lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-02-2019, 15:42   #1881
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cu taxa de intrare.
Il aduc pe fi-miu in drum spre Dino parc, sa vada istorie componente IT.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 18:10   #1882
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Te rog sa ma anunti, desi stiu ca sunt destui alti potential interesati. Am lasat-o mult mai moale cu colectionatul (unii ar zice hoardingul), dar pentru unele chestii fac oricand loc.
Te anunt daca ma hotarasc sa vand. Preturile insa vor fi pe masura. Am luat in calcul si o metoda de ambalare daca "voi intra pe piata". As vrea ca vanzarea unei piese vechi sa fie o experienta in sine. We'll see.

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
@Robert B
Man, eu zic ca meriti un reward pentru dedicarea asta!
Pana acum reward-ul a fost munca in sine. The thrills, the stress, panica cand o dai in bara, povestile de succes, noptile nedormite, momentele in care dai o cheie si auzi beep-ul ala vesel I'M ALIVE!!!,...I dont regret a thing.

Dupa ani de zile in care doar am citit articole despre HW am considerat ca a venit momentul sa dau si eu ceva inapoi. Asa a inceput toata aceasta "nebunie".

Imi era mult mai usor doar sa adun componente si sa pastrez povestea lor doar pentru mine insa mi s-a parut o chestie prea egoista si in 2015 cand m-am apucat de colectionat, am decis sa expun pe larg orice experienta prin care am trecut. In plus am adaugat si a little of my personal touch.

Quote:
Originally Posted by Fallen View Post
Eu zic ca merita sa fie puse intr-un muzeu it
Serios ca as vizita asa ceva, for old times sake.
Eu inca simt ca piesele astea nu ar trebui sa fie in muzeu pentru ca mie nu imi par prea vechi. All in all ma simt foarte apropiat de anii 90-2000 si uneori uit ca suntem in 2019. It seems like it was yesterday, chiar daca stiu ca nu este asa. Time flies.

In any case you have a point here. Sheeshhh nu imi vine sa cred ca multe piese au 20+ ani de cand au aparut.


Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Cu taxa de intrare.
Il aduc pe fi-miu in drum spre Dino parc, sa vada istorie componente IT.
Pentru tine si familia ta intrare libera!

In alta ordine de idei:

Manowar - Warriors of the World




More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 19:22   #1883
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post

As vrea sa mai adaug si altceva insa chiar daca esti bine intentionat ai un stil mai "special" asa ca o sa te iau asa cum esti. Peace bro'!
Iti vorbesc din experienta, una intinsa pe parcursul a multi ani. Poate afirmatiile par cam abrupte, dar am dezlipit si lipit cu letconul rezistentele pentru vreo cateva Radeon 9500 to 9700 hardmod (la vremea lor, cand placile costau sume frumoase si dolarul avea alta valoare ). Stiu ce chin era. Daca te pasioneaza domeniul asta mereu se va gasi cate ceva de facut, vorba reclamei

Pe vremea aia statiile nu costau mai nimic ca in ziua de azi.
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 19:28   #1884
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Confirm, cateva sute de componente nu sunt o problema de spatiu.

Aici depinde foarte mult si de felul in care le colectionezi. Daca ai dileala ca macar piesele relevante dpdv istoric sa fie full box (cum e cazul meu) deja lucrurile se schimba.
Pe urma mai sunt si sistemele complete . Macar un monitor CRT e obligatoriu . Se aduna
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2019, 20:07   #1885
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by _Adrian_ View Post
Iti vorbesc din experienta, una intinsa pe parcursul a multi ani. Poate afirmatiile par cam abrupte, dar am dezlipit si lipit cu letconul rezistentele pentru vreo cateva Radeon 9500 to 9700 hardmod (la vremea lor, cand placile costau sume frumoase si dolarul avea alta valoare ). Stiu ce chin era. Daca te pasioneaza domeniul asta mereu se va gasi cate ceva de facut, vorba reclamei

