lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Procesoare si chipseturi
Connect with Facebook

Procesoare si chipseturi CPU, MCP, MCH, ICH, IOH, etc


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-05-2018, 13:17   #21
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by Gogu View Post
Nu te supara ca te intreb, dar tu de stii aceste detalii (false de altfel), pe care le afirmi cu atita incredere ?
Nu te-am vazut in viata mea, nu m-ai vazut in viata ta, vorbesti total aiurea, mai ceva decat baietii care scuipa seminte pe bordura si vorbesc despre politica.

De fapt, nu cred ca ai vazut macar vreun delid facut de mine, macar la poze daca te uitai vedeai multe si nu mai debitai prostioare pe aici.

In mai multa cunostiinta de cauza as putea sa descriu eu modul in care faci tu delid, sau faceai, ca macar am vazut si desfacut un processor vandut de tine cu delid si lipit cu superglue, mai multe nu spun.
Asta se intampla acum mai bine de un an si nu mi-am exprimat nicio parere despre modul tau de lucru, ai putea face la fel.


Referitor la OP, lol, sure, eu am personalitate dificila, asa sa fie.
Prefer sa nu dezvolt.

PS. Da, am alt nickname aici, culmea.

Acum cateva luni am prins un 7960X deliddat de tine, pot sa iti pun si poze din arhiva mail sau daca vrei sa posteze persoana care ti-a trimis procesorul. Ai facut o treaba standard dar cu lacune in privinta temperaturilor exact din pricina faptului ca nu ai verificat planeitatea die-ihs si contactul dintre ele. Dupa delid-ul tau omul avea diferente de 20 grade intre core, dupa ce contactul a fost bun acestea au ajuns la maxim 10. Nu sunt un mare meserias, ramiro sau nachtfalke ar fi facut o treaba si mai buna, dar mi se pare de bun simt pentru cat ceri (250 coco) sa verifici rezultatele inainte dupa si sa optimizezi cat poti de mult.

In al doilea rand, da, eu folosesc picatura gel in colturi fara sa elimin urma de silicon originala. Pierd 1-2 grade DAR garantia ramane valabila chiar si pentru un procesor trimis la producator ( Intel) pentru ca pui ihs la loc fix pe urma originala. Mult noroc la garantie cu un ihs lipit la loc cu silicon din magazin

Ca sa nu crezi ca am coborat ieri din copac, acum 5 ani tot cu mizerii de astea umblam :

http://forum.lab501.ro/showpost.php?...&postcount=252

Asadar, ce am scris eu despre tine consider ca este perfect adevarat, ai unelte si faci delid dar nu te implici prea mult, nu cred ca e o jignire ci mai degraba un fel de review. Daca o sa insisti o sa postez si cum a ajuns procesorul de la tine, ce i-am facut eu si rezultate inainte-dupa. Nu iti fac concurenta in treaba asta asa ca poti sa stai linistit
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 13:44   #22
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Si cand te gandesti ca avem user pe forum, care facea chestia asta moca.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 13:46   #23
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Din pacate nici eu nu am primit macar un raspuns chior...
Putea sa raspunda simplu, costa suma x sau NU fac decit complet (delid+pasta+relid) si costa suma y sau nu ma deranjez pentru atit.

Este foarte urit cind pui o intrebare publica pe un topic si omul nici macar nu se sinchiseste sa iti raspunda, trecind mai departe ca si cum postul tau este invizibil.

Oamenii au dreptate din pacate, ar trebui sa isi revizuiasca un pic comunicarea, mai ales la preturile cerute.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled.jpg
Views:	507
Size:	439.2 KB
ID:	62435  
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 02-05-2018 at 13:51.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 13:54   #24
miker2ka
Senior Member
 
Join Date: Jan 2017
Location: Bucuresti
Posts: 410
Mentioned: 22 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Si cand te gandesti ca avem user pe forum, care facea chestia asta moca.
mai face, gasit piesa lipsa. O pusese fimiu bine, in geanta unei musafire, noroc ca nu a aruncat-o
miker2ka is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 13:56   #25
unnamed-
Member
 
unnamed-'s Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Location: Bucuresti
Posts: 198
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Inteleg ca delidul ajuta. Dar cu ce ajuta lappingul?
Acel nickel nu a fost pus acolo cu un rost? Chiar asa mult de castiga daca pui cupru pe cupru astfel? Acel nickel nu e pus pentru a preveni coroziunea cuprului ?

