lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Software
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 13-02-2011, 21:55   #1
Blue_led
Ancient friend
 
Join Date: Oct 2009
Location: near servers
Posts: 12
Mentioned: 0 Post(s)


Default atac microsoft asupra lumii linux ?

Vineri 11 februarie, zi cunoscuta mai nou ca vinerea neagra, noul ceo al Nokia a anuntat renuntarea la symbian, qt, si parteneriatul cu Intel pentru meego. Nokia va asambla telefoane cu wp7. acesta pare sa fie vitorul companiei: subsidiara Microsoft ( m$ ) , simpla manufactura. Atacul din interior a fost declansat de ceo-ul Stephen Elop al 7-lea detinator ( persoana fizica ) de actiuni Microsoft. Un oarece conflict de interese este simplu de sesizat, Nokia si M$ fiind concurente pe piata telefoanelor. Situatia este destul de grava deoarece Nokia ar putea concedia un numar de angajati echivalent cu 0.5% din populatia Finlandei.
Ingrijorator, mai ales pentru mine, este ceea ce pare sa se contureze intr-un atac al m$ asupra a tot ce nu este windows. Anul trecut m$ impreuna cu Oracle , Emc si Apple au format un consortiu pentru a cumpara Novell ce detine suse linux si peste 800 patente soft.
http://www.infoworld.com/d/the-indus...-withdrawn-220
in final novell a sfirsit prin a fi achizitionata de Attacmate
http://www.novell.com/news/press/201...rporation.html

Dupa ce anul trecut Oracle a cumparat Sun Microsystems, Attacmate pe Novell aranjamentul Micro$oft-Nokia lasa lumea open source non windows mai saraca.
Blue_led is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2011, 22:01   #2
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Apocalipsa! 2012! Vine Mesia! Pocaiti-va! Sfarsitul e acum! Ajutor! Iisus vine! Pocaiti-va!

LE: Mesajul tau pare mai dramatic decat predica unui adventist de ziua a 7a. Sa nu zic, ca Zeitgeist e desen animat cu viata total roz.

Last edited by DeDeRa; 13-02-2011 at 22:05.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2011, 22:07   #3
sleepy_j
Senior Member
 
sleepy_j's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 1,172
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Default

Android nu e bazat tot pe Linux ? Din cate stiu a detronat Symbianul, asa ca nu mi se pare nush ce pierdere.
sleepy_j is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2011, 22:15   #4
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Nokia a facut ceea ce trebuia sa faca mai demult pentru a putea supravietui. Sigur as fi preferat android in loc de wp7 dar decit symbian^3 sau alte mizerii e bine si asa.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2011, 22:18   #5
Micutzu
Oenolog
 
Micutzu's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,207
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Micutzu
Default

Am mutat thread-ul in sectiunea Software. Bine ai venit blue_led, nu ne-am mai auzit de mult !

Eu cred ca mutarea a venit ca o consecinta a faptului ca Meego nu a iesit ceea ce trebuie iar Symbian nu mai e competitiv in segmentul smartphone, jucatorii mari fiind Apple OS (legat insa de hardware) si Android, iar Windows Phone 7 e singurul OS mobile cu potential de a concura cu ele. Nokia si-a construit o imagine de brand serios, oarecum business, si asocierea cu Android nu s-a fi pretat atat de bine.
Micutzu is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2011, 22:21   #6
Blue_led
Ancient friend
 
Join Date: Oct 2009
Location: near servers
Posts: 12
Mentioned: 0 Post(s)


Default

licenta pentru wp7 este estimata la 55 $ ce se regasesc in pretul telefonului.
ce preferati, oren source sau wp7 ?
android este doar bazat pe un kernel linux

si palm a incercat-o cu m$ si a sfirsit in ograda hp. de fapt istoria se poate repeta iar istoria ne arata ca firmele sfirsesc ori integrate in m$ ori cumparate de altele , niciodata o firma nu si-a revenit dupa colaborarea cu m$

eu am N900 cu Maemo 5 varianta de Debian Linux precum este si Ubuntu. Daca am avut nevoie de un utilitar am descarcat de pe site-ul debian varianta compilata pentru armel si am instalat-o. Pentru ce alt telefom puteti spune ca se poate face ceva similar?

Last edited by Blue_led; 13-02-2011 at 22:26.
Blue_led is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2011, 22:29   #7
Bogzilla
Moderator
 
Bogzilla's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Constanta
Posts: 4,827
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dar pentru ce as vrea asa ceva? Adica, pana la urma, eu intru pe android market si imi iau de acolo tot ce vreau. Foarte bine ca a legat un parteneriat cu Microsoft. Poate asa isi mai imbunatatesc si astia softul si redevin competitivi.