Pe vremea aia statiile nu costau mai nimic ca in ziua de azi.
Ai dreptate. Pe viitor voi vedea ce voi cumpara. Chinese or top of the line.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2019, 02:06   #1886
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Apropo de povestea ta cu Voodoo 5 https://www.vogons.org/viewtopic.php?f=63&t=64766
Bine, rezulta ca omul facea un ban din reball la console deci avea utilajul in casa dar sunt si la noi destui, nu cred ca ti-ar lua cine stie ce suma.
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2019, 02:55   #1887
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by _Adrian_ View Post
Aici depinde foarte mult si de felul in care le colectionezi. Daca ai dileala ca macar piesele relevante dpdv istoric sa fie full box (cum e cazul meu) deja lucrurile se schimba.
Pe urma mai sunt si sistemele complete . Macar un monitor CRT e obligatoriu . Se aduna
Ma refeream la componente "basic", evident. Gen placi video, placi de sunet, placi de baza, memorii, procesoare, etc. Si bulk. Daca vorbim de sisteme complete, monitoare CRT sau placi boxed, fireste ca situatia se schimba radical, cateva sisteme si monitoare CRT, plus cateva cutii cu placi de baza si placi video pot umple rapid o camera mica.

Eu am inceput colectionatul in 2003, la inceput am strans doar placi video, foarte putin altceva (2-3 placi de baza mai mult pentru testare, cateva placi video, niste harduri, procesoare, memorii, etc, tot asa, strict pentru teste si facut 1-2 sisteme).

Initial nu eram deloc interesat de cutii, apoi m-a prins si febra componentelor "boxed". Asa ca, desi la inceput aveam stranse cateva sute de placi si alte componente nu prea s-a simtit, cateva cutii cu placi puse una peste alta intr-un colt al camerei, 2-3 sisteme in debara, nici nu le-am simtit ca-s acolo.

Ulterior s-a schimbat radical treaba
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2019, 08:34   #1888
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by _Adrian_ View Post
Apropo de povestea ta cu Voodoo 5 https://www.vogons.org/viewtopic.php?f=63&t=64766
Bine, rezulta ca omul facea un ban din reball la console deci avea utilajul in casa dar sunt si la noi destui, nu cred ca ti-ar lua cine stie ce suma.
Aceleasi simptome le are si placa mea. Randuri de linii verticale rosii. In cazul lui erau de culoare verde.

Doar cu primul chip activ, imaginea este clara si placa merge mult si bine.

Pe placa s-a umblat si la o serie de condensatori asa ca trebuie si a full recap job. Un chip de memorie are niste cicatrici mai naspa. In viitor voi vedea ce fac cu placa. Important este insa ca am una. In my book this is a WIN.

Multzam pentru pont.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2019, 10:14   #1889
axxel4you
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 2,179
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu incerc sa colectionez doar placi video dual GPU, le cumpar la un pret cat mai mic cum mi se ofera posibilitatea, cea mai veche placa video dual GPU este un Voodoo 5 5500 care are o memorie cu pini de contact intrerupti de la un soc mecanic, cea mai noua placa video dual GPU este un Radeon PRO DUO HBM.
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2019, 12:28   #1890
mudpie
Member
 
mudpie's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Location: Bucuresti
Posts: 70
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

@axxel4you, ar fi interesant sa adaugi la colectie si ceva Ati Rage Fury Maxx sau Volari Duo V8 Ultra
mudpie is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2019, 14:39   #1891
axxel4you
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 2,179
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ar fi interesant dar nu cred ca o sa mai am ocazia sa le gasesc la preturi decente, acum ma mai uit dupa HD 6990 si GTX 590 dar sunt inca scumpe ca se mai pot utiliza.
axxel4you is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2019, 18:38   #1892
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Haddaway - Rock My Heart

AUREAL - great sound cards that I never owned...until today

In ceea ce priveste placile de sunet pe care le-am folosit de-a lungul timpului nu am cu ce sa ma laud.

Progresia mea a fost urmatoare:

  • ESS1868 ISA - AMD 5x86,
  • Creative 128 PCI - onboard MS-6154 Celeron 366A,
  • SiS7012 AC'97 audio controller - ECS K7S5A Duron 1200MHz,
  • Creative Sound Blaster Live! 5.1 Digital,
  • RealTek ALC201A AC'97 CODEC - ECS K7VTA3 Athlon XP 1900+,
  • NVIDIA SoundStorm™ - Abit NF7-S V2.0 Athlon XP 2800+,
  • Realtek ALC889A codec - Gigabyte EP35-DS3R E8400,
  • Creative Audigy SE 7.1/PCI Bulk
  • Realtek® ALC889 8-Channel High Definition Audio CODEC - ASUS Maximus IV Extreme-Z 2600K,
  • Creative Sound Blaster ZX.