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
unnamed- is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 13:58   #26
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Poate tocmai iti pierzi meseria cu ocazia asta .
kobro is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 14:06   #27
miker2ka
Senior Member
 
Join Date: Jan 2017
Location: Bucuresti
Posts: 410
Mentioned: 22 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pentru cine vrea sa tina un procesor mult timp in calculator cred ca e mai bine sa nu-l relipesti deloc. Asa poti schimba din cand in cand foarte usor pasta interna. Cage-ul il tine foarte bine. Pentru cine nu are incredere sa aseze ihs-ul la ochi exista chestii gen :
https://rog.asus.com/articles/guides...allation-tool/
care vin cu placa de baza si iti cadreaza perfect locul unde vine IHS-ul.
Si relipirea se face doar in caz de vanzare.

PS: E ok si metoda cu pastrarea urmei originale de silicon si pus superglue in colturi, la daily nu ai vreo mare diferenta in temp. Stratul de fabrica nu e cu mult mai gros decat o aplicare custom.

Last edited by miker2ka; 02-05-2018 at 14:10.
miker2ka is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 14:20   #28
miker2ka
Senior Member
 
Join Date: Jan 2017
Location: Bucuresti
Posts: 410
Mentioned: 22 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by unnamed- View Post
Inteleg ca delidul ajuta. Dar cu ce ajuta lappingul?
Acel nickel nu a fost pus acolo cu un rost? Chiar asa mult de castiga daca pui cupru pe cupru astfel? Acel nickel nu e pus pentru a preveni coroziunea cuprului ?

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Nu toate IHS-urile sunt "egale".
Lapingul ajuta la planeizarea IHS-ului pentru a obtine un contact mai bun cu baza coolerului. Mari beneficii nu am vazut, dar garantia o pierzi sigur. Poate sa ai alt IHS de rezerva lapuit.
miker2ka is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 14:20   #29
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,317
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nichelul ala nu influenteaza temperaturile mult, lappingul se face si pe IHS si pe talpa coolerului pentru a asigura planeitatea dintre cele doua. Cauta pe net "convex / concave IHS" si o sa vezi unde e problema.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 02-05-2018 at 14:57.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 14:24   #30
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Acum cateva luni am prins un 7960X deliddat de tine, pot sa iti pun si poze din arhiva mail sau daca vrei sa posteze persoana care ti-a trimis procesorul. Ai facut o treaba standard dar cu lacune in privinta temperaturilor exact din pricina faptului ca nu ai verificat planeitatea die-ihs si contactul dintre ele. Dupa delid-ul tau omul avea diferente de 20 grade intre core, dupa ce contactul a fost bun acestea au ajuns la maxim 10. Nu sunt un mare meserias, ramiro sau nachtfalke ar fi facut o treaba si mai buna, dar mi se pare de bun simt pentru cat ceri (250 coco) sa verifici rezultatele inainte dupa si sa optimizezi cat poti de mult.

In al doilea rand, da, eu folosesc picatura gel in colturi fara sa elimin urma de silicon originala. Pierd 1-2 grade DAR garantia ramane valabila chiar si pentru un procesor trimis la producator ( Intel) pentru ca pui ihs la loc fix pe urma originala. Mult noroc la garantie cu un ihs lipit la loc cu silicon din magazin

Ca sa nu crezi ca am coborat ieri din copac, acum 5 ani tot cu mizerii de astea umblam :