Si pana la urma si treaba asta cu open source e cu du-te vino, ca si tu platesti o licenta pentru Maemo. O fi codul la baza open source, dar orele de munca pt compilarea lui le uiti. Asa ca, tot platesti pt soft.

Si daca erau asa de open source, de ce nu ma lasa sa pun un soft bazat pe android sau orice alt kernel linux pe un terminal nokia si le blocheaza la nivel hard?
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 13-02-2011, 23:12   #8
xplaur
Senior Member
 
xplaur's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Ville de Boisbriand
Posts: 1,095
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via AIM to xplaur Send a message via Yahoo to xplaur Send a message via Skype™ to xplaur
Default

Pentru simplul fapt ca open source nu inseamna gratuit, uite de-aia?
xplaur is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2011, 12:01   #9
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Salutare led-ule, long time no see

Tendintele expansioniste ale marilor companii nu sunt noutati, si ma astept ca m$ sa incerce sa inghita tot ce poate. Totusi, mi se pare ciudat ca semnalul de alarma sa il percepi din lumea telefoniei mobile, unde o sa existe in continuare concurenta serioasa pentru WP7, prin Android si Apple OS.
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 14-02-2011, 15:48   #10
mystik
Member
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 15
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Nokia s-a concentrat tot mai mult pe mana cat mai ieftina de lucru, au facut telefoane tot mai slabe si nu prea le-a mai ramas nimic din renume.

1. Cheap labor;
2. Cheap materials;
3. Cheap OS;
4. ???
5. Profit.
mystik is offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 00:40   #11
Blue_led
Ancient friend
 
Join Date: Oct 2009
Location: near servers
Posts: 12
Mentioned: 0 Post(s)


Default

patentele soft sunt armele contemporane impotriva concurentei. nokia a ratat sansa de a produce un telefon linux finisat si competitiv. incepuse bine cu seria n770, 800 , 810 dar n900 in stadiu "developer" si cu aplicatii chieie ( mail, mms, aplicatii office , ...) in stadiu RC a slabit increderea in platforma . anuntind cooperarea cu intel, nokia a sporit confuzia, intel neavind procesor capabil sa egaleze in complexitate si eficienta energetica platforma omap. in momentul anuntului am fost sceptic in privinta succesului. tranzitia la procesor intel ( !? ) si abandonarea debian in favoarea redhat avind rezultat bulversarea dezvoltatorilor ce erau oricum in criza de timp. jongleria decizitionala a sfirsit lamentabil in favoarea wp7.
piata windows dupa parerea mea este saturata. m$ nu mai poate creste decit prin platforme mobile in zona business altii sunt jucatorii importanti ( SAP , hOracle ) . daca imi aduc bine aminte _bill_gates(3) promova tablet pc dar in final isteria tabletelor a fost provocata de apple.
intotdeauna m$ a vazut lumea linux ca un dusman de moarte si a facut orice ( legal sau nu ) sa impiedice dezvoltarea acestuia. cumpararea de la attacmate a patentelor soft ce apartineau novell si obstructionarea meego prin trecerea in plan secundar contureaza destul de clar intentia m$: bani din patente ... linux. sa nu uitam ca m$ a patentat comanda sudo utilizata in lumea linux de mai mult de 30 ani. cum au obtinut asta la USPTO nu pot sa inteleg.

OT. in ultima vreme m-am jucat cu un cluster de 96 core si .75 TB ram atasat de 14 TB ( netto ) @ 15k rpm raid 61. cind or sa soseasca masinile de 32 core si 1TB ram promit sa dau ceva teste pe ele . in pauze am facut reverse engineering la componentele close din platforma maemo.

Last edited by Blue_led; 15-02-2011 at 00:53.
Blue_led is offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 11:01   #12
Bogzilla
Moderator
 
Bogzilla's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Constanta
Posts: 4,827
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Isteria asta a ta cu microsoft si nokia si open source mi se pare total deplasata.
1. Microsoft nu mai are de mult piata saturata pe partea mobile
2. Symbian nu era deloc prietenos cu utilizatorul si aplicatiile costau prea mult uneori
3. N900 a fost un experiment, bun, pacat de el, dar sunt alte platforme mult mai rapide in prezent decat el, pe care se poate porta frumos softul.
4. Nu mai cred de mult in zana maseluta(fara a-l jigni pe ZM de pe XPC, daca e pe aici) aka open source.
5. Daca reusesc sa faca mai multi bani decat cei care se bateau cu pumnul in piept ca totul este gratis, dar te taxau pe knowledge etc. bravo lor! Poate il fac si mai prietenos acest cod si poate ajuta la imbunatatirea sistemelor de operare M$.