Un lucru este evident. In majoritatea situatiilor nu am avut parte de solutii audio high-end si nu am folosit vreodata o placa de sunet AUREAL.

Back in the day placile de sunet erau destul de scumpe si nu puteam justifica cheltuirea unei sume de bani care in anumite conditii putea echivala cu o noua placa de baza, mai mult RAM sau chiar un upgrade de placa video.

Prin urmare am folosit ce am avut si pot sa va spun ca nu am simtit ca I was missing out on something.

Prima placa de sunet care mi-a deschis ochii, a fost o placa Creative Sound Blaster Live! 5.1 Digital. Si acum imi aduc aminte de impactul pe care l-a avut placa aceea asupra mea dupa ce am instalat CD-ul cu DEMO-uri. Fulgerele se auzeau realist, elicopterele ziceai ca zboara deasupra ta, impuscaturile parca aveau loc langa tine, ce sa mai spun, the whole package was another experience.

Dupa primele boxe 2.0, ceva banal, low end, din plastic si de mici dimensiuni, marca ISO TECH Multimedia, mi-am luat un set de boxe 4.1 Jazz Speakers. Impreuna cu placa Creative SB LIVE! 5.1 Digital se auzeau intr-un mare fel. Toata treaba se intampla la un moment in care 5.1 era the new buzz word. Imi doream un set de boxe 5.1 insa nu mi le puteam permite. They came later sub forma unui set Jazz Speakers 5.1 J9911 2000W PMPO! Goold Ol' PMPO...instead of RMS. Live an learn. Noul sistem 5.1 nu s-a ridicat la nivelul asteptarilor. M-am lovit de probleme privind implementarea 5.1 in jocuri si filme. In afara de unele sunete pe care le auzeam in shootere sau jocuri cu masini nu pot spune ca am simtit mare lucru. Faptul ca boxele erau entry level nu a ajutat prea mult. In 90% din situatii satelitii din spate au stat degeaba. Am folosit JS J9911 ani buni din incapatanare, pana cand am luat un set de boxe 2.0 Edifier R1800TIII and I never looked back.

Se pare ca nici in materie de boxe audio nu am cu ce sa ma laud. Well, in my defence, audio stuff can be pretty expensive.

In acesti 20+ ani am fost mereu la curent in ceea ce priveste placile de sunet pentru PC. Insa nici asa nu am putut sa justific achizitia unor placi de sunet scumpe. Banii s-au dus pe HDD-uri, RAM, monitoare, tastaturi, etc. orice in afara de placi de sunet mai bune.

Mai sus va vorbeam despre placile AUREAL si de faptul ca nu am detinut pana acum nici macar un model. Cand m-am apucat de colectionat in 2015, chiar cu primul lot de componente vechi pe care l-am cumparat, am primit pe langa multe alte bunatati si o placa de sunet Aureal Vortex 2 - Diamond Monster MX300 - AU8830A2. Se pare ca MX300-ele este un fel de Holy Grail in ceea ce priveste placile AUREAL iar eu am fost norocos. Acum am doua bucati and it feels good to have them. La ceva timp, am folosit aceasta placa pentru cateva ore si pot sa va spun ca este o mare diferenta intre ce am avut back in the day si aceasta placa de sunet de-a dreptul magnifica.

Sa cunoastem placile care fac obiectul acestui episod:
  1. Aureal Vortex 1 - P/N BA88ST A-02 - AU8820B2
  2. Aureal Vortex 1 - FSUGSM32 - AU8820B2 - (P/N MPB000093 Rev 1.10)
  3. Aureal Vortex 2 - Diamond Monster MX300 - AU8830A2 - CQEP200502

Toate au fost cumparate de la talcioc. AV1 la preturi in jurul a 2 lei, AV2 la pret de 6 lei. Low prices for all of them.