http://forum.lab501.ro/showpost.php?...&postcount=252

Asadar, ce am scris eu despre tine consider ca este perfect adevarat, ai unelte si faci delid dar nu te implici prea mult, nu cred ca e o jignire ci mai degraba un fel de review. Daca o sa insisti o sa postez si cum a ajuns procesorul de la tine, ce i-am facut eu si rezultate inainte-dupa. Nu iti fac concurenta in treaba asta asa ca poti sa stai linistit
Stai sa inteleg, tu ai tras o concluzie la adresa mea, gresita de altfel, vazand un procesor facut prost de intel ?
Bravo.
Ti-am zis initial, habar nu ai ce si cum fac, ai fi putut fii om normal, cu bun simt, sa iti vezi de treaba ta si sa nu faci afirmatii in necunostiinta de cauza, dar vad ca iti place stilul asta, asa ca … spor si voiosie, continua daca doresti.
Ca ultime chestiuni, vreau sa lamuresc eu cateva puncte.
1. Nu vinde castraveti gradinarului.
Garantie la magazine cu super glue e OK, care miroase, se vede, dar cu alt silicon nu e OK, sa inteleg. Niggah, please....
Nu stiu daca poti, dar incearca macar sa fii onest, recunoaste ca e prea multa munca pentru a cureta siliconul iar apoi nu mai poti centra IHS-ul daca nu ai urma de silicon, plus ca super glue nu trebuie tinut cateva ore sa se usuce, nu inventa scuze ca e mai bine asa si nu invers din orice motiv in afara de timp si comoditate.
Daca spui ca pierzi 1-2 C e clar ca nu intelegi ce se intampla acolo, nu e vorba de cat pierzi in temperature ( sigur nu sunt decat 1-2 C insa nu am incercat personal pentru ca mi se pare o tiganie ), ci pur si simplu distantezi IHS de die cu 0,2-0,4 mm, cu tot ce rezulta din asta.
Nu conteaza de cata vreme faci aceleasi chestii daca le faci gresit, vad ca acum 5 ani ai facut treaba correct macar.
Pot sa pun pariu ca daca iti pun in fata 2 procesoare, unul cu delid, altul fara, nu vei face diferenta intre ele, cu siliconul din magazin cu tot.
2. Se poate pune la loc FIX in pozitia originala IHS-ul, adica ne-centrat, nu e vreo problema, nu am nevoie de urma de silicon ca altii, exista alte metode mai tehnice.
Iarasi, pot sa pariez ca nu vezi TU personal diferenta intre pozitia originala si pozitia centrata.
3. E vina mea ca IHS-ul de Skylake-X e facut cu picioarele, prin presare in matrita si nu prin extrudare/strunjire, astfel ca retine tensiune in material si se deformeaza odata ce nu mai este aplicata presiune ( ca de altfel toate IHS-urile de la intel, insa cu cat e mai mare ca suprafata e accentuat defectul), devenind de concav incat ar putea retine apa daca ai pune pe el ?
Din tot ce ai scris aici trag concluzia ca bunul simt tehnic nu iti este la indemana, asa ca iti spun eu, daca acel IHS e deformat pe partea ce vine in contact cu cooler-ul, e deformat si pe partea ce vine in contact cu die-ul, de unde si diferentele de temperature intre core-uri, chiar si dupa interventia ta.
Poze am postat si eu, dar na, e mai usor sa vorbesti aiurea pe la spate decat sa cauti
http://imgur.com/a/DrYzr
Se vede din prima poza ca e stramb acel IHS, iar eu nu pot corecta asta fara a anula garantia unui procesor de 8000 RON, decat IHS aftermarket, care la vremea respective nu erau disponibile, nu le producea nimeni.
Cu asta am incheiat subiectul, cel putin cu tine ca interlocutor.

DjLeco, tu refuzi sa citesti ori refuzi sa intelegi.
Ti-am raspuns si acolo ca nu sunt abonat si nu citesc acel topic, sa fiu contactat prin metodele scrise clar in anunt, nu am facut-o in mod special pentru tine, ci pentru toti cei ce scriu pe acel topic, insa observ ca ti-a scapat.
Daca in anunt scrie clar metodele de contact (PM si telefon), am specificat ulterior ca nu sunt abonat la thread-ul acela, care parte nu ai inteles-o sau nu ai citit-o ?
Acum stii, sper.
Nu te ignor din niciun motiv, insa modul in care pui problema imi da de gandit, in loc sa imi spui mie direct sau macar aici sa mi te adresezi direct, o faci pe ocolite.

Last edited by Gogu; 02-05-2018 at 15:22.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 15:28   #31
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Tu chiar ai probleme cu cititul, observ. O fi din cauza varstei
Intre timp editasem respectivul post, pina sa raspunzi tu, tocmai pentru ca mi-am dat seama ca am exagerat.
Totusi, atitudinea ta, din pacate, cam aia era, nu te supara ca iti spun, iar daca te superi poate e mai bine ca vei corecta pe viitor.

Daca vrei neaparat sa stii, nu am postat aici pentru ca nu intram/intru aici mai deloc, acum a fost o intamplare pentru ca mi-a semnalat cineva ca sunt criticat in absentia, insa nu te opri, continua cu misto-urile astea potrivite varstei tale.
Ironic, acum nu doresti colaborare cu mine ca nu ti-am raspuns pe un topic pe care nu il urmaresc, deci nu stiu cine si daca posteaza cineva, dar cand ti-am rezolvat 7700K-ul ai fost foarte doritor de colaborare, probabil pentru ca era gratuit si nu trebuie sa te misti.