De cand se chinuie astia cu Linux sa scoata un sistem de operare care sa ii dea peste nas lui M$(cum ii spui tu), mi-a crescut mie mai mult par pe piept decat oameni care sa creada in asta. Si cand zic asta, ma refer sa fie complet functional, prietenos si inteligibil din cutie, nu dupa alte mii de coduri de configurare etc.
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 11:15   #13
Triplu_Z
Subzero Wins
 
Triplu_Z's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: OC Club
Posts: 3,042
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Razvy
Linux is very user friendly .... it just chooses it`s friends
how about that ...
__________________


Quote:
DICE = Doing Incredibly Crazy Experiments
Triplu_Z is offline   Reply With Quote
Old 15-02-2011, 12:04   #14
Bogzilla
Moderator
 
Bogzilla's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Constanta
Posts: 4,827
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Triplu_Z View Post
how about that ...
I stand corrected!
Bogzilla is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2011, 00:49   #15
Blue_led
Ancient friend
 
Join Date: Oct 2009
Location: near servers
Posts: 12
Mentioned: 0 Post(s)


Default

da, ma doare despre linux sau os non windows. am reusit sa schimb viziunea firmei la care lucrez le la windows spre non_win. in prezent pe host-uri ruleaza virtualizat ~50 solaris10 ~10 redhatES+ centos + ubuntu si 6 windows ( in scadere ) statiile ramin la win 2000 si xp. sper sa ma enervez si sa renunt la ele si sa boot-ez ubuntu din retea. acest proiect 98% este gata, imaginea de boot are 9MB si in urma renegocierii contractului cu furnizorii de vpn si dublarea benzilor se pot boot-a statiile din filialele utilizind server din bucuresti, in timp rezonabil.
vista am atins de 2 ori, cu mare sila iar w7 niciodata si nici nu vreau.

acum 2 ani LG anunta win mobile principala patforma, WM avea cota de piata ~12% acum are "single digit" also from me
despre wp7 .. un exemplu de idiotenie specifica m$ : http://support.microsoft.com/kb/2450831

n900 mi se potriveste perfect. pot sa conectez la el memory stick, hdd extern, serial2usb adapter sa configurez routerele ( mi-am compilat singur driverul ), sau ethernet2usb sa intru in retea pe fir daca hotelul n-are vireles.
acum ma documentez pentru dual display lcd+tv-out si lcd+external lcd
Blue_led is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2011, 02:05   #16
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu era mai simplu Nokia 6110 Cameleon?

O sa ne duca de ripa tehnologia asta, toata ziua cu mobilul in mina, etc etc etc.

Ceausescule, unde esti tata?
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2011, 14:19   #17
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Salutari blue_led

Quote:
Originally Posted by Blue_led View Post
da, ma doare despre linux sau os non windows. am reusit sa schimb viziunea firmei la care lucrez le la windows spre non_win. in prezent pe host-uri ruleaza virtualizat ~50 solaris10 ~10 redhatES+ centos + ubuntu si 6 windows ( in scadere ) statiile ramin la win 2000 si xp. sper sa ma enervez si sa renunt la ele si sa boot-ez ubuntu din retea. acest proiect 98% este gata, imaginea de boot are 9MB si in urma renegocierii contractului cu furnizorii de vpn si dublarea benzilor se pot boot-a statiile din filialele utilizind server din bucuresti, in timp rezonabil.
Bravo. Pe bune.

Quote:
Originally Posted by Blue_led View Post
vista am atins de 2 ori, cu mare sila iar w7 niciodata si nici nu vreau.
Vista e de rahat, dar te rog eu mult nu te face de cacao cu w7, pentru ca este un OS genial, oricum ai lua-o. Este total diferit de vista, e ceea ce ar fi trebuit sa fie vista, rapid ca XP si aratos de numa.

Quote:
Originally Posted by Blue_led View Post
n900 mi se potriveste perfect. pot sa conectez la el memory stick, hdd extern, serial2usb adapter sa configurez routerele ( mi-am compilat singur driverul ), sau ethernet2usb sa intru in retea pe fir daca hotelul n-are vireles.
acum ma documentez pentru dual display lcd+tv-out si lcd+external lcd
Da, asta e de rahat in multe cazuri, ca nu ai USB host. Cred ca numeri pe degetele de la o mana telefoanele care sunt capabile de asa ceva
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2011, 00:01   #18
Blue_led
Ancient friend
 
Join Date: Oct 2009
Location: near servers
Posts: 12
Mentioned: 0 Post(s)


Default

http://www.asymco.com/2011/02/11/in-...bile-partners/
Microsoft’s new “strategic partnership” with Nokia is not its first. For a decade the software company has courted and consummated relationships with a variety of companies in mobile and telecom. Here are the ones I can remember:

* LG. In February 2009 Microsoft Corp. signed a multiyear agreement for Windows Mobile to be included on devices from LG Electronics Inc. LG would use Windows Mobile as its “primary platform” for smartphones and produce about 50 models running the software.

What happened? LG made a few Windows Mobile devices but with WinMo uncompetitive, they abandoned the platform and moved to Android losing years of market presence and all their profits.