Aureal Vortex 1 - P/N BA88ST A-02 - AU8820B2

Placa se prezinta in conditii excelente avand in vedere de unde provine si a trebuit doar sa fie curatata. ELNA caps all around.



gallery: https://postimg.cc/gallery/2pndqahag/

Last edited by Robert B; 03-03-2019 at 12:13.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2019, 18:38   #1893
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Aureal Vortex 1 - FSUGSM32 - AU8820B2 - (P/N MPB000093 Rev 1.10)

A trebuit sa indrept un pin indoit la chip-ul AU8820B2. La final nici nu se vede ca a avut probleme. Operatia asta este mereu stresanta indiferent de cate ori o execut.

Bracket-ul a fost pus intre doua bucati de carton mai gros, asezat pe o suprafata plana si indreptat cu ciocanul. Rezultatele au fost peste asteptari pentru ca de cele mai multe ori nu mai poti indrepta un bracket in asa fel incat sa nu se mai vada urmele unde a fost indoit. Bracket-ul acesta a fost mai gros si mai ferm, prin urmare a raspuns mai bine la ciocan.

Curatarea placii nu a pus probleme deosebite.



gallery: https://postimg.cc/gallery/2udte41e0/
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2019, 18:39   #1894
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Aureal Vortex 2 - Diamond Monster MX300 - AU8830A2 - CQEP200502

Am ajuns la felul principal. THE MIGHTY MX300!!!

Am gasit placa asta aruncata pe fundul unei genti, sub niste cabluri si stick-uri de RAM. RAM-ul mi-a atras atentia asa ca m-am aplecat si am inceput sa caut prin geanta.

Prima oara cand am dat cu ochii de placa am vazut scrisul Monster Sound si mi-am zis NO WAY! It cannot be! Am luat-o in mana si nu mi-a venit sa cred ca era o placa MX300.

Am intrebat cat costa si din nou nu mi-a venit sa cred ce mi-au auzit urechile. 6 lei! OK! WIN! WIN! WIN!

Placa avea urme de damage dar era completa. 6 lei? Heck YEAH!!!
  • pini indoiti la chipul AU8830A,
  • pini indoiti la conectorul MX Link
  • condensatori SMD lipsa 10uf 16V
  • zgarieturi pe spate
  • zgarieturi pe chip-uri
  • un condensator ceramic spart
I had the work cut out for me. Damage-ul era insa doar cosmetic. Partile importante erau acolo si asta era cel mai important.



Placa de mai sus nu este MX300. De ce am inceput cu ea? Simplu. Am platit 15 lei pentru placa doar pentru multimea de rezistori si condensatori ceramici. Placa asta este incadrata la categoria donatoare de organe chiar daca atunci cand iau componente de ea simt ca ma doare. It is all for the GREATER GOOD!

MX300 in all its glory!



In prima instanta am bagat elementele de cupru in otet pentru a le reda stralucirea de odinioara.



Ready to go under the knife.


Last edited by Robert B; 02-03-2019 at 18:48.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2019, 18:39   #1895
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am incercat sa dau jos un condensator ceramic de pe placa donatoare insa toata treaba s-a dovedit mai dificila decat as fi crezut.

Cand am luat placa am observat ca in ciuda unor urme de lovire, nici o componenta nu a zburat de pe placa.

Am incercat sa dau jos un condensator ceramic folosind forta bruta si o surubelnita insa acesta s-a spart. De pe alte placi acesta ar fi zburat imediat.

Am inlaturat cositorul folosind letconul de 15W plus tresa de cupru si am incercat cu un patent fin sa inlatur condensatorul ceramic insa acesta s-a dezintegrat.

In cele din urma, am inlaturat cositorul si am folosit un ac fin pe care l-am bagat sub condensator, in timp ce ii mentineam capete calde cu letconul de 15W. Dupa mai multe incercari am reusit sa dau jos un condensator in stare ideala, fara crapaturi, capete afectate sau alte probleme.

Am avut aceste probleme deoarece condensatorul era fixat cu adeziv pe PCB. Metoda asta cred ca era folosita doar la componente mai importante pentru ca nu am mai vazut asa ceva la nici o componenta din visterie.

I must say ca m-a durut cand am inceput sa iau piese de pe placa aceea chiar daca nu am ce face cu ea.



