:

http://www.pcgarage.ro/coolere-placi...-fan-blue-led/
Cum sta XFX ca zgomot in full load? Am auzit un Sapphire si in full load ajungea la 80 de grade si era cu fan-ul pe la vreo 60% si sufla destul de puternic.

Review-ul lui Monstru spune altceva decat clipul ala de pe YouTube. 80 de grade maxim in full load (nu 90 ca in clip), consum 265W fata de 278W la XFX, 41.7 decibeli la GB vs 43.2 decibeli la XFX...

Eu pe cine sa cred atunci?
__________________
IMAWO INC : Proiectul de suport al micilor antreprenori prin soluții informatice personalizate.
www.imawo.ro

Last edited by tphase; 14-12-2016 at 16:27.
tphase is offline  
Closed Thread

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
GTX 1060 vs PS4 Pro bro' tphase Gaming 8 07-11-2016 01:35
Review ? GIGABYTE GeForce GTX 1060 3GB G1 Gaming LAB501 Articole 3 24-10-2016 17:48
Nvidia VR Funhouse + HTC Vive + GTX 1060 LAB501 Articole 3 22-07-2016 08:12
Nvidia GeForce GTX 1060 se lanseaza pe 19 Iulie LAB501 Stiri 0 07-07-2016 18:10

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,882
Total Online: 1965

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by Miru
- by suzuki
- by LAB501
- by dixy
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.