* Motorola. In September 2003, Motorola and Microsoft announced an alliance. “Starting with the introduction of the new Motorola MPx200 mobile phone with Microsoft Windows Mobile software, the companies will collaborate on a series of Smartphone and Pocket PC wireless devices designed to create a virtual “remote control” for the Web-centric, work-centric, always-on-the-go mobile professional.” In addition, the alliance includes cooperation on joint marketing and wireless developer programs.

What happened? Motorola launched a series of Windows Mobile phones culminating in the Motorola Q “Blackberry killer”. As Motorola hit the rocks in profitability new management reached for the Android liferaft. The company now relies exclusively on the Droid franchise.

* Palm. In September 2005 Palm and Microsoft announced a strategic alliance to “accelerate the Smartphone market segment with a new device for mobile professionals and businesses. Palm has licensed the Microsoft Windows Mobile operating system for an expanded line of Treo Smartphones, the first of which will be available on Verizon Wireless’ national wireless broadband network.”

What happened? Palm shipped a few Windows Mobile, famously dismissing Apple’s potential entry as something “PC guys” could never achieve. A new CEO, a private placement and an acquisition later the company is a division of HP making its own operating system.

* Nortel. When Steve Ballmer was famously laughing at the iPhone and saying that he likes the Windows Mobile strategy “a lot” he was sitting next to the then-CEO of Nortel (Mike Zafirovski formerly of Motorola) with whom the company had just closed a strategic deal. ”an alliance between Microsoft and Nortel announced in July 2006 … includes three new joint solutions to dramatically improve business communications by breaking down the barriers between voice, e-mail, instant messaging, multimedia conferencing and other forms of communication”.

What happened? Nortel declared bankruptcy two years later.

* Verizon. In January 2009 “Verizon Wireless has selected Microsoft Corp. to provide portal, local and Internet search as well as mobile advertising services to customers on its devices. The five-year agreement will go into effect in the first half of 2009 when Microsoft Live Search is targeted to be available on new Verizon Wireless feature phones and smartphones.” The deal would ensure Bing distribution to all of Verizon’s smartphone customers.

What happened? Bing did ship on some devices but in October 2009 Droid came to Verizon.

* Ericsson. In September 2000, “Ericsson and Microsoft Corp. today launched Ericsson Microsoft Mobile Venture AB. This previously announced joint company will drive the mobile Internet by developing and marketing mobile e-mail solutions for operators. The first solutions are expected to be on the market by the end of the year. The company is part of a broader strategic alliance between Ericsson and Microsoft”

What happened? Ericsson divested itself of the mobile division forming a joint venture which would go on and make more strategic alliances with Microsoft over Windows Mobile culminating in a loss of profits and eventual flight to Android.

* Sendo. In February 2001, Microsoft announced a partnership, in which Microsoft bought $12m of Sendo shares and a seat on the board. Sendo was to be Microsoft’s “go to market partner” for the Stinger smartphone platform that would become Smartphone 2002.

What happened? Sendo after litigating IP issues with Microsoft went bankrupt in 2005.

And finally,

* Nokia. No, not this OS deal, but in August 2009 ”The worldwide leader in software and the world’s largest smartphone manufacturer have entered into an alliance that is set to deliver a groundbreaking, enterprise-grade solution for mobile productivity. Today, Microsoft Business Division President Stephen Elop and Nokia’s Executive Vice President for Devices Kai Öistämö announced the agreement, outlining a shared vision for the future of mobile productivity. This is the first time that either company has embarked on an alliance of this scope and nature.”

The plan was to bring “Microsoft Office Mobile and Microsoft business communications, collaboration and device management software to Nokia’s Symbian devices.”

What happened? One and a half years later the same Stephen Elop announced that Symbian will be deprecated.
Blue_led is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2011, 18:34   #19
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Super, deci peste 1-2 ani vom avea Nokia cu Android. All for the better, I say
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2011, 23:29   #20
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

daca abia peste 1-2 ani lanseaza si nokia telefoane cu android o sa mai vanda numai telefoane la oferta
pana atunci se va lansa alt OS care va revolutiona smartphone-urile la fel cum a facuto android sau symbian sunt sigur
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 27-02-2011 at 23:32.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Distributii Linux fanel Software 270 20-07-2021 20:11
GIGABYTE GTX 470 - atac la mainstream Micutzu Articole 10 22-08-2010 22:43
Computex 2010 - Gigabyte GTX470 SOC pregatita de atac Micutzu Stiri 4 04-06-2010 01:07
Placa wirelless on Linux fanel Software 1 24-01-2010 15:02
Recomandare SSD (Boot, Linux) stege Memorii & stocare 5 24-01-2010 14:45

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,127
Total Online: 3988

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by matose
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 22:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.