Am facut o comparatie cu cealalta placa MX300 pentru a vedea exact ce lipseste.



Rezultate.



Pentru ca unul dintre contactele mele ma batea la cap si m-a intrebat daca placa chiar merge, dupa ce am lipit condensatorul ceramic, am lipit condensatorii SMD lipsa, am indreptat pinul de la conectorul MX-Link si am indreptat pinii la chip-ul AU8830A2, am decis sa dau o cheie la placa fara a o curata integral. Placa a fost totusi curatata cat sa imi permita sa o bag in PC.



Comparatia dintre cele doua placi MX300 mi-a dat si niste vesti mai putin bune.

Prima mea placa MX300 avea si ea lipsa doi condensatori SMD. I-am lipit si am facut un nou test cu ea. Totul a fost OK! Placa a mers bine mersi si fara ei.



In cele din urma am avut de reparat doua placi MX300. Cine s-ar fi gandit!

Pentru a indulci zgarieturile de pe spate am folosit un lac transparent PLASTIK 70 pe care il am de pe vremea cand am acoperit bobinele de ferita la sursa mea Enermax MODU 87+ 900W pentru ca bazaiau prea tare. Toata treaba insa a fost degeaba pentru ca atunci cand am spalat placa cu alcool izpoproplic 99% o buna parte din lac s-a dus. Poate ca este prea vechi sau nu am citit eu bine instructiunile. Ar fi trebuit sa-l aplic dupa ce am curatat placa. Well...live and learn. No biggie...


Last edited by Robert B; 02-03-2019 at 18:41.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2019, 18:40   #1896
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Side by side.



ALL DONE!!!



Prima mea placa MX300 cu cei doi condensatori lipsa dupa reparatie. La aceasta placa am inlocuit si trei mufe de la CD / AUX / MODEM cu unele de pe o placa Creative SB Live! pentru ca cele originale erau crapate. Now she is complete.



Sisters.


Last edited by Robert B; 03-03-2019 at 10:05.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2019, 18:40   #1897
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pictures with the end results.



gallery: https://postimg.cc/gallery/1bl6hdog8/

Rezultatele finale au fost pe masura muncii depuse. Singura treaba care ar mai fi de facut pe viitor este inlocuirea tuturor condensatorilor SMD, just to be safe. Ce am pus pe placa sunt: condensator electrolitic SMD 10uF/16V, Low Esr, EEEFP1C100AR PANASONIC. Deocamdata ambele placi functioneaza ireprosabil si inlocuirea condensatorilor am lasat-o pe altadata. Funny fact: am avut exact atati condensatori SMD cat sa repar ambele placi. Lucky me!

Acesta a fost episodul dedicat placilor de sunet AUREAL. Long gone but not forgotten!

More later.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 03-03-2019, 17:29   #1898
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Depeche Mode - Policy Of Truth

SOON: Leadtek vs OS-CON





More later.

Last edited by Robert B; 03-03-2019 at 17:35.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 04-03-2019, 18:40   #1899
_Adrian_
Banned
 
Join Date: Nov 2018
Location: Bucuresti
Posts: 323
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by axxel4you View Post
Eu incerc sa colectionez doar placi video dual GPU, le cumpar la un pret cat mai mic cum mi se ofera posibilitatea, cea mai veche placa video dual GPU este un Voodoo 5 5500 care are o memorie cu pini de contact intrerupti de la un soc mecanic, cea mai noua placa video dual GPU este un Radeon PRO DUO HBM.
Probabil cea mai accesibila placa din categoria asta este acum Quadro NVS 440. E o implementare interesanta, fiecare chip grafic are cate 128MB RAM pe el. (cam cum era pe unele laptopuri)

Nu cred ca a existat nici un echivalent in seria Geforce. Ar fi un fel de 2xGT 6600 (NV43)

Last edited by _Adrian_; 04-03-2019 at 18:45.
_Adrian_ is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2019, 11:20   #1900
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu stiu daca puteti gasi ceva interesant pe acolo:

https://www.elforum.info/topic/13681...tru-reciclare/
__________________
GAMING gearâ„¢ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,140
Total Online: 3681

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 02:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.