Referitor la varsta mea, ai sa fii surprins, poate chiar socat.

Last edited by Gogu; 03-05-2018 at 00:05.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 15:58   #32
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da, am facut o confuzie frumoasa...

Am discutat la telefon si am lamurit totul.

M-am amuzat copios, cit discutaram la telefon!

Acum am realizat ca NU miker2ka mi-a facut 7700K-ul, ci tu.

De la el am luat pe CG o racire AIO si stiind ca face delid, l-am intrebat daca mai are unealta, raspunzindu-mi afirmativ.


L-am rugat sa imi "desfaca" un 6600K cind vine cu racirea, si de atunci confuzia...

Confuzia fusese ca miker2ka face gratuit delid+pasta+relid si tu atunci nu ai vrut sa iei bani (de aici si confuzia), iar eu ramasesem cu impresia ca fusese miker2ka pt ca NU a (i) vrut bani.

My blame!

Oricum, sa raspunzi de acum pe topic, cind cineva iti scrie!

Totul e bine cind se termina cu bine!
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 02-05-2018 at 22:52.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 16:19   #33
eidos
Senior Member
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 268
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Boys boys ... stop fighting
Buy AMD
eidos is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 16:22   #34
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,317
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by eidos View Post
Boys boys ... stop fighting
Buy AMD
+1 )))
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 22:55   #35
miker2ka
Senior Member
 
Join Date: Jan 2017
Location: Bucuresti
Posts: 410
Mentioned: 22 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
Acum am realizat ca NU miker2ka mi-a facut 7700K-ul, ci tu.
Da chiar ma gandeam, mi-am amintit ca am fost la tine cu un AIO Bequiet, da de delid.....
M-am speriat un pic ca-mi pierd memoria.
Culmea e ca am facut cuiva doar delid in masina in Dr. Taberei
miker2ka is offline   Reply With Quote
Old 02-05-2018, 23:07   #36
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da man, confuzia a fost ca atunci cind am primit delid la mine acasa omul NU a vrut bani, tu neluind bani, mi s-a imprimat in cap ca tu ai fost, mai ales ca ai venit atunci cu AIO si cu unealta de mi-ai desfacut un 6600K chiar in masina.

He he, aveam curaj sa pun mina in foc ca tu ai fost la mine acasa sa ii faci delid lui 7700K...

Tare rau!

Datorez scuze amidoura, intr-un fel, pentru confuzie...
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2018, 00:04   #37
Gogu
Ancient friend
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Mentioned: 30 Post(s)


Default

Eu imi cer scuze, m-am lasat dus de val si in loc sa rezolv cu tine cum am rezolvat, am ajuns la balacareala pe forum.
Gogu is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2018, 00:27   #38
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

No problem!

Se mai intimpla.

Bine ca s-a lamurit si ca e ok!
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 03-05-2018, 00:42   #39
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Bine dracu ca v-a venit mintea la cap...
kobro is offline   Reply With Quote
Old 04-05-2018, 11:18   #40
evasi0n
Junior Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 4
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Guys. Am facut delid acum o saptamana la Alexandrus (Gogu) acasa.
Inafara faptului ca m-a primit la ora 22:30 si am stat pana la 24:00.
Este o fire dificila pentru cei care nu au rabdare, pentru cei care nu au cei 7 ani de acasa. Cel putin asta am vazut la el.
Inafara faptului ca a fost super politicos, infara faptului ca m-a primit la o ora foarte tarzie si inafara faptului ca mi-a facut delid super profi (8700k, sta in 5GHz cu temperaturi idle de 36grade, iar in Prime95 se duce in 74C) nu am ce sa ii reprosez.
Atata timp cat si-a facut treaba pe "80lei" si a fost totul super rapid si calitativ, nu am ce sa ii cer.
evasi0n is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
WORKLOG: Home-made USB DAC + headphone amp matose Periferice 48 07-06-2018 21:01
External VRM Power card - home made worklog nachtfalke Modding 4 18-07-2015 21:13
BenchTable home made TheDogg Cutia de sub birou 9 29-07-2011 22:42
Sistem WC home made MazuX Racire 27 01-05-2010 15:46

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,124
Total Online: 3436

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.